Dodaj do ulubionych

Za mało śpi?

03.10.12, 13:57
Mój młody za ok 3 tygodnie skończy rok. Od kilku dobrych tygodni śpi tylko raz dziennie. Najczęściej 1-1,5h. Raz za czas zdarzy się druga drzemka w godzinach późno popołudniowych, albo to, że jak zaśnie np 0 18 to prześpi 12h do rana. Albo zaśnie np 18-19 i obudzi się np o 22-23. Albo i o 3 nad ranem. Nie ma reguły. Każdego dnia jest inaczej. W dodatku je w nocy - po 22-23 (na śpiocha - wiem, nie powinien, ale mam to gdzieś...), bo inaczej będzie pobudka o 2-3 nad ranem - wycie z głodu. Chociaż i tak się zdarzyło, iż pomimo późnego nakarmienia potrafił obudzić się np. po 2-3 nad ranem i nie spać ok 1,5-2h. Przespać np do 6 i pobudka.
Ostatnio pobudki 6 rano jak w zegarku, niezależnie od tego, jak późno wieczorem zaśnie. Czy pójdzie spać po 20 czy 21, czy 22, to i tak 6 rano pobudka. Spanie w dzień - różnie - raz po 10, innym razem o 12. Dziś zasnął ok 12 i spał równo godzinę.
Jestem naprawdę zmęczona. Nie wysypiam się w nocy - chodzę spać ok 12, czasem trochę później budzę się kilka razy w nocy bo mały się odkrywa. Pobudka szósta rano, młody budzi się zawsze z płaczem. W dzień, kiedy śpi muszę zdążyć zrobić coś w domu, w czasie tej jego jednej drzemki, zresztą, dziś próbowałam się przespać jak on spał, ale spał tylko godzinę.
Młody ma masę energii, to dziecko z motorkiem w tyłku, dlatego wydaje mi się, że powinien spać więcej w dzień, a ta jedna drzemka w dzień to po prostu za mało. Nie umiem go usypiać na siłę, nigdy tak nie robiłam, spał wtedy, jak już dosłownie "padł" - zawsze o innej porze. Nie wiem co mam z tym wszystkim robić, jestem po prostu zmęczona uncertain
Obserwuj wątek
    • gacek-junior Re: Za mało śpi? 03.10.12, 15:13
      nie wiem, czy Cię pocieszę, ale mój syn (za 2 tygodnie kończy rok) też śpi tylko raz w ciągu dnia, ok. 1,5 godz i to najczęściej z pobudką na cyca. raz po 10, raz po 12, dzisiaj o 13 ubraliśmy się i w ten deszcz wyszłam na spacer bo w domu ciągle szalał (na spacerze zasnął po 2 min). był tydzień, że budził się o 5.30, nieważne o której zasnął wieczorem. może pocieszy Cię to, że Twój jednak śpi w nocy, mój budzi się najpierw co 1,5-2 godz, od ok. 5 rano co pół (teraz wstaje między 6.30 a 7.30). i nie zaśnie z powrotem bez piersi. wtedy co budził się o 5.30 to miał okres dwóch drzemek i potem był wielki płacz i walka, żeby zasnął chociaż o 21.
      dokończę później bo właśnie się obudził...
        • gacek-junior Re: Za mało śpi? 03.10.12, 18:58
          mój spał 7-8 godz jak miał 2-3 miesiącesmile i wszystkim się chwaliłam...
          co do sprzątania i czasu wolnego: teraz czas tatusia na karmienie i kąpanie, więc pół godziny dla mnie. w ciągu dnia jak śpi to albo śpię z nim albo po prostu odpoczywam. chyba, że śpi dłużej, niż 1,5 godz to wtedy za coś się biorę. ostatnio w końcu nauczyłam się myć naczynia na bieżąco więc szybciej schodzismile jak gotuję czy myję naczynia to młody siedzi/stoi w łóżeczku turystycznym w kuchni. od kilku dni sadzam go też na krzesełku do karmienia i prasuję wtedy - o dziwo potrafi wytrzymać 15 min. odkurzamy wspólnie - młody pcha odkurzacz albo przestawia ssawkęsmile uwielbia też wieszać ze mną pranie - wyciąga wszystko z miednicysmile
          mi natomiast brakuje już pomysłów na zabawę. oglądanie książeczki - 1 min, rzucanie piłką - 1 min, zabawy pudełkami - 2 min. nie interesują go zabawy w głupie miny, tańczenie odpada, bo woli stukać w wieżę albo w laptopa, wszystkie nowe zabawy są fajne 1 raz, na drugi dzień już go nie interesują (testowaliśmy taki kosz przyklejany do ściany i wrzucał piłeczkę, ostatnio bawił się 20 min (!) karteczkami kolorowymi i wsadzał do pudełka po chusteczkach i wyciągał albo próbował jak najwięcej zmieścić do jednej ręki). darcie gazet czy papieru toaletowego podoba mu się, ale zawsze ląduje w buzi i muszę wyciągać. garnki czy łyżki też zamiast do stukania służą do gryzienia.
    • katriel Re: Za mało śpi? 03.10.12, 23:43
      Wszystkie znane mi osobiście dzieci przestawiały się na jedną drzemkę albo jeszcze
      przed ukończeniem roku, albo wkrótce po. Czyli twój żaden ewenement.
      Godzinna drzemka to faktycznie niezbyt długo, ale już półtorej godziny brzmi jak
      standard. A po tej godzinie budzi się radosny i wyspany, czy z płaczem? Bo może
      chciałby spać dłużej, tylko nie umie - a jakby się z nim położyć, przytulić, ululać,
      to dałby radę?
      > budzę się kilka razy w nocy bo mały się odkrywa.
      Tego nie kumam - w jaki sposób ciebie budzi jego odkrywanie się? No rozumiem, że
      chcesz go przykryć, ale chyba sobie budzika nie nastawiasz?
      > W dzień, kiedy śpi muszę zdążyć zrobić c
      > oś w domu, w czasie tej jego jednej drzemki,
      Co takiego musi być zrobione w czasie drzemki dziecka, a nie może w czasie jego
      czuwania i w jego towarzystwie? Przychodzi mi do głowy mycie kibla jakimś żrącym
      środkiem, ale ile czasu to może zająć?

> marzę chociaż o jednym, jedynym spaniu przez 8 godzin
      Dziecko ojca nie ma? Nawet kontroler ruchu lotniczego może zarwać jedną noc
      na dwa czy trzy tygodnie i dać mamie się zregenerować...
      • mama_blues Re: Za mało śpi? 04.10.12, 22:51
        Ja wiem, że mój młody to żaden ewenement, i będzie spać coraz mniej, choć z moich rozmów z koleżankami wynika, że nawet ich starsze dzieci śpią więcej. Dziś spał może ok 30-40 minut jak chodziłam po markecie - myślałam, że spacer go zmęczy, ale co tam - po spacerze po prostu roznosił mi mieszkanie smile
        Co do budzenia się - właśnie jest tak, że budzi się z płaczem. Raz czy dwa zdarzyło mi się go z powrotem utulić, ale teraz nie ma szans, stoi przy szczebelkach i wyje, wyciąga rączki, żeby go wyciągnąć z łóżeczka, a jak już jest poza łóżeczkiem, jest na tyle rozbudzony, że nie zaśnie. Sposobu na przetrzymanie w łóżeczku też próbowaliśmy, zadziałało kiedyś raz czy dwa, ale teraz nie ma mowy.
        Co do mojego budzenia się - nie nastawiam żadnych budzików big_grin Po prostu tak mam - nie wiem - instynkt, albo cuś? Nie umiem tego wytłumaczyć, zdarzało mi się budzić w środku nocy jak mały był młodszy i np. widzieć, że dziecko naciągnęło sobie kocyk na twarz, czy tak jak teraz wiem, że się odkrywa i budzę się - nie dlatego, że to słyszę, bo nie słyszę, tylko bo...no bo tak mam i już uncertain
        A podczaqs drzemki małego zdarza mi się wieszać pranie, coś pomyć, ugotować mu coś, np generalnie zawsze coś tam jest do zrobienia, bo przy tym małym wariacie niewiele da się zrobić. Szczególnie, że nienawidzi siedzenia na krzesełku, chociaż staram się go zabawiać, ciągle coś mu daję do zabawy, albo jakiś owoc, aby chociaż na chwilę się czymś zajął. Jak ma np. jabłuszko czy inny owoc to faktycznie jest w stanie przez góra 10 minut zająć się rozparcelowaniem w/w (gryzie i wypluwa), cała reszta, tj. zabawki i wszystko inne, które może bez jakiegoś wyraźnego uszczerbku przejść przez ręce i ząbki mojego małego tajfuna zaraz ląduje na podłodze (ulubiona zabawa - bach). A jak nie ma zabawek jest wycie.
        Co do ojca - ma go oczywiście tongue_out Mąż wstaje wcześnie, najczęściej wcześniej niż ja i dziecko, więc zwykle idzie spać wcześniej niż ja. Wiadomo, że mógłby zrobić coś za mnie, ale...ja nie mogę zasnąć jak jest hałas uncertain I tu właśnie też tkwi przyczyna moich kłopotów z wyspaniem się - bo co z tego, że mąż mnie zastąpi w nocnych obowiązkach przy dziecku, jeśli ja i tak nie mogę wtedy spać uncertain A łóżeczko dziecka jest w naszej sypialni - więc cóż...czekam na cud - dziecko przestaje jeść w nocy, zaczyna wstawać o 7-8-9...rozmarzyłam się tongue_out
    • tulimatka Re: Za mało śpi? 04.10.12, 00:40
      Mój synek (13mcy) też śpi w ciągu dnia raczej 1 raz, ale na moje szczęście mniej więcej zawsze o tej samej porze: 12.30-13 i śpi tak max do 14-14.30. Pod wieczór przed kąpielą i wieczornym karmieniem jeśli pada i śpi - a dzieje się to raczej rzadko - to daję mu spać max 30min, żeby po wszystkim ładnie usnął w łóżeczku już na noc. W nocy czasem budzi się, to przełożę go na boczek i raczej dalej śpi. Kilka razy było tak, że nie chciał zasnąć, np wybudzony o 3-4 w nocy to wzięłam go do siebie i zasnął ze mną. Nad ranem gdy chcemy pospać, też beirzemy go do łóżka - wtedy potrafi spać z nami do 9-10tej.
    • 1matka-polka Re: Za mało śpi? 05.10.12, 14:07
      Kładź się spać razem z dzieckiem - od 18 do 3 rano jest 9 godzin. Kup mu śpiwór, to się nie będzie odkrywał. Sprzątaj w domu razem z nim, dzieci lubią obserwować i "pomagać" a jak zaśnie w ciągu dnia to sobie odpocznij.
    • karo.8 Re: Za mało śpi? 05.10.12, 21:54
      jesli moge doradzic, pilnuj stalej pory zasypiania.
      jesli zasypia o 18, to kladz go tak codziennie. u nas wlasnie tak zawsze bylo i jest do dzisiaj. maly ma 3 lata.
      moj polozony o 18 spi po 12- 13h.
      natomiast polozony pozniej zawsze spal krócej.
      wazny jest staly rytm, u nas to sie sprawdzalo i pilnowalam tego.

a ze placze po przebudzeniu sie, nic dziwnego jesli poszedl spac o 22h.
    • konwalia30 Re: Za mało śpi? 05.10.12, 22:15
      Mojej córci jutro stuknie roczek, śpi w ciągu dnia b.różne, potrafi spać pół godzinki, 1,5 czasem 2 h i to jest tylko jedna drzemka w ciągu dnia.Pory różne wiec czasami ciężko coś zaplanować. Na noc chodzi spać o 19 od w sumie samego początku i najczęściej budzi się ok 7 albo ok 6.30. Z przesypianiem nocy jest bardzo różnie-czasami popłakuje i wystarczy smoczek - i tak np 2-3 razy w nocy, ale też potrafiła obudzić się np o 1 i nie spać do 3.
      Był taki okres (przejściowy) że mój partner pracował 7 dni w tygodniu po 10-11 h wiec w nocy ja wstawałam - jego nawet popłakiwania córci nie budziły a śpimy w tym samym pokoju. Ale gdy okres przejściowy minął był na urlopie wiec on wstawał - owszem to ja się budziłam ale "z łokcia mu dałam" smile i on wstawał. Obecnie wstajemy na zmianę. Ostatecznie to nasze wspólne dziecko a nie tylko mojesmile.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka