Dodaj do ulubionych

Co daje orzeczenie o niepełnosprawności?

20.10.10, 21:38
Jakie są realne korzyści dla dziecka? jakie ułatwienia dla rodziców?
Dzisiaj jak byłam po receptę, po raz kolejny lekarka zagaiła mnie o złożenie wniosku o uznanie niepełnosprawności córki. Problem chyba polega na tym, że ja nie uważam, nie traktuję jej jako osoby niepełnosprawnej. owszem zdaję sobie sprawę z jej problemów zdrowotnych ale po tym co naoglądałam się w szpitalach to chyba wstydziłabym się stwierdzić, że moje dziecko jest chore, gdy tak chore widziałam...
Do rzeczy. Aluta ma wodogłowie-w chwili obecnej nieaktywne bezzastawkowe. Rozwija się normalnie choć ma nieco zaburzeń sensorycznych, miała obniżone napięcie mięśniowe była krótko rehabilitowana ale teraz nie wymaga ingerencji. Jest alergiczką, astmatyczką(astma zdiagnozowana z wywiadu) , ma nieduży refluks pokarmowy, jest za chuda i nieco za niska ale bez paniki obecnie. Jest kilka innych pierdół z którymi chodzimy na kontrole do specjalistów, największy problem z tymi specjalistami właśnie bo kolejki z kosmosu terminy długie, więc często prywatnie trzeba to robić. Intelektualnie super-wyprzedza znacznie swoich rówieśników.
Do żadnych sanatoriów nikt nas nie kierował (raz do ośrodka leczniczo-rehabilitacyjnego proponowała lekarka-tam wystarczało skierowanie od pediatry ale się nie zdecydowałam po rozmowie z pulmonolog) ale chyba i nie ma po co. Alka normalnie chodzi do przedszkola, na zajęcia z dziećmi, jest cały czas na lekach wziewnych-refundowanych wiec płacimy za nie nie dużo, odkąd jest na nich przestała chorować na zapalenia oskrzeli co było największą zmorą...
Co traci nie mając takiego orzeczenia? oczywiście zakładając że w ogóle by je dostała, jak pomyślę teraz że trzeba by do tych wszystkich lekarzy iść i wziąć jakieś zaświadczenia czy opinie a do tego moja niechęć do tego przedsięwzięcia....
Acha ja nie pracuję na etacie jeśli to ma znaczenie aczkolwiek w przyszłym roku jak młodszy pójdzie do przedszkola mam taki zamiar.
Obserwuj wątek
    • pasik Re: Co daje orzeczenie o niepełnosprawności? 20.10.10, 23:35
      Mnie namówiła znajoma z placu zabaw bo ona dwójkę solidnych alergików ma....gadała i gadała aż w końcu złożyłam papiery na dwójkę dzieci. Ze starszym alergikiem- szok bo byłam święcie przekonana że nie dostanę ..dostałam, córka również ma przyznane świadczenia na 2 lata
      Korzyści to
      * kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego:

* 60 zł na dziecko w wieku 0-5 lat,
      * 80 zł na dziecko w wieku 6-24 lat;
      zasiłek pielęgnacyjny 153 zł

różne rodzaje ulg
      ulgi i usprawnienia
      można odliczać kwotę za leki
      np
      11. kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25 roku życia,
      12. leki - w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo),
      dojazdy do lekarzy
      Dzieci i młodzież dotknięta inwalidztwem lub niepełnosprawnością oraz ich rodzice czy opiekunowie mają prawo do bezpłatnych przejazdów (w dowolnej klasie wszystkich pociągów) z miejsca zamieszkania lub pobytu do przedszkola, szkoły, placówki opiekuńczo-wychowawczej, ośrodka rehabilitacji, domu pomocy społecznej, ośrodka wsparcia, zakładu opieki zdrowotnej, poradni psychologiczno-pedagogicznej. Za darmo jadą też z powrotem. Młodzież korzysta z tego uprawnienia do 26 urodzin.

Odliczenie w zeznaniu rocznym wydatków na leki
    • jola0070 Re: Co daje orzeczenie o niepełnosprawności? 21.10.10, 08:23
      Jeżeli nie pracujesz a w orzeczeniu miałabyś tzw. "wskazania" - pkt. 7 i 8 na "tak" (dziecko wymaga opieki i współdziałania opiekuna) mogłabyś pobierać świadczenie pielęgnacyjne w związku z opieką nad dzieckiem (nawet jeśli chodzi do szkoły). Wynosi ono 520 zł. miesięcznie. Pozostałe korzyści finansowe podała moja poprzedniczka.
      w PCPR dofinansowania np. do zakupu komputera, remontu łazienki itp.
    • dorek3 Re: Co daje orzeczenie o niepełnosprawności? 21.10.10, 11:55
      Ja ma orzeczenie dla Kuby z powodu wrodzonej wady serce. Jedyne korzyści jakie mam to zasiłek pilęgnacyjny i odleczenia za zajęcia z integracji sensorycznej. Kiedys odliczyłam tez tubę do inhalacji ale to zupełne grosze. Z zasady nie korzystam z żadnych sanatoriów, wszędzie jeżdzimy samochodemm. Niby jako opiekun mogłabym odliczac koszty samochdu ale nie chce mi się zbierac tej tony papierków a US napewno by nas wezwał.
      Nigdy nie traktowałam go jako niepełnosprawnego, długo zresztą dlatego zwlekałam ze złożeniem papierów, ale w sumie te 153 zł mu sięnależą więc jakoś się przełamałam.
      • slonko1335 Re: Co daje orzeczenie o niepełnosprawności? 21.10.10, 12:54
        Nie wiem przemyślę jeszcze sprawę, ale jakoś trudno mi się przełamać.
        Nie chcę nikogo urazić i nie wiem czy mnie zrozumiecie ale jak sobie pomyślę, że te pieniądze co miesięcznie się dostaje (chodzi mi o te 153 zł i 50 na kształcenie czy jakoś tak) to przy wydatkach niektórych naprawdę posiadających chore dzieci na leczenie i rehabilitację to kropla w morzu potrzeb a ja nie wydaję tyle, zwłaszcza odkąd młoda leki bierze, córka nie potrzebuje rehabilitacji, żadnych turnusów.Mieszkamy w dużym mieście, więc dojazd do lekarza kosztuje nas jakieś 6 zł albo jedziemy autem. Do pracy chcę wrócić normalnie, nie mam zamiaru z niej rezygnować bo nie ma takiej potrzeby na razie, to znaczy jestem teraz w domu z młodszym a nie ze względu na córkę. Z drugiej strony jeżeli komisja uzna że jej sie to należy to mogę zbierać je i możemy spędzić trochę czasu nad morzem dodatkowo, więc choćby dla tego pomyślę...
        • analist73 Re: Co daje orzeczenie o niepełnosprawności? 21.10.10, 14:12
          Jest jeszcze jedno, informacja z kuratorium, ale nie sprawdzałam dokładnie jak to działa. Miałam opinię od psychologa (z ośrodka zajmującego się także dziećmi niepełnosprawnymi) i dawałam ją do przedszkola(zerówka). Okazało się, że przedszkole musiałoby ją przyjąć jeżeli dziecko miałoby orzeczenie o niepełnosprawności (a tak może lecz nie musi).
            • iin-ess do lejdi111 20.02.11, 14:52
              lejdi111 napisała:

> Można też skorzystać z turnusów rehabilitacyjnych. Ja za dwa tygodnie za siebie
              > i dziecko zapłaciłam lekko ponad 300zł.

gdzie byliscie na tym turnusie? ja wlasnie szukam dla corki i ceny sa bardzo wysokie a dofinasowanie nieduże. Mozesz napisac cos więcej? tylko ze my chcemy jechac w wakacje bo córka juz szkolna..
        • slonko1335 Re: Co daje orzeczenie o niepełnosprawności? 21.10.10, 20:11
          Zdecydowaliśmy z mężem, że nie złożymy tych papierów bo on czuje podobnie jak ja, że byłoby to nadużycie. No i i nie chcemy kusić losu. Za to każdego specjalistę u którego będziemy będę prosić o dokładne opisanie diagnozy i zaleceń w książeczce zdrowia dziecka (bo w kilku wypadkach tego nie mam) w razie gdyby kiedyś ale mam nadzieję, że jednak się nie przyda.
          Stwierdziliśmy, że nie jest dzieckiem niepełnosprawnym, ma wadę wrodzoną która dzięki Bogu nie daje znać o sobie w chwili obecnej i kontrolowaną najniższymi dawkami astmę, na lekach czuje się świetnie, choruje mniej niż przeciętny pełnosprawny przedszkolak, jest sprawna fizycznie no może spokojniejsza niż inne diabełki i oby tak zostało.
          • aljoszka Re: Co daje orzeczenie o niepełnosprawności? 21.10.10, 21:14
            Ja nie myślę o swoich dzieciach jak o niepełnosprawnych, tylko raczej o tym,że mają przewlekłą chorobę. Mają też Astmę pod zupełną kontrolą o dosyć lekkim przebiegu.
            To orzeczenie nie jest na całe życie, my dostajemy je tylko na rok, więc nie jest jakoś specjalnie zobowiązujące. No i tak jak pisałam,może śmieszne pieniądze, ale myślę że budżet państwa na tym specjalnie nie ucierpi wink A dla nas jest to jakaś kropla w morzu potrzeb.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka