Dodaj do ulubionych

Panie dr-ziarniniak obraczkowaty

20.10.11, 21:21
Witam Pana dr na forum,jak dobrze,ze Pan sie pojawiłsmile
Mam pytanie,czy spotkał sie Pan w swojej praktyce z ziarniniakiem obraczkowatym?Przyczyny tego sa nieznane jak i leczenie po omacku bo nigdy nic nie sprawdziło sie w 100%.Moja coreczka 7 lat ma na stopie juz od ponad roku i walczymy z tym co chwile.Oczywoscie zostaja nam przepisane tylko masci sterydowe,ktore dzialaj na chwile i znow sie po jakims czasie to pojawia.Roznie,raz w tym samym miejscu,raz na drugiej nodzesadblędne kolo.Jestem juz załamana bo od mc pojawily sie nowe dwa ktore sa oporne na masci.Teraz mam przepisany protopic 0,1%,slabszy nic nie dzialal rok temu i ten tez praktycznie nic a smarujemy ponad tydzien(mamy 2),najbardziej sprawdzal sie afloderm ale na te nowe niestety nie,pozniej byl Advantan.I teraz po protopicu mamy znow wrocic do advantanu,bo trzeba zachowac 2 tyg przerwe ...
alez ile mozna tych ciezkich masci??
Moze Pan mnie pocieszy,jak z tym walczyc.Dodam,ze krioterapia nie wchodzi w gre bo za duzo jest przypadkow ze to sie nasililo,sa tez optymistyczne wersje ale to nic pewnego a mala takiego bolu nie zniesiesad
dodam ze robilam wszytskie szczegółowe badania z krwi,wymazy i wszystko ok.
czy moze byc to spowodowane jakas alergia??mala ma glownie jesienia i zmina chrzakania i pokaslywania,wiosna,lato jest spokoj-rowniez z ziarniniakiem.wszystko zaczyna sie od jesieni i zmiany te na skorzez z przerwami do wiosny a jak bedzie w tym roku,nie wiemsad
pozdrawiam i licze na Pana pomoc
Obserwuj wątek
  • leszek.bill Re: Panie dr-ziarniniak obraczkowaty 26.10.11, 11:13
   Ziarniniak obrączkowaty jest chorobą ludzi młodych.Pojedyncze ogniska chorobowe często dotyczą dzieci, podczas gdy bardziej rozsiane postacie obserwowane są o młodych dorosłych, ze znaczną przewagą u kobiet.
   U małych dzieci typowe ogniska chorobowe zajmują kończyny. Najczęstszą lokalizacją jest grzbiet rąk i stóp, palce rąk i stóp, a także możliwa jest lokalizacja nad stawem łokciowym, na skórze twarzy i tułowia
   .
   Etiopatogeneza jest nieznana. Niekiedy zmiany wykazują tendencję do rodzinnego występowania. U niektórych chorych występują w surowicy przeciwciała przeciwjądrowe i przeciwtarczycowe, a także kompleksy immunologiczne.
   Wśród przyczyn uwzględnia się leki, choroby trzustki, cukrzycę, urazy, światło słoneczne, naświetlania PUVA, ukąszenia owadów, infekcje wirusowe - w tym HIV. Ostatnie badania epidemiologiczne nie potwierdzają związku ziarniniaka obrączkowatego z cukrzycą. Może występować związek pomiędzy ziarniniakiem obrączkowatym, a pośrednim stadium zapalenia błony naczyniowej oka z postępującym zapaleniem naczyń siatkówki. Postacie ziarniniaka obrączkowatego z dolegliwościami ocznymi powinny być niezwłocznie objęte opieką specjalistyczną.

   Choroba może występować w kilku odmianach klinicznych:
   -odmiana rumieniowata
   -ograniczona
   -podskórna
   -wysiewna
   -i perforująca
   Typowe wykwity mają charakter dobrze odgraniczonych ognisk o kształcie obrączkowatym z wykwitami guzkowymi o płaskiej powierzchni na obwodzie.

   Badanie histopatologiczne ma roztrzygające znaczenie diagnostyczne.Typowe cechy histopatologiczne to nekrobioza, palisadowato układające się histiocyty, pojedyńcze komórki olbrzymie, nacieki limfocytarne wokół naczyń, obecność mucyny i glikogenu między włóknami kolagenu.

   Typowy dziecięcy ziarniniak obrączkowaty prawie zawsze ustępuje po 1-2 latach. Inne formy, zwłaszcza rozsiany ziarniniak obrączkowaty są bardziej przewlekłe i oporne na leczenie. Niemniej zadziwiająca jest skłonność ognisk chorobowych do zanikania po wykonaniu biopsji.
   Leczenie miejscowe.Najczęstszym leczeniem jest doogniskowe podawanie kortykosteroidów,takich jak acetonid triamcinolonu w dawce 2,5-5,0 mg/ml.Ogniska ,nawet typu podskórnych guzków powinny ulec eliminacji.Czasem problemem może być zbyt duża liczba guzków i terapia doogniskowa staje się zbyt bolesna dla dziecka.Kortykosteroidy pod okluzję są dobrym wyborem terapii drugiego rzutu .Polecane są też krioterapia,jak i skaryfikacja, ponieważ ziarniniak obrączkowaty wykazuje skłonność do zanikania po mniejszych urazach,W przypadku zmian rozsianych zaleca się kąpiele PUVA-bath, naświetlania UVA1.
   Leczenie ogólne: Generalnie terapia ogólnoustrojowa jest niekonieczna, proponowane są w postaciach rozsianych, opornych na leczenie; dapson, środki przeciwmalaryczne, kortykosteroidy, estry kwasu fumarowego i cyklosporyna, dla ciężkich nawracających przypadków u osób dorosłych.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka