Dodaj do ulubionych

12 latek ukradł 150zl

08.05.19, 12:52
Syn ukradł pieniądze ( wie gdzie są, nie są ukryte) i kupil paysafecard które wydał na grę od 18 lat ( GTA). Za karę musiał oddać pieniądze i oczywiście odinstalować grę. Nie wiem czy to nie za mała kara. Boje się czy się to nie powtórzy. Najgorsze że już po kradzieży mówił że odda mi swoje oszczędności (bo samochód się zepsuł). Syn nie dysponuje swoimi pieniędzmi ( prezenty od babci), znaczy kontrujemy na co wydaje, bo wszystko wydałby jednego dnia na pierdoły, kieszonkowego nie dostaje, ale A każdym razem jak poprosić daje mu pieniądze
Obserwuj wątek
  • argentea Re: 12 latek ukradł 150zl 09.05.19, 10:52
   Dobrze zareagowałaś. gdyby dostawał kieszonkowe, mogłabyś mu potrącić całą kwotę lub jej część, bo jednak 150 zł przepadło. Może syn nie rozumie, że ukradł, myśląc, że rodziców to też jego.
  • sabciasal Re: 12 latek ukradł 150zl 09.05.19, 10:56
   syn nie ma własnego grosza, nie może kupić sobie nic sam bez proszenia. nie nauczył sie gospodarowac kasą, bo nie dajecie mu szans. oczywiscie ze zrobił źle - karę już dostał, ale chyba należałoby zastanowić sie nad zmiana zasad.
   • camel_3d Re: 12 latek ukradł 150zl 09.05.19, 13:21
    wiesz co..moj ma kierszonkowe i tez nie potrafi.. niestety. Dziala "impulsem":..
    kieszonkowe ma od keidy poszedl do 1 klasy. Wtedy mial 1€..i co roku dostawial o jedno wiecej. teraz jest w 5. Dostaje 5€ w poniedzialek..idzie do sklapiku i wywala 3 euro na jakies brecle... a potem do konca tygodnia nie ma. Wczoraj zauwazylem, ze kombinowal jak wyjac ze skarbonki pieniadze. Wiec z tym gospodarowaniem to albo ma sie we krwi, albo nie..

    A niestety rozumiem autorke, bo mlody tez ma swira na punkcie jakiej gry na telefon i doszedl do poziomu, gdzie bardzo pciezko przejsc dalej bez dodatkow. Te mozna zdobyc, ale trwa to dlugo i ciezko. Wiec juz kombunuje jak wciagnac kase i zaplacic np 20€ za dodatki...

    • verdana Re: 12 latek ukradł 150zl 09.05.19, 19:26
     Syna należy ukarać - to co zrobiłaś jest jak najbardziej adekwatne i wystarczające i po pewnym czasie - miesiącu np przyznać tygodniówkę. Dziecku potrzebne są własne pieniądze, o które nie musi prosić rodziców i może wydać bez ich kontroli na to, co ich zdaniem jest kompletnym idiotyzmem. Jeśli nadal będziecie kontrolować każdy grosz wydany przez nastolatka, to historia może się powtórzyć.
     A
  • zlocista122 Re: 12 latek ukradł 150zl 18.01.21, 07:38
   Rozumiem Pani obawy, ale proszę przede wszystkim zwrócić uwagę na to, że Pani syn aktualnie jest w wieku, w który przechodzi okres adolescencji. Okres ten zaczyna się około 11 roku życia i trwa do około 15 roku życia. Okres adolescencji charakteryzuje się intensywnymi zmianami we wszystkich płaszczyznach rozwoju, zarówno sfery biologicznej, psychologicznej jak i społecznej. W tym czasie dziecko wykazuje się niedojrzałością, często nie jest nawet zdolne do jasnego określania konsekwencji swoich zachowań.
   Jeżeli kradzież pieniędzy była jednorazową sytuacją, powinna Pani potraktować zachowanie syna jako incydentalne, przyjąć jego przeprosiny i przede wszystkim zaufać synowi. Być może zrobił on to pod wpływem emocji, jakie towarzyszyły mu w chwili tego czynu, i nie zdawał sobie sprawy, jakie mogą być konsekwencje takiego zachowania. W tym okresie duży wpływ na dziecko, mają również rówieśnicy. W jednym z artykułów, dotyczących kryzysu w okresie dorastania, można przeczytać, że to właśnie rówieśnicy stają się pewnego rodzaju autorytetem dla dziecka. Zaczyna ono idealizować zachowania znajomych i brać z nich przykład. Być może to właśnie było powodem, dla którego syn kupił tę grę. Mogła być ona popularna wśród jego znajomych, więc uważał on, że kradzież pieniędzy na zakup gry, w którą grają jego znajomi, nie będzie niczym złym i skoro inni to robią, to on też może. To typowe zachowanie u dzieci w tym okresie dorastania. Jeśli chciałaby Pani zagłębić się w ten temat, poniżej wstawię link do tego artykułu. Znajdzie w nim Pani wiele informacji, nie tylko na temat tego, jak ważnym elementem w czasie dojrzewania, stają się dla dziecka grupy rówieśnicze, ale również wiele informacji, na temat okresu adolescencji u dzieci i zachowań w tym etapie rozwoju. file:///C:/Users/48504/Downloads/dorastanie_last%20(2).pdf.
   Natomiast na pewno warto porozmawiać z synem na temat gier w jakie gra, ponieważ jak Pani napisała, za ukradzione pieniądze kupił on grę, która jak wiemy przeznaczona jest dla osób pełnoletnich. Dobrą decyzją było to, że kazała Pani odinstalować swojemu synowi tą grę. W tej kwestii warto reagować natychmiast, określić pewne granice co do gier i filmów, w jakie dziecko może grać i co może oglądać, bo jeśli nie są one dostosowane do wieku dziecka, nie powinny być w jego zasięgu. Pozdrawiam i życzę powodzenia w relacjach z synem.
   Tekst linku

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka