Dodaj do ulubionych

Pieluszki wielorazowe - odparzenia

22.06.16, 21:52
używam pieluszek wielorazowych, ogólnie jestem zachwycona ideą. Kupiłam dla małej otulacze wełniane, do tego mamy odpinane wkłady bambusowe (dokładnie 85% bambusa, 15% poliestru) . Przy pierwszym podejściu do tematu wielorazowego zakładałam córeczce na noc wkłady sucha pupa (z polarem), pupa sie odparzyla jak nigdy. Troche poczytałam i wyszło, ze ten sztuczny materiał może być winowajca. Po wyleczeniu odparzeń znowu wróciłyśmy do wielorazowek niestety widzę ze znowu historia sie powtarza - córka ma zaczerwieniona pupę, w miejscu gdzie spływają po pupie siki. Jeśli chodzi o odpowiednio częsta zmianę pieluszek, to raczej nie mam sobie ńic do zarzucenia. Często sprawdzam czy ma sucho, czasami co chwile ja przebieram, czasami co kilka godzin. W nocy zmieniam jej pieluchy co kilka godzin. Mokre pieluszki wrzucam do pudła (nie dodaje żadnych odkazaczy), pieluszki z kupa zapieram i mokre czekają na upranie. Pieluchy piorę raz dziennie w płynie dla niemowląt z dodatkiem odkazacza. Dlaczego dzieciątko sie odparza, czy coś robię zle? W jednorazowkach nie miałam takiego problemu sad
Obserwuj wątek
        • mama.2k15 Re: Pieluszki wielorazowe - odparzenia 23.06.16, 11:36
          Nie ma zakazu zmiany pieluszki jednorazowej po jednym siku, przecież to doskonale widać kiedy dziecko siknęło, nawet troszkę.
          Jeśli natomiast chcesz za wszelką cenę pozostać przy wielorazowych to kombinuj z kremami pod pieluchę. Chociaż moim zdaniem nie ma siły, kilka godzin w pieluszce która nie izoluje wilgoci plus upały, odparzenia gotowe.

Jednorazówki na noc to jest jakieś wyjście. Dziecko i tak najpierw odpieluchuje się w dzień.
        • boo-boo Re: Pieluszki wielorazowe - odparzenia 23.06.16, 12:09
          Ale co ty piszesz....w pampersach dziecko nie leży w sikach bo wkład utrzymuje to z daleka od skóry dziecka- skóra jest sucha. Co do tony śmieci- no cóż- może i tak ale uważam, że są więksi generatorzy śmieci i to od nich powinno się zacząć w pierwszej kolejności wymagać i nie chciało by mi się własnego dziecka odparzeniami katować tylko z tego powodu.
          Pieluchy jednorazowego użytku nie mają nic wspólnego z czasem odpieluchowania- moja dwójka na pampersach i syn odpieluchowany w wieku 2,3, a córka 18 miesięcy.
          Serio- nie chciało by mi się dziecka odparzeniami katować i siebie takimi atrakcjami dodatkowymi.
        • fly77 Re: Pieluszki wielorazowe - odparzenia 23.06.16, 13:33
          rb napisała:
          "co mi sie podoba? To, że dziecko nie leży w sikach bo moge od razu wyczuć, ze ma mokro, brak generowania tony śmieci i nadzieja na szybsze odpieluchowanie"

Sądzisz, że to jest ekologiczne? Zużywanie sporej ilości wody na moczenie i pranie pieluch, wlewanie środków piorących i odkażających do kanalizacji, zużywanie energii elektrycznej?
          A jeśli nawet ktoś to wyliczył, że jest to bardziej ekologiczne niż używanie jednorazówek to również uważam, że są więksi generatorzy odpadów. Np. wielkie zakłady produkcyjne ws moje dziecko? Moja teściowa mnie maltretowała ekologią w związku z użyciem pieluch jednorazowych, aż w końcu jej grzecznie odpowiedziałam, że jeśli chodzi o moje dziecko to mam w d... całą ekologię smile
          Co do leżenia w sikach, to ja po pojedynczym nasikaniu czuję, że jest już coś w pieluszce, ale skóra jest jeszcze sucha. Można zmienić lub nie kto jak woli.
          Z odpieluchowaniem się nie zgodzę. Moja teściowa miała takie parcie na odpieluchowanie małego, że mimo że zabroniłam używania tetry to mi syna odpieluchowała w rok i 9 mcy całkowicie, na noc i na wyjścia. Ale to była olbrzymia praca z jej strony, ciagłe wysadzanie, pilnowanie odkąd dziecko zaczęło siedzieć, siedziało na nocniczku. Ja z młodszą nie mam takiego parcia.
    • mamaafg Re: Pieluszki wielorazowe - odparzenia 23.06.16, 09:27
      Ja co prawda nie mam doswiadczenia z tymi pieluchami, ale dwie moje znajome tez byly zachwycone pomyslem, nakupowaly tych wkladow itd. Bez zbednego rozpisywania; tylki odparzone a wielorazowki rzucone w kat po kilku dniach stosowania w obu przypadkach.
      • kjut Re: Pieluszki wielorazowe - odparzenia 23.06.16, 15:41
        Tak z ciekawosci do Was dziewczyny, zwolenniczki jednorazowych pieluch. Wasze dzieci nigdy sie nie odparzaja? A nawet jesli nie - moj mlodziak odparza sie regularnie. Nie mocno, ale jednak. Wietrze, myje sama woda, zmieniam pieluchy bardzo czesto. Sprawdzilam 3 rozne marki jednorazowek - ciagle jest to samo. Co polecicie? Od razu rezygnacje z pieluch wogole? Ciekawa jestem...
        • sfornarina Re: Pieluszki wielorazowe - odparzenia 23.06.16, 15:48
          > Tak z ciekawosci do Was dziewczyny, zwolenniczki jednorazowych pieluch. Wasze dzieci nigdy sie nie odparzaja?

Nigdy smile
          Używamy huggisów albo pampersów. Odparzenie dziecku zrobiło się wyłącznie przy chorobie dłoni, ust i stóp oraz sporadycznie przy ząbkowaniu.
          Ale nie będę tutaj wychwalać swoich matczynych zdolności, bo mam wrażenie że odparzanie i nieodparzanie zależy od dziecka i niektóre dzieci chodzą wiecznie poodparzane, a niektóre wcale.

Nie chcę też dyskutować o wyższości jednorazówek nad wielorazowkami, ani wielorazówek nad jednorazówkami, bo to wybór matki, nie mój.
          Ale skoro dziecku wątkodajki jednorazówki nie szkodzą, a wielorazówki odparzają tyłek i zmuszają matkę do wybudzania dziecka co kilka godzin na zmianę pieluchy, to sorry - trzeba na głowę upaść, by się przy wielorazówkach w imię idei upierać.
          • ela.dzi Re: Pieluszki wielorazowe - odparzenia 23.06.16, 20:37
            U młodszego właśnie po raz pierwszy (na prawie 4 miesiące) używałam kremu na odparzenia, bo robi kupę za kupą, prawdopodobnie po Rotarixie. U starszego krem na odparzenia szedł i dalej idzie jak woda. Tez uważam, że skłonność do odparzeń to kwestia indywidualna.
              • ela.dzi Re: Pieluszki wielorazowe - odparzenia 23.06.16, 22:01
                Podczas pobytu u rodziców odpuściłam temat, bo dawno u nich nie był i za dużo się dla niego działo. Lał po nogach i nie czuł tego. Ale w ciągu tego miesiąca jest kolosalny postęp, sam rano i przed kąpielą leci do toalety, wybiera majtki, nie chce pampersa. Pogoda sprzyja i jutro po południu zaczynamy następne podejście. Przez weekend będziemy oboje z mężem, więc myślę, że z każdym dniem będzie lepiej. Sam z siebie dorósł. A jeszcze jak na adaptacji w przedszkolu pani powiedziała, że pampersów nie ma, a ja zaproponowałam mu skorzystanie z tamtejszej łazienki, to sam poleciał i był przeszczęśliwy, że on taki już duży, a duże dzieci nie noszą pampersów.
        • juuuu7 Re: Pieluszki wielorazowe - odparzenia 23.06.16, 16:02
          Uzywalam wielorazowek, bo bylo mi tak wygodnie-i dziecku tez. W nocy nie musialam przewijac odkad synek skonczyl jakies 3mce. Odparzyl sie kilka razy ( moze ze 3), ale byl wtedy starszy-powodem byla zraca kupka, ktora i tak byla od razu przewinieta, wiec rodzaj pieluchy znaczenia nie mial.
          Zapieranie wkladow, ciagle pranie, odkazanie - nie wyobrazam sobie tego. Akurat w tej kwestii byc moze nie jestem ekologiczna, ale wygoda moja i mojego dziecka byla priorytetem.
        • fly77 Re: Pieluszki wielorazowe - odparzenia 23.06.16, 17:14
          kjut napisała:
          "Tak z ciekawosci do Was dziewczyny, zwolenniczki jednorazowych pieluch. Wasze dzieci nigdy sie nie odparzaja?"
          Oczywiście, że tak, ale bardzo sporadycznie np. przy wirusówkach jelitowych. Zgadzam się ze sfornariną, że być może niektóre dzieci mają większą podatność na odparzenia, może bardziej wrażliwą skórą. Moje dzieci pod tym względem mało wrażliwe pod tym względem. Do pół roku zanim wprowadziłam stałe posiłki, dawało radę nawet z chusteczkami nawilżającymi. Potem wszystko za bardzo się kleiło, nie dało się inaczej jak pod kran.
          Ja generalnie polecam to co działa i pozwala oszczędzić czas. U mnie jednorazówki dobrze się sprawdzają i nie che tego zmieniać. Jeśli u Ciebie sprawdzają się wielorazówki i uważasz, że masz z tym mało roboty to Twój wybór. Ale dziecku autorki wątku rzeczywiście wielorazówki nie służą. Ja bym nie miała siły, żeby dalej eksperymentować....
          Każdy
    • kjut Re: Pieluszki wielorazowe - odparzenia 23.06.16, 14:13
      Genialny watek. Nie wiedzialam, ze jest tyle zatwardzialych zwolenniczek trzymania dziecka w plastiku i wybielaczach jako alternatywie dla polaru wink No dobra - to ja teraz od siebie, bo chyba poki co jedyna w tym watku (poza autorka) cos na temat pieluch wielorazowych wiem tongue_out

Mielismy problem z odparzeniami raz. Pytanie brzmi w jaki sposob dbasz o pieluszki. Ja na Twoim miejscu zrobilabym tak: wyleczyla odparzenia (jak najwiecej dostepu powietrza - czyli najlepiej sama tetra na nieprzemakalnym podkladzie; do tego maka ziemniaczana i ewentualnie jesli konieczne bepanthen albo sudocrem). W miedzyczasie zrob pieluszkom stripping - wyplucz je najpierw w pralce na zimnym plukaniu, potem wypierz kilka razy w 60 stopniach bez dodatku czegokolwiek, w samej wodzie. Byc moze zlogi detergentow gdzies sie osadzaja i albo uczulaja jednak, albo pielucha jest mniej chlonna i przez to szybciej sie mala odparza. Potem do prania uzywaj tak jak teraz plynu dla niemowlat, w 60 stopniach juz bez odkarzacza (ten jest niezbedny tylko przy praniu pon 60 st), same wklady mozesz od czasu do czasu wyprac w 90. Jesli bardzo chcesz to ewentualnie kilka kropel naturalnego olejku z drzewa herbacianego Ci sprawe zalatwi, ale naprawde nie jest to konieczne. Jesli to nie zadziala to sprobowalabym jeszcze z wkladami z mikrofibry albo bez dodatku poliestru (czyli 100% bambus na przyklad). Moim zdaniem cos z tego powinno problem rozwiazac. Daj znac jak poszlo, najwyzej bedziemy jeszcze kombinowac. Mozesz tez zapytac u dziewczyn z forum.chusty.info, tam jest caly dzial na temat wielorazowek smile

Jeszcze jedno przyszlo mi do glowy - jesli uzywasz pieluszek roznych firm i stosunkowo od niedawna (kilka pran) to zwroc uwage, czy nie jest tak, ze odparzaja ktores konkretne. Byc moze problemem jest cos uzytego do produkcji, wtedy moze pomoc dodatkowych kilka pran.

Dla madrali ekologicznych - pieluszki mozna prac normalnie z praniem, uzywalam wielorazowek rok, prawie nie bylo dodatkowych pran. Wyplukanie pieluchy zuzywa zdecydowanie mniej wody niz ilosc niezbedna do wyprodukowania pampersa. Od urodzenia do odpieluchowania rodzic zuzywa srednio 4000 tysiace jednorazowek, ktore rokladaja sie nawet 500 lat. Nie trzeba byc fanem wielorazowek, ale twierdzenie, ze jednorazowe pieluchy sa bardziej ekologiczne to zwykla ignorancja, a ta w dzisiejszych czasach jest wyborem.
        • kjut Re: Pieluszki wielorazowe - odparzenia 23.06.16, 15:23
          Zasadniczo niczego. Ale ja nie jestem miarodajna, bo starszak sie w zasadzie nie odparzal i raz na ruski rok musialam go bepanthenem posmarowac jak byl zaczerwieniony, a z kolei mlody ciagle cos ze skora pod pielucha ma *niby nie mocno, ale jednak. No i mlodszak jeszcze w wiekszosci na jednorazowkach, dopiero teraz sie przerzucac powoli zaczynam. Generalnie uwazaj na kremy pod wielorazowki, bo zaklejaja wlokna i po pierwsze pielucha przestaje chlonac, a po drugie przestaje oddychac. I uwazaj na nawilzane chusteczki jednorazowe, bo tez lubia odparzac. Jakbym ja miala Ci radzic to po siku ewentualnie szmatka/tetra zwilzona woda (chociaz ja leniwa jestem i czesto po siku nie robie nic tongue_out), a po kupie pod kran tylek i tyle. I maka ziemniaczana regularnie, to naprawde nie zabobon - jest swietna i nie szkodzi wielorazowkom wink

ojej, ale mi to chaotycznie wyszlo. Ale mysle, ze ogarniesz o co mi chodzilo tongue_out
          • funmi Re: Pieluszki wielorazowe - odparzenia 24.06.16, 18:47
            Proponuje prac w proszku, a nie w płynie do prania i oczywiście bez płynu do płukania. Wszelkie płyny do prania zatluszczaja pieluszki, przez co stają się mniej chłonne. Może stąd problem odpazen.
            Ja pieluchuje juz drugie dziecko wielorazowo i do tej pory odpazen w wielorazowkach nie zanotowalam.
            • kjut Re: Pieluszki wielorazowe - odparzenia 24.06.16, 20:11
              Zdania sa w zasadzie podzielone. Z jednej strony podobno plyny zatluszczaja pieluchy, z drugiej latwiej sie wyplukuja.... warto zrobic stripping i samemu ocenic, ktora opcja lepsza.

W obu przypadkach zreszta wazne, zeby detergentu bylo 1/2 - 3/4 normalnej ilosci smile
      • lidek0 Re: Pieluszki wielorazowe - odparzenia 25.06.16, 11:27
        Pieluchy wielorazowe to nie tylko woda zużyta do prania, ale to również produkcja ścieków i zużywanie detergentów do prania. Mówmy o wszystkich kosztach i zanieczyszczaniu środowiska. A jak czytam o stippingu to nawet nie chcę myśleć ile to wody zużywa.
    • sfornarina Re: Pieluszki wielorazowe - odparzenia 23.06.16, 15:28
      Przeczytaj, co napisałaś:

> Przy pierwszym podejściu do tematu wielorazowego zakładałam córeczce na noc wkłady sucha pupa (z polarem), pupa sie odparzyla jak nigdy

> Po wyleczeniu odparzeń znowu wróciłyśmy do wielorazowek niestety widzę ze znowu historia sie powtarza - córka ma zaczerwieniona pupę, w miejscu gdzie spływają po pupie siki

> Często sprawdzam czy ma sucho, czasami co chwile ja przebieram

> W nocy zmieniam jej pieluchy co kilka godzin

> Pieluchy piorę raz dziennie w płynie dla niemowląt z dodatkiem odkazacza

> W jednorazowkach nie miałam takiego problemu

A teraz: "używam pieluszek wielorazowych, ogólnie jestem zachwycona ideą."

Powiedz mi, czym jesteś zachwycona?
      że dziecku robisz kuku? Że przebierasz je kilka razy po nocach? Że jesteś eko-modna?

No proszę Cię, bądź mądra i wróć do jednorazówek smile
    • lala1111111 Re: Pieluszki wielorazowe - odparzenia 23.06.16, 16:21
      Proszę się nie poddawać! Zachęcam do odwiedzenia jakiegoś mamusiowego eco bloga-tam ktoś Pani rozsądny doradzi, bo widzę, że tu same "uczone". Pamietaj, że pieluszki wielorazowe są coraz bardziej chłonne a to za sprawą chemikaliów, które są w nich-oczywiście czego gołym okiem nie widzimy tego sie nie boimy, a całe świństwo przenika przez skórę dziecka do organizmu?Poza tym pieluszka rozkłada się 10 lat!
      • mama.2k15 Re: Pieluszki wielorazowe - odparzenia 23.06.16, 17:12
        lala1111111 napisał(a):

> Pamietaj, że pi
        > eluszki wielorazowe są coraz bardziej chłonne a to za sprawą chemikaliów, które
        > są w nich-oczywiście czego gołym okiem nie widzimy tego sie nie boimy, a całe
        > świństwo przenika przez skórę dziecka do organizmu?

To ma być argument za pieluszkami wielorazowymi?
    • ela.dzi Re: Pieluszki wielorazowe - odparzenia 23.06.16, 21:59
      Podczas pobytu u rodziców odpuściłam temat, bo dawno u nich nie był i za dużo się dla niego działo. Lał po nogach i nie czuł tego. Ale w ciągu tego miesiąca jest kolosalny postęp, sam rano i przed kąpielą leci do toalety, wybiera majtki, nie chce pampersa. Pogoda sprzyja i jutro po południu zaczynamy następne podejście. Przez weekend będziemy oboje z mężem, więc myślę, że z każdym dniem będzie lepiej. Sam z siebie dorósł. A jeszcze jak na adaptacji w przedszkolu pani powiedziała, że pampersów nie ma, a ja zaproponowałam mu skorzystanie z tamtejszej łazienki, to sam poleciał i był przeszczęśliwy, że on taki już duży, a duże dzieci nie noszą pampersów. Teraz musi się udać smile
    • panizalewska Re: Pieluszki wielorazowe - odparzenia 24.06.16, 23:14
      Moja pierwsza się odparzała non stop w każdych pieluchach. Jedno i wielo. Alergik jakich mało chyba, kwaśna kupa żrąca aż do sąsiada na dole to był standard tongue_out W najcięższych momentach pomagała punktowo gencjana i mąka ziemniaczana + dużo wietrzenia. Bo Sudocrem to w sumie straszna szpachla jest, gładź gipsowa wink Mąka rulez. Młodszy nie odparzał się w ogóle, też pieluchy wielo, te same, na zmianę z jedno. Najmłodsza jak do tej pory jest na jednorazówkach. Z bólem serca, ale nie wyrabiamy na zakrętach i każde dodatkowe pranie to głębsze wory pod oczami tongue_out Jak zacznie raczkować a środkowy porzuci wielo, to się przerzucimy, bo po 4 latach to to już norm przeciekalności jednak nie trzyma
    • rosynanta Re: Pieluszki wielorazowe - odparzenia 25.06.16, 23:45
      rb_111222333 napisał(a):

1. Czym myjesz pupę? Skoro wielo, to pewnie czystą wodą? Wacikiem/chusteczką/ręcznikiem? Może tu coś uczula/podrażnia?

2. Używasz jakiegoś kremu na odparzenia? Jakiego? Przemyśl, czy go nie zmienić (AFAIK są tłuste i wysuszające z dodatkiem cynku - jeśli używasz jednego, zmień na ten drugi typ). Przemyśl też zasypkę, w wersji eko - skrobię ziemniaczaną lub ryżową smile

3. Pieluchy wielo z czasem zmniejszają swoją chłonność, polecane jest wypranie ich w prostym detergencie od czasu do czasu (wystarczy pranie wstępne/namoczenie w płynie do mycia naczyń, takim zupełnie zwykłym, bez dodatków pielęgnujących dłonie i innych pierdół). Oczywiście nie używasz środków zmiękczających do prania?

4. Przemyślałabym na Twoim miejscu eko jednorazówki na noc. Bo wielo przestają być tak bardzo eko, jeśli zmieniasz je kilkanaście razy dziennie wink Bambus nie po to jest taki chłonny, żeby zmieniać go po każdym siknięciu.

5. Albo po prostu odczekaj, aż się zrobi chłodniej. Bo może to kwestia obecnych temperatur?

Moje dziecko (2,5 miesiąca) jest na razie pieluchowane mieszanie, w domu w dzień wielorazówki, w nocy/na wyjścia/do chusty jednorazowe. Zaczerwieniona pupa zdarza się i w jednych, i w drugich smile Zasypuję skrobią ziemniaczaną albo smaruję Bepanthenem i mija. Tak że nie jesteś sama smile
      • rosynanta Re: Pieluszki wielorazowe - odparzenia 10.07.16, 08:16
        dexia napisała:

> Z tego co wiem to przy wiekorazowkach nie uzywa sie ZADNYCH kremikow pod pielus
        > zke, moze w tym tkwi problem.

Jak już odparzenia się pojawią, to jakoś je trzeba wyleczyć... A zauważyłam, że choć skrobia ziemniaczana to świetna rzecz, to w upale tylko pogarsza sprawę. Wilgoć + skrobia = "kisiel", na którym przepięknie mnożą się bakterie sad Jak się coś odparzy, to jak najwięcej z gołą pupą, a potem Bepanthen i jednorazówka.
        • dexia Re: Pieluszki wielorazowe - odparzenia 10.07.16, 11:26
          Przy jedno- krem ok jak najbardziej. W ogole to wielorazowki niewazne jakie by nie byly to wietrzenie nie powinno byc stosowane dopiero przy pojawiajacym sie odparzeniu, ale codziennie, np po nocy,wlasnie aby odparzeniom zapobiegac. Z tego co wiem to przy tetrze nasze mamy nas codziennie wietrzylysmile

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka