Dodaj do ulubionych

ziarniak pępka - jak postępować?

14.02.13, 16:35
Drogie mamy, moja córka ma 3 tyg. Dzisiaj na wizycie w poradni neonatologicznej (byliśmy z powodu niskiej wagi urodzeniowej) oderwano jej pępek, bo sączyła się z niego ropa i stwierdzono, że trzyma się zbyt długo. Pępek zszedł lekko. Okazało się, że pod spodem jest ziarniak, pępek odstaje. Neonatolog poradziła by suszyć, a wszystko powinno się wchłonąć. Później odwiedziła mnie położna. Kazała pępek 3 razy dziennie wciskać zdezynfekowanym patyczkiem do uszu. Powiedziała też, że przyjdzie w poniedziałek z lapisem i wypali ziarniak. Nie wiem czy jej na to pozwolić czy też trzymać się tego co powiedziała neonatolog. A może zabrać córkę do chirurga by ten ziarniak obejrzał? Miałyście może podobny problem? Poradźcie!
Obserwuj wątek
    • artphorma Re: ziarniak pępka - jak postępować? 14.02.13, 17:24
      Witaj moja mała miała ziarniaka pępka, pojechałam do chirurga. Pani doktor podwiązała pępek specjalną nitką i kazała przykładać gazik z rywanolem,a do tego smarować spirytusem, po 3 dniach ziarniak odpadł, pojechałysmy na kontrolę i było wszystko ok, bez żadnego stanu zapalnego. Ja bym pojechała do chirurga, tak z resztą zrobiłam wink
    • only_she Re: ziarniak pępka - jak postępować? 15.02.13, 12:46
      Dziękuję za odpowiedzi. Pępek znowu zakrwawił i ropę też widzę. Mam nadzieję, że do wtorku nic się z nim złego nie stanie - we wtorek wybieram się do pediatry i poproszę o skierowanie do chirurga. Poszłabym już dzisiaj z małą do przychodni żeby lekarka pępek obejrzała i coś jeszcze doradziła (bo nie wiem czy zostawić by się suszył czy dezynfekować...) ale dzisiaj i w poniedziałki lekarka przyjmuje dzieci chore, a wiadomo - sezon grypowy - nie chcę córki narażać na te wszystkie wirusy, które te chore dzieci ze sobą przyniosą.
    • malgosiek2 Re: ziarniak pępka - jak postępować? 15.02.13, 20:56
      Hmmm.... czy to była na pewno ropa?
      Jaki to miało kolor i zapach?
      Czy pepek się ślimaczył?
      Czy był zaczerwieniony pierścień pępka przy kikucie?
      Bo jesli faktycznie ropa, to może nie powinna była zostawiać bez niczego.
      Jak na mój gust to raczej mogła być jeszcze ew.galareta z kikuta, a nie ropa.
      bo gdyby była to ropa to mogłoby dojść do sepsy czy innego zakażenia.
      Spokojnie położna zrobi to fachowo nic się nie bój.
      Drugi sposób podano już wcześniej czyli podwiązanie nitką.
      • only_she Re: ziarniak pępka - jak postępować? 16.02.13, 15:42
        Czy to była na pewno ropa, nie wiem. Była to ciemno-żółtawa wydzielina, która wydobywała się spod kikuta przez całe 3 tygodnie. Położna ją widziała na dwóch wizytach i się nie zaniepokoiła, tylko ją wymyła przy pomocy octaniseptu. Ja też ją wymywałam spod kikuta patyczkiem do uszu spryskanym octaniseptem codziennie (tak mnie uczyli w szkole rodzenia). Wczoraj wieczorem znowu pojawiła się ta wydzielina pod strupkiem który się zrobił. A dzisiaj w nocy ten strupek odpadł. Zapachu raczej takiego ropnego nie wyczuwam chociaż gdy położne w poradni neonatologicznej oderwały pępek, powiedziały że cuchnie.
        Pępek się ślimaczył właśnie z powodu tej wydzieliny. Zaczerwieniony nie był ale raz zakrwawił, pewnie mała coś naderwała gdy się ruszała.
      • malgosiek2 Re: ziarniak pępka - jak postępować? 15.02.13, 21:50
        Ale azotan srebra to lapis big_grin
        Azotan srebra, zwany także lapisem jest nieorganicznym połączeniem srebra, który posiada zdolność wyjątkowo łatwej rozpuszczalności w wodzie, zwłaszcza gorącej ( 1024 g / 100 g wody !). Historyczna nazwa „kamień piekielny” – Lapis infernalis pochodzi od właściwości ciemnienia kryształów związku w obecności światła.
        Lapis wykazuje działanie bakteriobójcze, ściągające, nieco złuszczające, w większych stężeniach przyżegające, nekrotyzujące. Roztwory wodne lapisu bardzo łatwo dysocjują, przy czym jon srebrowy reaguje z białkiem i chlorkiem sodowym natychmiast po zetknięciu się z tkankami lub płynami tkankowymi.
    • marzena190184 Re: ziarniak pępka - jak postępować? 19.02.13, 11:55
      Mój syn miał po tygodniu oberwany kikut bo sobie zasikiwał i mu sie obrywał ten kikut. lekarze z noworodków w szpitalu kazali psikać dwa razy dziennie pępek octaniseptem i bardzo dokładnie osuszać wacikiem. Pepek musi być cały czas suchy. niczym nie wciskaj on sam sie schowa. Ma prawo troche pokrwawic. ja meczyłam sie ze 3 tyg. a;le w koncu ladnie sie zagoil.
      • only_she Re: ziarniak pępka - jak postępować? 19.02.13, 14:49
        Z tym wciskaniem to faktycznie dałam sobie spokój na samym początku. Wczoraj była położna, stwierdziła, że tylko traktować octaniseptem i że jednak ziarniaka wypalać nie trzeba. To samo powiedziała dzisiaj pediatra, więc na razie z wypalaniem się wstrzymam i zobaczymy za jakiś czas. A tak na marginesie, to ja też mam ziarniak pępka od urodzenia. Pępek mam bardzo wklęsły, więc tego ziarniaka tam nawet nie widać. Może to sprawa genetyczna?
        • marzena190184 Re: ziarniak pępka - jak postępować? 21.02.13, 13:16
          U mojego synka spowodowane to było tym że sobie obsikiwał pępek i był wilgotny cały czas. Ale spokojnie to przejdzie tylko musi miec sucho i przemywac octaniseptem. u mnie trwało to ze 3 tyg. nie przejmuj się to nie jest nic groźnego. Ja pępek wręcz wypychałam na wierzch żeby go dobrze wyczyścić. Potem sam się chował. Troszeczkę krwawił i leciała taka jakby ropa. Zaklejałam tez gazikiem żeby nie drażnił się o pampersa chociaz powinien miec dostęp powietrza żeby się zagoił.
          • only_she Re: ziarniak pępka - jak postępować? 21.02.13, 15:16
            Też myślę, że przejdzie, wczoraj zauważyłam poprawę. Córka rano leżała na brzuszku i strupek się oderwał. Gdy wieczorek chciałam przemyć pępek, zauważyłam, że ziarniak jakby zmalał albo wszedł bardziej do środka. Ja żeby pępek się suszył zawijam przód pampersa. Najpierw pampers mi się zsuwał, teraz doszłam do wprawy i jest ok smile
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka