Dodaj do ulubionych

Dziwny kształt czaszki - znacie takie przypadki?

02.12.13, 12:33
Mam nadzieję, że ktoś coś podpowie w sprawie problemu z kształtem główki moje córki...
Córka ma 10 miesięcy. Już w pierwszym miesiącu jej życia główka odbiegała kształtem, moim zdaniem, od kształtu głowy innych niemowląt - była bardziej podłużna i wąska, szczególnie wąska z tyłu. Nie wiem czy córka z taką się urodziła czy dopiero jej się spłaszczyła w pierwszych dniach życia, naprawdę trudno mi powiedzieć, bo przebywałam z nią 24h i jeżeli to się działo stopniowo, to pewnie nie zauważałam powolnych zmian. Na pewno gdy córka miała skończone dwa tygodnie główka już taka była. Nadmienię, że śpiąc nie trzymała nigdy główki prosto tylko zawsze całkiem na bok albo lewy, albo prawy. Po urodzeniu chętnie spała tylko na prawym boku, musiałam główkę sama przewracać na lewy, bo ona nie chciała i nie umiała. Był z tym przewracaniem główki problem, jakby miała jakiś przykurcz. Gdy była położna pytałam czy też mam ustawiać główkę na prosto, powiedziała, że nie, że tylko na boki. Teraz sobie myślę, że gdybym też główkę jej ustawiała na prosto, to może by się tak nie spłaszczyła po bokach.
Po miesiącu już widziałam, że główka jest bardzo spłaszczona po bokach, próbowałam ustawiać główkę na prosto, ale nie dało się w żaden sposób. Córka wrzeszczała, szarpała głowę w bok. Czasami na krótką chwilę udało się główkę ustawić na prosto, ale nie trwało to długo. Gdy chciałam śpiącej córce odchylić znów głowę, zaraz się budziła i płakała. Na brzuchu też nie chciała spać. Do tego doszło wyginanie się córki w "c". W międzyczasie córkę kilkakrotnie oglądała pediatra i neonatolog. Żadna z lekarek nie widziała problemu z główką.
Gdy miała 6 tygodni byliśmy u neurologa. Lekarka stwierdziła, że wszystko ok.
Gdy córka miała 4 miesiące postanowiłam skonsultować problem z jeszcze jedną neurolożką. Ta stwierdziła asymetrię i zaleciła rehabilitację córki oraz jako pierwszy lekarz zaniepokoiła się kształtem głowy córki oraz jej rozmiarem (w dolnej granicy normy). Stwierdziła, że głowa jest dziwna, szerszy wymiar strzałkowy niż poprzeczny. Jednak powiedziała, że ludzie mają różne głowy, że na to i tak nie mamy wpływu, pytałam o jakieś kaski czy specjalne poduszki. Odpowiedziała, że to nie w przypadku mojej córki. Zapytałam czy może główkę próbować jakoś ustawiać podczas spania. Lekarka stwierdziła, że to już podpowie rehabilitantka. Rehabilitantka twierdzi zaś że w kształcie głowy córki nie widzi niczego niepokojącego i że jest ok.
Byliśmy dalej pod kontrolą tej lekarki. Nadal twierdzi, że kształt głowy nietypowy, ale nie wygląda tak źle jak na początku.
Od pewnego czasu doszedł jednak kolejny problem. W miejscu gdzie było ciemiączko, mimo, że już prawie całe zrośnięte jak na moje oko, jest znaczna wypukłość, zaś szew czaszkowy, ten biegnący od ucha do ucha jest zapadnięty. Z tym problemem też poszłam do neurolożki, ale ona stwierdziła, że "taka córki uroda" i nie widzi nic niepokojącego. A ja tak, bo nie widziałam nigdy wcześniej czegoś takiego u żadnego niemowlaka. Może Wy spotkałyście się z czymś takim?
Postanowiłam, że pojadę do neurochirurga, niech oceni kształt głowy, to ciemiączko i szew, może coś podpowie albo mnie uspokoi.
Mam wyrzuty sumienia, że zaniedbałam problem, że dałam sobie wmówić całemu otoczeniu - rodzina, znajomi, lekarze, że wszystko jest ok i że córka wygląda dobrze kiedy cały czas mnie coś niepokoiło. Boję się, że mnie córka znienawidzi w przyszłości, że przeze mnie będzie źle wyglądać.
Obserwuj wątek
  • gosiasalatka Re: Dziwny kształt czaszki - znacie takie przypad 02.12.13, 12:46
   czy córka miała robione usg przezciemiączkowe?
   Nasz syn też nie ma okrągłej główki, wszędzie czuć delikatne nierówności, górki i dolinki, dodatkowo obwód w górnej granicy normy- obecnie 52cm, a ma 15 m-cy. Miesiąc temu robiliśmy TK głowy- wszystko ok. Lekarz mowiła ze rozmiar i kształt główki zależy od głów rodziców i u każdego dziecka to sprawa indywidualna.
   • only_she Re: Dziwny kształt czaszki - znacie takie przypad 02.12.13, 16:58
    Miała robione USG, zaraz po urodzeniu (ze względu na zbyt niską wagę urodzeniową) oraz gdy miała 4 miesiące na wizycie u neurologa. Wszystko było ok.
  • nagako Re: Dziwny kształt czaszki - znacie takie przypad 02.12.13, 12:54
   Moje dziecko też ma lekko zniekształconą główkę. Pierwsze 8 tygodni układał główkę tylko na prawo. Był rehabilitowany kilka miesięcy (asymetria, ćwiczenia rozwojowe). Główka nadal jest lekko splaszczona z prawej strony. Na kask nigdy bym się nie zdecydowała w jego przypadku. Same ćwiczenia pozwoliły zlikwidować problem na tyle, że resztę przykryją włoski.
  • az-82 Re: Dziwny kształt czaszki - znacie takie przypad 02.12.13, 13:09
   Z tego co piszesz, to nie olewasz problemu, tylko robisz wszystko, co możesz. Skoro lekarze mówią, że jest ok, to prawdopodobnie tak jest, zwłaszcza, jeśli nie widzisz problemów rozwojowych u dziecka.
   To, czy będzie ci marudzić na kształt głowy w przyszłości, to już jest kwestia mniej istotna. Jakbyś dziecka nie kładła i jakiego kształtu by nie miało, zawsze może mu się nie podobać i może marudzić.
  • kasia_4646 Re: Dziwny kształt czaszki - znacie takie przypad 02.12.13, 13:55
   Najważniejsze to czy Mała rozwija się prawidłowo. Czy obwód główki przyrastał jak należy - na każdej wizycie lekarskiej pewnie była mierzona, zobacz jakie były te wartości. Czy byłaś z nią u okulisty, czy ktoś badał jej dno oka, czy miała robione usg przezciemiączkowe i kiedy zarosły ciemiączka przednie i tylne. Oglądnij kształty czaszek w rodzinie, często jest to dziedziczne.
   • only_she Re: Dziwny kształt czaszki - znacie takie przypad 02.12.13, 17:00
    Główka rośnie, zaznaczam na siatce, przyrost równomierny mniej więcej. U okulisty nie byliśmy (tzn. byliśmy, ale z łzawiącym oczkiem, dna oka jej nie badano). Ja mam podłużną głowę, ale nie aż tak (oglądałam specjalnie moje zdjęcia z niemowlęctwa).
  • mmena Re: Dziwny kształt czaszki - znacie takie przypad 02.12.13, 14:58
   Przychylam sie do opinii, ze gdyby cos bylo nie tak to lekarze by to juz zauwazyli.
   Rehabilitacja - jest jakas patologia z tymi rehabilitacjami. Znalezienie dziecka, ktore nie bylo rehabilitowane graniczy z cudem. Nie przejmowalabym sie tym.
   Zwroc raczej uwage na zachowanie dziecka. Jesli rozwija sie prawidlowo, to znaczy, ze wszystko jest ok.
   Mam dziecko z wodoglowiem.
   • kaja5 Re: Dziwny kształt czaszki - znacie takie przypad 02.12.13, 15:22
    Moje dzieci też miały główkę raz na prawo raz na lewo i główki wyglądają normalnie, nie są spłaszczone po bokach. Jeśli lekarze, rehabilitanci twierdzą że jest ok. to pewnie wszystko jest dobrze. Małej urosną włoski i może wtedy nie będzie się to rzucać Ci w oczy tak jak teraz gdy główka ma mało włosków.
    • only_she Re: Dziwny kształt czaszki - znacie takie przypad 02.12.13, 17:15
     No właśnie, włoski. Chciałabym, by już urosły. Córka ma zupełnie łyse zakola. Z powodu takiego podłużnego kształtu głowy ma bardzo wysokie czoło i te zakola takie znaczne. Nie są one w ogóle pokryte włoskami, a mała ma już 10 miesięcy. Nawet nie mam tam jakiegoś takiego meszku tylko kilka włosków na krzyż takich jak np. na rękach czy nogach. Córka miała długo problem z ciemieniuchą, też się obawiałam jak to wpłynie na gęstość włosów. Byłam nawet z tym u dermatologa, ale lekarka stwierdziła, że na włoski jeszcze czas. Kiedy Waszym dzieciom na zakolach pojawiły się włoski?
     • kaja5 Re: Dziwny kształt czaszki - znacie takie przypad 03.12.13, 14:35
      Moja córka była długo łysa, miała rzadkie włoski, jak miała roczek to miała jeszcze zakola, nie pamiętam kiedy urosły jej włoski, ale ze zdjęć widzę, że jak miała 2 lata to już miała grzyweczkę.
   • only_she Re: Dziwny kształt czaszki - znacie takie przypad 02.12.13, 17:10
    Wiem, że wiele rehabilitacji jest zalecanych na wyrost. Jednak nie wydaje mi się, że jest tak w przypadku mojej córki. Sama miałam opory czy dawać dziecko tak męczyć, bo wrzeszczy podczas rehabilitacji okropnie. Jednak rehabilitacja trwa już prawie pół roku, a asymetria jest znaczna. Dziecko nadal się układa w "c". Lewe ramię ma niżej. Inaczej pracuje lewą nóżką niż prawą, mniej nią kopie - tak było od urodzenia. Jest to spowodowane słabym napięciem mięśniowym z lewej strony. Gdybym wiedziała, że samo się to wyrówna, to rehabilitację bym sobie odpuściła, ale sama mam znaczną skoliozę - jedno ramię i biodro dużo niżej niż drugie. Wygląda to źle, boli, nawet nogawkę jedną zawsze mam dłuższą od drugiej. Nie chciałabym, by córka też miała takie problemy. Czasem się zastanawiam czy to nie jest dziedziczna wada.
    • paul_ina Re: Dziwny kształt czaszki - znacie takie przypad 02.12.13, 22:48
     Może być dziedziczne.

     Chociaż z tymi szwami czaszkowymi to dobry trop - ale moim zdaniem po tylu wizytach już by to wykryli. Widziałam noworodka z czymś takim, wyglądał jak ten kosmita ze Star Treka (ten ciemnoskóry z dłuższymi włosami):
     https://images.buddytv.com/articles/Image/star-trek/star-trek-tng1.jpg
  • momoneymoproblems Re: Dziwny kształt czaszki - znacie takie przypad 02.12.13, 17:22
   nieee martw się, zobaczysz jaka śliczna dziewczyna Ci z niej wyrośnie - co z tego że ma inny kształt niż większość dzieci?? inny nie znaczy zły, brzydszy. Kształtem głowy mozna się zaniepokoić gdy głowa robi się za szybko duża - wtedy to może świadczyć o wodogłowiu, ale skoro usg nic nie wykazało to ciesz się, że masz zdrowe dziecko i nie porównuj jej z innymi.
   • only_she Re: Dziwny kształt czaszki - znacie takie przypad 02.12.13, 22:24
    Dzięki, mam nadzieję, że tak będzie. Nie chce byście mnie źle zrozumiały, tu nie chodzi o jakieś moje ambicje, że moje dziecko musi być takie czy siakie. Nigdy jej nie porównywałam do innych dzieci. Nie chcę po prostu by miała kompleksy z powodu nietypowego kształtu głowy.
    • ciociazlarada Re: Dziwny kształt czaszki - znacie takie przypad 03.12.13, 09:50
     Skoro nie chcesz, zeby miala kompleksy to proponuje odpuscic troche temat. Dziecko jest pod opieka lekarza, rehabilitanta - co jeszcze mozesz zrobic?

     Kompleksy nie biora sie z powietrza. Bedzie je miala poniewaz Ty, najwazniejsza osoba w jej zyciu, uwaza ze z jej glowa i wlosami jest cos nie tak. Jak wedlug Ciebie corka ma nie miec kompleksow, skoro caly czas, w kazdym jednym poscie dajesz nam do zrozumienia, ze jej ksztalt glowy i ilosc wlosow nie odpowiada Twoim wyobrazeniom?
     • only_she Re: Dziwny kształt czaszki - znacie takie przypad 03.12.13, 11:24
      Dla mnie córka jest najpiękniejsza na świecie, obojętnie jak by jej głowa wyglądała i non stop jej o tym mówię chociaż ona pewnie jeszcze nie rozumie smile I to samo będę jej powtarzać nadal.
      Jakiś czas temu byłam na rodzinnej imprezie i po zdjęciu czapki córce jedna z jej cioć stwierdziła z przerażeniem 'O Boże! Jaką ona ma dużą tą głowę' (w sensie podłużną, bo duża to ona nie jest). I wtedy sobie pomyślałam, że nie chciałabym by córka musiała takich uwag wysłuchiwać gdy już zacznie rozumieć. Ważniejsza sprawa to to, że chcę przede wszystkim by córka była zdrowa i jeśli rzeczywiście coś się dzieje (chodzi mi o ten zapadnięty szew), to dobrze jest to wychwycić wcześnie. Do lekarki mam zaufanie, uważam ją za dobrą specjalistkę, ale czasami jest tak, że jakieś schorzenie występuje bardzo rzadko, nie każdy lekarz skojarzy pewne fakty albo coś zauważy dlatego lepiej skonsultować z innym. Albo spytać inne mamy, może ich dzieci miały podobnie.
  • pederastwa Re: Dziwny kształt czaszki - znacie takie przypad 02.12.13, 21:14
   Czy lekarze sprawdzali, czy córka ma zarośnięte szwy czaszkowe?
   pl.wikipedia.org/wiki/Kraniosynostoza
   • only_she Re: Dziwny kształt czaszki - znacie takie przypad 02.12.13, 22:32
    Nie sprawdzali. Niedawno znalazłam w internecie informacje o kraniosynostozie. Właściwie objawy nie pasują mi do mojej córki. Czytałam też, że w przypadku zbyt wcześnie zrastających się szwów czaszkowych zazwyczaj ciemiączko jest małe (córka miała 2cmx2cm) i szybko się zrasta. Byłam 2 tygodnie temu u neurologa i lekarka powiedziała, że jeszcze jest otwarte. Mi się wydaje, że córka może mieć coś przeciwnego, bo głowa wygląda tak jakby się szew rozszedł - w miejscu szwu poprzecznego jest taka dolina i głowa wygląda jakby się składała z dwóch części - tył i czoło. Wcześniej tego nie było dlatego mnie to zaniepokoiło. Postanowiłam więc, by sprawdził to neurochirurg.
  • mika_p Re: Dziwny kształt czaszki - znacie takie przypad 04.12.13, 00:03
   > Czasami na krótką chwilę udało się główkę ustawić na
   > prosto, ale nie trwało to długo. Gdy chciałam śpiącej córce odchylić znów głowę
   > , zaraz się budziła i płakała.

   I chwała Bogu.
   Pozycja z główką w bok jest o wiele bezpieczniejsza dla dziecka niz z głową na wprost - przy jakimkolwiek cofnieciu pokarmu przy główce skierowanej prosto dziecko może się zachłysnąć, i to śmiertelnie; główka skierowana w bok daje większą szansę, że dziecku sie zwyczajnie uleje i nic się nie stanie.
  • bombelinek2021 Re: Dziwny kształt czaszki - znacie takie przypad 28.11.22, 14:48
   Dzień dobry,czy Pani tu jeszcze zagląda?Mam taki sam problem u swojej córki,jak zakończyla sie Państwa historia?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka