Dodaj do ulubionych

alergie krzyżowe

07.02.15, 17:20
Wczoraj moja 3-miesięczna córka miała testy typu prick. Wyszło: mleko, soja, cytryna, truskawka, pomidor, pietruszka. Czego mam unikać oprócz tych rzeczy? na selera, marchew nie było reakcji. Testy są z powodu masywnego refluksu, problemów z wzdęciami, brzydkimi kupkami, ogólnym niepokojem, Oprócz tego jest mocno marudna i mało śpi... Widać, że ją boli brzuch albo przełyk od refluksu - ma odruch sandifera (prężenie się i odginanie do tyłu), często coś przełyka i mieli w buzi...Jest bardzo ciężko, ale nie chcę dawać nutramigenu...Ze starszą miałam podobnie i karmiłąm ponad 2,5 roku, ale teraz nie jestem już najmłodsza i mam starszą na stanie - mimo wszystko chcę karmić, ale muszę wiedzieć czego unikać...
proszę o pomoc
Obserwuj wątek
    • e-kasia27 Re: alergie krzyżowe 08.02.15, 20:31
      Łatwiej napisać, co możesz jeść, niż czego masz nie jeść.

dozwolone do jedzenia są:

-mięso indyka, kaczki, gęsi, strusia, przepiórki, gołębia, wieprzowina, może też być dziczyzna: sarna, jeleń, dzik - mięso można jeść gotowane, pieczone, smażone, ale nie w postaci gotowych wędlin i konserw, gotować, piec, smażyć można tylko z dodatkami napisanymi poniżej

- ryby - tylko świeże lub mrożone, ale bez żadnej gotowej panierki, żadnych wędzonych, z puszki można tuńczyka w oleju i sosie własnym, oraz łososia w sosie własnym

- ryż, kasza gryczana biała i palona, kasza krakowska, kasza jaglana, amarantus, quinoa, tapioka, kasza i mąka kukurydziana, kasza manna, kuskus, makaron bez jajeczny, kasza jęczmienna i płatki owsiane oraz mąka pszenna, orkiszowa, żytnia

- olej słonecznikowy, rzepakowy, kukurydziany, z pestek winogron, ryżowy, oliwa z oliwek, "masło" bez mleka, serwatki, margaryna zwykła(bezmleczna), smalec wieprzowy, tłuszcz kokosowy i palmowy

- jajka przepiórcze, kacze, gęsie, indycze - można sobie pozwolić zjeść, nie częściej niż raz w tygodniu i bacznie obserwować po tym dziecko

- bataty, buraki, szpinak, szczaw, rabarbar, sałata, cykoria, ogórki(tylko świeże i mrożone; kwaszone i marynowane są niedopuszczalne!), cukinia i wszystkie dynie, brokuły, kalafior, rzodkiewka(rzadko!), kapusta pekińska (rzadko!), kukurydza( może też być z puszki, ale tylko taka o składzie woda, sól, cukier, kwasek cytrynowy, lub kwas askorbinowy), oliwki(ale tylko takie które nie mają w składzie kwasu mlekowego i octu winnego), pieczarki, boczniaki i inne grzyby świeże, mrożone lub suszone, topinambur, salsefia, skorzonera, portulaka, roszponka.

- czarne jagody, borówki amerykańskie i brusznica, żurawina, banany, winogrona, figi, awokado, mango, liczi, arbuz, melon, porzeczki, agrest, ananas, daktyle, flaszowce, granaty, karambola, papaja, tamaryndowiec, marakuja, rambutan, hurma(khaki), gujawa, ale nie w postaci gotowych dżemów i bez dodatku żelfiksów i cukru żelującego, mogą być z puszki o składzie woda, cukier, kwas cytrynowy, askorbinowy.

-sól, cukier, fruktoza, majeranek, cząber, oregano, bazylia, pieprz, tymianek, imbir, gałka muszkatołowa, cynamon, mięta, rumianek, melisa, skrzyp, rozmaryn, herbata czarna i zielona, rodzynki, suszone figi, daktyle, żurawina, mango, melon, wiórki kokosowe, orzechy makadamia, brazylijskie, nerkowce, pistacje, kasztany, sezam, siemię lniane, wiesiołek, słonecznik, pestki dyni

- wafle ryżowe, kukurydziane, maca, chlebki sonko, chrupki kukurydziane(czytać skład, żeby mleka, serwatki i kazeinianu nie było), kajzerki zwykłe, chleb, ale tylko paczkowany z wypisanym pełnym składem na opakowaniu(bez mleka, serwatki, margaryny mlecznej, soi), bułka tarta, ale tylko domowa z kajzerek bez mleka, chleb tostowy(bez mleka, serwatki)

- mleko ryżowe, owsiane, kukurydziane, orkiszowe(sprawdząć, czy w składzie nie ma soi, albo mączki chleba świętojańskiego), mleko kokosowe(dobry zamiennik mleka i śmietany), miód akacjowy, gryczany, rzepakowy, wrzosowy, lipowy, mniszkowy, koniczynowy(miody w małych ilościach i rzadko, bo mogą uczulać ), miód sztuczny, słody wszystkie, cukier trzcinowy

- dużo wody mineralnej średnio i wysoko zmineralizowanej (dla dziecka tylko woda źródlana)

Jeśli na takiej diecie będzie OK, to wtedy spróbuj wprowadzić fasolkę szparagową, zielony groszek, soczewicę czerwoną i ewentualnie inne strączkowe: fasole, bób, karob... - jak to przejdzie, to następnie ziemniaki, pomidory, papryka, bakłażan.
      Nowe rzeczy wprowadzasz tak, że zjadasz raz, jeśli wciągu dwóch dni się nic nie dzieje, to od trzeciego dnia jesz tę rzecz codziennie przez tydzień. Dalej nic, robisz przerwę kilka dni, potem zjadasz znowu przez tydzień, jak nic to zakładasz, że jest nieszkodliwa.

Jeśli taka dieta nie pomoże, to trzeba będzie ją jeszcze bardziej ograniczyć. Przede wszystkim wykluczyć dodatkowo wszystko, co zawiera gluten.
      • blablanie Re: alergie krzyżowe 09.02.15, 00:22
        Jestem teraz na diecie bezmlecznej,bezjajecznej,bez glutenu,z mięs tylko kurczak,bo starszą uczulały inne mięsa oprócz królika,ale ten mi już nie pasuje...teraz dodatkowo wyrzuciłam wszystkie te alergeny,które wyszły...do tej pory głównym posiłkiem była zupa,ale jak ją zrobić bez włoszczyzny?na razie wywaliłam pietruszke i będę obserwować...
        Jem kaszę jaglaną,gryczaną,kukurydzianą,amarantus,mleko ryżowe, zupę na kurczaku i warzywach (bez pietruszki),brokuły,kalafiory,fasolke szparagową,buraki,ziemniaki,makaron ryżowy,ryż,wafle ryżowe i kukurydziane,,daktyle,kokos,słonecznik,dynia (pestki),migdały,cukier,syrop klonowy,wanilia,jabłko,corn flakes,płatki ryżowe, kurczak,cukinia,ogórek świeży,sezam,len złocisty,..chyba wszystko...
        Czy jeśli wyszła cytryna to nie powinnam unikać też kwasku cytrynowego?1
        Dziękuję za odpowiedź1
        • e-kasia27 Re: alergie krzyżowe 09.02.15, 01:22

Królik przy uczuleniu na mleko odpada, bo w mięsie królika są takie same uczulające białka, jak w mleku krowim, kurczak też nie jest dobry, bo bardzo często uczula, gdy jest uczulenie na mleko.

Jabłka i migdały to silne alergeny krzyżowe dla pietruszki, truskawki, marchwi, selera...

Jak zrobić zupę bez włoszczyzny?
          Normalnie, bez włoszczyzny - dać dynię, batata, cukinię, brokuła, kalafior, szpinak, kaszę...

Ziemniaki bardzo często powodują u dzieci problemy z brzuchem i są alergenem krzyżowym dla pomidora.

Kwasek cytrynowy nie ma nic wspólnego z cytryną, produkuje się go z melasy buraczanej.
          • blablanie Re: alergie krzyżowe 09.02.15, 10:36
            Starsza nie miała uczulenia na kurczaka i królika,za to indyk i wieprzowina powodowały krew w kupie i wyszły w testach,dlatego zostawiłam kurczaka... Ryby też u starszej wyszły więc się ich boję...
            Może spróbuję kaczke i perliczke - da się na tym zupę ugotować?a mięso gotowane jest zjadliwe?
            • e-kasia27 Re: alergie krzyżowe 09.02.15, 12:23
              Zostaw na razie tego kurczaka, wyrzuć przede wszystkim włoszczyznę i ziemniaki, bo to najczęstsze przyczyny, oprócz mleka, problemów z brzuchem. Może to wystarczy. Jak nie, to dopiero wtedy będziesz kombinować z mięsem.
              Nie wiem, czy gotowana kaczka będzie Ci smakowała ja tam wolę pieczoną, a perlicza to prawie to samo co kurczak, a nawet może bardziej uczulać, więc będzie zamienił stryjek siekierkę na kijek, bo zapłacisz dużo drożej, a efekt żaden.
          • blablanie Re: alergie krzyżowe 09.02.15, 18:54
            Jak zrobić zupę bez włoszczyzny? > Normalnie, bez włoszczyzny - dać dynię, batata, cukinię, brokuła, kalafior, szp > inak, kaszę... >

Serio pytam-wszystko razem,czy jakoś osobno?co dac żeby zrobić zupę brokułową?bo dynia i batat to raczej słodka zupa wyjdzie?nie przepadam za dyniową... A krupnik?
            Pozdrawiam i dziękuję
    • blablanie Re: alergie krzyżowe 11.02.15, 16:56
      Dzisiaj byłam na zdjęciu patchów z pleców i wyszły: mleko,białko,mąka żytnia i kukurydza.mąka pszenna nie i mleko sojowe też nie...czy mogę jeść pszenicę? Bo już nie mogę na ryż i jaglana patrzeć...
      • e-kasia27 Re: alergie krzyżowe 11.02.15, 17:23
        Spróbuj, ale to mógł być fałszywie ujemny wynik, zwłaszcza, że nie jadłaś.
        Ale kukurydzy zdaje się sporo jadłaś, to może zacznie się coś przejaśniać, jak wyrzucisz.

Niestety Cię zasmucę, jak wyszła kukurydza, żyto, to może być(nie musi) uczulenie na wszystkie trawy, miej to na uwadze, jak dalej się nie będzie poprawiać po modyfikacji diety zgodnie z testami i wyrzuć wtedy na dwa tygodnie wszystkie zboża, łącznie z jaglaną, a także ryż - zostanie Ci wtedy do jedzenia gryka, amarantus, quinoa, tapioka.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka