Dodaj do ulubionych

jakie najmłodsze dziecko do adopcji?

17.03.14, 17:43

Witajcie

mam pytanie:jaka jest dolna granica wieku dzieci przeznaczonych do adopcji przez ośrodki adopcyjne?Kiedyś mozna było adoptować dziecko 6 tygodniowe ,teraz prawo się zmieniło i ponoć na dzieci przed skończeniem 6 mca nie ma co liczyć.Orientujecie się może?
Z góry dzięki za odpowiedź!
Obserwuj wątek
  • kat.ja5 Re: jakie najmłodsze dziecko do adopcji? 18.03.14, 18:16
   kiedyś było tak, że tak naprawdę wszystko zależało od ośrodka.
   ale jeśli Tobie chodzi o adopcję w sensie prawnym - czyli posiedzenie sądu, na którym jest orzekana adopcja - to najwcześniej zazwyczaj udawało się wszystko załatwić w okolicy trzeciego miesiąca życia dziecka.
   natomiast jeśli chodzi Tobie o to kiedy można było zabrać dziecko do domu (pisałam w innym temacie) - to w zależności od różnych czynników możesz zabrać do domu dziecko od razu ze szpitala (w sensie prawnym jest to rodzina preadopcyjna, dziecko ma dane biologicznych rodziców i oni nadal w sensie prawnym są rodzicami z pełną władzą - chociaż podpisali zrzeczenie, mają prawo od niego odstąpić w ciągu sześciu tygodni i jednego dnia).
   kiedy się zmieniło to prawo? i w jakim sensie? czyżbym nie była na bieżąco??
   • kajka09 Re: jakie najmłodsze dziecko do adopcji? 18.03.14, 18:19
    nam powiedzieli,że chodzi o kwestię opiekuna prawnego najpierw czy coś ,zostaje nim przeważnie pani z ośrodka i to zajmuje sporo czasu,więc dziecko dopiero idzie do ado mając ok pół roku.
    Chodzi mi o możliwość zabrania dziecka do domu,rozprawa-wiadomo,trwa.
    • kat.ja5 Re: jakie najmłodsze dziecko do adopcji? 18.03.14, 18:55
     znalazłam na ten temat wątek na Naszym Bocianie - jak odpowie Pani Ekspert, napiszę.
     bardzo jestem ciekawa - przecież chodzi o dobro dziecka.
     w razie czego zadzwonię do mojego ośrodka i się dowiem.
   • valtho Re: jakie najmłodsze dziecko do adopcji? 18.10.14, 23:26
    Preadopcję załatwiliśmy jak dziekco miało 8 tygodni, adopcję miesiąc później. Dla nas ważna była preadopcja, bo wtedy można zabrać dziecko do domu. Nie wiem jak teraz to działa, ale kilka lat temu - było 6 tygodni na zrzeczenie i zaraz potem dzieci mogły trafiać do rodzin adopcyjnych.
  • wanielka Re: jakie najmłodsze dziecko do adopcji? 18.03.14, 20:44
   witaj smile
   nie jest tak jak piszesz - nigdy nie było można adoptować dziecka 6-tygodniowego (mówimy oczywiście o kilku ostatnich latach). matka ma 43 dni od dnia urodzenia dziecka na ostateczną decyzję o zrzeczeniu lub odstąpieniu od niego. po tym czasie sąd musi wyznaczyć OP, po ustanowieniu OP kolejne 3 tygodnie to uprawomocnienie ustanowienia. wtedy dopiero jest osoba, która ma prawo decydować w imieniu dziecka, m.in. o zgodzie na adocję smile jezeli OA trzyma się ściśle prawa to dopiero wtedy proponuje dziecko RA, w najlepszym wypadku dziecko ma 2,5-3 miesiące, składa się wniosek o styczność (pieczę) i zabiera maluszka do domu oraz oczywiście czeka na sprawę adopcyjną smile
   jeżeli OA nie czeka na uprawomocnienie się OP, czasem nawet na jego ustanowienie to proponuje dziecko młodsze, 2-miesięczne i wtedy jeździ się w odwiedziny, ale na pieczę czeka.
   jest jeszcze 3 możliwość - OA proponuje malucha prosto ze szpitala, ale RA musi się liczyć z faktem, że RB mają prawo odstąpić od zrzeczenia i wtedy dziecko trzeba będzie oddać.
   • kajka09 Re: jakie najmłodsze dziecko do adopcji? 19.03.14, 12:06

    W rtakiem układzie,czy opiekunem prawnym nie może być RA?
    • wanielka Re: jakie najmłodsze dziecko do adopcji? 19.03.14, 16:39
     nie może smile
     OP to ktoś, kto wyraża zgodę na adopcję w imieniu dziecka. gdyby była to RA to byłaby to sprzeczność interesów (nie może OP wyrazić sobie zgody na adopcję). jeżeli dziecko jest w RZ, która chce je adoptować i która jest OP, to sąd ustanawia kuratora dla dziecka, który zamiast OP wyrazi zgodę. trochę to zakręcone, ale ma sens smile
     • annakate Re: jakie najmłodsze dziecko do adopcji? 19.03.14, 19:34
      Wwiele zalezy od współpracy sądu i ośrodka adopcyjnego. U mnie działą to tak - 6 tygodni na "zrzeczenie" to termin, którego skrócić się nie da. Dzień po można przyjąć oświadczenie o wyrażeniu zgody na adopcję - rodzic traci wtedy władzę rodzicielską, trzeba ustanowić opiekę prawną. Jeśli ośrodek pilotuje sprawę, to natychmiast wskazuje kandydata na opiekuna prawnego i do najbliższej sesji, czyli najdalej w ciągu 7 dni dokładam sprawę o opiekę. Ten tydzień to także czas na przedstwienie dziecka wybranej rodzinie, zwykle tuż po ustanowieniu opiekuna wpływa wniosek o przysposobienie, więc na kolejną sesję wyznaczam sprawę o zezwoleniu opiekunowi na wyrażenie zgody na przysposobienie (opiekun na ważniejsze decyzje dotyczące pupila musi mieć zgodę sądu) i 10 minut póżniej pierwszy termin przysposobienia (powierzenie) - więc dziecko może trafić do kandydatów na rodzinę adopcyjną w ósmym tygodniu zycia. Drugi termin wyznaczam tak, żeby zezwolenie na wyrażenie zgody przez opiekuna zdążyło się uprawomocnić, zresztą okres 4-6 tygodni na powierzenie jest optymalny - nie może byc za krótki, żeby miało to sens. Organizacyjnie to nie jest takie trudne - po prostu wyznaczając sesję zawsze zostawiam 30 minut wolnego - w razie czego jest jak znalazł na sprawę wyznaczoną ad hoc - a jak nie to mogę spokojnie zjeść kanapkę. W przypadku przekształcania rodziny zastępczej w adopcyjną gwałtu nie ma - dziecko jest pod faktyczną opieką kandydatów, więc miesiąc w tą czy w tą nie robi róznicy.
      • wanielka Re: jakie najmłodsze dziecko do adopcji? 19.03.14, 19:38
       napisałam dokładnie to samo, ale w bardziej "zjadliwy" sposób smile
   • valtho Re: jakie najmłodsze dziecko do adopcji? 05.11.14, 21:37
    U nas tak było preadopcja w 8 tyg w 2005. Nie mam pojęcia jak było to załatwione. Adopcję załatwialiśmy w innym sądzie niż miejsce pobytu dziecka (w innym mieście), więc było raczej trudniej niż standardowo. Decyzję o preadopcji dali nawet bez wysłania kuratora do domu. Pani Kurator przyszła juz jak dziecko było yw domu. Nie wiem jak jest teraz, ale w 2005 było to zupełnie legalne i możliwe.
  • dziskat Re: jakie najmłodsze dziecko do adopcji? 29.03.14, 09:29
   Witam.
   Jestem rodziną zastępczą i często "szykuje" dzieci do adopcji.
   Z własnego doświadczenia wiem ile czasu potrzeba , aby dziecko(noworodek) mógł trafić do adopcji.
   Jeśli matka i ojciec zrzekną się dziecka zaraz po urodzeniu, to czeka się jeszcze do 6 tyg. życia dziecka, aby rodzice potwierdzili jeszcze raz swoją decyzję. Następnie czekamy 21 dni na uprawomocnienie się decyzji. Po tym okresie trzeba ustanowić w sądzie opiekuna prawnego. Opiekun prawny wyraża zgodę na adopcję. W między czasie zbierana jest dokumentacja medyczna i wywiad, panie z biura adopcyjnego przyjeżdżają na wywiad, robią zdjęcia, opisują rozwój dziecka itp. Później już tylko wybór rodziców adopcyjnych, ich decyzja, decyzja sądu i można dzieciątko wziąć do domu. Za parę miesięcy ostateczna sprawa o przysposobienie.
   • kajka09 Re: jakie najmłodsze dziecko do adopcji? 29.03.14, 12:08
    Dzięki za odpowiedź- czyli średnio ile miesięcy mają dzieci kiedy poznją rodziców adopcyjnych?6 czy mniej?
    Pozdrawiam!
    • dziskat Re: jakie najmłodsze dziecko do adopcji? 29.03.14, 14:17
     Nasze najmłodsze dziecko miało skończone 4 m-ce kiedy poznało swoich nowych rodziców
     • zajacowna Re: jakie najmłodsze dziecko do adopcji? 29.03.14, 19:37
      u nas tez tak to wygladalo przy adopcji niemowlecia.
      Moja córka miala 3,5 miesiaca kiedy na preadopcji moglam ja zabrac do domu.
      Tez nam mówiono ze wczesniej raczenie sie nieda.
      3-4 miesiaczne dziecko to taki naj naj mniejsze jakie mozna adoptowac przez ośrodek.
  • kat.ja5 Re: jakie najmłodsze dziecko do adopcji? 02.04.14, 16:28
   tu prawie identyczny wątek z bociana z odpowiedzią eksperta:
   www.nasz-bocian.pl/phpbbforum/viewtopic.php?f=25&t=86798
   ale pamiętajcie, że w praktyce można zabrać dziecko do domu od razu ze szpitala (warunkiem jest podpisane jeszcze w szpitalu zrzeczenie RB) - jeśli ośrodek i sąd prężnie współpracują, tak na przykład było i jest w ośrodku, w którym ja czekam na drugie dziecko.
   mojego syna zabierałam do domu w piątej dobie życia, na powierzenie pieczy czekaliśmy 15 minut pod pokojem sędziego.
   i pomyśleć, że to wszystko zależy od ludzi, którym albo się chce, albo się nie chce.

   pozdrawiam
   • kat.ja5 Re: jakie najmłodsze dziecko do adopcji? 02.04.14, 16:29
    a postanowienie sądu mieliśmy rzeczywiście tak, jak piszecie - po dwóch miesiącach
    • kajka09 Re: jakie najmłodsze dziecko do adopcji? 02.04.14, 18:10
     A co z rzeczonym opiekunem prawnym?Taki jest argument pań z ośrodka-ze nie dadzą dziecka jeśli sąd nie wyda postanowienia o opiekunie prawnym,co trwa kilka miesięcy z uprawomocnieniem się wyroku właśnie.Macie jakieś paragrafy do tego?
     w jakich ośrodkach dostałyście tak małe dzieci?
     --
     • kat.ja5 Re: jakie najmłodsze dziecko do adopcji? 02.04.14, 18:25
      wiesz co, ja Ci od strony prawnej tak szczegółowo nie odpowiem - może Wanielkasmile

      ale to jest chyba w praktyce tak: Ty masz dziecko w pieczy (bez żadnej władzy), po sześciu tygodniach i jednym dniu sąd ustanawia OP - którym może być na przykład pani z ośrodka (i to chyba jest klucz do wszystkiego i pozwala zminimalizować formalności) i to postanowienie się uprawomocnia przez trzy tygodnie, Ciebie to generalnie mało interesuje, bo dziecko masz w domu. a po uprawomocnieniu jest wyznaczany termin posiedzenia, na którym sąd orzeka przysposobienie, a jako OP Twojego dziecka występuje na tym posiedzeniu właśnie ta pani z ośrodka.
      tak było w naszym przypadku, ale to się działo w 2010 roku.
      naprawdę nie wiem, jaki przepis miałby się zmienić, żeby przeprowadzenie wszystkiego w taki sam sposób stało się nagle niemożliwe...
      Wanielka, Ty wiesz o co chodzi?
     • dziskat Re: jakie najmłodsze dziecko do adopcji? 02.04.14, 18:59
      kajka09 napisała:

      > A co z rzeczonym opiekunem prawnym?Taki jest argument pań z ośrodka-ze nie dadz
      > ą dziecka jeśli sąd nie wyda postanowienia o opiekunie prawnym,co trwa kilka mi
      > esięcy z uprawomocnieniem się wyroku właśnie.Macie jakieś paragrafy do tego?
      > w jakich ośrodkach dostałyście tak małe dzieci?
      >
      Ja zwykle jestem opiekunem prawnym "moich " dzieci i wcale nie trwa to tak długo.
      Ostatnio 28 lutego miałam zaprzysiężenie , a 2 tygodnie później poznałam rodziców adopcyjnych --
  • jkl13 Re: jakie najmłodsze dziecko do adopcji? 11.06.14, 13:55
   Za mną 2 adopcje, pierwsza w 2005r., druga w 2009r. Obu synów odbieraliśmy wprost ze szpitala, pierwszego gdy miał równy miesiąc życia, drugiego w 12 dobie po porodzie. W obu sprawach tuż po ich urodzeniu składaliśmy wniosek do Sądu o przysposobienie wraz z wnioskiem o udzielenie zabezpieczenia na czas trwania postępowania przez ustanowienie nas opiekunami prawnymi dzieci. W obu przypadkach nie bylo z tym problemu. Oczywiście całe postępowanie kończyło się znacznie później.
   Jak znam życie, wszystko zależy od konkretnego sądu, bo różni sędziowie ten sam przepis interpretują inaczej.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka