Dodaj do ulubionych

jak trafić do szpital na zabieg/operację

09.10.17, 13:00
Chodzi o dziecko. Pediatra diagnozuje przepuklinę. Jest widoczna i wyczuwalna, ale nie boli. Znalazłam dziś termin do chirurga dziecięcego (cudem, bo terminy prywatne na koniec października a w poradni przyszpitalnej na styczeń 2018). Chirurg, który nas dziś przyjmie najprawdopodobniej zaleci zabieg/operację.
I teraz tak: chirurg ten pracuje na etacie w szpitalu A. Chciałabym jednak, żeby dziecko było operowane w szpitalu B.
Czy jeśli chirurg przyjmujący prywatnie wystawi mi skierowanie do szpitala, to mogę z tym skierowaniem udać się gdzie chcę?
Dokąd mam iść, jak już pójdę do szpitala B, czyli tam gdzie bym chciała? Na rejestrację normalnie? Chcę uniknąć pobytu z dzieckiem w szpitalu A.
Wiem, że najprościej byłoby zarejestrować się do lekarza, który jest chirurgiem w B, ale prywatnie termin był na 30.10. a na NFZ na styczeń 2018.
A tymczasem dziecko ma przepuklinę już na widoku, nie może tak chodzić.
Na SOR się nie nadaje, bo nie ma stanu ostrego (tfu tfu, żeby nie wykrakać).
Obserwuj wątek
  • iskierka3 Re: jak trafić do szpital na zabieg/operację 09.10.17, 13:16
   Nie ma znaczenia gdzie pracuje wystawiajacy skierowanie a jesli ma, to bardzo zle swiadczy o lekarzu i o oddziale. Mozesz poprosic o wystawienie skierowania do konkretnego szpitala lib tylko ma chirurgie dziecieca bez podawania szpitala. Potem zadzwon do sekretariatu wybranego oddzialu, powiedz ze masz skoerowanie na planowy zabieg i jak u nich wyglada ustalanie terminow. Czy masz przyjsc z dzieckiem, gdzie i kiedy bo wszedzie jest to troche inaczej.
  • aerra Re: jak trafić do szpital na zabieg/operację 09.10.17, 13:58
   Jeśli pójdziesz prywatnie, to skierowanie i tak nic Ci nie da (chyba, że placówka, do której się udajesz ma podpisaną umowę z NFZ), bo w szpitalu nie przyjmą Ci skierowania.
   A jeśli ma tę umowę, to poproś o wystawienie skierowania ogólnego do szpitala na zabieg, bez podania jaki to ma być szpital, wtedy idziesz z tym do dowolnego. Jak wpisze konkretny szpital, to musisz iść do tego konkretnego.
  • aerra Re: jak trafić do szpital na zabieg/operację 09.10.17, 14:28
   Czy pediatra nie mógł wystawić tego skierowania? Musi mieć podkładkę od chirurga?
   Bo zawsze można zrobić tak, że idziesz prywatnie do chirurga, on wystawia skierowania, a Ty z tym skierowaniem cofasz się do pediatry i on na podstawie tamtego wystawia swoje, już ważne wink
   • bergamotka77 Re: jak trafić do szpital na zabieg/operację 09.10.17, 14:59
    Prywatne placówki medyczne typu Medicover raczej nie mają z tego co wiem. Natomiast pójście prywatnie do chirurga nie przyspieszy tego za bardzo o ile nie jest to pilne. I tak czeka się kilka miesięcy na planowy zabieg. Mój syn tylko raz miał operację od razu ale to było pilne i trafił od chirurga prosto na SOR i operację miał tego samego dnia. Przepuklina chyba nie jest takim pilnym wskazaniem do operacji.
   • grajfrutt Re: jak trafić do szpital na zabieg/operację 09.10.17, 16:16
    W zeszłym roku miałam od laryngologa z kux med skierowanie na usunięcie migdałka u syna, zabieg na podstawie tego skierowania w szpitalu w dziekanacie z ominięciem przychodni przyszpitalnej. Normalnie zadzwoniłam, podwiedzialam ze mam takie skierowanie, pani umówiła termin i tyle. Pewnie zależy jaki szpital,bo w innym musiała być najpierw przychodnia. A,tyle że przy ominieciu przychodni na własną rękę musiałam zrobić wymagane badania krwi itp.
    • bablara Re: jak trafić do szpital na zabieg/operację 09.10.17, 16:46
     Ale lekarze prywatni mogą kierować do szpitala, nawet jak nie mają podpisanej umowy z NFZ. Nie mówimy o badaniach ale o zabiegach. Dwa razy dostałam skierowanie ze szpitala w luxmedzie i nikt mi nie robił problemów. A jeśli szpital odmawia przyjęcia to trzeba poprosić o pisemną odmowę i z takim pismem udać się do nfz.
  • iliri Re: jak trafić do szpital na zabieg/operację 09.10.17, 19:13
   Jeśli jeszcze masz wątpliwości, to każdy lekarz, również prywatnie, może wystawić skierowanie do szpitala. Na skierowaniu wpisuje oddział, w tym wypadku chirurgiczny, ale nie konkretny szpital. Nawet gdyby jednak wpisał ten, do którego nie chcesz iść, nie ma to znaczenia. Możesz wtedy z takim skierowaniem udać się również do tego drugiego i nikt nie może odmówić zapisu. Co do sposobu załatwiania sprawy w szpitalu, to musisz się dowiedzieć w sekretariacie- każda placówka ma swoje procedury. Wydaje mi się tez, ze skierowanie od pediatry powinno wystarczyć.
  • kota_marcowa Re: jak trafić do szpital na zabieg/operację 09.10.17, 19:55
   Po pierwsze, każdy lekarz, nawet prywatny MOŻE wystawić skierowanie do szpitala. Te wszystkie teksty o umowie z nfz to wierutna bzdura (umowa potrzebna jest do badań diagnostycznych czy skierowań do specjalisty) do szpitala skierować może absolutnie każdy lekarz.
   Po drugie, ze skierowaniem od lekarza ze szpitala A, możesz się udać, do szpitala każdego, tylko musisz się liczyć z tym, że wyznaczą ci termin na 2030 rok. Jeżeli to nie zabieg ratujący życie, to tak najczęściej wygląda rzeczywistość. Oczywiście lekarz z konkretnego szpitala, może i często załatwia szybsze przyjęcie.

   Czyli możesz iść do lekarza z A już teraz i liczyć na łut szczęścia (mizerny), że w szpitalu B cię w miarę szybko zapiszą, albo poczekać do lekarza z B i na prywatnej wizycie próbować załatwić szybki termin operacji u nich.
   • baba_za_kolkiem Re: jak trafić do szpital na zabieg/operację 09.10.17, 20:11
    No więc tak. Poszłam dziś do chorurga ze szpitala A (tego, którego nie chcę). Lekarz twierdzi, ze to może być wodniak przywrózka nasiennego a nie przepuklina (choć moim zdaniem to przepuklina), ale polecił nam zrobić USG pachwinki dla wyjaśnienia. Potem z wynikiem USG mam do niego wrócić i wypisze mi skierowanie na zabieg. Powiedział mi, że obecnie zabiegi są wyznaczane na okolice maja 2018, ale gdyby coś złego się działo (ból, stwardnienie tego czegoś, złe samopoczucie dziecka) to mam się zgłosić i wówczas on znajdzie termin wcześniejszy. No ale to lekarz reprezentujący A.
    W międzyczasie, dmuchając na zimne, zarezerwowałam wizytę, też prywatnie do lekarza z B, udało mi się znaleźć termin na 18.10. Tak myślę, że spróbuję złapać dwie sroki za ogon i pójdę tam z dzieckiem i też poproszę o skierowanie. Wtedy będę miała dwa skierowania.
    Co wy na to? Da się tak? Jeden nie musi wiedzieć o drugim, prawda?
    Czekanie do maja to jest jakiś kosmos, od biedy będę jeszcze szukać w okolicznych mniejszych miastach...
  • bazia8 Re: jak trafić do szpital na zabieg/operację 09.10.17, 21:07
   Teoretycznie: lekarz wystawia skierowanie do szpitala - idzie się z nim do wybranej placówki, rejestruje i czeka na wyznaczenie terminu. Praktycznie: ani lista badań, ani skierowanie, przeszłość onkologiczna, karta DILO nie zwalnia z konieczności prywatnej wizyty u odpowiedniego lekarza.
   Opisuję przypadek dorosłego, może na oddziałach dziecięcych nie ma takich cyrków.
   Trzymam kciuki Babo za Ciebie i dziecko.
   • bergamotka77 Re: jak trafić do szpital na zabieg/operację 09.10.17, 21:23
    Zależy czy Ci się spieszy. Mnie się nie spieszylo, więc ani z dzieckiem ani z sobą nie byłam ani razu prywatnie u lekarza, wszystko na NFZ, ale wymagało to czasu. Ja konsultacja pierwsza u chirurga w maju umówiona na lipiec - we wrzesniu operacja, ale mogłam mieć ją w sierpniu więc w miarę sprawnie. Syn konsultacja w poradni przyszpitalnej u laryngologa wyznaczona po dwóch miesiącach, po miesiącu druga, a po dwóch miesiącach termin operacji - zreszta przesuniety o kolejne 3 miesiące z powodu alergii.
  • ela.dzi Re: jak trafić do szpital na zabieg/operację 12.10.17, 11:07
   Babo, opowiem Ci jak u nas było. Syn miał od urodzenia wodniaka (potwierdzony dwukrotnie na USG, bez oznak przepukliny), w wieku trzech lat czyli rok temu padła decyzja o zabiegu. Lekarka wyznaczyła termin na marzec, ale ponieważ mieliśmy migdałki po drodze, które były ważniejsze wg tej lekarki, to przesunięto termin na kwiecień. Miałam propozycję, żeby być na liście rezerwowej, jakby jakiś termin zwolnił się, ale nie skorzystałam, bo nie miałabym opieki na cito dla młodszego. Ponieważ migdałki się przesuwały, to ostatecznie zabieg odbył się w czerwcu. Po zabiegu okazało się, że oprócz wodniaka była jeszcze przepuklina, o której nie miałam pojęcia. Czyli chodził z nią niewiadomo nawet jak długo. Wiem, że tak to nie powinno wyglądać, ale mam nadzieję, że choć trochę podniesie Cię to na duchu. Dobrze będzie. A tymczasem po wyznaczeniu terminu zabiegu spróbuj się dowiedzieć czy nie ma opcji listy rezerwowej i wtedy zadzwoniliby do Ciebie z dnia na dzień.
   • baba_za_kolkiem Re: jak trafić do szpital na zabieg/operację 12.10.17, 11:31
    Ela dziekuje, mamy wyznaczone USG bo już sama nie wiem, czy to wodniak czy przepuklina. Póki co młody chodzi, je i bawi się normalnie, nie zgłasza bólu. Moje nerwy podyktowane sa w głównej mierze tym, że obawiam się, że jak zacznę dalsze leczenie to nie będzie miał sie kto tym zająć. Nie wiem, czy szpital czy cokolwiek innego przyjmie babcię czy ciocię z dzieckiem. Nie są opiekunami prawnymi. Mam nadzieje, ze Twój synek już OK.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka