Koniec umowy o prace co z urlopem wychowawczym

15.03.09, 10:56
Jestem do końca roku na urlopie wychowawczym,umowa o prace kończy mi
się w grudniu 2009,a urlopu wychowawczego nie zdąże do tego czasu
wykorzystać całego,czy pracodawca musi przedłużyć ze mną umowę czy
to jest tylko jego dobra wola.Pracowałam w sklepie pewnej firmy
sieciowej i obecnie sklep zamkneli więc tam już nie mogę wrócić,ale
co jeśli bym chciała wrócić do pracy w trakcie urlopu
wychowawczego,czy powinni mi zapewnić nowe stanowisko pracy czy
poprostu rozwiążą ze mną umowę.
    • lilithh Re: Koniec umowy o prace co z urlopem wychowawczy 16.03.09, 12:04
      Pracodawca musi przedłużyć umowę o pracę na podpisaną czas określony (a właściwie: przedłuża się ona sama, z mocy prawa) tylko w jednym, ściśle określonym wypadku: jeśli w dniu oznaczonym w umowie jako data jej rozwiązania kobieta jest w ciąży, co najmniej w 3 miesiącu.

      W każdym innym przypadku, przedłużenie umowy zależny jedynie od zgodnej woli stron.
    • lilithh Re: Koniec umowy o prace co z urlopem wychowawczy 16.03.09, 12:15
      Odnośnie 2 części pytania:

      Generalnie po zakończeniu (albo skróceniu na wniosek pracownika) urlopu wychowawczego pracodawca ma obowiązek dopuszczenia go do pracy na poprzednim stanowisku, a jeżeli to niemożliwe: na równorzędnym.

      ale

      Po dopuszczeniu do pracy na stanowisku dotychczasowym lub równorzędnym pracodawca może (nawet tego samego dnia) wypowiedzieć umowę o pracę lub warunki pracy i płacy. Nie ma tutaj żadnego okresu ochronnego - NIE MA przepisu, który mówiłby np. iż po powrocie do pracy po urlopie wychowawczym pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę np. przez rok od powrotu.

      Jeśli twoje stanowisko pracy zostało de facto zlikwidowane, najprawdopodobniej po skróceniu urlopu dostaniesz wypowiedzenie, z takim właśnie uzasadnieniem sad
      • slonko1335 Re: Koniec umowy o prace co z urlopem wychowawczy 16.03.09, 14:20
        Możesz ewentualnie wrócić na niepełen etat, wtedy będziesz chroniona do końca
        umowy przed zwolnieniem.
        • luizaosa Re: Koniec umowy o prace co z urlopem wychowawczy 16.03.09, 19:32
          planuje zajść w ciąże i chciałam wrócić do pracy,żeby znów być na
          zwolnieniu a potem mieć nowe macierzyńskie.Ale likwidacja sklepu mi
          to skąplikowała bo jeśli pracodawca mi nie pozwoli wrócić no to w
          ciąży będę siedziała na wychowawczym mojego pierwszego dziecka.no
          ale co kiedy skończy mi się wychowawczy a mi do porodu będzie
          jeszcze brakowało 4 miesiące to co ze mną?Czy musze wrócić do pracy?
          Niestety w naszym kraju człowiek musi kombinować bo jak widać powrót
          do pracy po wychowawczym to ciągle problem.
          • lilithh Re: Koniec umowy o prace co z urlopem wychowawczy 17.03.09, 01:49
            Po pierwsze: pracodawca nie ma możliwości nie wyrażenia zgody na przerwanie urlopu wychowawczego - możesz to zrobić w każdej chwili, z 30 dniowym wyprzedzeniem.

            Po drugie: jeżeli w dniu powrotu do pracy będziesz już w ciąży, to pracodawca nie będzie ci mógł wypowiedzieć umowy, nawet jeśli twoje stanowisko zostało zlikwidowane (mógłby to zrobić jedyne w wypadku likwidacji całego zakładu pracy).

            Po trzecie: jeśli w dniu zakończenia umowy czasowej będziesz co najmniej w 3 miesiącu (tj. ukończony 12 tydzień ciąży) umowa przedłuży się do dnia porodu.

            po czwarte: jeśli po zakończeniu/skróceniu wychowawczego będziesz w ciąży, pracodawca będzie musiał ci zaproponować odpowiednie stanowisko (równorzędne do poprzednio zajmowanego oraz jednocześnie dozwolone dla kobiety ciężarnej). Oczywiście jak każdy pracownik będziesz miała też prawo do zwolnienia lekarskiego w razie choroby.

            po piąte: z dniem porodu umowa się rozwiąże - a ty będziesz miała prawo do zasiłku macierzyńskiego (obliczanego i wypłacanego na ogólnych zasadach)
Pełna wersja