Dodaj do ulubionych

co na obiad dla 1,5-2 latka pomocy !!!

18.01.11, 09:35
Mam w domu małego 20 miesięcznego niejadkasad Kochane powiedzcie co Wasze dzieciaczki w tym wieku 1,5 -2 latka jedzą na obiad i śniadanko. Już nie wiem co mam mu przygotować żeby zjadł obiadek sad
Czekam na Wasze menu
Obserwuj wątek
    • marta-zs Re: co na obiad dla 1,5-2 latka pomocy !!! 18.01.11, 10:17
      śniadania: np.
      płatki z mlekiem,
      kanapki z wędliną, serem zółtym, serkami, pastą rybną, warzywa(żeby było zdrowo i kolorowo),
      jajecznica(z szynką, ze szczypiorkiem, z cebulką, z serem),
      jogurt z musli,
      zwykły jogurt z owocami, serek homogenizowany,
      jakieś kiełbaski, Berlinki

obiady:np.
      zupy(rosół, pomidorowa(z makaronem, z ryzem, kluskami), krem z kury, krupnik, flaczki z kurczaka, ogórkowa, kapuśniak, brokułowa, jarzynowa, barszcz ukrainski, gulaszowa...)
      drugie(chińczyk, ryz, kasza gryczana, kuskus z sosem miesnym, warzywami, kotlety z fileta z kurczaka, schabowe, karkówka itp., ziemniaki, surówka, nalesniki, placki(ziemniaczane, racuchy itp.), pyzy, pierogi, krokiety, spagetti, czasem lazania, dania jednogrankowe(fasolka po bretonsku)

Moja jest wszystkozerna wink
    • zablakanaowieczka Re: co na obiad dla 1,5-2 latka pomocy !!! 18.01.11, 10:29
      U nas rządzą zupy - kremy. Zabawa polega na wrzucaniu do zupy groszku ptysiowego, np. 3 groszkow, wyjedzeniu ich, zrobienia "ojej, nie ma groszku", dorzuceniu kolejnych 3, wyjedzeniu... Ta metoda zjada i 2 pelne miski big_grin
    • pagaa Re: co na obiad dla 1,5-2 latka pomocy !!! 18.01.11, 10:54
      mój ma 18 miesięcy, tylko,że u nas nie ma większego problemu z jedzeniem, ale napiszę, co lubi najbardziej (w sumie nie lubi naleśników tylko, reszta idzie):
      -wątóbka drobiowa duszona z jabłkiem, fasolka szparagowa (wcina ją jak chipsytongue_out), kalafior, ziemniaki, kasze zjada różne, ale z sosem i mięsem tylko (żeby się nie sypały), pulpety w różnych sosach, rybę na parze (smażonej nie lubi), zapiekankę ziemniaczaną, zupy wszelkie z makaronem lub kluskami kładzionymi, pierogi ruskie lub z mięsem, kotlety mielone, kluski śląskie z sosem i mięsem (ogólnie obiad bez mięsa nie jest dla niego obiademtongue_out), risotto z kurczaka, schab duszony, wołowina duszona, do tego a to kapusta kiszona, a to ogórek kiszony (świeżego nie lubi, buraki kiedyś lubił, teraz pluje), coś w dyni (kurczak, albo inne mięso), no jakoś zjada wszystko, ale najbardziej kocha wątróbkę i pierogi, mógłby je jeść codzienniesmile
      a na śniadanie, to różnie, a to kanapki z różnymi rzeczami, a to parówki (z pewnego źródła mam możliwość taką), a to jajecznica, omleta nie lubi, za pastę jajeczną da się pochlastać, serek wiejski, kanapka z twarożkiem the best, z żółtym serem, z dżemem, z miodem i twarogiem, kaszy na śniadanie nie tknie już od dawna, płatki na mleku niedawno polubił (wcześniej miał odruch wymiotny), jajko na miękko( od babci) lub na twardo itd.
      • martamamafilipa Re: co na obiad dla 1,5-2 latka pomocy !!! 18.01.11, 11:45
        ale Wam zazdroszczę czytam i nie dowierzam że Wasze dzieciaczki tak wszystko jedzą !!
        U nas na śniadanie (tu jeszcze jest w miarę dobrze z ilością) najczęściej jajecznica z szynką lub bez parówki serek wiejski kanapki a raczej pół albo jedna mała z serkiem żółtym wędlinką. Najgorzej jest z obiadem zupy zje ale maksymalnie 10 łyżek z drugim daniem to już katastrofa żadne kotlety nie wchodzą w grę wszystko wypluwa czasem zję kawałek rybki pieczonej w sosie jogurtowym z ryżem makaron z jakimś sosem ale raczej bez mięsa klopsy i naleśniki (ale suche albo z nutellą) wchodzą w grę. Trochę się martwię że to jego jedzenie jest takie monotonne nie wiem co mam zrobić żebuy z chęcią zjadł obiadek chociaż łyżkę ziemniaczków i jednego całego klopsa np z marchewką sadsadsad
        • malunia_pl Re: co na obiad dla 1,5-2 latka pomocy !!! 18.01.11, 12:42
          Nie przejmuj się za mocno, nie jest źle. Zjada jajka i serki. Super. Ma białko , a jajka zawierają wiele skladników do życia potrzebnych - poszukaj sobie w necie na temat wartości jajek to humor Ci się poprawi.
          Jak zje zupy trochę to też super - ciepły posiłek, wywar w warzyw i pewnie mięska - witaminy, białko, żelazo.
          Makaron, naleśniki - węglowodany. Z nutellą - pewnie też żelazo. Anemia mu nie grozi.
          Nie stresuj siebie i jego. Za jakiś czas upodobania na pewno mu się zmienią. A na razie rób mu to co lubi i niech je. Mój syn jadł ciągle jedno i to samo w jego wieku, nie raz o tym pisałam (np zupa z brokułami przez 8 miesięcy codziennie wink . Jest zdrowy, silny i spory jak na swój wiek.
        • krzysia142 Re: co na obiad dla 1,5-2 latka pomocy !!! 18.01.11, 14:19
          Zaufaj trochę dziecku i odpuść, nie zmuszaj do jedzenia, niech mu się nie kojarzy z mamą wciskającą mu 11-tą łyżkę zupy lub jęczącą, że nie chce ziemniaków. Dziecko się nie zagłodzi na śmierć. Przede wszystkim dzieci miewają fazy: raz nic nie jedzą, raz wszystko, innym razem tylko jabłka.
          Próbuj różnych dań, 10 łyżek zupy to nie jest mało! Jeśli masz drugie danie po zupie to może to zmień, u mnie jest około 3 godzin przerwy między 1 a 2 daniem. Sprawdź jakie zupy lubi dziecko, mój na przykład lubi gęste, nie przepada za "wodą" więc wyjada makaron, marchewkę czy mięsko. Czasami zje 2 ziemniaki a czasami w ogóle, jak nie chce to mam to gdzieś.
          Jeśli karmisz to przestań - daj mu widelec czy łyżkę, wtedy zje więcej. Owoce daję w całości. Może bardziej posmakuje mu cały ziemniak, który obgryzie smile zamiast łyżki ugniecionego. A może po prostu nie lubi ziemniaków - ma do tego prawo! Mój kotletów nie lubi, więc mu nie daję, za to lubi paluszki rybne. Nie lubi sera żółtego, za to lubi wędlinę. A marchewka też musi być w całości. W całości to mi nawet "kradnie" przy obieraniu do zupy i chrupie taką surową.
          Daj mu polubić jedzenie, odpuść, to ma być przyjemność.
          Powodzenia.
        • memphis90 Re: co na obiad dla 1,5-2 latka pomocy !!! 18.01.11, 15:55
          Pół kromki chleba to wystarczająco dla takiego malucha. Ja jem dwie kromki, a dziecko jest przecież z 5 x mniejsze ode mniesmile
    • martamamafilipa Re: co na obiad dla 1,5-2 latka pomocy !!! 18.01.11, 11:50
      jeszcze dodam że żadnych owoców nie chce jeść sadsad
      • best.mandarynka Re: co na obiad dla 1,5-2 latka pomocy !!! 18.01.11, 12:19
        to podobnie jak u nas,owoców żadnych,nie weźmie do ręki,bo fuuuj,juz różne sposoby były kroilam,kladlam na talerzyk w plasterki,w kawalki,talerzyk sobie lezal gdzies niedaleko by moglo sobie dziecię siegnac,ale tak lezal i lezal...i nic.Rano tylko kasza,drugiego sniadania zero,na obiad zupy je,ale o drugim daniu mozna u nas zapomniec.Tylko zupa.Czasem zje kotleta,ziemniaki,marchewke,buraczki.Po obiedzie znowu nic nie chce ani podwieczorku,dopiero kasza wieczorem.W ciagu dnia 2 gryzy bułeczki,zdarzy sie malutka kanapka z maslem i serem zoltym,a tak jedna wielka lipa.
        • ant-nat Re: co na obiad dla 1,5-2 latka pomocy !!! 18.01.11, 13:38
          u mnie dzieci jedzą wszystko to co my
          wyjątkiem są śniadania gdzie syn (30 miesięcy) je kaszkę bobovita - bo innego śniadania nie uznaje. Dopiero po kaszce ugryzie trochę kanapki czy jajecznicy. Z owocami różnie bywało. Kiedyś jadł, potem wcale teraz znowu je.
          Młodsza córka - wszystkożerna.
          • twitti Re: co na obiad dla 1,5-2 latka pomocy !!! 18.01.11, 13:46
            a co do owocow, to moze sprobujcie musy robic - tzn zmikosowac banana (daje slodkosc) z innym owocem sezonowym. Do tego mozna jogurt dodac. Albo bita smietane do przyciagniecia uwagismile
        • joshima Re: co na obiad dla 1,5-2 latka pomocy !!! 18.01.11, 23:22
          best.mandarynka napisała:

> Rano tylko kasza,drugiego sniadania zero,na obiad zupy je,ale o drugim daniu mo
          > zna u nas zapomniec.
          A Ty byś chciała, żeby zjadł drugie danie po zupie?
    • twitti Re: co na obiad dla 1,5-2 latka pomocy !!! 18.01.11, 13:43
      Daje coraz wiecej naszego jedzenia. A hitem u nas sa placki z cukinii (cukinia starta na tarce, do tego jedno jajko, troche maki i mleka, troche tymianku, pieprz i sol i smazymy na patelnismile ). Przewaznie robie jej klopsiki duszone z warzywami lub mieso duszone. Jak mamy w domu jakis makaron z sosem to je to samo. Ostatnio jadla pierogi ruskie, knedle ze sliwka polane smietana, rypa pieczona, mieso pieczone, warzywa gotowane lub surowe.
    • kasienka821011 Re: co na obiad dla 1,5-2 latka pomocy !!! 18.01.11, 13:55
      śniadanie:
      mleko, kawa zbozowa, kakao, płatki na mleku,kanapka, jogurty, serki, tosty z serkiem kanapkowym, jajecznica, parówka,........
      2śniadanie:
      owoce biszkopty, serki, jogurty
      obiad:
      oprócz grochowej fasolowej i kapusniaka je wszystkie zupy, ziemniaki kotlety schabowe, mielone, pulpety kasze ryz,pierogi leniwe ruskie, pierogi z serem, nalesniki omlety, jajko sadzone....
      podwieczorek:
      galaretka, budyń, serek owoce
      kolacja:
      kanapka+mleko obowiazkowo
      soków nie pija od niedawna kompot
    • m_laczynska Re: co na obiad dla 1,5-2 latka pomocy !!! 18.01.11, 14:22
      może to samo co reszta?
    • semi-dolce Re: co na obiad dla 1,5-2 latka pomocy !!! 18.01.11, 15:39
      To samo, co reszta rodziny. No, na sniadanie on zazwyczaj zjada serek homo a ja raczej jogurt.
    • joshima Re: co na obiad dla 1,5-2 latka pomocy !!! 18.01.11, 15:48
      martamamafilipa napisała:

> Mam w domu małego 20 miesięcznego niejadkasad Kochane powiedzcie co Wasze dzieci
      > aczki w tym wieku 1,5 -2 latka jedzą na obiad i śniadanko. Już nie wiem co mam
      > mu przygotować żeby zjadł obiadek sad
      > Czekam na Wasze menu
      Moja córka w tym wieku jadła to co ja. Ja mało solę, jem raczej zdrowo i raczej lekko. Tylko jak miałam ochotę na ostre przystawki do mięsa to córka dostawała warzywa gotowane na parze i przyprawione ziołami. Nie widzę potrzeby gotowania specjalnych posiłków dla dziecka w tym wieku.
    • memphis90 Re: co na obiad dla 1,5-2 latka pomocy !!! 18.01.11, 15:53
      Śniadanie: płatki z mlekiem, kaszka, parówka, bułka metodą dziabania miękkiego środka, plasterek sera czy szynki
      Obiad: zupy wszelakie, makaron z sosem, ryż, kluski, kuskus, pyzy, pizza, kurczak smażony, paluszki rybne, pulpety gotowane lub smażone. Do tego fasolka szparagowa, innych warzyw (poza tymi w zupie lub przemyconymi w sosach) moje dziecię nie tkniesmile
    • budzik11 Re: co na obiad dla 1,5-2 latka pomocy !!! 18.01.11, 19:53
      Moje dzieci dostawały to, co my. Nie chciały jeśc, to nie jadły, przymusu nie ma, czekały wtedy do kolacji, którą potem, głodne, zjadały z wielkim smakiem.
      • to.ja.esmeralda Re: co na obiad dla 1,5-2 latka pomocy !!! 18.01.11, 22:56
        Dziewczyny dla 1,5 roczniaka dajecie to samo co i reszta rodziny, a dla 15 miesięczniaka? Przyznam, że wciąż gotuję mojej małej oddzielnie, nie daje smażonego, sosów zabielanych śmietaną, parówek...ogólnie wielu tzw niezdrowych rzeczy. Rozluźnić nieco? co radzicie?
        • katriel Re: co na obiad dla 1,5-2 latka pomocy !!! 18.01.11, 23:12
          15-miesięczniakowi:
          - smażone dawałam rzadko, góra raz w tygodniu;
          - sosy i zupy zabielałam jogurtem greckim (młody uwielbia);
          - parówki dałam raz, jak wróciliśmy z tygodniowego wyjazdu i nic do jedzenia
          poza mrożonym chlebem i parówkami w domu nie było.
          Teraz młody ma 20 miesięcy, smażone je trochę częściej (lubi naleśniki, drobiową
          wątróbkę z cebulką), reszta bez zmian. Myślę, że 15 miesięcy to dobry moment,
          żeby stopniowo przestawiać na dorosłe jedzenie. Optymalnie by było, żebyś też
          dorosłych w rodzinie przestawiła na trochę zdrowsze jedzenie i żebyście się
          z małą spotkali "w pół drogi".
        • semi-dolce Re: co na obiad dla 1,5-2 latka pomocy !!! 18.01.11, 23:18
          Wystarczy, że sama zaczniesz jeść zdrowiej - unikając smażeniny, śmietanę stosując chuda lub zastepując jogurtem, parówki i inne tego typu wędliny jedząc rzadko, zastępujac je dobrymi wedlinami lub mięsem pieczonym w domu - i juz nie musisz gotować dziecku oddzielnie.
        • joshima Re: co na obiad dla 1,5-2 latka pomocy !!! 18.01.11, 23:19
          to.ja.esmeralda napisała:

> Dziewczyny dla 1,5 roczniaka dajecie to samo co i reszta rodziny
          To zależy, czy reszta rodziny żywi się rozsądnie, czy też zwykła jadać byle co smile

> a dla 15 miesięczniaka?
          Moja córka w tym wieku dostawała to z mojego talerza co się dla niej nadawało i na co wyraziła ochotę. Smażone już jadała (wolała smażone i pieczone mięso niż gotowane, uwielbiała naleśniki i placki wszelkiej maści), śmietany nie może bo nie toleruje nabiału, parówek to nawet ja nie tykam.
        • budzik11 Re: co na obiad dla 1,5-2 latka pomocy !!! 19.01.11, 11:00
          to.ja.esmeralda napisała:

> Dziewczyny dla 1,5 roczniaka dajecie to samo co i reszta rodziny, a dla 15 mies
          > ięczniaka?

Moi po skończeniu roku jedli wszystko to, co reszta rodziny, tak samo przyprawione. Mój młodszy np. na swoich chrzcinach w wieku 13 m-cy jadł w restauracji żurek z jajkiem i kiełbasą, grillowana karkówkę i pieczone ziemniaki z ziołami. A ja jestem z tych ostrożnych - karmienie piersią do końca 6 m-ca i rozszerzanie diety zgodnie ze schematem. Ale po roku - już normalne menu. Oczywiście dzieci bez alergii, zdrowe.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka