Dodaj do ulubionych

podatki - czy faktycznie nam zależy ?

20.02.03, 01:13
Prosze o wsparcie :

www2.gazeta.pl/forum/794674,30353,794652.html?f=26&w=4691583
Obserwuj wątek
      • j24 A już myślałem, że Elżbieta potrafi rozmawiać :) 21.02.03, 08:04
        W temacie podatków sprawa jest prosta. Podatki powinny być niskie, a zasady
        czytelne. Mętlik, ulgi, ulgeczki i ulguchny (zrobione pod potrzeby pana Janka
        i babci Frani) powodują, że obywatel czuje się manipulowany, gubi się w tym
        wszystkim, trwoni czas na wypełnianie, co prawda urzędnik czuje się ważny,
        bo pouczyć może i artykułem postraszyć.

Obecny system podatkowy jest chory i nie dotyczy to tylko podatków od osób
        fizycznych.
        Proste i jasne przepisy to mniej niewiadomych w biznesplanie inwestorów, to
        więcej miejsc pracy i mniej powalonych na pity drzew.

Jestem za uproszczeniem systemu podatkowego.
        • darth4 podatki ? - teraz już musi nam zależeć !!! 21.02.03, 08:26
          NO I KISZKA WYSZŁA !
          Jak podaje TVN24 za Gazetą ( chyba prawną ) Min. Fin. podał informację o
          rozważaniu wersji całkowitego zniesienia ulg podatkowych BEZ OBNIŻENIA
          PODATKÓW !!! czyli kolejnego PODWYŻSZENIA PODATKÓW o około 6,5 mld złotych (
          czyli kto faktycznie zapłaci składkę do UE ( przypomnę około 8 mld zł ).

Jak nieoficjalnie podaje prasa Kołodko robi to po to aby wysądować OPÓR
          SPOŁECZNY PRZED PODWYŻSZANIEM PODATKÓW !!!

Ludzie , dajcie spokój prezentacji propozycji różnych waszych wersji
          podatków !!! Kołodko ma wasze pomysły gdzieś !!!
          Już TERAZ MUSIMY ZBIERAĆ SIŁĘ NACISKU PRZECIWKO POLITYCE PODNOSZENIA PODATKÓW.
          a nie zastanawiać się jakie podatki byłyby dobre.

Ten okręt TONIE ! Czas wypompowywać wodę a nie oglądać plany nowego statku !
          Inaczej jeszcze wielu z nas straci pracę !!! Kołodko jest ustawiony do końca
          życia !!! MY NIE !!!

Zapiszcie swój głos na forum Biznes !!!
          • pontifexmaximus Re: podatki ? - teraz już musi nam zależeć !!! 21.02.03, 09:02
            Wydaje mi się, że obecne informacje mają charakter "zwiadowczy". Warto zwrócić
            uwagę na ich niespójność (w ciągu ostanich 3 tygodni, polecam szczególnej
            uwadze chaos informacyjny dotyczący reformy KRUS). Kołodko po prostu bada teren.
            Ciekawi mnie ciepłe przyjęcie przez Puls Biznesu. Od czasu objęcia teki w MF
            przez Grzegorza K. PB nie odpuśił sobie żadnej możliwości do przypierdolenia
            Kołodce (tym razem jest inaczej).
            Reforma ma zostać przeprowadzona w IV kwartale (jak? przecież wtedy mamy do
            czynienia z przepychankami budżetowymi, przedstawienie budzetu do końca
            października - to chyba jest termin ustawowy).
            Przedstawienie planów reformy przez TVN to klasyk gatunku. Pan Lis zatrwożony o
            los najuboższych (największe odpisy podatkowe są w grupie....?).
            • darth4 Czas na mój głos 22.02.03, 20:58
              Poczytałem na formach ekonomiczno biznesowych i stwierdziłem że ... obecnie
              jasno uzasadnić się nie da takiej czy innej formy opodatkowania. Wnioski z
              poniższych rozważań umieszczę na początku, bo wiele osób z nudów nie przebrnie
              do końca postu :)

Wnioski :
              - podatek od dochodów osobistych należy obniżać jak najszybciej o 1 % rocznie
              rozpoczynając od najwyższej grupy podatkowej, likwidując w ten sposób w długim
              okresie czasu progresję podatków.
              - składki na ZUS w części płaconej przez pracodawców należy obniżać jak
              najszybciej o 1 % rocznie aż do całkowitej likwidacji obciążeń pracodawców w
              długiej perspektywie.
              - podatek od firm pozostawić na razie na obecnym poziomie.

Taki sposób obniżania miałby zalety :
              - nie wiązałby się praktycznie z żadnymi kosztami prac nad nim, ani kosztami
              wprowadzenia,
              - dałby praktyczne pojęcie już po roku na temat faktycznego oddziaływania na
              gospodarkę,
              - umożliwiłoby to łatwiejszą akceptacje społeczną ze strony mniej zarabiających,
              - stanowiłby istotny bodziec dla drobnych przedsiębiorców którzy nie są w
              stanie zrozumieć argumentacji makroekonomiczej, ale reagują na KONKRETY,
              - proponowany system pozwoliłby na uniknięcie problemów natury niefinasowej o
              której na końcu.

Tyle wnioski. Teraz parę ciekawszych aspektów.

Osoba fizyczna zarabiająca 30 tys. Dużo czy mało. Sprawiedliwie czy nie.
              To zależy od kraju ale i od ... profesji.
              Osoba fizyczna zarabiająca tą kwotę na stanowisku udzędniczym kasę tą wyda na
              osobiste wydatki.
              Zaś zarabiająca jako osoba prowadząca działalność gospodarczą część odłoży na
              konto, aby dołożyć do firmy w ciężkich czasach. W każdym razie osoba ta musi
              brać pod uwagę prowadzoną działaność !
              Której z tych osób SPRAWIEDLIWIEJ będzie zwiększyć podatek ?
              Obie zarabiają tyle samo, a jednak ich sytuacja się różni znacząco !

Pomijając argumenty ekonomiczne bezpośrednio związane, jest jeszcze argument tu
              nie poruszany ( a z rzadka gdzie indziej ) ale moim zdaniem OGROMNIE ważny.
              Przy jakimkolwiek istotnym uproszczeniu podatków, ogromna rzesza urzędników
              będzie tracić pracę i jest to PODSTAWOWY NIEAKCEPTOWALNY fakt dla rządzących !!!
              To tłumaczy dlaczego ŻADEN nawet prorynkowy rząd nie odważył się na istotną
              reformę podatków. Nie i dodatkowo nie przy takim bezrobociu. Należy pamiętac że
              brak miejsc pracy które mogłyby wchłonąć sporą ilość fachowców pracujących dziś
              na rządowych posadach finansowych. Ten argument jest w stanie sparaliżować
              naprawdę skutecznie KAZDĄ istotną reformę. Proponowany przeze mnie system
              obniżania podatków pozwoliłby LIKWIDOWAĆ te miejsca pracy , ponieważ rosnąca
              gospodarka tworzyłaby nowe miejsca pracy wchłaniające tą fachową kadrę.
              Tak więc NAJWIĘKSZY powód zostałby skutecznie zneutralizowany.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka