Dodaj do ulubionych

Jak zaplanować długą podróż z dzieckiem?

05.07.12, 11:27
Witam,

chciałbym zapytać bardziej doświadczonych rodziców - którzy pewnie dłuższe podróże samochodem z dziećmi mają już za sobą:
Jak powinniśmy zaplanować podróż z 9 miesięczną córką?
Planujemy wyjazd na około 3 tyg. do Włoch, trasę chcemy pokonać samochodem ze względu na ilość bagaży dla samego dziecka i ilość czasu jaką chcemy tam spędzić.
Z samej Polskiej granicy będzie to około 1200 km więc na upartego trasa do pokonania w jeden dzień... no właśnie dla osób dorosłych ale czy dla dzieci? Jeśli wyjedziemy około 2:00 w nocy pierwszy etap podróży mała nam prześpi i do około 6:00 mamy względny spokój.
Więc w te 4h w zależności od prędkości i warunków na drodze dojedziemy albo do Monachium albo do Insbrucku tam zrobimy dłuższy postój (około 3h ) na śniadanie, spacerek i odpoczynek. Ale to dopiero połowa i zbliża się ta gorsza część trasy pt: Częstsze postoje, autostrady z ograniczeniami prędkości, 700km do celu i pewnie korki na wylotówkach zBolonii i Florencji - więc liczę że po około 10-12h będziemy na miejscu.

A może zupełnie inaczej zaplanować trasę np. na 2 dni wyjechać rano z Warszawy jechać przez Czechy i np. zaplanować nocleg w Graz? A następnego dnia pokonać pozostałą część trasy?
Osobiście skłaniam się ku 1 opcji spędzić dzień i pół nocy na działce pod granicą a trasę przez Niemcy, Austrię i Włochy praktycznie "na raz" ale czy to nie za dużo dla małego dziecka. Uprzedzając pytania dotyczące samochodu duży, wygodny, cichy i dość szybki (A4).
Podpowiedzcie proszę jakie są Wasze doświadczenia w takich podróżach?
Obserwuj wątek
    • zuzinkas Re: Jak zaplanować długą podróż z dzieckiem? 05.07.12, 12:14
      ja mam taka trase odwrotnie. z Mediolanu do Katowic..
      jechalismy dwa lata temu jak Amy miala 7 miesiecy, przez szwajcarie i niemcy.. podzielilismy na 2 dni rezerwujac hotel w Norymberdze.. nie wyobrazam sobie takiej trasy pokonac w jeden dzien czy nawet noc.. w koncy wy tez bedziecie potrzebowac postoju, to nie tylko kwestia zeby dziecko nie zwariowalo w samochodzie..
      my wyjechalismy ok 11, bez wczesnej pobudki, zreszta tak samo drugiego dnia... Amy jest spokojnym dzieckiem ale pod koniec dnia, jak juz brakowalo malo do celu to widac bylo ze sie meczy w foteliku, pomimo ze duzy kawalek trasy przespala, pomimo kilku postoji conajmniej 30 minutowych jesli nie dluzszych..
      w tym roku czeka nas znow podroz, tym razem juz w 4ke i az sie boje jak bedzie..
      a czy ja dobrze zrozumialam ze ty z warszawy w 4 godz chcesz dojechac do monachium lub insbrucka? czy to nie zbyt optymistyczny plan?
      ja radze rodzielic podroz na 2 dni..
      pozdrawiam
      • bialymar Re: Jak zaplanować długą podróż z dzieckiem? 05.07.12, 13:13
        Rozważamy 2 opcję jedną z nich jest wyjazd z działki która jest niedaleko granicy Polsko - Niemieckiej ( około 100km ) . Dzień posiedzieć sobie na działeczce położyć się spać i od 2:00 do 6:00 jechać i w ten sposób w te 4h jesteśmy w Monachium czy nawet Insbrucku ( to będzie łącznie jakieś 650 km ) więc nawet specjalnie nie spiesząc się w 4h myślę że da się to zrobić ze średnią prędkością około 140km/h pamiętajmy że jedziemy niemiecką autostradą na której puki co tylko na niektórych odcinkach jest ograniczenie, ma 3 pasy w każdą stronę i brak zwalniających bramek do opłat. Więc te 140km/h to i tak w miarę spokojna jazda.

A druga opcja wyjazd z Warszawy przez Czechy i Austrię aż do Graz gdzie znaleźć sobie nocleg i w tym przypadku należało by liczyć około 10-12h jednego dnia i kolejnego też jakieś 10h.

Z tego co można znaleźć w internecie sporo osób planuje taki wyjazd właśnie nocą bo dzieciaczki i tak śpią. I aby tej nocy przejechać prawie ile tylko można bo w czasie dnia wiadomo dzieci chcą aby je zabawiać, powygłupiać się i nie siedzieć w tym foteliku.

Z jednej strony będąc około 6:00 czy nawet 7:00 w okolicach Monachium odpocząć ze 3h i ruszać dalej i powoli przez ten dzień dojechać aż do Florencji to w sumie kolejne 600 km.
        Jednak z drugiej jeśli po takiej trasie ja będę padnięty to co nasza córka... sprawa przesądzona tak czy owak trzeba planować nocleg.
        A i jeszcze jedno pytanie w sumie chyba najważniejsze masz jakąś opcję na obniżenie opłat za autostrady we Włoszech, bo chyba od samej granicy Włoskiej do Florencji będzie trzeba zapłacić ze 40E?
        • anetchen2306 Re: Jak zaplanować długą podróż z dzieckiem? 05.07.12, 19:49
          140 km/h to nie jest zadna specjalnie spokojna jazda. Jezeli zakladasz, ze jest to srednia predkosc, to znaczy, ze chcesz pedzic z dzieckiem znacznie szybciej. Zastanow sie, czy warto ...
          I nie znam zadnej niemieckiej autostrady, ktora od poczatku do konca bylaby trojpasmowa. Sami jezdzimy regularnie 1200 km wlasnie z De do Polski (spod francusko-luksemburskiej granicy do Poznania), jezdzimy ze wzgledu na dzieci ostrozniej (srednia predkosc to 120 km i jest to realistyczna predkosc) i 12 godzin to minimum (my robimy bardzo krotkie przerwy 3-4 przerwy po 10 minutek). Moj maz pokonal te trase sam, raz zatrzymujac sie na siku i "gnajac" w 10 godzin wlasnie. Ale to hardcore bylo, jak sam przyznal. Dotarcie spod polsko-niemieckiej granicy w 4 godziny do Monachium graniczy obecnie z cudem (roboty drogowe, zaczynajace sie w srodkowych landach ferie letnie i wzmpozony ruch). Monachium przypomina obecnie jeden wielki plac budowy, z objazdami. Jak mozesz, to trase przez Monachium sobie darujcie.
          My trase 1200 km pokonywalismy z niemowleciem w jeden dzien. I corka znacznie lepiej ja znosila niz my, dorosli. Jezeli zdecydujecie sie jechac noca to warto pamietac, ze dziecie w nocy zapewne spac bedzie, wy natomiast bedziecie za kierownica (chyba zmieniacie sie). wy rano bedziecie padnieci, oczy na zapalki a dziecie radosnie bedzie domagac sie zabawy z wami. Chyba, ze macie na miejscu zapewniona opieke do dziecka. W przeciwnym razie nalezy liczyc sie z brakiem snu przez conajmniej 24-36 godzin. Nas jazdy nocne wykanczaly najbardziej: rankiem dzieciaki wyspane, ochocze do zabawy a my "nietomni" ...
        • zuzinkas Re: Jak zaplanować długą podróż z dzieckiem? 06.07.12, 00:44
          co do autostrad to wychodzi 32,30 € www.autostrade.it
          a ominac sie nie da chyba ze pojedziesz te ponad 462 km drogami podrzednymi ale to oznacza wydluzenie i to o wiele czasu podrozy a wam zalezy na czasie ze wzgledu na dziecko.. no i nie wiem ile by sie zaoszczedzilo, bo przeciez na pewno zuzycie bezyny byloby wieksze..
          co do jazdy noca to dwa razy tak jechalem, bez dzieci.. raz do Pl, jeden kierowca /nie ja/ i raz z Mediolanu do chowacji-split.. efekt zawsze ten sam.. dojezdzasz na miejsce rano ale masz caly dzien z glowy bo przeciez jest czlowiek smiertelnie zmeczony.. wtedy mozna bylo odpoczac w ciagu dnia ale teraz z dziecmi jest to niemozliwe.. dlatego ja wole przemeczyc sie jakos w ciagu dnia, zatrzymujac sie czesto ale w nocy przynajmniej przespie sie wygodnie w lozku..
          nie piszesz kiedy planujecie jechac ale pamietaj ze w sierpniu cale wlochy sie przemieszczaja i jesli pojedziesz w weekend to licz sie z korkami, czestymi i dlugimi.. szczegolnie w okolicy wenecji czy bolonii..
    • klubgogo Re: Jak zaplanować długą podróż z dzieckiem? 05.07.12, 19:12
      Sama jadę (nie z dzieckiem) i optowałam za trasę przez Niemcy, ale wychodzi nam 260 km więcej plus megakorek pod Monachium. Zdecydowałam się na drogę przez Czechy - jest autostrada do Łodzi, dojedziesz w godzinę, w 3 do Częstochowy, do Cieszyna w 5, więc nie jest źle, a później to już leci. Jechałabym na noc, wyjazd wieczorem lub z noclegiem po drodze na południu Austrii.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka