Dodaj do ulubionych

W ktorym tygodniu na pierwsze USG?

IP: *.acn.waw.pl 13.11.09, 12:20
Obserwuj wątek
  • xxx-25 Re: W ktorym tygodniu na pierwsze USG? 13.11.09, 22:22
   Dowiedziałam się około 6tc że jestem w ciąży, zadzwoniłam do
   ginekolog i pierwszą wizytę miałam w 10tc, jak to ona powiedziała,
   nie ma sensu wcześniej, w 10tc już wszystko świetnie widać,
   wcześniej różnie bywa. A tak naprawdę najważniejsze by dokładne USG
   było zrobione około 12tc.
  • kaeira Re: W ktorym tygodniu na pierwsze USG? 13.11.09, 23:04
   Standard badań USG jest taki:

   # 11-14 tydzien

   USG (zwane b. często genetycznym) robi się *od 11t1d do 13t7d*. Głównym jego zadaniem jest oszacowanie ryzyka Zespołu Downa i innych wad, tzw. trisomii - chodzi głównie o sprawdzenie tzw. przezierności karkowej (NT) oraz kości nosowej (NB), ale nie tylko; wykrywa także inne możliwe problemy z płodem/ciążą.

   Dodatkowo w tym samym momencie mozna zrobić badanie krwi tzw. PAPP-A. Wyniki tego badania rozpatrywane wraz z wynikami USG dają bardzo wysoką wiarygodnosć szacunku ryzyka Zespolu Downa i innych wad.
   UWAGA: Badania te wykluczają wad ani nie diagnozują ich na 100%. Jeżeli wychodzi duże ryzyko, jest wtedy wskazanie do amniopunkcji, czyli pobrania próbki wod płodowych i zbadania ich pod kątem wad. Dopiero wtedy ma się praktycznie 100-procentową pewność. Oczywiście decyzja co do tego czy robić amnio należy do kobiety. Amniopunkcje robi się najwcześniej w 16tc, niesie ona pewne (malutkie!) ryzyko poronienia czy innych problemow.)

   To USG (badanie NT i NB) jest rzeczą stosunkowo nową. Jeszcze niedawno zalecano je przy zwiększonym ryzyku Zespołu Downa (czyli głównie starszym matkom), teraz to juz się powoli staje standardem.

   W tym badaniu - ponieważ rzeczy, które się bada są maleńkie i specyficzne, wyjątkowo ważne jest, aby sprzęt USG był nowoczesny, a lekarz specjalistą od USG.
   ---------------------------------

   # 18-24 tydzien

   Kolejne USG zwane najczęściej połówkowym, robi się ok. 18 - 24 tygodnia (z tego co wiem, w Polsce najczęściej ok. 21-23). W tym czasie można najlepiej sprawdzić rozwój serca i innych narządów wewnętrznych. Wykrywa wiele mozliwych wad rozwojowych, ocenia ogólny stan ciąży.
   ---------------------------------

   # Ok. 28-32t

   Jest to USG bardziej ogólne, sprawdzające rozwoj płodu, ilość wod płodowych, pozycję dziecka
   ---------------------------------

   Te trzy powyższe badania USG są zalecane jako standard przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne   Czasami robi się także USG przedporodowe, ale nie jest to standard. Tak jak w poprzednim, ocenia się ryzyko okołoporodowe, położenie, wielkość i rozwój płodu

   Jeżeli są jakieś problemy czy wątpliwości co do ciąży robi się USG także przed 11t. Badanie w 8-9t powinno wykryć tętno płodu.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka