Dodaj do ulubionych

rodzinny obiadek w 30 minut

06.05.04, 14:27
Miłe koleżanki!!

Jestem mamą dwóch dziewczynek (8 i 10 lat) i małego chłopczyka (prawie 3 m-ce). Brak mi wciąż czasu ? a jeść coś trzeba ? i to wartościowo, bo karmię malucha piersią. Stąd mój pomysł na zebranie w jednym miejscu przepisów na tzw. ?szybkie obiadki?. Mam nadzieję, drogie Mamy, że na tym wątku wymienimy się doświadczeniami kulinarnymi ? serdecznie zachęcam i na dobry początek podaję przepis na

Zupę cebulową
4 cebule - pokroić i zeszklić w garnku na masełku;
5 ziemniaków ? obranych i pokrojonych w kostkę dorzucić do cebuli, chwilkę poddusić mieszając;
zalać rosołem (ostatecznie może być z kostek rosołowych) i ugotować na miękko; czasami dodaję też marchewkę;
zmiksować to wszystko, dodając topiony serek śmietankowy (100 g) i leciutko podprawić śmietaną; podawać zupę posypaną odrobiną żółtego sera, a na serze grzanki z chleba lub bułki (albo gotowe);
Coś pysznego i treściwego. Smacznego.
Obserwuj wątek
    • kasiaczekroza Re: rodzinny obiadek w 30 minut 06.05.04, 17:01
      Polecam czesto serwowane w naszym domku danie.
      Kurczak w sosie słodko-kwasnym z makaronem lub ryżem
      4 piersi kurczaka pociete w kosteczkę i przesmażone
      2 słoiczki sosu słodko-kwaśnego łowicz
      makaron rurki lub ryż
      Sos podgrzewam mieszam z mieskiem i podaję z makaronem lub ryżem

Czesto robimy tez lazanię
      6 gotowych płatów do lazani zagotowac chwię w goracej, osolonej wodzie, natrzeć
      tłuszczem foremkę, na patelni przesmażyć 40 dkg mięsa mielonego, połączyć go z
      sosem z pieczarkami w słoiczku(łowicz lub inny) układać w foremce spody lazani,
      na to mięso z sosem posypać startym zółtym serem, przełozyć tak samo 3 warstwy,
      do piecyka 180 stopni, 20 minut.

Pozdrawiam Kasia mama Antosia(prawie 3 mce) i Marty (prawie 8 lat)

• niecierpek27 Re: rodzinny obiadek w 30 minut 06.05.04, 21:43
        Dla miłosników skrzydełek kurczaczkowych polecam wlasnie skrzydełka w marynacie
        pikantno - miodowej, są rewelacyjne

Skrzydelka kroimy na mniejsze cząstki (ucinamy na zgięciach kostek) wyrzucamy
        ta najmniejszą, oczywiscie myjemy smile)

Marynata
        w zalezności od ilości skrzydełek dodajemy 2-4 łyzki miodu, pieprz biały, sól,
        oliwa, papryka slodka i pikantna, może byc odrobina sosu sojowego, czosnek, dla
        lubiących bardzo ostro dodajemy odrobinke chili, zioła do drobiu (takie
        paczkowane) - wszystko to mieszamy w misce na jednolita masę i wrzucamy do tego
        skrzydełka i tak marynujemy około godzinki, a jesli sie spieszymy to ok. 10 min

potem wrzucamy do piekarnika i czekamy az sie pieknie przyrumienią

do tego polecam albo pieczone ziemniaczki (przekrajamy je wzdluż i smarujemy
        oliwa wymieszaną z czosnkiem i bazylią) albo z ryżem (ugotowany ryż wsypujemy
        na patelnie z masełkiem, do tego groszek konserwowy i kukurydza i tak trochę
        smażymy)

Wszystko to palce lizać...

I jeszcze jeden super przepis na indyka z ananasem

kroimy pierś z indyka na kawałki (nieduże), solimy i pieprzymy (tylko te
        przyprawy) i obsmażamy na patelni. Potem wkladamy do garnuszka z gorąca wodą,
        do tego ze dwa listki bobkowe, 2-3 ziarenka ziela angielskiego i gotujemy około
        20 minut na wolnym ogniu, pod koniec gotowania dodajemy pokrojone ananasy wraz
        z sokiem(puszkę) i dalej dusimy. Zaprawiamy mąką ziemniaczaną (1-2 łyzki mąki
        rozrobione w odrobinie wody, taką mieszankę wlewamy na gotujący sosik i
        mieszamy). Danie jest rewelacyjne, mój mąż który nie lubi miesa na słodko w
        owocami zajada sie tym az mu uszy latają smile)0

Życze udanych harców w kuchni

Niecierpek i Szymonek 3,5 m-ca
    • mopek1 Re: rodzinny obiadek w 30 minut 07.05.04, 09:58
      Burito!
      Mięsko mielone (wieprzowe) krótko podsmażamy w niewielkiej ilości tłuszczu,
      dodajemy słoiczek sosu meksykańskiego, puszkę kukurydzy i puszkę czerwonej
      fasoli, dusimy jeszcze 10 min.
      Takim farszem nadziewamy:
      a) gotowe kupione tortille
      b) wcześniej upieczone naleśniki
      posypujemy żółtum serem, zapiekamy.
      Podajemy z sałatką (może być jakaś kupiona ze słoiczka smile
      Czas przygotowania : ok. 30 min.
      Efekt: czasami nawet gości mozna poczęstować smile)))))
      • natder Makaron w sosie mornay 07.05.04, 10:38
        Ugotowane mięsko (może być np. kurczak z zupy) drobno kroimy, dodajemy słoiczek
        warzyw w zalewie (marchew+kukurydza+groszek) i ugotowany makaronik (świderki
        albo kokardki albo muszelki - jakiś taki grubszy). Wszystko zalewamy sosem
        mornay: dwie, trzy łyżki oleju + dwie łyżki mąki zasmażamy, zasmażkę zalewamy
        szklanką zimnego mleka i mieszamy aż się zagotuje. Kiedy sos zgęstnieje
        dodajemy żółty ser (może być w plasterkach albo w kawałkach, sos gorący więc i
        tak się rozpuści), przyprawy jakie kto lubi - ja dodaję mały koncentrat
        pomidorowy, curry, paprykę. Sosikiem zalewam ww mieszaninę - słowo honoru że
        robi się to w 10 minut smile))
      • kajka.3 Re: rodzinny obiadek w 30 minut 07.05.04, 10:39
        No proszę - ile tu kulinarnych ciekawostek.
        My z rodzinką też b. lubimy drób. Naszym hitem są filety z kurczaka - próbuję przyrządzać je na różne sposoby. Np. w sosie jogurtowym (przepis z opakowania przyprawy do kurczaka po staropolsku firmy Kamis - trochę zmodyfikowany przeze mnie).
        Filety kurczaka myjemy, kroimy na kostki lub paski, posypujemy obficie ww. przyprawą (jest doskonała)i dodajemy odrobinę oleju. Mieszamy i zostawiamy na jakiś czas w lodówce. Potem podsmażamy mięsko w rondelku z odrobiną margaryny i zalewamy kubkiem jogurtu naturalnego. Dusimy ok 10 min, ewentualnie doprawiamy pieprzem. Jeśli jogurt utworzył zbyt lużny sos, można go zagęścić mąką. świetnie smakuje z ryżem, albo ziemniaczkami i koniecznie z zieloną sałatką i pomidorami. Mniam - nawet moje niejadki się zajadają.

No, ale dość o kurczakach, biegnę do marketu po mięsko mielone i spróbuję zrobić po mopkowemu.
        Pozdrawiam i smacznego.
    • beecia obiadek w 30 minut 07.05.04, 13:30
      "Wstawiamy pakę makaronu - bardzo szerokie wstążki (najlepiej smakują).
      W osobnym garnku wstawiamy różyczki brokułów (ja używam mrożonych), w trzecim
      (dużym) garnku rozpuszczamy kilka łyżeczek masła wymieszanego z oliwą, dodajemy
      pokrojone na plastry kilka ząbków czosnku, po dosłownie minucie od dodania
      czosnku wrzucamy pokrojony w kawałki ser Rokpol (z 10-15 deko) i mały kubek 18%
      śmietany, solimy, dodajemy świeżo zmielony pieprz i gotujemy aż ser się prawie
      rozpuści. W tym czasie odsączamy brokuły, wsypujemy je do sera i mieszamy.
      Wyłączamy. Odcedzamy makaron i też wrzucamy do sera. Wykładamy na talerze i
      posypujemy parmezanem. Celowo nie podałam proporcji- bo to wychodzi w każdych
      proporcjach. Ja na przykład lubię bardzo dużo czosnku i makaronu.
      Potrawa jest bardzo sycąca, bardzo kaloryczna ale ....PYSZNA"
      Skopiowane z forum, ale polecam!
    • iska_moniska Re: rodzinny obiadek w 30 minut 07.05.04, 15:28
      Udka kurczaka - posolone i lekko popieprzone - zeszklic na maselku (koniecznie
      na masle - nie moze byc zaden olej, ani smalec. Przelozyc do garnka, w ktorym
      bedziemy je dusic, dodajac cebulke marynowana i 1/2l piwa. Dusic 30 minut, po
      czym dodac 250ml smietany (im gestsza, tym lepsza).
      REWELACJA - po uduszeniu nie czuc ani piwa, ani cebuli. Podobno sama cebulka
      tez pyszna (oczywiscie nie polecam tej cebulki matkom karmiacym).
    • aleksandraantek Pizza 02.06.04, 15:43
      Bardzo fajne są Wasze przepisy więc dodam i swój! Co prawda pizze długo się
      piecze sad ale mam expresowy przepis na super ciasto! Mój mąż sam potrafi je
      zrobić czyli jest bardzo bardzo proste!!!
      Lekko podgrzewamy 1 szkl. mleka, rozrabiamy w nim 2 dag drożdży i wyrabiamy to
      z 1/2 kg mąki. Całość rozwałkowujem i kładziemy na blachę którą wcześniej
      polewamy olejem (dość duzo oleju) - wszystko to trwa ok 10min!
      Oczywiście kroimy wędline (ja nie bo nie jem mięsa smile)) pieczarki pomidory
      cebule i co kto chce a na wierzch ser (tarty lub w plasterkach)! całość jeszcze
      raz polewamy olejem ale już odrobiną no i do piekarnika!!! PYCHA
      Jedyna rzecz to to że nie można dać sosu pomidorowego sad bo się wszystko
      rozpływa - tzn jest bardzo smaczne ale trzeba wtedy do jedzenia wźiąść łyżkę smile)
      Życze smacznego ola od antka

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka