Dodaj do ulubionych

astma oskrzelowa - fenotyp infekcyjny

21.11.12, 21:58
która z Mam na dziecko z taką diagnozą?
moje dziecko po badaniach w szpitalu - nie ma alergii....
Obserwuj wątek
      • frestre Re: astma oskrzelowa - fenotyp infekcyjny 22.11.12, 10:46
        od dwóch lat leczymy lekami astamatycznymi
        za 3 miesiące skończy 5 lat
        a tu zamiast lepiej - jest gorzej

do tego lata pulmicort i berodual podawałam przy infekcjach (częstych ze skórczami i świstami w oskrzelach), ze 4 antybiotyki w roku, frekwencja w p-lu 50%

od 2 miesięcy na stałe flixotide i serevent bo kaszle właściwie od lipca....gdy próbuję zmiejszyć dawki do 2x1 to znów zaczyna kaszleć....więc wracam do 3 x 1 lub 2 x 2 dawki ( w zależności czy chodzi do p-la, czy jest w domu)

wprowadziłam sinus rinse - to choć katar zalegający ruszyłam z zatok smile
        łudziłam się, że może kaszel ustanie, ale nieeee

badania w kierunku pasożytów zrobiłam - brak, zresztą z krwii nie wyszły (eozynofile) i brak także objawów towarzyszących robalom
        nie powiem, mam jedną dawkę zentelu i kiedyś ją podam...

zrobiłam usg w kierunku refluksu...ma - dostaje gastrotuss baby

co jeszcze mogę zrobić? a...mam skierowanie do sanatorium i oczywiście pojadę w przyszłym roku

wkurza mnie, stresuje, mam deprechę - gdy pakuję w niego tą całą chemię, gdy w nocy zaczyna kaszleć, gdy nie mogę zapisać go na jakieś fajne zajęcia...bo mam płacić za jego niebycie wink

ach....tak się wyżaliłam....

ciekawi mnie jak to jest u innych dzieci niealergicznych z objawami astmy?
    • e-kasia27 Re: astma oskrzelowa - fenotyp infekcyjny 22.11.12, 11:32
      A jakie to były badania, że wykluczyły alergię???

Nie istnieją takie badania. które mogłyby wykluczyć alergię.
      Jeśli nic jej w testach nie wyszło, to nie znaczy, że alergii nie ma, tylko że nie znaleziono na co jest uczulona.

Objawy astmy i refluksu, to wystarczająco dużo, żeby stwierdzić, że dziecko na 100%jest alergikiem.

Żeby zmniejszyć objawy trzeba wykryć alergeny i jeśli to będzie możliwe, to wyeliminować je z życia dziecka, a pewnie będzie to możliwe, bo jeśli jest refluks, to znaczy, że główną przyczyną alergii są pokarmy, a to można wykluczyć.

Napisz jakie badania miała wykonane, to powiem ci co można dalej zrobić.
      Ile dziecko ma lat?
      • e-kasia27 Re: astma oskrzelowa - fenotyp infekcyjny 22.11.12, 11:41
        Już doczytałam, że ma 5 lat i oprócz refluksu, świstów i kaszlu, ma też ciągły katar i ciągle choruje.
        To typowe objawy alergii w tym wieku, nie wierz w to, że można mieć to wszystkie objawy i nie być alergikiem, bo nie można.

Twoje dziecko jest typowym alergikiem i tylko wykluczając alergeny pokarmowe możesz uzyskać poprawę jego stanu, żadne lekarstwa tu nie pomogą, a jeszcze narobią dodatkowych szkód.
        • leluchow1 Re: astma oskrzelowa - fenotyp infekcyjny 22.11.12, 12:11
          Mój ma 5 lat. Kilkukrotne testy zawsze negatywne. Nie jest już stale na lekach (był jakieś 2-3 lata temu - brał flixo i antyleuk. Zawsze jak był kata były świsty i zacisk właczalismy berodual i pulmicort, czasem ventolin w 1 fazie. Teraz wystarczą 2-3 nebulizacje z berodualu. Ostatni antybiotyk w kwietniu 2011. Wcześniej około 2-3 w roku. U nas też był wieczny katar- okaząło się ze to 3 migdał. A i zabrałam nabiał z diety, ale bez ortodoksji - zjada czasem czekoladę, bułki pszenne, masło. Jednak jakiekolwiek próby wprowadzenia meka lub jogurtów kończy się suchym kaszlem i ściskiem.
          My oprócz testów alergologicznych robiliśmy też RTG płuc, próby potowe i badanie na robale.
          • e-kasia27 Re: astma oskrzelowa - fenotyp infekcyjny 22.11.12, 12:25
            leluchow1 napisała:

> Mój ma 5 lat. Kilkukrotne testy zawsze negatywne. Nie jest już stale na lekach
            > (był jakieś 2-3 lata temu - brał flixo i antyleuk. Zawsze jak był kata były świ
            > sty i zacisk właczalismy berodual i pulmicort, czasem ventolin w 1 fazie. Teraz
            > wystarczą 2-3 nebulizacje z berodualu. Ostatni antybiotyk w kwietniu 2011. Wcz
            > eśniej około 2-3 w roku. U nas też był wieczny katar- okaząło się ze to 3 migda
            > ł.

Przerost migdała, to też typowe dla alergików.

A i zabrałam nabiał z diety, ale bez ortodoksji - zjada czasem czekoladę, bu
            > łki pszenne, masło. Jednak jakiekolwiek próby wprowadzenia meka lub jogurtów ko
            > ńczy się suchym kaszlem i ściskiem.

Czyli masz typowe objawy alergii po mleku - gdybyś jednak bardziej ściśle przestrzegała diety i znalazła oraz wykluczyła pozostałe alergeny, to z pewnością lekarstwa w ogóle przestały by być potrzebne.

Ale co kto woli, jedni wolą jeść wszystko i brać leki, inni wolą być zdrowi i nie jeść.

Tyle tylko, że gdybyś teraz nauczyła dziecko przestrzegania diety, to miałby szanse całe życie być zdrowy, a tak, to też pewnie będzie dietę potem olewał i łykał tabletki na wszystko - problem tylko w tym, że tabletki w pewnym momencie mogą przestać pomagać.
            • leluchow1 Kasia 22.11.12, 12:45
              Mój nie je nabiału poza tym co napisałam a prób wprowadzenia nie robię non stop. Są to np próby podania 1 w roku. Ale też nie do końca wierzę w to że szkodzi mu ten nabiał tzw ukryty, bo latem, wiosną je tak samo a katarów nie ma a więc nie ma żadnych obturacji. Przychodzi jesień, idzie do szkoły, dzieci zasmarkane, on przychodzi z katarem , ma go 2-3 dni i zaczyna kasłać. Gdyby szkodziło mu np masło to powinien reagować cały rok. Tak mi się przynajmniej wydaje.
              • leluchow1 Re: Kasia 22.11.12, 12:49
                O mój jest wyszkolony - jak go czymś częstują zawsze pyta "czy to jest z mlekiem" W szkole dostają kartoniki mleka - zawsze przynosi je do domu i nie wypija.
              • e-kasia27 Re: Kasia 24.11.12, 23:10
                To nie zupełnie jest tak, jak napisałaś.
                Jak alergik je alergeny, to jego śluzówka w drogach oddechowych jest cały czas w stanie zapalnym i kiedy styka się z jakimiś wirusami, to bardzo szybko i łatwo je łapie. W lecie, kiedy wirusów jest mało, to nie choruje, a jak przychodzi sezon wirusowy, to organizm sobie nie radzi. Wirus, który u zdrowego powoduje tylko katar, u alergika powoduje od razu zapalenie oskrzeli.
                Gdyby nie jadł alergenów w ogóle, to stan zapalny w drogach oddechowych by zniknął i wtedy chorowanie kończyłoby się , tak jak u większości ludzi tylko na katarze.
                • leluchow1 Re: Kasia 26.11.12, 08:44
                  Chciałabym żeby tak było. Ale niestety nie jest tak różowo bo po roku na bardzo restrykcyjnej diecie bez gotowców szelkiej maści, na własnej wedlinie , chlebie , bez mała margaryn i innych przebieg chorób się nie zmienił. Jedyne co zaobserwowałam że jest lepiej z wiekiem i jest gorzej przy dowolnym wprowadzeniu nabiału. Powiem ci szczerze ze całkiem głupia jestem z tym nabiałem w diecie syna. Bo z jednej strony mam świadomość że powino być na zasadzie albo wszystko albo nic ale kiedy nei widzę różnicy przy tej minimalnej ilości nabiału w stosunku do absolutnego jego braku to celowość diety jest dla mnie wątpliwa. Nie wiem sama.
                  --lbyf.lilypie.com/lZfhp2.png[/img][/url]
                  lbyf.lilypie.com/ZaKep1.png[/img][/url]
                  lmtf.lilypie.com/s4wmp2.png[/img][/url]
                  Co dzień budzę się piękniejsza, ale dziś to już przesadziłam... smile
        • frestre Re: astma oskrzelowa - fenotyp infekcyjny 22.11.12, 12:16
          wyniki opiszę później, bo fizycznie nie mam ich przy sobie

skąd zatem zapis w wypisie ze szpitala? fenotyp infekcyjny? nie istnieje taka jednostka chorobowa?...
          ordynator wspominała, że a rok mogą wyjść inne wyniki wink
          nie miał testów skórnych bo wówczas przyjmował Xyzal....miał panel pediatryczny z krwii - negatywny, IGA całkowite 25 z tego co pamiętam....
    • b.bujak Re: astma oskrzelowa - fenotyp infekcyjny 22.11.12, 20:10
      frestre napisała:

> moje dziecko po badaniach w szpitalu - nie ma alergii....

jakie to były badania?
      jaki szpital (w sensie jaki oddział?)

niestety, jak już pisała poprzedniczka negatywny wynik badań alergicznych nie wskazuje na brak alergii;
      czy ktoś w rodzinie jest alergikiem? Ty albo ojciec dziecka?

mam w domu dwóch takich, którzy podpadaliby pod taką diagnozę - starszy juz wyrósł z tego;
      moje, wieloletnie juz, doświadczenia sa takie, że wśród lekarzy sa obecnie ogromne rozbieżności w podejściu do diagnozowania i leczenia dzieci z problemami alergiczno - astmatycznymi a badania sa niejednoznaczne i moga byc róznie interpretowane;
      • leluchow1 Re: astma oskrzelowa - fenotyp infekcyjny 23.11.12, 08:41
        Mój też w testach czysty a jednak na mleko reaguje. Synowi naszej alergolog testy dodatnie zaczeły wychodzić dopiero w okolicach 15 rż. Ja w sumie traktuje Młodego jako dziecko jednak z grupy wysokiego ryzyka bo ja mam alergie na pyłki, mąż też z astmą w pakiecie, starszak też pyłkowiec. W sumie więc powątpiewam w tę jego niealergiczność
    • frestre wyniki z wypisu 23.11.12, 19:16
      wrzucę te wyniki z oddziału pediatryczno-alergologicznego:
      IgA 0,56g/l, IgM 0,45g/l, IgG 8,14
      IgE całkowite 25,26 IU/ml

badanie przesiewowe w kierunku alergii: wziewnej (Phadiatop) i pokarmowej (Fx5) : IgE-UNI CAP s x 1 alergeny wziewne <0,35 IU/ml /ujemne/

wymaz z nosa: Neisseria (+++)

a z morfologii Eoz % 2,5 , Baz % 0,2 L.atyp +, nie wiem czy jeszcze coś jest istotne?
      • b.bujak Re: wyniki z wypisu 23.11.12, 22:57
        hmmm, nie wiem... może teraz lekarze jakieś nowe wytyczne mają czy jak??
        to jakaś nowość, żeby stawiać taką diagnozę na podstawie morfologii oraz podstawowych badań przeciwciał i profilu alergologicznego, szczególnie w przypadku przedszkolaka...

nie pamiętam dokładnie, ale mój syn miał mniej więcej podobne wyniki i miał w karcie wpisane "obserwacja w kierunku astmy"; lekarka tłumaczyła mi, że do jednoznacznego zdiagnozowania astmy nam daleko...
      • e-kasia27 Re: wyniki z wypisu 24.11.12, 22:59
        Przy takich wynikach, to dalszych testów IgE z krwi nie ma sensu robić, bo i tak nic nie wyjdzie. Na skórne też za bardzo nie ma co liczyć.
        Może płatkowe na pokarmy by coś wykazały, gdyby udało ci się znaleźć, gdzie je zrobią prywatnie, bo państwowo, przy takich nikłych objawach, to ci ich nie zrobią.
        Tylko po co sobie trud zadawać, skoro dziecko i tak w przedszkolu wszystko będzie jadło?
        • frestre e-kasia 27.11.12, 09:54
          kolokwialnie zapytam -czyli co? wink
          co mogę jeszcze zrobić? dziś idę na wizytę do alegologa (NFZ raz na 3 miesiące )
          może z nią o czymś porozmawiam, choć nie jest skora do dawania skierowań na badania

synek teraz przechodzi wirusowe zapalenie ucha - w listopadzie był 8 dni w p-lu.....
          szkoda mi go sad
          • e-kasia27 Re: e-kasia 27.11.12, 11:27
            No właśnie, co zrobić?
            To zależy od twojej determinacji.

Możesz wprowadzić restrykcyjną dietę na rok, albo chociaż na pół i sprawdzić, czy będzie lepiej.

Albo możesz spróbować ustalić alergeny metodą testów.

Testów skórnych bym takiemu maluszkowi nie robiła, bo to jednak boli, jakby na to nie patrzeć, długo trwa, więc duży stres dla dziecka, a na dodatek, przy małym IgE całkowitym może nic w nich nie wyjść.
            Można by się ewentualnie pokusić o zrobienie testu skórnego tylko dla mleka, to najczęstszy alergen, więc największa szansa, że wyjdzie dodatni, a wtedy byłoby potwierdzenie alergii, więc miałabyś pewność, że warto dietę wprowadzić i restrykcyjnie przestrzegać - to tylko jedno nakłucie, jak zrobisz dziecku na plecach w pozycji leżącej, to może nie będzie tak źle.
            Ale przed testem dziecko przez dwa tygodnie nie powinno dostawać leków przeciwhistaminowych, a jeszcze lepiej by było, żeby żadnych leków nie dostawało.

Testy płatkowe na pokarmy - plasterki naklejane na skórę, nie bolą, więc dla maluszka lepsze i większe prawdopodobieństwo, że coś wyjdzie przy niskim IgE całkowitym, ale nie wiem, czy tam gdzie mieszkasz takie robią, bo nie wszędzie są dostępne.

Test transformacji blastycznej(z krwi) - robią to głównie dla mleka i chyba tylko w Warszawie w Instytucie Matki i Dziecka na Kasprzaka - warto by było zrobić nawet i prywatnie, bo jak wyjdzie, to miałabyś 100%-towe potwierdzenie, że to jednak alergia.

• haniusza Re: astma oskrzelowa - fenotyp infekcyjny 27.11.12, 13:05
      Opiszę naszą historię. Kiedy syn był mały KAŻDY katar kończył się zap.oskrzeli, płuc, obturacją i pobytem w szpitalu. Był leczony: na stałe pulmicort, flixotide,aerius, singular, w infekcji berodual i inne silniejsze leki. Bez efektu. Potem zaczęły się kłopoty z uszami/ antybiotyk/. Zmieniliśmy laryngologa, który stwierdził wysiękowe zap. ucha- nie leczy się tego antybiotykiem. Dziecko wyleczone skutecznie po kilku miesiacach podawanie kropli do nosa. Do dzisiaj bez kłopotów. W końcu alergolog zmieniła podejście i zaczęła nas słuchać. Od tego momentu w razie infekcji dostaje actifed.Gdy infekcja się bardziej rozwinie dostaje ew.krople z hydrokortyzonem i antybiotykiem do nosa + neosine, tantum, unimer.Od tej chwili skończyły się nasze problemy. Od 3 lat nie brał antybiotyku. Nie wierzę, że wyrósł. Myślę, że leczenie dostosowano w końcu do jego problemów/ totalnie zapchany nos/. Testy był również robione -ujemne.Aktualnie zaczął chodzić do przedszkola i przerabiamy atypowe zap.płuc ale to już inna historia. Polecam zatem dobrego laryngologa i alergologa. Zdrówką życzę.
    • nomina Re: astma oskrzelowa - fenotyp infekcyjny 30.11.12, 19:14
      Z ciekawości: co to znaczy fenotyp infekcyjny?

Przy okazji: astma jest też objawem nietolerancji histaminy, zwanej pseudoalergią albo alergią IgE-niezależną. Nie wychodzi w testach punktowych (tylko histamina jest wyraźnie zaznaczona) ani nie podnosi się poziom IgE. Objawy (nie muszą być wszystkie): astma, katar, bóle głowy (migreny), zaburzenia pracy jelit, świąd, pokrzywka, w ostrzejszej wersji arytmie/inne zaburzenia pracy serca, silne PMS, niereagujące na leki. Zwykle towarzyszy niedoborowi DAO (warto oznaczyć poziom tego enzymu).
      Polecam:

ajcn.nutrition.org/content/85/5/1185.abstract
      "Dieta antyhistaminowa" H. Steigenberger.

Oczywiście, piszę to tylko jako przypomnienie, że i taki bywa powód astmy. W Polsce wciąż jeszcze za mało mówi się o tej chorobie, a wielu lekarzy jej nie uznaje (sic!).
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka