Dodaj do ulubionych

atypowe zapalenie oskrzeli- co to??

29.12.11, 17:37
Dzisiaj odebrałam rtg córki, na podstawie którego pediatra stwierdziła atypowe zapalenie oskrzeli. Osłuchowo nie ma nawet szmerów.
Dziecko ma kaszel męczący (zwłaszcza nocą), ale jej sie odrywa. - trwa już 3 tygodnie
Równolegle dzisiaj odebrałam wyniki z krwi, wszystko ok, OB-15 , CRP- 0,4.

Dostała antybiotyk- Klacid.
Tak naprawdę nic nie wiem o tym zapaleniu oskrzeli i gdybym nie dostała skierowania na rtg (lekarz przypadkowy, bo nasz pediatra na urlopie), to dalej by sobie córka z tym kaszlem funkcjonowała.

Zastanawiam się, czy tylko antybiotykiem się leczy te oskrzela???
Obserwuj wątek
    • b.bujak Re: atypowe zapalenie oskrzeli- co to?? 29.12.11, 20:56
      mrowka777 napisała:

> Zastanawiam się, czy tylko antybiotykiem się leczy te oskrzela???

zapalenia atypowe są wywołane przez bakterie atypowe - a bakterie najskuteczniej wybija się antybiotykami - te atypowe najlepiej antybiotykami z grupy makrolidów (czyli Klacidem na przyklad);
      opisane objawy są dość charakterystyczne dla zakazen atypowych (mokry kaszel bez zmian osłuchowych, brak gorączki i zmiany w obrazie rtg), leczenie też typowe...
      • annie_laurie_starr Re: atypowe zapalenie oskrzeli- co to?? 29.12.11, 21:27
        Dodam jeszcze, ze atypowe zapalenia moga byc wywolane przez mykoplazmy (bakterie, ktore nie maja sciany komorkowej) i chlamydie. Sa to bakterie i stosuje sie na nie antybiotyki, tak jak b.bujak wspomniala makrolidy. Nie wiem jak mozna mowic, ze wszystkie zapalenia atypowe to alergie. To jest bzdura.
        • annie_laurie_starr Re: atypowe zapalenie oskrzeli- co to?? 29.12.11, 21:29
          Oczywiscie chlamydie i mykoplazmy nie wyczerpuja listy powodow zapalenia atypowego oskrzeli czy pluc.
          W amerykanskiej literaturze funkcjonuje nawet pojecie "walking pneumonia" czyli lzejsze, atypowe wlasnie zapalenie pluc, z ktorym sie w miare normalnie funkcjonuje. Niemniej jednak mimo, ze jest lekkie leczy sie antybiotykiem.
        • agat303 Re: atypowe zapalenie oskrzeli- co to?? 11.01.14, 12:40
          Ja leczyłam dziecko u alergologa a ono kaszlało i kaszlało w końcu alergolog zrobił nam testy z krwi i wyszło że nie ma nic. Rozłożył ręce i odesłał do pediatry po skierowanie na rtg. I wyszło wzmożenie rysunku okołooskrzelowego i dostałyśmy Klacid i jest ok.
          • slonko1335 Re: atypowe zapalenie oskrzeli- co to?? 30.12.11, 09:00
            nie, nie w sensie, że za niskie ale ja na przykład najczęściej sprawdzam te wartości żeby potwierdzić lub wykluczyć zakażenie bakteryjne-tak zleca nasz pediatra. CRP tutaj jest w normie, OB nieznacznie podwyższone zbyt małe jak na typowe zakażenie bakteryjne, CRp nawet na wirusowe nie wskazuje, no ale i morfologia by się przydała dla całego obrazu, ale pytam o to bo nie wiem może przy atypowym zapaleniu tak niskie wartości mogą być. Dziecko gorączkuje?
        • e-kasia27 Re: atypowe zapalenie oskrzeli- co to?? 29.12.11, 22:31
          Cytat ze strony: www.pnmedycznych.pl/spnm.php?ktory=356 (jak ktoś chce poczytać o atypowych zapaleniach oskrzeli i płuc):

"Obraz kliniczny mykoplazmatycznego zapalenia płuc jest mało swoisty. Okres wylęgania trwa 9-21 dni. Początek choroby jest zwykle powolny, dominują objawy nieżytowe górnych dróg oddechowych. Chorzy skarżą się na bóle głowy, gardła, brzucha i mięśni, czasem występuje biegunka i wymioty. Temperatura ciała jest zazwyczaj miernie podwyższona, rzadko przekracza 38,5°C. Najbardziej stałym i charakterystycznym objawem jest suchy, męczący kaszel. Pojawia się on pod koniec pierwszego tygodnia choroby i w miarę upływu czasu staje się produktywny z odkrztuszaniem niewielkich ilości śluzowej wydzieliny. Kaszel utrzymuje się zwykle przez 4-6 tygodni, ale u niektórych pacjentów może być obecny nawet kilka miesięcy. Dotyczy to zwłaszcza dzieci ze współistniejącą astmą oskrzelową. Rola tego patogenu w inicjowaniu astmy nie została jednak udowodniona (3). Zmiany osłuchowe w płucach pojawiają się zazwyczaj w drugim tygodniu choroby i są słabo wyrażone w odniesieniu do zmian w obrazie rentgenowskim.
          Obraz radiologiczny jest zróżnicowany. Do najczęściej stwierdzanych nieprawidłowości należą: (1) odwnękowe zagęszczenia śródmiąższowe zlokalizowane zazwyczaj w dolnych płatach płuc, jedno- lub obustronne; (2) jednolite zacienienia miąższowe płatów dolnych i płata środkowego płuca prawego, rzadko dotyczą płatów górnych; czasem towarzyszy im niewielki wysięk do jamy opłucnej; (3) wzmożony rysunek oskrzelowy, siateczkowate zagęszczenia z odczynem węzłowym wnęk i niedodmą płytkową. Rzadko stwierdzane są cienie okrągłe (14, 15). U niemowląt i małych dzieci dominują zmiany okołooskrzelowe, śródmiąższowe oraz rozdęcie obwodowych partii płuc. Natomiast u dzieci starszych częściej stwierdza się zmiany jednoogniskowe z odczynem węzłowym lub wieloogniskowe, z drobnymi naciekami (14, 16"

Z tego cytatu jasno wynika, że samo "wzmożenie rysunku około oskrzelowego" i zupełny brak innych objawów, to mało prawdopodobne zapalenie z powodu mykoplazmy, pozostałe bakterie są jeszcze mniej prawdopodobne, bo zarażenie nimi daje znacznie wyraźniejsze objawy.
          Nie twierdzę, że nie może to być mykoplazma, ale aby wybić mykoplazmę trzeba by kurację antybiotykową prowadzić dość długo, a może wcale nie ma takiej potrzeby?

Wzmożony rysunek oskrzelowy może świadczyć o zapaleniu alergicznym, dlatego uważam, że dziecko i przede wszystkim zdjęcie płuc powinien obejrzeć alergolog, a najlepiej alergolog -pulmonolog, niezależnie od tego, czy zdecydujesz się najpierw podać antybiotyk, czy najpierw pójść do alergologa.
          Jeśli będziesz czekać na wizytę u państwowego lekarza, to rzeczywiście lepiej podać ten antybiotyk na wszelki wypadek, ale jeśli masz możliwość iść prywatnie do dobrego lekarza, to idź od razu, niech on zadecyduje, czy antybiotyk jest rzeczywiście potrzebny.
          • slonko1335 Re: atypowe zapalenie oskrzeli- co to?? 30.12.11, 09:40
            kurka w takim razie to zupełnie niemiarodajne jest. Dziecko kaszle, nie ma gorączki, crp w normie, ob nieznacznie podwyższone, osłuchowo czyste-ja bym zupełnie się nie przejęła a już jak wpaść na to aby rtg robić w takim wypadku? no chyba, że potem coś by się dziać zaczęło co by mnie zaniepokoiło bardziej...
            • dorek3 Re: atypowe zapalenie oskrzeli- co to?? 30.12.11, 09:45
              Przerabiałam coś takiego ze dwa lata temu z jednym z chłopaków. Bujaliśmy się z takim niezbyt fajnym kaszlem ze 2 miesiące. Wziewy nie pomogły. W którym momencie nawet jakiś domorosły laryngolog stwierdził zapalenie ucha i młody dostał augmentin. I ucho niby lepiej ale kasłał dalej. Jedyne co było nie halo to kondycja dziecka, jakiś taki oklapły. W końcu padło podejrzenie na mykoplazmę, Przeciwciała wyszły dodatnie ale tylko w jednej klasie. Tym nie mniej jednak Klacid postawił młodego na nogi w ciągu 3 dni. Trudno mi wtedy było jednoznacznie stwierdzić czy to na pewno mykoplazma ale szereg kwestii wskazywał, że to bardzo prawdopodobne.
            • b.bujak Re: atypowe zapalenie oskrzeli- co to?? 30.12.11, 10:21
              slonko1335 napisała:

> kurka w takim razie to zupełnie niemiarodajne jest.

niestety... te zakażenia atypowe wredne są, podstępne i trudne w diagnostyce;
              mój chodzil z mokrym kaszlem pare tygodni, systematycznie byl osłuchiwany i było czysto; kolejne antybiotyki nie pomagały, skończylo sie szpitalem...
    • mrowka777 Re: atypowe zapalenie oskrzeli- co to?? 29.12.11, 22:54
      a ja sie jeszcze zastanawiam, czy ten kaszel, to nie jest sprawka pasożytów
      córka w sumie jeszcze nigdy nie miała zapalenia oskrzeli, a taki kaszel u niej nie jest po raz pierwszy- natomiast pierwszy raz miała zrobione rtg
      i zawsze wychodziła bez antybiotyku, długo to trwało, ale udawało się...

robiłam badania na pasożyty, wynik ujemny, ale jak wiemy, pasożyty rzadko wychodzą w wynikach
        • solaris31 Re: atypowe zapalenie oskrzeli- co to?? 01.01.12, 19:52
          u nas zapalenie atypowe okazało się mykoplazmą. przez tydzień objawy nie były swoiste, niby wirus, niby nie, bo gorączka / niewysoka w sumie, około 38 st/. nie dawała się zbijać za bardzo. gadło czyste, osłuch też. dopiero po tygodni zaczął się kaszel, i wtedy zaznaczyły się zmiany w osłuchu. córka dostała klacid / inne antybiotyki z innych grup na myko nie działają/, jadła 10 dni, poprawa była po 2 dniach.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka