Dodaj do ulubionych

żółtaczka noworodka bilirubina 14 mg% Co robić???

19.01.15, 19:01
Witam! 09.01 urodziłam sn synka, 3700, 58 cm. Niestety w drugiej dobie ujawniła się żółtaczka (bilirubina 15), okazało się, że w wyniku konfliktu grup głównych. Syn był naświetlany 2,5 doby, po tym wynik jeszcze wyższy - 18. Od razu został położony pod lampy na kolejne 2,5 doby, w tym czasie też odstawiłam go od piersi. Po drugiej sesji wynik 13, czyli spadek. Wypis ze szpitala. A dziś wynik z krwi znów 14, znowu wzrost. Fototerapia nie działa. Jestem załamana. Co mogę jeszcze zrobić, żeby pomóc synkowi i żeby nie wracać do szpitala? Jeszcze odstawić od piersi? Czy ktoś ma doświadczenie w tej materii i może coś podpowiedzieć? Dodam, że synek bardzo dobrze je, wybudza się sam na karmienia, jest ożywiony. Co robić, pomocy!
Obserwuj wątek
    • nothing.at.all Re: żółtaczka noworodka bilirubina 14 mg% Co robi 19.01.15, 19:33
      Moja córka w trzeciej dobie miała 15 - mierzone urządzeniem? a z krwi wyszło 13. Potem był wzrost do 17, ale nie była naświetlania. Poszliśmy do domu i karmienie non stop. Lekarka tak zdecydowała ze to zoltaczke fizjologiczna i z karmienia piersią (mleko kobiet niestety podnosi poziom bilirubiny czesto). Pod koniec pierwszego miesiaca miała 8 z krwi. W drugim 6 i nadal nic z tym nie robiliśmy. Oczywiście pod kontrolą pediatry. W trzecim miesiącu miała 4,5. Karmione tylko piersią. Teraz 7 miesiecy i nie wiem nike ma bo juz tego nie badań. Żółta nie hestsmile.
      Tak więc minie. Cierpliwości. Karm dużo.
    • grajfrutt Re: żółtaczka noworodka bilirubina 14 mg% Co robi 19.01.15, 20:18
      Moja dwójka dzieci miała zoltaczke, jedno i drugie naświetlanie, zalecenie lekarza na oddziale to jak najwięcej karmić (kp). Z tym że moje dzieci musiałam budzić na karmienie i namawiać do ssania, ale po ok 7-10 dniach już budziły się same i ładnie jadly.
      Ale to u mnie. A co mówi Twój pediatra?
    • sruba_rzymska Re: żółtaczka noworodka bilirubina 14 mg% Co robi 19.01.15, 21:17
      Żółtaczka, o czym niestety rzadko się mówi, może mieć związek z mlekiem matki. Byliśmy w sytuacji podobnej do Twojej i ciężko było uzyskać informacje na ten temat, nawet od lekarzy. Przypuszczam, że dlatego, że nie chcą zrażać kobiet do karmienia piersią. Mi dość dobrze wyjaśnił tą kwestię ten artykuł:
      www.bfmed.org/Media/Files/Protocols/Polish protocol 22_0712.pdf
      Jeżeli, jak piszesz, Twoje dziecko je dobrze i się najada, to rzeczywiście najlepszą radą będzie karmienie jak najwięcej, bo rozpoczęcie trawienia i wydalania spowoduje pozbycie się z organizmu bilirubiny. Kontroluj jednak czy dziecko nie spada na wadze i czy nie robi się coraz bardziej senne - bo wtedy żółtaczka może się nasilać z powodu niedożywienia. Ja znalazłam się w takiej sytuacji i musiałam w końcu dokarmiać mm, bo synek spadał na wadze i zbyt dużo spał. Ale jeśli Twoje dziecko budzi się na karmienia i je ładnie, to karm piersią i nie martw się, bo bilirubina może spadać bardzo powoli (nawet miesiąc).
      • mark-jolka Re: żółtaczka noworodka bilirubina 14 mg% Co robi 20.01.15, 10:47
        dwójka moich dzieci miała zółtaczkę związaną z konfliktem grup głównych krwi (fachowa nazwa: izoimmunizacja w zakresie grup głównych).
        najpierw u syna żółtaczka ujawniła się w trzeciej dobie, praktycznie tuż przed wypisem do domu. poszedł od razu na dobę do inkubatora na naświetlanie, potem kolejną dobę leżał już przy mnie w sali w tzw. bilibecie, a potem kolejna dobę leżał już bez naświetlań, do obserwacji czy poziom bilirubiny spada czy rośnie. okazało się że niestety rośnie, więc cały cykl od nowa - doba inkubator, doba bilibet i kolejna doba znowu obserwacja. no i po tym drugim cyklu, kiedy okazało się że bez naświetlań poziom spada, wypisano nas do domu. w momencie wypisu poziom bilirubiny był 12,7% więc zalecono nam kontrolę za kilka dni.

zalecenie do domu jakie mieliśmy to wystawianie brzuszka dziecka do słońca. był to kwiecień, więc młody leżał w wózku w domu przy oknie rozebrany od pasa w górę i prawy boczek (tam gdzie wątroba) się naświetlał. mieliśmy również przepajać dziecko wodą z glukozą (tak, wiem zaraz dostanę po głowie że po co), kilka razy wypił, problemu z kp później nie było.

u córki było podobnie, z tym że najpierw był bilibet (bo inkubator zajęty), potem inkubator, potem doba do obserwacji, po tym znowu bilirubina wzrosła i znowu kolejny cykl. i też wyszliśmy do domu z poziomem ok. 13%, ale z tendencją spadkową po dobie bez naświetlań.

jak leżałam z córką to była w sali dziewczyna, która urodziła dwa dni przede mną i syn jej miał silna żółtaczkę, ale bez konfliktu krwi. i leżał biedak na przemian to w inkubatorze, to w bilibecie, po dobach bez naświetlań poziom mu bardzo skakał do góry. w dniu, w którym wychodziłam do domu, po jego kolejnym cyklu kazano matce odstawić pierś, młody poszedł kolejny raz do inkubatora i miał mieć robione jakieś badania wątroby. nie wiem jak się to wszystko skończyło bo poszłam już do domu.

a was wypisano do domu zaraz po naświetlaniach? po naświetlaniach poziom przeważnie jest niższy, trzeba poczekać chwilę żeby zobaczyć jak organizm radzi sobie sam.
    • julie-june Re: żółtaczka noworodka bilirubina 14 mg% Co robi 06.02.15, 00:26
      Dziękuję za odpowiedzi. Napiszę, co u nas podziałało, może się komuś przyda. Tydzień temu trafiliśmy do szpitala z zapaleniem oskrzelików (wirus rsv), mały żółty, wręcz pomarańcz, przy infekcji bilirubina oczywiście wzrasta, poziom 14. Więc ja w rozpaczy do lekarki prowadzącej, co robić. Poleciła odstawić syna od piersi na dobę, podawać w tym czasie Nutamigen. W tym czasie synek miał też podawane kroplówki z glukozą w związku z infekcją. Po tej dobie bilirubina 4! Uff, odetchnęłam, choć odstawienie od piersi to była męczarnia.
      • julie-june Re: żółtaczka noworodka bilirubina 14 mg% Co robi 07.02.15, 00:30
        Niestety na ogół każde kolejne dziecko ponosi coraz poważniejsze konsekwencje konfliktu, czyli ma coraz bardziej nasilone żółtaczkę patologiczną i anemię. Mnie przerażał fakt, że poziom bilirubiny rósł i przez dłuższy czas leczenie nie przynosiło oczekiwanych rezultatów. Bałam się, że mały będzie z tego powodu miał transfuzje wymienną, a to jednak zabieg bardzo obciążający. A już najgorsza była myśl, że bilirubina może odłożyć się w mózgu i spowoduje jego uszkodzenie. I jeszcze brak konkretnych informacji, jaki poziom powoduje to uszkodzenie.U nas był najwyższy poziom 18, przy wpisie lekarze nie polecili mi żadnych dodatkowych kontroli, ale ja dla pewności zapisałam małego do neurologa oraz okulisty (ze względu na ryzyko uszkodzenia wzroku przy naświetlaniu). Zobaczymy, co będzie. Muszę też robić moflologię, bo syn moze sie anemizować. Fototerapia to też był koszmarek, to, że synek musiał leżeć ciągle pod lampą, nie mogłam go przytulać, załamywało mnie. Ten konflikt mnie tak zaskoczył, jakbym dostała cegłą w głowę. Ciąża wzorowa, badania wszystkie ok, a po porodzie takie perypetie. Ojciec moich synów ma grupę krwi B rh+, ja 0 rh-, obaj synowie B rh+. U pierwszego syna nie było żadnych kłopotów, a teraz koszmar. Ja już więcej nie zaryzykuję, nie naraże kolejnego dziecka. Spotkałam się z opinią, że przy konflikcie gg odstęp między ciąża mi powinien wynosić 3 lata, chodzi o wygaśnie układu immunologicznego kobiety. Ale nie mam pojęcia, czy to pomaga uniknąć powikłań.
        • ela.dzi Re: żółtaczka noworodka bilirubina 14 mg% Co robi 20.03.15, 10:43
          No to żeś mnie nastraszyła, mi już marzy się kolejny maluch. Starszy syn ma 16 miesięcy. Najwyższy poziom bilirubiny wyniósł 9,85 mg % czy jakich tam jednostek.

A powiedz czy fakt, że mój syn miała długo niedokrwistość mógł być spowodowany konfliktem grup głównych ? 3 tygodnie po porodzie morfologia była ok. Jak skończył 6 miesięcy, to zrobiłam morfologię i była bardzo kiepska. Pół roku suplementowałam żelazo.
    • k_linka Re: żółtaczka noworodka bilirubina 14 mg% Co robi 07.02.15, 12:25
      Moj synek tez u rodzil sie 9 stycznia smile, zoltaczke mamy bez konfliktu tez od drugiej doby, najwyzszy poziom 16 (w trakcie naswietlania na macie, 2 dni mielismy naswietlania, ale prosilam o zostawienie dziecka przy mnie i tak sie stalo), wyszlismy ze szpitala z bilirubina 12, 2 tyg pozniej naroslo do 13, lekarka kazala odstawic na 2 doby. Udalo sie przez dobe - karmilam swoim pasteryzowanym i hydrolizatem (koszmar, 2 zastoje, godziny przy laktatorze i kuchence oraz wyjace dziecko zadajace piersi). Bilirubina spadla do 12 i z takim poziomem konczymi pierwszy miesiac zycia. Aktualnie mamy tez podniesiony AspAt. Dziecko przybiera rewelacyjnie, kupy robi, ale cos nie dziala to na nasza bilirubine. Nie jest oslabiony, ani senny, nigdynie byl wlasciwie. Anemii nie mamy, choc troche sie pogorszyly wskazniki w morfologii. Neonatolog zacheca do odstawienia...
          • 6mjt Re: żółtaczka noworodka bilirubina 14 mg% Co robi 05.05.15, 12:49
            Moja córcia miala podwyższona bilirubine niestety też przez atrezje dróg żółciowych 20 stycznia tego roku operowania była metodą Kasai we Wrocławiu przez profesora Patkowskiego ( świetny człowiek , prawdziwy lekarz z powołania ) ,jestesmy pod opieka CZD w Warszawie poniewaz nie wiemy na jak długo wystarczy ta operacja i kiedy trzeba bedzie zrobic przeszczep. Więc dla pewności też radzę zrobić inne badania tak dla własnego spokoju.
    • justynamama2 Re: żółtaczka noworodka bilirubina 14 mg% Co robi 06.04.21, 22:08
      Podobną sytuację ja przechodziłam z moim synkiem w 2007r. Po porodzie leżeliśmy z Kacperkiem w szpitalu przez 18 dni, właśnie przez wysokie stężenie bilirubiny. Naświetlania w inkubatorze w ogóle nie pomagały. Dopiero odstawienie dziecka od piersi chyba na dobę, spowodowało spadek bilirubiny do górnej granicy normy. Wróciliśmy do domu ale bilirubina nie spadała, synek był cały żółty. O mały włos nie znaleźliśmy się znów w szpitalu, chcieli badać układ moczowy czy nie ma jakiejś bakterii. Ostatecznie badania porobiłam prywatnie u dobrego pediatry, który w układzie moczowym nic nie stwierdził. Dopiero wprowadzenie innych pokarmów czyli zupki, deserki,soczki spowodowało spadek bilirubiny i odzyskanie normalnego koloru skóry przez mojego synka ok.5 msca życia.Podobno w mleku matki jest coś co nie pozwala tej bilirubinie zejść. Proszę się nie przejmować, wszystko będzie dobrze.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka