Dodaj do ulubionych

wyrównanie alimentów - ile wstecz?

24.04.12, 08:11
Czy któraś z Was się orientuje?
Eks nie płaci alimentów w takiej kwocie jaką ma zasądzoną. Napisałam do niego żeby wywiązywał się postanowienia sądowego - przypomniałam mu że kwotę taką sam zaproponował. W związku z jego odmową stwierdziłam że napiszę raz jeszcze z propozycją - jeżeli od maja będzie płacił pełną kwotę ja nie wniosę do sądu o wyrównanie. Pytanie czy można tak i za jaki okres mogę takiego wyrównania żądać. Alimenty mam przyznane od stycznia 2006 i tylko przez pierwsze pół roku były w takiej kwocie jaka była zasądzona. No i jak udowodnić że faktycznie dostaję mniej? Historię konta bankowego mam tylko rok wstecz. Fakt faktem że kurs funta ( w tej walucie dostaję alimenty - ja je potem przewalutowuję ) jaki jest od długiego czasu każdy widzi.
Obserwuj wątek
  • iin-ess Re: wyrównanie alimentów - ile wstecz? 24.04.12, 08:31
   Jeżeli masz wyrok sądu to nie skłdasz do sądu tylko do komornika. Zastanawia mnie dlaczego tak dlugo czekałaś. Ty nie musisz nic udowadniać składasz u komornika i kopie wyroku sądu. To eks na podstawie dowodów wpłaty moze ewe udowodnić, ze ewentualnie nie ma takiego zadłużenia jakie wskazałaś.
   • slonecznik963 Re: wyrównanie alimentów - ile wstecz? 24.04.12, 09:22
    Zastanawia mn
    > ie dlaczego tak dlugo czekałaś.
    bo to co dostaję to i tak znacznie więcej niż kwoty o których czytam tutaj. Dotąd wystarczało a nawet udawało się odłożyć coś niecoś na konto aby córce ułatwić życie w przyszłości. Ale mała rośnie i jej potrzeby.
    A jeszcze dopytam gdzie szukać komornika? Przy sądzie? No i sprawa kolejna za 4 miesiące przeprowadzamy się 500km i tu też dylemat komornik z obecnego miejsca a co potem? Przenosiny do kolejnego i znów sprawa zacznie toczyć się od nowa?
   • he_xe Re: wyrównanie alimentów - ile wstecz? 24.04.12, 21:16
    jeśli facet jest w anglii to raczej załatwia się sprawę przez sąd a nie przez komornika. Ale nie jestem pewna - to jeszcze przede mną. Jeśli jednak komornik, to powinien to być komornik właściwy dla miejsca zamieszkania dłużnika. Możesz wybrać innego, ale wówczas możesz być obciążana kosztami typu delegacje itp. Tak przynajmniej jest w ustawie która reguluje działalność komorników.
     • he_xe Re: wyrównanie alimentów - ile wstecz? 25.04.12, 21:51
      Owszem, koszty egzekucji komorniczej obciążają dłużnika. Natomiast jeśli wybierzesz komornika spoza rewiru, to wierzyciel jest obciążany kosztami m.in. podróży. Mówi o tym art. 8 ust. 11 usatwy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji: "W razie podejmowania przez komornika wybranego przez wierzyciela czynności poza swoim rewirem komorniczym wydatki obejmujące diety przysługujące osobom zatrudnionym w kancelarii komornika i uczestniczącym w tych czynnościach, koszty przejazdów i noclegów komornika i tych osób oraz koszty transportu specjalistycznego obciążają wierzyciela, chyba że wyrazi on zgodę na obciążenie go innymi wydatkami określonymi w art. 39 ust. 2. Wydatki te obciążają wierzyciela niezależnie od przysługującego mu zwolnienia od kosztów sądowych. Nie wlicza się ich do kosztów egzekucji obciążających dłużnika" Niestety sad
    • wjw2 Re: wyrównanie alimentów - ile wstecz? 25.04.12, 09:48
     Masz rację, jeżeli dłużnik przebywa za ganicą, alimenty egzekwuje sieprzez sąd.
     W Sądzie Okręgowym jest komórka "egzekucja alimentów z zagranicy". Njalepiej sietam udać, dadzą wszystkie druki i upoważnienia do wypełnienia. Do tego wyrok sądu i Twoje pismo uzasadniające wraz z adresem zamieszkania dłużnika. Wszystko w j. polskim, sąd tłumaczy na język obcy i wysyła do kraju dłużnika.

     Procedura i długa, ale jeżeli tylk odłużnik ma dochód, skuteczna.


     • he_xe Re: wyrównanie alimentów - ile wstecz? 25.04.12, 21:56
      wjw2 napisała:

      > Masz rację, jeżeli dłużnik przebywa za ganicą, alimenty egzekwuje sieprzez sąd.
      > W Sądzie Okręgowym jest komórka "egzekucja alimentów z zagranicy". Njalepiej si
      > etam udać, dadzą wszystkie druki i upoważnienia do wypełnienia. Do tego wyrok s
      > ądu i Twoje pismo uzasadniające wraz z adresem zamieszkania dłużnika. Wszystko
      > w j. polskim, sąd tłumaczy na język obcy i wysyła do kraju dłużnika.
      >
      > Procedura i długa, ale jeżeli tylk odłużnik ma dochód, skuteczna.
      >
      >
      A jeśli mój dłużnik mieszka w polsce, ale pracuje poza granicami? Czy ja też mogę pójść do takiej komórki w Sądzie? Cały majątek przepisał na żonę i ustanowił rozdzielność majątkową. Pozostaje mi egzekucja z pensji
  • iin-ess Re: wyrównanie alimentów - ile wstecz? 24.04.12, 08:35
   A i moim zadaniem czy zaczenie ci placić pełną kwote czy nie swoją drogą składaj u komornika o zaleglości. jeżeli eks jest za granica to trochę będzie trwalo,więć składaj jak najszybciej, ale kiedyś ściągnie i dostaniesz cale zaległości, a czas i tak uplynie.
    • oliwija Re: wyrównanie alimentów - ile wstecz? 24.04.12, 12:39
     sprawe skladasz u komornika w zaszdzie teraz dowolnego ale lepiej zgodnego z miejsce zamieszkania dluznika. w Twoim przypadku to bedzie twoje miejsce zamieszkania. no chyba ze dluznik jest zameldowany w Polsce to wersja pierwsza. jesli sie przeprowadzasz to w zasadzie nic to nie zmienia bo stary komornik tka prowadzi te sparawe, mozez zadac przeslania dokumentacji do nowego komornika.

     skladasz wniosek. tam sie wpisze.... ze tego i tego tyle dostalas..... jak masz wyciagi z konta - dobzre jesli nie i tak komornik to sprawdzi.


     i skaldaj juz dzis nie czekaj.

     ciebie nie obciaza tylko jego.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka