Dodaj do ulubionych

Ból ucha - można bez lekarza wyleczyć?

17.05.12, 07:42
Moją córkę w nocy zaczęło boleć ucho. Nie ma żadnej gorączki, ani kataru, w ogóle nie choruje od dłuższego czasu, choć faktem jest, że jak coś tam w nosku nawet trochę się pojawi, to nigdy nie wydmuchuje tego w chusteczkę, bo zawsze twierdzi, że nie potrafi.
Już wcześniej miała ból ucha, tak rok, może dwa lata temu, wtedy była to wina kataru. Nie miała wtedy też gorączki, a ból nie był jakiś szczególnie mocny. Pediatra przepisał wtedy antybiotyk oraz dwie maści, wśród których na pewno był Atecortin i coś tam jeszcze... jedna maść była do ucha, druga do nosa. Pamiętam, że z antybiotykiem postanowiłam się wstrzymać, córka nie miała mocnego bólu, ból był bardziej taki "upierdliwy" i bez antybiotyku dało radę samymi maściami wyleczyć. Teraz widzę, że ten Atecortin to na receptę jest... Może jest coś innego bez recepty? Do laryngologa się umówię, ale tu trzeba kilka dni czekać, na pewno dopiero w przyszłym tygodniu uda mi się dostać, a mój pediatra na wszystko antybiotyki daje, a ja się ich jednak mocno wystrzegam.
Obserwuj wątek
      • lociaa123 Re: Ból ucha - można bez lekarza wyleczyć? 03.07.15, 04:19
        Ja mam ostre zapalenie ucha, jestem zdziwiona bo mam 18 lat, a myslalam, ze to jest choroba okresu dzieciecego. Bol jest nie do zniesienia, jakby armia zadnych krwi zolnierzy wedrowala mi w uchu. Nie mialam zadnego bolu gardla, kataru w ogole bardzo rzadko choruje i zapalenie jest dla mnie niespodzianka. Laryngolog przepisal mi Augmentin i jakies krople do ucha, ale to nic nie pomaga. Najgorzej jest noca, bo bol jest znacznie nasilony i juz prawie tydzien nie spie. Najlepsze jest to, ze lekarz nawet nie podal przyczyny takiego stanu rzeczy. Na takie zapalenie jeszcze u malego dziecka to nie ma innego spsobu jak antybiotyk, bo to nie jest przeziebienie czy katar, a wiesz nieleczone odpowiednio moze prowadzic nawet do smierci, wiec radze uwazac.
    • ania.stp Re: Ból ucha - można bez lekarza wyleczyć? 17.05.12, 07:52
      Ja, generalnie, też wystrzegam się antybiotyków, ale zapalenie ucha to inna sprawa. Kiedyś na stopie prywatnej rozmawiałam z laryngologiem właśnie na temat bólu/zapalenia ucha. Powiedział, że niedoleczone zapalenia ucha, to zwykle w przyszłości różne nacieki, torbiele, cysty, niedosłuch, głuchota. A mój bardzo mądry pediatra uważa, że po przeleczeniu chorego ucha antybiotykiem, za każdym razem trzeba pokazać się laryngologowi i najlepiej zrobić audiogram. Tak mi powiedział. I ja mu wierzę. Dodam, że ja jestem z pokolenia, które leczone było przez leżenie chorym uchem na lnianym woreczku wypełnionym podgrzaną na patelni solątongue_out
      • koza_w_rajtuzach Re: Ból ucha - można bez lekarza wyleczyć? 17.05.12, 07:58
        Tak jak wspominała do laryngologa pójdę, nie bronię się przed tym, tylko wątpię, żeby udało mi się już dzisiaj tam dostać. Wolę, żeby to laryngolog córkę obejrzał, ale póki co chciałabym sama spróbować jej pomóc.. oczywiście jeśli jej się pogorszy, lub nie będzie się polepszać, to zawsze mogę z nią pójść do pediatry w piątek czy w sobotę, czy nawet prywatnie w niedzielę.
    • slonko1335 Re: Ból ucha - można bez lekarza wyleczyć? 17.05.12, 08:23
      z bólem ucha muszą Ci przyjąć dziecko do laryngologa w ten sam dzień, jednak potrzebujesz skierowania, zapisałabym jednak córkę jutro, pojutrze jeżeli przejdzie po paracetamolu czy ibuprofenie. Mój ma przewlekłe wysiękowe zapalenia uszu dość często, bywa nieżyt ucha z bólem-wszystko jest leczone bez antybiotyków bo to infekcje wirusowe najczęściej a mój dodatkowo alergik, wiec osmarkany cały czas. Ostre zapalenia jak najbardziej z antybiotykiem miałleczone ale to rzadkość tak naprawdę. Acha bardzo rzadko stosujemy maści i krople do ucha, nasze lekarki jakoś nie są ich fankami. Daj małej lek przeciw bólowy-w tym wieku czeka się dwie doby jeżeli nie ma wysokiej temperatury i ból nie jest bardzo silny i przechodzi po zwykłych lekach az zastosuje się konkretniejsze leczenie. Mojemu przeszło po nurofenie ostatnim razem choć miał oczywiście przepisany antybiotyk i jakieś maści w przychodni...
      • najma78 Re: Ból ucha - można bez lekarza wyleczyć? 17.05.12, 08:57
        Mnie bolalo ucho dwa dni, nie mam kataru, jakis wirus mnie dopadl ale nic strasznego sie niebdzieje. Bol byl do wytrzymania. Przeszedl, mam suchy, gleboki kaszel od czasu do czasu. Nic nid biore. Corka miala infekcje ucha raz, obudzila sie o 3 rano w bolem, ktory calkiem nie ustapil nawet po ibuprofenie ale zlagodnial. Umowilam ja do lekarza rodzinnego (moje dzieci na szczescie specjalistow nie potrzebuja) i ten przyjal nas po poludniu o 4. Corka miala wysokabgoraczke i ostry bol, zielony wyciek z ucha i lekarz po zbadaniu jej stwierdzil ze objawy wskazuja jednoznacznie na bakterie i zapisal antybiotyk. Poprawa nastapila juz w nocy. Powiedzial, ze moze isc do szkoly jesli bedzie czula sie na tyle dobrze tylko ma nie uczestniczyc w wf ktore zazwyczaj odbywaja sie na zewnatrz a to byl czerwiec wiec oczywiste. Po tygodniu uczestniczyla juz w lekcji plywania i po infekcji nie bylo sladu. Do zadnego laryngologa nie musiala isc. Syn mial bol ucha niedawno ale lekki, mialo to zwiazek z infekcja wirusowa, nie mial tzw. kataru. Delikatny wyciek z ucha, w ten sposob organizm pozbyl sie smieci. Mial juz tak wczesniej. Nie bylismy u lekarza bo nie bylo z czym. Poprzednim razem goraczkowal ale nie wysoko podalam paracetamol. Infekcje uszu przechodza same jesli nie sa bakteryjne tak jak inne degliwosci wirusowe.
        • koza_w_rajtuzach Re: Ból ucha - można bez lekarza wyleczyć? 17.05.12, 09:19
          Czyli wg Ciebie wystarczy podać Paracetamol i czekać?
          U córki ten ból nie jest jakiś mocny, gorączki nie ma, trochę ją głowa pobolewała.
          Tak jak teraz wyczytałam na temat zapalenia uszu "U jej podłoża najczęściej leży infekcja wirusowa, rzadziej bakteryjna czy grzybicza." I tak się zastanawiam nad tą przyczyną grzybiczą.. bo moja córka teraz walczy też z drożdżycą narządów płciowych. Nie mam pojęcia skąd jej się to wzięło, ale tak się zastanawiam, że to może też jednak wina grzybów.
            • najma78 Re: Ból ucha - można bez lekarza wyleczyć? 17.05.12, 10:18
              Mozesz podac paracetamol albo ibuprofen jeslk dziecko goraczkuje i/lub jesli bol jest na tyle silny, ze dziecko cierpi, skarzy sie, placze. Ja zawsze pytam jak silny jest bol, jak zle (przy goraczce) sie czujesz itd. i nawet mlodszy (4.5) od dawna jest w stanie to ocenic i zdecydowac czy chce syrop czy da rade. Im mniej chemii tym lepiej nawet jesli to paracetamol. Aha, wazne, jesli dziecko jest ponizej 2 lat to z kazdym bolem ucha nalezy isc do lekarza. U starszych dzieci poczekalabyn i poszla gdy bol bedzie silny, dojdzie goraczka, perforacja, stan dziecka sie drastycznie pogorszy wtedy jak najszybciej.
          • matka1973 Re: Ból ucha - można bez lekarza wyleczyć? 27.06.12, 13:07
            koza_w_rajtuzach napisała:

> Czyli wg Ciebie wystarczy podać Paracetamol i czekać?
            > U córki ten ból nie jest jakiś mocny, gorączki nie ma, trochę ją głowa pobolewa
            > ła.
            > Tak jak teraz wyczytałam na temat zapalenia uszu "U jej podłoża najczęściej leż
            > y infekcja wirusowa, rzadziej bakteryjna czy grzybicza." I tak się zastanawiam
            > nad tą przyczyną grzybiczą.. bo moja córka teraz walczy też z drożdżycą narządó
            > w płciowych. Nie mam pojęcia skąd jej się to wzięło, ale tak się zastanawiam, ż
            > e to może też jednak wina grzybów.

Jezeli podejrzewasz, ze moze byc to wina grzybow, spytaj o taki lek jak Ketokonazol (skutecznosc wysoka).
        • monikaa13 Re: Ból ucha - można bez lekarza wyleczyć? 17.05.12, 14:45
          Ja ogólnie nie lubię chodzić do lekarzy, bo jakoś nie za bardzo przekonują mnie do swoich racji. Dają przeważnie jakiś antybiotyk, którego i tak nie podaję lub jakiś zwykły lek, który ja sama już podałam, a pojechać trzeba, odczekać w kolejce, namęczyć się.

Chodziłam z bólem ucha do pediatry, do laryngologa - zdarzało się - dostawała antybiotyk.

Ale też często leczyłam sama. Przeważnie jak zaczyna coś boleć to zalewam Otinum i ew. smaruję jakąś maścią rozgrzewającą, zawiązuję szalikiem, by było ciepło.
          Profilaktycznie też zdarza mi się (jak widzę zatkane) zalewać A-cerumenem.

Do lekarza jak już ryczy dwa/trzy dni i nie może wytrzymać z bólu.
    • budzik11 Re: Ból ucha - można bez lekarza wyleczyć? 17.05.12, 14:50
      U mojego syna było tak: w ogóle nie miał zapalenia ucha przez ponad 4 lata. 2 m-ce po 4 urodzinach - pierwszy raz - gorączka, silny ból ucha, chyba tez katar. Antybiotyk, leki przeciwbólowe/przeciwzapalne. Za drugim razem - inny lekarz - tylko silny ból uch bez innych objawów - znów antybiotyk, krople przeciwbólowe i przeciwzapalne do ucha (Otinum), Elofen (w celu pozbycia się płynu z ucha). Trzeci raz - znów tylko b. silny ból ucha. Zapodałam Otinum i Nurofen, pediatra dopiero następnego dnia - nie przepisała antybiotyku, kazała tylko dawać to, co sama podałam. Przeszło w ciągu doby. Czyli da się bez lekarza, ale trzeba mieć w domu odpowiednie leki, które są na receptę wink
      • mysz1978 Re: Ból ucha - można bez lekarza wyleczyć? 17.05.12, 18:29
        teraz juz sie nie daje od razu antybiotyku na ucho. Najpierw sie probuje bez - tak mi powiedziala lekarka u ktorej bylam jak syna (5 lat) niedanwo pierwszy raz w zyciu ucho bolalo. Przepisala krople Dicortineff i kazala podawac Nurofen.
        Teraz mlodszy (2 lata) byl niewyrazny - kaslal i tez na ucho pokazywal. Niestety on dostal antybiotyk ze wzgledu na ten kaszel i oskrzela sad ale jakby bylo samo ucho to tez by dostal tylko krople zapewne (lekarka byla inna ale podejscie to samo)
      • shige Re: Ból ucha - można bez lekarza wyleczyć? 17.05.12, 18:35
        Ibuprofen stricte przeciwzapalnie działa ale w większych dawkach (nie ulotkowych), których małym dzieciom bez powodu się nie podaje...Poza tym lek musi być podawany w większych dawkach ciągle
        Co do bólu ucha to może boleć węzeł chłonny tuż przy uchu.Nie jest powiększony?
        Oczywiście wskazana wizyta u specjalisty bo bólu ucha nie powinno się lekceważyć.
            • monikaa13 Re: Ból ucha - można bez lekarza wyleczyć? 18.05.12, 09:55
              Jak już jesteś zapisana to idź, weźmiesz chociaż receptę na Otinum (poproś, będziesz miała na kiedyś).

A-cerumen też jest dobry ale to nie leczy, tylko oczyszcza, rozpuszcza.

Na żadne antybiotyki się nie godź ale recepty możesz wziąć, kiedyś takie leki mogą się przydać, a wtedy jak widzisz nie zawsze można je kupić.
              • shige Re: Ból ucha - można bez lekarza wyleczyć? 21.05.12, 21:14
                monikaa13 napisała:

> Jak już jesteś zapisana to idź, weźmiesz chociaż receptę na Otinum (poproś, będ
                > ziesz miała na kiedyś).
                >
                > A-cerumen też jest dobry ale to nie leczy, tylko oczyszcza, rozpuszcza.
                >
                > Na żadne antybiotyki się nie godź ale recepty możesz wziąć, kiedyś takie leki m
                > ogą się przydać, a wtedy jak widzisz nie zawsze można je kupić

Oj jakbym czytał o matce jednej z pacjentek która kilka dni temu trafiła do nas do Soru z gorączkującym dzieckiem.Dyżurny lekarz przepisał leki ale matka nie podała bo przecież lekarzom ufać nie można. Ona wiedziała lepiej.Dziś dziecko leży na Oiomie i walczy o życie bo jak widać przez głupotę niektórych matek szkarlatyna w XXI wieku może zabijać tak jak 50 lat temu...
                A podawanie antybiotyku niecelowanego przy byle okazji jest totalnym idiotyzmem!Dotyczy to każdego leku w którego składzie jest antybiotyk!
          • shige Re: Ból ucha - można bez lekarza wyleczyć? 21.05.12, 20:55
            zjawa1 napisała:

> To ile tego ibuprofenu trzeba podac, zeby faktycznie byl pomocny?

Ok. 30-40 mg na każdy kilogram masy ciała w 3-4 dawkach dobowych i musi być podawany ciągle.Takie dawki podaje się tylko w niektórych chorobach przewlekłych.

> Nie lepiej podac wg. instrukcji lek przeciwzapalny typu Elofen? Mniej szkodliwe
            > dla watroby, a dzialanie przeciwzapalne znacznie wieksze niz przy zdwojonej da
            > wce ibuprofenusmile
            A jakież to nadzwyczajne działanie ma Fenispiryd?Elofen to to samo co Pulneo, Eurespal, Fosidal.
            Fenispirid powoduje więcej skutków ubocznych niż niejeden NLPZ!
      • zjawa1 Re: Ból ucha - można bez lekarza wyleczyć? 19.05.12, 22:53
        magataj napisała:

> mojej córce na bolące ucho laryngolog polecił smarowanie maścią bursztynową (be
        > z recepty) i "ocieplecie" ucha
        Najwiekszy blad jaki mozna popelnic przy zapaleniach wszelkiego rodzaju, a wiec rozgrzewanie stanow zapalnych spowodowanych wirusem!
        Stany zapalne ,,podgrzewane" to moze byc pierwszy krok do nadkazen bakteryjnych!
        Ucho zsotawiamy w spokoju-podajemy tylko leki przeciwzapalne, ale nie takie, ktore sa dodatkiem do lekow obnizajacych temp.
        Bo jesli temp. jest nie wyzsza niz 38,4 nie obnizamy goraczki farmakologicznie-goraczka to procest wytwarzania przez system immunologiczny przeciwcial, a wiec walka z wirusem. Jak obnizymy, to uposledzimy obrone.
        Podajemy leki tylko czysto przeciwzapalne.
    • betti.3 Re: Ból ucha - można bez lekarza wyleczyć? 18.05.12, 11:57
      Jak cos sie dzieje z uchem to najpierw stosujemy leki homeopatyczne - polecam OTOVOWEN, to sa kropelki do stosowania doustnego. Moje go 2 latka juz 2razy uratowal przed antybiotykiem. Jezeli utrzymuje sie goraczka to nalezy poradzic sie lekarza. Nie wiem czy te krople sa w PL w Niemczech na pewno dostaniesz.
    • alpepe Re: Ból ucha - można bez lekarza wyleczyć? 18.05.12, 12:10
      ja dawałam ibuprofen i smarowałam za uchem vaporubem, a środek ucha patyczkiem z rozcieńczonym spirytusem. Było to zawsze zapalenie wirusowe. Po jednej nocy było po wszystkim, nawet nie chodziłam do lekarza. W niemieckim czasopiśmie o dzieciach wyczytałam radę o gotowanych ciepłych ziemniakach w szmatce przykładanych do ucha. Chodzi o to, by się zmniejszyło ciśnienie w uchu i by rozgrzać ucho. Ponoć większość zapaleń jest pochodzenia wirusowego i ciepło już samo w sobie pomaga, a wizyty u lekarza z tą dolegliwością nie są potrzebne.
          • ewczak6 Re: Ból ucha - można bez lekarza wyleczyć? 20.05.12, 19:54
            Ja bym podawała Nurofen lub Ibum bo to to samo ( w dawce takiej jak na ulotce) i na pewno zadziała przeciwzapalnie- wcale nie trzeba podawać mega duzych dawek żeby było działanie przeciwzapalne. No i skonsultowałabym sie z laryngologiem, nieleczone zapalenie ucha może być przyczyna wielu poważnych problemów.

- - - - - - - - - -

<< - Porady farmaceutki - >>

zapytaj-farmaceute.blogspot.com/
            • hellusia Re: Ból ucha - można bez lekarza wyleczyć? 20.05.12, 21:29
              można bez antybiotyku

refleksologia - przedostatni palec u nogi pod spodem, prawa noga to lewe ucho i odwrotnie
              kup skarpetki frotte do jednej daj siemie lniane to w łuskach do drugiej sól morską na 1,5-2 minuty do mikrofali i przykładaj na ucho nas to nieraz uratowało

u nas ból ucha był zawsze pokatarny
              mieliśmy bakterię którą wykurzyliśmy podając przez 2 miesiące trilac i pijąc 90% sok z żurawiny, przez te 2 miesiące katar schodził z nosa z różnym zabarwieniem i różną konsystencją ucho popikiwało ale obyło się bez antybiotyku, oczywiście jak boli to podać przeciwbólowe u nas był Ibum
              • alfa36 nagrzewac czy nie? 24.06.12, 20:56
                Po lekturze wątku już calkiem zglupialam. Należy bolące ucho rozgrzewac czy nie? Moj syn 7 letni obudzil się dzis o 5 z bolem ucha. Od razu podalam paracetamol (choc gorączki nie mial, ale ucho bolało, stąd lek), potem otinum 2 krople do ucha i w poludnie powtorka. Mlody przespal cale popoludnie, wieczorem mial 38,5,więc podalam ibum. Lekarz rano. ale zastanawiam się, czy moglabym cos jeszcze zrobic.
    • outlet_mokotow Re: Ból ucha - można bez lekarza wyleczyć? 27.06.12, 11:26
      ogólnie jak czytam te wpisy to mi sie włosy jeżą...banda idiotek.....co wam zawiniły wasze dzieciaki ze skazujecie je na uposledzenie słuchu w dalszym życiu.......kilkukrotne niewyleczone zapalenie ucha do niedosłuch w przyszłosci nawet 20-30%!!!
      ale w sumie polaczki juz tak mają...zawsze najmundrzejsze.....zawsze super teorie itp....a potem lament......
      • piotr1881 Re: Ból ucha - można bez lekarza wyleczyć? 05.11.15, 10:32
        Ja polecam na rozgrzanie ucha maść Calore ucho. Bardzo skuteczna maść na bolące ucho, którą można stosować podczas przyjmowania antybiotyków czy kropli do uszu, nie koliduje z innymi lekami z uwagi na naturalne składniki takie jak: kamfora, ekstrakt z papryczek chili, ekstrakt z melisy i olejku eukaliptusowego. Calore ucho działa kojąco, rozgrzewająco i rozluźniająco. Można stosować i u dorosłych i u dzieci.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka