Dodaj do ulubionych

Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozycjami!

31.08.06, 14:32
Postanowiłam założyć ten wątek ponieważ już wiele razy pisałam do różnych
osób które chciały się podzielić swoimi pomysłami i niestety zero odzewusad
Najlepiej więc będzie jak każda mama wpisze swój sposób na ciekawe zabawy.
Nadchodzą teraz deszczowe dni i nam też zaczyna brakować pomysłów. Zeby
zaczać napisze kilka naszych zabaw (moja córcia ma 13,5 miesiąca):
1. TEATRZYK - rozkładamy na podłodze wszystkie dostępne w domu pluszaki i
lalki i zaczynamy przedstawienie. Ja udaję różne zwięrzątka naśladuję ich
głosy zmieniam barwę i ton głosu dyskutując z moja małą. Jak już mała pozna
wszystkie pluszaki, którym wcześniej nadałyśmy imiona to rozpoczynamy zabawę
w odgadywanie kto jest kim.
2. SAMOLOTY - robimy samoloty z papieru i puszczamy je po całym domu. Żeby
urozmaicić udaję odgłos startowania, lądowania, wymyślam trasę samolotu która
zawsze wypada np. nad głową obok noska, za plecami i kończy się lądowaniem na
główce na przykład.
3. PAPIEROWE KULKI - stare, przeczytane gazety gnieciemy w kulki, na środku
pokoju ustawiamy pudełko i robimy konkurs wrzutów, oczywiście im większy
hałas i doping tym weselejsmile
4. PRZEKŁADANIE - tą zabawę dzisiaj wymysliła moja córcia sama. Znalazła w
kuchni dwie miski, w jednej były ogórki, druga pusta i w tym momencie zaczęło
się przekładanie z jednej miski do drugiej, co zajęło jej sporo czasu i było
chwilkę spokojusmile
5. ORKIESTRA - do starych zużytych butelek wsypałam groch , makaron,
kukurydzę- wybór jest bardzo dowolnysmile i szczelnie zawiązałam - to były
grzechotki, garnki i drewniane łyżki służyły za bębny a tuba z papieroowych
ręczników za trąbkę. Dalsze losy "orkiestry" zależą tylko od mamy lub tatysmile
Zdolności wokalne nie mają znaczeniasmile
ZACHĘCAM WAS DO PODZIELENIA SIĘ WASZYMI ZABAWAMIsmile MAM NADZIEJĘ ŻE BĘDZIE
ODZEWsmile
Obserwuj wątek
    • babilon8 Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 31.08.06, 20:57
      halo dziewczyny - jesteście, jeśli któraś z was ma jakieś zabawy to bardzo
      proszę!!
      • klaviatoorka Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 13.09.06, 21:38
        chyba stare:
        -małe pokrywki i pudełko po chusteczkach jednorazowych jako wrzutka (ale też
        puszki po herbatkach hippa z dziurką w pokrywce)
        -puszczanie baniek mydlanych (idealnie się nadaje szampon dla dzieci z lidla)
        -kilka plastykowych kubeczków w dużej misce-hałas jak się patrzy...
        -kapsułki po szpitalnych kapciach jednorazowych, napełnione ryżem, groszkami
        itp brzeczącymi przedmiotami i do tego jakies pudełeczko
        ..pozdrawiam mamuśki roczniaków!
    • mamapiotra Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 01.09.06, 15:30
      namiot - na krzesłach rozkładam koc i wchodze z małym do srodka. przez jakis czas mały wchodzi wychodzi, poklepuje itp.
      mieszamy w garnku - ja mieszam w swoim a on w swoim, plastikowym.
      klikanie myszka - ja mam swoja a malec swoja
      wrzucanie fasoli do starego czajnika i wytrzepywanie jej
      • babilon8 Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 01.09.06, 16:35
        o dzięki - wreszcie ktos sie odezwałsmile może wreszcie ruszy cośsmile))
    • mamapiotra Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 04.09.06, 16:43
      a z dzisiejszego odkrycia to kredki i kartka
      mały dostał kredki świecowe i kartkę. przez 30 minut wyciągał je i wkładał do pudełka.
      • babilon8 Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 05.09.06, 11:00
        Mamopiotra dzięki Ci jedynej za odzewsmile! Moja mała to samo robila dzisiaj z
        ołówkamismile
      • joanna129 Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 26.09.06, 13:41
        Tu jestem zdziwiona, zastanawialam sie od kiedy maly moze zaczac rysowac,
        próbowałam z nim rysowac, kończyło się na wkładaniu pisaka do buzi...
    • pytkasia Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 05.09.06, 22:38
      Wrzucanie kulek do wanny (i innych przedmiotów). jedne się toczą, inne nie.
      Moczenie rąk (pluskanie itd)
      Wysypywnie, przesypywanie z duzego pojemnika płatków kukurydzianych, można
      rączką lub małym kubeczkiem.
      • babilon8 Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 06.09.06, 10:09
        dzięki dzięki pytkasiasmile!!!
      • klaviatoorka Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 13.09.06, 21:46
        a czy możesz opisać dokładniej organizację tej zabawy z płatkami? chyba
        rozsypują się wszędzie dookoła?czy sadzasz dziecko w kojcu czy w wanience?
        • pytkasia Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 13.09.06, 21:50
          Sadzam na wykładzinie lub parkiecie, rozwala równiuteńko naokoło. Myślę, że
          wanna to też dobry pomysł, ale z parkietu można szybko zmieść.
    • pytkasia Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 06.09.06, 21:05
      Mój mały ma wprawdzie 11 miesięcy, ale może i starszym się przyda (z książki
      "Maluch sie bawi i uczy"):

Dziecko siedzi w krzesełku do karmienia
      - daj na tackę trochę ugotowanego długiego spaghetti, niech się bawi
      - przygotuj lekkie rzeczy np. trochę waty, piórko, parę płatków kukurydzianych,
      popcorn itd. Połóż jedno, pokaż dziecku jak zdmuchnąć. I następne... Jak już to
      opanuje, pokaż jak zdmuchiwać przez słomkę.

• babilon8 Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 07.09.06, 22:00
        podbijamy dalej może ktoś jeszcze?smile
        • lilian_ka Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 09.09.06, 21:50
          U nas (też 13.5 miesiaca smile) do ulubionych zabaw nalezą:
          1. Gotowanie zupki (Jaśminka dostaje plastikową miseczkę, lub jakikolwiek inny
          pojemnik i łyżeczkę i 'gotuje zupkę' czyli miącha lyzeczka w miseczce, a potem
          próbuje i daje mamie spróbować.
          2. Chowanie zabawek do plastikowego pudełka, które dziecko dość latwo (ale nei
          za łatwo) moze otworzyć. Chowam za plecami, zeby nie widziała co, mówię 'czary
          mary' i pokazuję pudełko. Zawsze jest ogromnei zaciekawiona co jest w srodku i
          kombinuje, żeby otworzyć, a jak jej sie uda to bardzo sie cieszy.
          3. Chowanie czegos malego w zacisniętą pięść (moją) i pokazywanie dziecku dwóch
          - ona szuka w której cos jest, tzn. pokazuje najpierw jedną potem drugą, jesli
          nie bylo w pierwszej i bardzo się cieszy jak znajduje.
          4. W wannie hitem okazala się ostatnio plastikowa buteleczka po toniku, Jaśminka
          ją zanurza, bulgocze, wyjmuje, wylewa wodę...
          • babilon8 Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 11.09.06, 10:58
            Wielkie dzięki za propozycjesmile
    • 1tuta Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 13.09.06, 10:42
      U nas to:
      1. Wyścigi. Najpierw ja gonię,a córka ucieka (na czworaka) do pokoju. Potem ja
      uciekam, a ona próbuje gonic. Smiechu jest co niemiara.
      2. Budowanie z drewnianych klocków. Tzn. częściej ja (albo jej siostra) buduję,
      a ona rozweala. Ale od czasu do czasu sama też próbuje coś skonstruować.
      3. Bulgotanie słomką w kubku z wodą.
      4. wyrzucanie ubrań z szuflad lub z szafek (oczywiście ma dostęp do takich,
      które mogą się pognieść i nic się nie stanie albo też nie gniotą sie w ogóle.
      Często też wyrzuca makarony, ryże itp. z szafek kuchannych.
      To na razie chyba tyle.
      • babilon8 Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 13.09.06, 21:38
        Dzięki 1tuta! U nas z nowości to zabawa papierem toaletowym, dzisiaj zwijała go
        i rozwijała a później darła na kawałki - a spokoju było chwilęsmile))
        • beretta1 Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 14.09.06, 20:38
          u Nsas hitem dnia było bieganie z pokoju do kuchni i wyrzucanie do kosza
          różnych papierków (aż sobie zdjęcia w albumie podpisałam spokojniesmile
    • pytkasia Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 14.09.06, 22:27
      U nas ostatnio hitem są spinacze do wieszania prania w plasytkowym pojemniku.
      Oczywiście najpierw wywala je z pojemnika, chodzi po nich stópkami w rajstopkach
      (chyba jakieś ciekawe doznania), przypinam mu je np dookoła plasykowej miseczki
      a on je odpina,albo do rękawa, spinam dwa spinacze razem a on je odpina, wrzuca
      do wanny i umywalki, a dziś nauczył się wrzucać je spowrotem do pojemnika.

Dzięki za podpowiedź o papierze toaletowym wink
      • monk164 Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 20.09.06, 12:19
        witam moja mala uwielbia wrzucac rozne rzeczy do pralki oczywiscie gdy jest
        wylaczona .ostatnio znalazlam tam jej buty i smoczek .spinacze do bielizny tez
        sa hitem a jak sie cieszy gdy moze sama wrzucic do kosza swojego zuzytego juz
        pampersawink
    • anials Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 20.09.06, 14:22
      Staś ma 16 miesięcy
      1. Wyjmowanie garnków z szafki, układanie jednych w drugie i wkładanie spowrotem
      2. Dostaje latarkę, przypominam mu jak się zapala i gasi (zajmuje go to przez
      najbliższe 15 min), potem świeci sobie na ściany lub dywan i próbuje złapać
      światełko
      3. Ostatnio dorwał kupione przypadkiem przez tatusia Logo - pół godziny oglądał
      piłki (kululu), auta (brum), panie (pani ma oko) - czyli to co faceci lubią
      najbardziej
      • agniecha1976 Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 20.09.06, 16:35
        1.chowanego, ja krzycze chowam sie i uciekam do drugiego pokoju i sie chowam.
        Hubi jeszcze do konca nie kapuje, ze np pod kocem w rogu pokoju siedze ja, ale
        szuka namietnie. Sam tez probuje sie chowac, ostatnio wlazl kosza pod wozkiem.
        Swietna zabawa i duzo ruchu tez dla mamy. Dobra zabawa przed drzemke. Po taki
        maratonie Hubi pada.
        2. Rzucanie sie na lozku, fikolki w powietrzu, podrzucanie-rewelka
        3.Spiewanie i pokazywanie - bomba. Ostatnio na raz na dwa swiat za uszy dzis
        zlap. Hubi klaska ze mna.
        4.Tanczenie do jakies fajnej muzyki, cwiczymy przed weselem smile)))
        ostatnio wychodza nawet obroty. Uwielbiamy to oboje
        5. Wspolne sprzatane, ja wlaczam odkurzacz noga, hubi tez probuje noga i co
        chwile lezy na podlodze. Odkurzac moge spokojnie, bo hubi nie opuszcza
        odkurzacza na krok. Wycieranie kurzow, ja mam swoja sciereczke, Hubi swoja.

Mi osobiscie spodobal sie pomysl samolotow, na pewno wyprobuje. Tylko sie musze
        samolotow nauczyc robic.
        z kredkami nie ryzykuje.
        • babilon8 Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 21.09.06, 10:47
          JUż myślałąm że mój wątek padnie a tu miła niespodziankasmile) Mam jeszcze jedno
          pytanie? Czy próbowałyście wysyłać prośby do dziewczyn które niby dzielą się
          propozycjami zabaw na forum? Ja wysyłałm kilka razy i do tej pory nikt mi nic
          nie przysłałsad Jeszcze raz wielkie dzieki za zabawy!!
          U nas z nowości:
          - opustoszyłam jedną szufladę w domu i tam powkładałm jej różne rzesczy,
          niekoniecznie zabawki np. stary portfel, pudełko, ołówki w opakowaniu itp. Mała
          odsuwa sobie sama i robi porządek
          - supeer zabawą okazało się oglądanie albumów ze zdjęciami ,ale niestety
          musiała tego zaprzestać bo były straty.....smile Teraz czasem oglądamy ale
          koniecznie razemsmile
          - na spacerze hitem jest piaskownica, babki z piasku i wiaderko
          - jeżeli chodzi o bajki to niunia odkryła teletubisie i oszalała na ich
          punkciesmile)
          • klaviatoorka Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 21.09.06, 11:33
            ..nasze nowe odkrycia -zabawy stolikowe:
            -plastikowe, przezroczyste pudełko po jajkach, umyte oczywiście- w środku
            grzechotka z niemowlęctwa, kapsułki po szpitalnych kapciach, jakieś klocki- i
            15 minut zabawy!
            -kawałki taśmy klejącej na stoliku do karmienia (JEŚLI RYSUJEMY COŚ Z
            DZIECKIEM, TO NAJLEPIEJ KARTKĘ PRZYLEPIĆ, ŻEBY SIĘ NIE PRZESUWAŁA-a potem jaka
            frajda z oderwaniem! no i te cudowne resztki taśmy z papierkami...)
            - "pisanie" ołówkiem stolarskim najchętniej po stoliku (ołowek gruby i
            bezpieczny, łatwo się zmywa)
            - z ksiązeczek do oglądania to teraz hitem jest GLAMOUR i 100 SUDOKU-
            oczywiście przylepione za okładki, można wyrywać i rozrzucać kartki, pisać
            ołowkiem...
            - zaglądanie za drzwi-siedze z jednej strony, pukam, on otwiera i oboje
            wołamy:aaaa tyyyyy!, po czym on ze śmiechem zatrzaskuje mi drzwi przed nosem i
            od nowa...
          • anials Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 21.09.06, 14:09
            Och! Stary portfel, a w nim drobne monety (Staś na szczęście nie jada zabawek)
            i niekończące się wyciąganie, wkładanie, wyciąganie...
            • asia_i_p Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 04.11.06, 10:20
              Ja wiem, że to po trzech miesiącach i w dodatku brzmi histerycznie, ale proszę,
              uważaj z monetami. Moja ciotka lekarka opowiedziała mi kiedyś dość upiorną
              historię, jak dziewczynka dwuletnia udusiła się przy próbie połknięcia
              dwuzłotówki, bo wleciała jej do tchawicy i zatkała całe światło tchawicy, a
              sanitariusz palant nie zrobił tracheaotomii, bo by to drastycznie wyglądało i
              jak by się dziecku coś stało, to by było na niego.
    • joanna129 Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 26.09.06, 14:15
      1. Mój synek nie znosi się przebierać , ale sprawia mu frajdę przymierzanie
      różnych czapek i strojenie śmiesznych minek
      2. Taniec i poruszanie ciałem w rytm muzyki- uwielbia!!!
      3. Chodzenie przez przeszkody po podłodze z gilganiem przed spaniem- ja jestem
      tą przeszkodą, chodzi nieraz po mnie , ale jest śmiesznie, mały sie bardzo
      zmęczy
      4. Zabawy "na sucho"w wannie
      5. Układanie klamerek i innych małych przedmiotów na półeczkach w kuchni - są
      od samej podłogi
    • 1sylwia Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 26.09.06, 19:19
      Dawid rok i 2 miesiące uwielbia:
      - zabawy z pilkami różnej wielkości - rzucanie, turlanie, kopanie
      - zrzucanie piłek i innych przedmiotów ze schodów
      - wysyoywanie tik - taków z pudełka i wkłądanie ich tam z powrotem
      - uwielbia jak mu się robi masarzyk z mówieniem (ja powrtarzam taki znany:"pisze
      pani na tablicy...) - układa się na podusi i jest rozanielonysmile
      - chowanie się i wyglądanie z za mebli
      - wciskanie melodyjek w domofonie bezprzewodowym (zakleiliśmy tylko taśmą
      izolacyjną glośnik)
      -udawanie, że coś jemy i pijemy z kubeczków
      - tańce przy muzyce - próbuje naśkladować różne ruchy
      -rzucanie szyszkami
      przekładanie kamieni z pułmiska do innego pudełka (kamienie i szyszki to hit_),
      zczepianie szyszek razem, wrzucanie do pudełka
      - uwielbia przytulac wszelkie pluszaki. Chodzi z nimi, daje mi przytulić, potem
      on przytula i tak kilka ladnych minut
      - hitem też jest siedzenie w samochodzie i kręci kierownicą. próbuje zmieniać
      biegi, włącza śwtała. Moze tak pół godziny.
    • pytkasia Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 27.09.06, 21:27
      Różne pojemniki z zakrętkami, np. pudełka po kremach, pojemnik do badania moczu,
      puszka po kawie itd. Rozkręcam, układam po jednej stronie pojemniki, po drugiej
      nakrętki a jego zadaniem jest dopasować i zakręcić. Zaczynaliśmy od zakręcania
      jednego pojemnika. Można też wkładać mniejsze w większe, tak że dziecko dostaje
      taki "wielopak" do rozłożenia. Dobrze też rozkręca sie niekapek.
      • babilon8 Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 27.09.06, 22:18
        Pytkasia - zabawa z nakrętkami jest super - jutro będziemy próbowaćsmile Dzięki
        • karolinka123 Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 30.09.06, 13:41
          Kuba ma 11 miesi tydzien. bawi sie w "uciekaj uciekaj", albo ja przed Nim
          uciekam i namietnie mnie probuje zlapac. Pozatym uwielbia rzucac pilka. wkladam
          \Mu pilki do lozeczka i rozne zawabki, i oczywiscie je wszystkie wyrzuca za
          lozeczko. lubi tez jak ssie smoczka i Mu szybko wyciagam,wydajac przy tym
          dzwieki typu "aj" (wtedy bardzo sie smieje). i wile wiele innych,. A dzisiaj to
          juz myslalam ze padne jak uciekl mi do lazienki z pilka i... celowal nia do
          sedesu. oczywscie wpadlasmile maly koszykarzsmile
    • olenka233 Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 04.10.06, 14:33
      Bardzo fajny watek zalozylassmileJa sama czesto mam problemy z wymyslaniem nowych
      zabaw, bawimy sie z moja 13 misieczna coreczka w:
      1.czytanie ksiazeczek, to jest numer 1,najlepiej takie o zwierzatkach,ostatnio
      hitem byl katalog z zabawkami,pokazywala paluszkiem zaawki i pokrzykiwala ojsmile
      2.zabawa plastikowymi zwierzatkami i nasladowanie ich glosow
      3.ostatnio lubi tez wchodzic do szafek lub pod stol
      4.ja buduje cos z klockow a ona to rozklada
      5.ostatnio kupilam duze drewniane puzzle, nie ukladala jeszcze to bylo moje
      zadanie, ale wyjmowala i nosila puzzle wszedzie ze soba, mysle ze sie jej
      podobalo
      6.a hitem jest , jak juz nic nie dziala, 3 czesc krola lwa, hakuna matata,
      polecamsmile
      • babilon8 Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 05.10.06, 11:17
        Bardzo sie cieszę że jest odzew i to dosyć duży bo jak zauważyłam to jest
        multum zgłoszeń typu proszę x wyślij mi zabawy a z tego co zauważyłam to
        wszystko to jakaś fikcja chyba.Dobra, ale nie o tym chciałam:0
        Chciałam dopisać nasze nowe zabawy:
        - zbieranie kaztanów i pezrkładanie je z misek do wiaderka itp. Dla małej same
        kasztanki są nowością i super sie nimi bawismile
        - kartka papieri i kredka - tu panuje ogromna dowolność kształtówsmile)
        - nie wiem czy pisałam o układaniu wieży z klocków albo przewożeniu ich autkiem
        z jednego miejsca w drugie z przeszkodami oczywiście
        to chyba tyle ale teraz glówka będzie musiał intensywniej pracowac żeby
        wymyśleć nowe zabawy bo zbliżają sie zimne deszczowe dni brrrrrr....
        • monala1 Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 06.10.06, 14:23
          Hej
          Ja z synkiem bawię się tak:
          1. Trenuję chodzenie i zatrzymywanie się. Wspólnie nauczamy się, nagle
          zatrzymywać w marszu lub biegu. Zwykłe ale sprawia mu to wielką radość.
          2. Sadzam małego na podłodze obok małego kocyka rozłożonego przed nim w taki
          sposób, żeby jeden narożnik znajdował się blisko dłoni. Kładę na kocyku w
          przeciwległym rogu niedużą zabawkę, i proszę malca, aby wziął ją sobie. Ciągnie
          kocyk i przyciąga zabawkę do siebie. Bardzo to lubismile)
          3. Biorę pustą platikową butelkę po napoju i wlewam do niej 1/2 wody. Wrzucamy
          tam wspólnie różne przedmioty typu: guziki, korale, kamyczki, groch , poczym
          zamykam ją dobrze. Mały lubi się nią bawić. Również robimy tak z pustymi butelkami.
          4. Stawiam dużą miskę w łazience, nalewam do niej ciepłą wodę i daję małemu dwa
          puste kubeczki. Pokazuję jak mozna przelać wodę z jednego kubka do drugiego.
          Bardzo ciężka pracasmile) która pochłania trochę czasu.

• monala1 Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 06.10.06, 14:31
            a znacie jakieś fajne wierszyki??
            Ja swojemu małemu zaczełam opowiadać wierszyki jak skończył cztery miesiące.
            Przeważnie to go uspakaja jak zmieniam pieluszkę.
          • pytkasia Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 07.10.06, 10:11
            A dokładnie w jaki sposób trenujesz zatrzymywanie się?
          • klaviatoorka zgapione z telewizji "BABY TV" 08.10.06, 12:11
            jak macie cyfrowy polsat to polecam BABY TV-telewizje dla "pampersowców".mój
            mały ma tam ulubione bajeczki, a 15min po każdej pelnej godzinie jest program,
            pokazujący fajne zabawy dla 1-2 latków.np.:
            -gimnastyka na wesoło:sadzamy dziecko tyłem na swoich kolanach, rozkładamy
            nózki na boki mówiąc:"otwarte-zamknięte", potem to samo z łapkami-na boki i
            krzyżujemy "otwórz=zamknij"
            -plastikowa butelka i słomki- dziecko wkłada pojedynczo , amy mówimy"zewnątrz-
            wewnątrz" albo:"a teraz do środka", potem tą butelką potrząsamy z dzieckiem,
            zeby nie wysypać słomek,a jak się wysypią, zabawa od nowa!
            - tą samą butelkę możemy okleic najpierw dużymi, wyciętymi z kolorowego
            samoprzylepnego papieru kołami.trzeba je podawac dziecku odlepione do połowy,
            najlepiej na zagiętej kartce
            -toczenie butelki do dziecka i do mamy"daleko-blisko"
            -cudownie można sie bawić kolorowymi sprężynami-"góra-dól"
            -ciąganie dziecka na kocyku(karimacie) po gładkiej podłodze-na brzuszku, tyłem,
            przodem, potem dziecko ciągnie ulubioną zabawke
      • menyet Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 04.11.06, 13:09
        Wieczorem fajnie jest pobawić się w światłocienie, czyli palimy podręczną
        lampkę lub latarkę i przed jej światłem padającym na ścianę formujemy z dłoni
        rózne postaci, zwierzątka z odgłosami.

Jak chcę spokojnie obejrzeć dziennik, siadam na podłodze, nogi wyprostowane w
        pewnej odległości od siebie i mały przechodzi przez moje nogi, może tak w
        nieskończoność.

lub ślizganka- układam go na kocyku i posuwam nim po podłodze (wskazany parkiet
        lub panele), wywijam na zakrętach, radości ma co niemiara.
        Oldek ma 11 miesięcy
    • babilon8 Znalazłam coś!! 09.10.06, 22:17
      3. Chustka niewidka

Przygotuj kilka zabawek. Usiądź z dzieckiem na podłodze twarzą w twarz. Schowaj
      misia pod chusteczką i zapytaj: "Kto się schował pod chusteczką?". Kiedy
      dziecko ściągnie chusteczkę, podnieś misia, udawaj, że tańczy i wędruje do
      dziecka. Powiedz: "Agatka znalazła misia", i daj go dziecku. Jeśli maluch
      jeszcze nie mówi, pomóż opisać różne cechy misia. Poproś, aby przytuliło go do
      twarzy i pogłaskało. Zapytaj: "Prawda, że miś jest miękki i przyjemny w dotyku?
      I jest brązowy".

Pytaj o części ciała, a dziecko niech je pokazuje. Komentuj, poszerzając
      odpowiedź: "Masz rację, Agatko. Tu miś ma oczy. Są czarne i duże. Myślę, że są
      wesołe". Nawiąż do czytanej niedawno bajeczki o misiach. Przed zabawą zastanów
      się, jakich nowych słów chcesz dziecko nauczyć. Ukryj teraz pod chusteczką
      kolejną zabawkę i powtórzcie zabawę.

4. Brzęcząca moneta

Uzbieraj sporą ilość jednogroszówek. Wsyp je do przezroczystego plastikowego
      słoika o szerokim wylocie lub miseczki. Daj dziecku łyżkę i pokaż, jak nabierać
      nią monety i przesypywać do drugiego słoika. Posłuchajcie, jakie temu
      towarzyszą dźwięki. A jak będą dźwięczeć guziki?

5. Pierwsze puzzle

Narysuj duży (np. wielkości kartki papieru), wyraźny rysunek z niewielką
      ilością szczegółów. Pomaluj go lub pokoloruj na zdecydowane, kontrastowe
      kolory. Naklej na tekturę i rozetnij w pionie na dwie części. Tnij wzdłuż linii
      prostej z jedną nieregularnością pośrodku - to potem pomoże złożyć rysunek i
      nie pozwoli na przesuwanie się obu części. Zrób kilka takich prostych rysunków,
      np. lalki, domku, drzewa, kwiatu, ptaka, biedronki. Opowiedz dziecku o każdym
      obrazku (np.: "To jest biedronka. Biedronki mają skrzydła i potrafią fruwać. Są
      czerwone. Na skrzydełkach mają czarne kropki. Zimą śpią ukryte w szczelinkach i
      pod korą drzew"). Rozdziel obrazek na dwie części i pokaż dziecku, jak go
      złożyć. Kiedy dziecko opanuje tę sztukę, zmieszaj części z dwóch rysunków. W
      miarę postępów dodawaj kolejne obrazki.

6. Dotykanki

Wszyscy znamy zabawę w sroczkę, która kaszkę ważyła, i w raka nieboraka. Pobaw
      się też w rytmiczne głaskanie dziecka, regularnie zmieniając rytm. Np. łaskocz
      je pod szyjką albo delikatnie stukaj po pleckach palcami trzy, a potem pięć.
      Pomiędzy każdą serią zrób króciutką przerwę. Inne pomysły znajdziesz w książce
      Marty Bogdanowicz "przytulanki, czyli wierszyki na dziecięce masażyki".

7. Zagadkowe pudełko

Zrób dziurę w przykrywce pudełka od butów. Pokaż dziecku, jak wsunąć przez nią
      do środka długi pasek materiału. Aby to było łatwiejsze, zawiąż na nim co kilka
      centymetrów supełki. Zostaw na wierzchu koniec paska. Zachęć dziecko, aby go
      wyciągnęło. Przygotuj paski o różnych fakturach, tak aby dziecko miało
      różnorodne wrażenia dotykowe. Pobawcie się w chowanie i wyciąganie pasków.
      Możecie chować po jednym pasku lub po kilka naraz, przez dziurkę lub podnosząc
      przykrywkę.

8. Który to był?

Przygotuj trzy małe identyczne pojemniki - plastikowe solniczki, małe tekturowe
      pudełeczka, plastikowe kubeczki z nakrywkami itp.

Ustawcie je w szeregu. Niechaj dziecko wsypie do jednego łyżeczkę ryżu. Poproś,
      aby potrząsnęło pojemnikiem i odstawiło go na miejsce. Czy pamięta, który to
      był pojemnik? Poproś, aby go pokazało. Jeśli zapomniało, niech podnosi kolejne
      pojemniki, potrząsa nimi, nasłuchuje i znów je odstawia. Czy potem będzie
      potrafiło wskazać właściwy pojemnik? Zabawę można utrudnić, zwiększając ilość
      pojemników lub okręcając dziecko wokół własnej osi (aby dłużej musiało
      pamiętać).

9. Bez śrubokrętu

Daj dziecku drewniany młotek do tłuczenia mięsa lub plastikowy z zestawu dla
      dzieci. Naucz, jak włożyć grubą (nie ostrą!) śrubę na podkładkę i następnie
      wbić ją w duży kawałek styropianu (np. z opakowania po komputerze).

10. Tunel

Zrób tunel - z pudła po lodówce albo zarzucając koc na stół tak, by spadał na
      boki.

Zachęć dziecko do przejścia na czworakach z jednego końca na drugi. Potem
      zamieńcie tunel w barłóg, w którym miś przed snem zimowym poogląda książeczki.
      Niech je wybierze osobiście. Przy okazji poczytajcie również o kryjówkach, w
      których różne zwierzęta robią sobie mieszkania
    • babilon8 Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 18.10.06, 20:33
      mój wątek ginie - musze podbijaćsmile
    • ni.tka Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 19.10.06, 22:17
      Hej.
      Ja opiekuje sie 16 miesiecznym Fredim i podziele sie tym jak my sie bawimysmile
      Moze nie sa to rewelacyjne zabawy, ale w tym tygodniu bardzo mu sie spodobaly.
      Podczas jedzenia bawil sie kubkiem - skarbonka, z ktorego mogl wyspywac monety,
      wkladac z powrotem, probowac trafiac do dziurki na monety, na szczescie nie
      probuje ich jesc.Inna rewelacja okazala sie walizka podrozna taty i zamki
      blyskawiczne, fascynujaca zabawa w otwieranie i zamykanie, troche problemow, bo
      ten haczyk do ciagniecia za maly ale jakos sobie radzil smile
      Jeszcze nie wyprobowana, ale znaleziona w pewnej ksiazce i moze ktos
      wykorzysta. Potrzebny jest pojemnik po jajkach papierowy po 10 sztukach oraz
      spinacze, porobic dziurki w tych szczelinach po jajkach i powkladac spinacze,
      tak aby dziecko moglo wyjmowac i wkladac spinacze w te dziurki. Inna zabawa
      ktora zamierzam wyprobowac jest przywiazanie paru malych maskotek na sznurki,
      drugi koniec kazdego sznurka trzeba przykleic tasma na ten blat od krzeselka do
      karmienia, tak zeby dziecko moglo te maskotki zrzucac z tego blatu a potem
      wciagac.
      Pozdrawiam serecznie.
    • mysia125 Mam troche na swojej stronie... 21.10.06, 09:22
      Na www.kasiamarcin.com sa linki do opisow i do zdjec.
      Jako obiekt wystepuje moje wlasne dziecie wink

--------------
      Kasia & Felix 23/01/2005
      Felix for beginners
    • zabinski Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 31.10.06, 22:52
      -moja malą bardzo lubi oglądac zdjęci,daję jej duzy album ze zdjęciami na
      których oczywiscie jest glównie ona mama i tata.potrafi tak z 15 min.kilka razy
      dziennie.przytula sie do tych zdjec pokazuje gdzie mama a gdzie tata itd..
      -wrzucamy do misia klocki o roznych ksztaltach(ja pomagam)ale po wrzxuceniu
      klocka w odpowiednie miejsce biję brawo.
      -ogladamy ksiazeczkę ze zwierzetami i ja sie pytam gdize jakie zwierzątko jest a
      natalka mi pokazuję,przy tym mowie jak kazde zwierze wydaje dzwięk.
      -mamy dosc duzo uzbieranych magnesowych liczb z danonków.natalka przyczepia je
      do lodówki,kaze mi potem sciągnąc i znowu przykleja je.
      -banki mydlane,lubi bardzo je lapac
      -budujemy rózne wieze i domki z klocków plastikowych
      -córka lubi rowniez jezdzic malym wozeczkiem dla lalek,wklada misia albo lalę i
      wozi po domu,do tego ja proponuję zeby dala smoczusia misiowi albo pic z kubka itd..
      -gramy w pilke przy tym wydaję odglosy typu chopa przy rzucaniu
      -corka bardzo tez lubi dawac mi rozne klocki i wtedy ja mowie" daj"-ona mi daje
      potem jaje daję i mówie"masz "ona bierze i tak wkólko.
      -gonimy sie na czworaka po domu,najczesciej ja ją a nieraz ona mnie.ja sie wtedy
      gdzies jej schowam a potem sie pokazuję i mowie "a tu jest mama. ona sie cieszy
      i wtedy ucieka.
    • zabinski Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 31.10.06, 23:01
      jeszcze jedno mi sie przypomnialo.kupilam jej kiedys puzle drewniane na ktorym
      sa 2 misie, dziewczynka i chlopczyk (misiu)misie skaladają sie z 3
      elementow.glowa tulw z raczkami i nózki.ukladamy rozne glowki do róznych rączek
      i roznych nożek.czasmai jest tak ze natalka w miejsce glowki wklada nogi i na
      odwrót.pewnie wkoncu zaskoczy jak to poprawnie robic.teraz ma dopiero 11.5 miesiąca
    • mamapiotra Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 03.11.06, 13:49
      u nas jest remont i w związku z tym pojawiły się nowe fascynacje :
      - wkretarka bez wkrętów
      - młotek (taki lekki)
      - marzeniem jest dorwać wiertarkę, ale na razie "wierci" dzióry innymi rzeczami
      - włażenie i złażenie z drabiny (asekurowane przez mamę)
      - przenoszenie styropianu z kąta w kąt i włażenie na kilka ułożonych na siebie
      - pompowanie materaca pompką nożną (można ręką i można nogą)
      mały naśladuje wszystkie prace i czynności jakie widział smile
      • mazmon Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 06.11.06, 11:23
        Witamy serdecznie,
        Córcia Maja i Mama Monika nasze ulubione zabawy, to:
        1. oczywiście w chowanego, ja się chowam córcia szuka. Chociaż od niedawna nasze
        role się odwróciły.
        2.Kapa z łóżka na stół i ganiamy się przez tunel - trochę mnie bolą kolana smile
        3. Wieczorem zapalam światło w dwóch pomieszczeniach np. sypialnia i duży pokój,
        biorę córcię na ręce i chodzę po całym mieszkaniu. Wchodzimy do łazienki i
        szeptem mówię "ale tu ciemno", przechodząc do kolejnego pomieszczenia w którym
        pali się światło coraz głośniej mówię "coraz jaśniej, coraz jaśniej, jasno!" -
        uwielbia.
        4. Czytanie książeczek, ale najchętniej siadamy na przeciwko siebie Maja trzyma
        książeczkę pokazuje paluszkiem, a ja nazywam wszystko co mi pokazuje.
        5. Wożenie po domu w walizce (takiej z wysuwaną rączką).
        6. Jeśli nie pada i jesteśmy na spacerze w lesie, szuranie nogami po liściach -
        niestety niebawem ta zabawa zniknie, ale mamy nadzieję, że spadnie śnieg smile
        7. Naśladowanie głosów zwierząt - najchętniej z Tatą
        8. Zabawy butelkami po wodzie: zgniecionymi do wyrzucenia albo w połowie
        pełne/lub w połowie puste smile i potrząsanie nimi
        9. Ganianie kolorowych kuleczek po podłodze
        10. Nazywanie części ciała - najbardziej podobają się Majeczce włosy
        W dużym pokoju Maja ma swój "plac zabaw" rozłożony ciepły dywan i na nim parę
        zabawek, które zmieniam co kilka dni - w ten sposób nie muszę ciągle latać do
        sklepu z zabawkami. Zresztą i tak bardziej Ją interesują przedmioty codziennego
        użytku (papier toaletowy, folia aluminiowa, koszyki z kuchni, pokrywki,
        słoiczki, odkurzacz, spinacze do bielizny itp.,ale to wszystko pod kontrolą Mamy
        lub Taty).
        Pozdrawiamy
    • joanmiro Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 09.11.06, 23:02
      DZIEWCZYNY. WIELKIE DZIĘKI!!! Wreszcie normalny post. Juz byłam załamana, bo
      zagladnieciu do pytania na ten sam temat pzresłanego chyba przez krossa -
      znalazłam ponad 200 odpowiedzi i zadnych konkretów.Tu przynajmnie sporo fajnych
      pomysłow! Dokładam też swoje:
      1.mierzenie centymetrem krawieckim róznych zabawek; najpier ja mierze potem moj
      synek próbuje mierzyć wszystko co popadnie sam.
      2. układanie wszystkich samochodzików jakie ma w płaskim pudełku (niby w
      garazu)- ale najczęsciej kończy sie wyrzuceniem wszystkich na podłogę i znowu
      od nowa
      3. przeciaganie grubgo sznurka(wstążki) przez kółeczka odukładanki lub ruloniki
      po zuzytym papierze toaletowym. Nie jest to łatwe i nie zawsze sie udawało, ale
      wciaga.
      4. pokazywanie czesci ciała swoich, mamy misia itd.
      5. wyciaganie rzeczy z szafki. jedną z szafek wypełniłam bezpiecznymi
      przedmiotami(potrzebnymi w domu), ale syn poza "próbowaniem" wszystkiego
      niczego spaecjalnie nie niszczy. Mam tam więc np. różne katalogi, tekturowe
      teczki, małe maty wietnamskie zwiniete w rulon, paczki serwetek itp. Stale tam
      zaglada i coś wyjmuje. Czasem włoży z powrotem, ale najczesciej robie to sama.
      6. polecam tez cymbałki. Swietnie zakmuja dziecko na dłuższą chwilę. Oczywiście
      w cymbałki można stukac czymś znacznie bezpieczniejszym niz pałeczki...
      Pozdrawiam wszystkie pomysłowe Mamy Roczniaków
    • swietal w końcu Was znalazłam ! 15.11.06, 23:40
      Witajcie!
      nawet nie wiecie jak się cieszę, że w końcu znalazłam to czego szukałam. Jestem
      mamą rocznego Maciulka, której po mału kończą się pomysły na zajęcia dla
      niezmordowanego brzdąca więc z chęcią wypróbuję zaproponowane przez was zabawy.
      Moja propozycja - Mały uwielbia bawić się portfelem z dużą ilością wizytówek
      upchniętych we wszystkich możliwych zakamarkach; wyjmuje je z
      przegródek,ogląda, gniecie a potem rozrzuca, ja z powrotem je wkładam i zabawa
      od nowa!
      Pozdrowionka ! jak coś mi wpadnie ciekawego do głowy napewno napiszę. Pa!
    • barbara76 Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 16.11.06, 12:57
      Babilon tez mi sie spodobal Twoj watek.
      Jestem mama prawie 15 miesiecznego Sebastianka. Zabaw ma miliony.
      Na pierwszym miejscu jest szafka w kuchnie z wszelkimi pudelkami.
      Szafka z garnkami jet tez atrakcja, ale musze uwazac, bo juz zdazyl mi zbic
      szklna pokrywke. Ale szuranie garnkiem po kaflach jest na topie.
      Bawienie sie w a kuku, chowam sie za kocem. czasem tez nakladamy sobie koc na
      glowe. Pozniej Sebek robi juz to sam i cieszy sie jak go odkryje.
      Rzucanie pilka tez jest fajne.
      No i moja torebka pelna skarbow. Zawsze jest cos ciekawego.
      uwielbia tarzanie sie po lozku. Wtedy moze sie nawet rzucac, bo go asekuruje.
      No i szafki z kasetami video. NAjlepsze sa pudelka od kaset, bo mozna je
      porwac. Sa straty, ale coz takie sa uroki
      Takze zakrecanie nakretki w butelce jset bardzo fascynujaca smile

• 27kasiek Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 17.11.06, 20:58
        Cześć dziewczyny
        dzięki za fajne pomysły które mamy zamiar wprowadzić w życie smile i będzie
        troche zabawysmile
        Moja córeczka 15 msc. bardzo lubi siedzieć w swojej wanience (włożona do dużej
        wanny) a ja z brzegu naszej dużej wanny popycham jakies gumowe zabawki do jej
        wanienki i robią plusk, kupa smiechu i oczywiscie minka i gestykulacja "mama
        rob tak caly czas" smile)albo zrzucam je z jakiegos pol metra na dol do Jej
        wanienki, efekt podobny i kupa zabawy.
        JA ukladam puzle takie plastikowe, a Mala rozwala i tak w kolo.
        NAsladowanie glosow zwierzakow z pokazywaniem figurek lub w ksiazkach.
        PRzy jedzeniu ja karmię Ją a ona drugą lyzeczka mnie smile)
        Albo jak nie chce jesc to sadzam obok misia i jak podaję jej lyzeczke podaje
        najpierw misiowi, mlaskam, mowe zobacz jak misiu je, i potem jej ta sama
        lyzeczke - niewiedziec czemu , ale dziala !!! smile
        pozdrawiam mamy i czekam na kolejne pomysly.
        KASia
    • martartek Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 19.11.06, 05:23
      ALBUM ZE ZDJECIAMI :moja corka uwielbia ogladac zdjecia wiec zalozylam jej
      wlasny albumik z jej zdjeciami w tym zdjecia czlonkow rodziny, zabawek,
      znajomych dziecku przedmiotow. Bardzo fajna sprawa jak dziecko jest poza domem
      i bez mamy np. i ma przy sobie taki swoj albumik.
    • pytkasia Re: Zabawy dla roczniaków -podzielmy sie propozyc 19.11.06, 20:22
      - Wyrzucanie zużytej pieluchy (zawiniętej) do śmieci. Robi to z należytą powagą.
      - Wąchanie przypraw (jak gotuję) - cynamon, ziele angielskie itd.
      - Kupiłam dziecięce sztućce razem z nożykiem. Za wiele nie da się nim pokroić,
      ale daję mu kawał banana na dużej deseczce i jakoś go masakruje.
      - Wyciskarka do pomarańczy, bez silniczka - ma dużo części które można wkładać,
      nakładać itd.
      - Pełne puszki np. z tuńczykiem, kukurydzą - można toczyć po ziemi albo układać
      jedne na drugie.
      - Chusteczki higieniczne setki, 3, 4, 5, sztuk układamy jak domino. Przewracamy.
      - Na jednej stronie w bajce mamy zająca i lwa. Jak mały pokazuje zająca
      paluszkiem potrząsam kolanem i mówię kicu-kicu, jak pokaże lwa ryczę jak lew,
      kłapię ręką i gilgam brzuszek.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka