Dodaj do ulubionych

Suplementacja witaminy D w ciąży

18.04.16, 07:01
Hej dziewczyny, mam pytanie czy któraś z was bierze lub brała witaminy prenatal lub pregna plus, te najnowsze z witamina d na poziomie 2000 jm. Czy robiłyście przy tym badania poziomu wit. d? Ta dawka mi się wydaję dość duża i boję się o przedawkowanie Wiem że takie są zalecenie, ale czy to dla wszystkich ciężarnych czy tylko z niedoborem. W okresie zimowym to jeszcze ok, ale zbliża sie lato i troche się boję, podobno jest toksykczna w nadmiarze. Poza tym te preparaty prenatal classic i pregna plus są fajne bo zawierają tylko potrzebne składniki a nie całą tablicę mendelejewa wink
Obserwuj wątek
    • iziula1 Re: Suplementacja witaminy D w ciąży 18.04.16, 10:54
      Mam pytanie skąd masz wiedze że niedobór wit D dotyczy Ciebie, właśnie teraz? Robiłaś badania?
      Wit D w ciąży to kolejna moda jak kwasy omega, tran, jod i inne. Nie twierdze,że witaminy nie są potrzebne bo sa ale we wszystkim wskazany jest umiar. Przy prawidłowej diecie i w obecnym okresie wiosennym nie ma potrzeby dodatkowego faszerowania się chemią. Jest mnóstwo słońca, nawet za chmurami, idź na spacer, jedź prawdziwe masło zamiast margaryny, pij mleko. Dbaj o warzywa i pestki w diecie. Witaminy D ci nie zabraknie.
      --
      I była zgroza nagłych cisz! I była próżnia w całym niebie!
      A ty z tej próżni czemu drwisz, kiedy ta próżnia nie drwi z ciebie? B.L.
      • madziab83 Re: Suplementacja witaminy D w ciąży 18.04.16, 11:14
        poziom wit D warto sprawdzić, zrobiłam badanie latem ubiegłego roku i mimo zdrowej diety i mnóstwa słońca, miałam bardzo duże niedobory. Kremy z filtrem nie tylko chronią przed szkodliwym wpływem słońca na naszą skórę, ale również uniemożliwiają pobieranie wit D uncertain

--
        Wiktoria 28.05.2006
        Tymoteusz 12.03.2010
      • gertruda09 Re: Suplementacja witaminy D w ciąży 23.06.16, 21:03
        "iziula" zgroza mnie bierze jak czytam twoje wypowiedzi!! Po pierwsze, suplementacja witaminą D jest zawsze konieczna a już w ciązy tym bardziej! Nie można przedawkować, powinno się brać nawet 4000jm. Pytasz ją na początku kwietnia skąd wie, że akurat ma niedobory?? Być może przez to, że przebyła zimę jak my wszyscy, gdzie dostęp do słońca był wręcz zerowy? 90% społeczeństwa w Polsce ma niedobory witaminy D. A proszę jakieś źródło badań, że chemiczne kremy z filtrem przeciwsłonecznym nie blokują syntetyzowania witaminy D, w dodatku może jeszcze powiesz, że nie przenikają do krwi matki i niemowlęcia (poczytajcie sobie o chemicznych filtrach przenikających, wykrywanych w krwi matki i dziecka). WŁOS mi się na głowie jeży, skończ z tymi herezjami farmacji, bo matce zaszkodzisz i dziecku!! Smaruj się chemią "na zdrowie", ta! A suplementacja jodem to nie żadna moda, tylko obowiązek aby zapobiec kobiecym oraz męskim chorobom narządów rozrodczych, guzom, polipom. Jod jest wypierany przez szkodliwe pierwiastki, powszechne w diecie współczesnych a także wbrew naszej woli, faszerują tym wodę z kranu oraz ludzie nieświadomie myją tą trucizną zęby (mowa tu o chlorze, fluorze a także bromie), które wypierają jod z organizmu, a jod znajduje się w każdej komórce ciała, jego brak=choroby. A o gadaniu nt umiaru polecam poczytać artykuł na akademii witalności. Tam również można chociażby nt wit D poczytać. Megan, odpowiadając na Twoje pytanie - nie można przedawkować witaminy D, a już na pewno tak bezpieczną dawką jak 2000jm. Należy do tego brać witaminę k2
    • meggan83 Re: Suplementacja witaminy D w ciąży 18.04.16, 12:08
      Nie robiłam badań. Po prostu kupiłam preparat witaminowy dla kobiet w ciąży i ma on wiekszą zawartość wit. D niz inne. Poza tym nie sądzę, aby akurat jod, wit. D były kwestia mody. Sa badania, które zalecają ich suplementację. Chodzi mi o to czy przy zdrowej w miarę diecie i takiej suplementacji wit. d mozna przedawkować.
    • ta_karola Re: Suplementacja witaminy D w ciąży 18.04.16, 14:56
      Ja biorę tylko tran. Syntetyczne suplementy są niezdrowe, dosyć często ostatnio wychodzą jakieś badania na ten temat ale ich tak nie rozpowszechnia się ze względu na zyski firm farmaceutycznych. Poczytaj niedawno wydaną książkę "Ukryte terapie"-o rolach witamin w naszym organizmie ale tych naturalnych przede wszystkim. Ponoć wwitaminy D nie można przedawkować ale za rok mogą już wyjść inne wyniki badań.

--
      https://www.suwaczki.com/tickers/d69cqps6vu3dzm7u.png
      • tulsa00 Re: Suplementacja witaminy D w ciąży 20.04.16, 23:15
        Firmy farmaceutyczne zarabiaja na raku czego jedna z przyczyn jest niedobor vit d. Wmawia sie ludziom zeby nie brali vitamin bo sa szkodliwe ale ciasteczka I kielbaska nie sa? Sprawdz statystyki ile ludzi umiera od przedawkowania witamin a ile od raka itp.
        • ta_karola Re: Suplementacja witaminy D w ciąży 21.04.16, 09:36
          Sprawdź co powoduje syntetyczny beta karoten, syntetyczna wit.C-jakie powikłania. Właśnie ten rak powstaje od takich sztucznych wytworów, które uszkadzają komórki. Organizmu nie da się tak łatwo oszukać. Wiele witamin syntetycznych jest szkodliwych. A kto mówi,żeby jeść ciasteczka i kiełbasę? Proszę czytać ze zrozumieniem. W Polsce rynek suplementów jest bardzo rozwinięty , pojawia się mnóstwo reklam coraz to "lepszych" suplementów witaminowych, które w istocie bardziej mogą zaszkodzić niż pomóc. Ludzie chorują coraz częściej na raka, dlaczego- skoro przyjmują coraz więcej suplentów mające niby to takie zbawienne działanie? Reklamy są bardzo drogie i co niby firmy farmaceutyczne robią to za darmo, z poczucia altruizmu?smilesmilesmile. Na wielu lekach zarabiają. Nie bądźmy naiwni.
          O zdrowiu decyduje zdrowy styl odżywiania i styl życia a już na pewno nie suplementy.

--
          https://www.suwaczki.com/tickers/d69cqps6vu3dzm7u.png
    • anik_anik1 Re: Suplementacja witaminy D w ciąży 18.04.16, 15:42
      Ja robiłam badania, mam hashimoto i przy nim często występują niedobory. Okazało się jednak, że poziom wit D mam wysoki, więc w okresie jesienno-zimowym mam zaleconą dawkę profilaktyczną 1000 (przy 2000 przekroczyłabym normę, a to niebezpieczne). Dlatego uważam, że nie warto zażywać złożonych preparatów witaminowym, a uzupełniać witaminy indywidualnie. Wiem, że lekarze mają na ten temat zdania podzielone, ale o złożonych preparatach witaminowych sporo już napisano i powiedziano, choćby i np. to, że jedne witaminy utrudniają wchłanianie innych. Tak więc lepiej zrobić badanie i wtedy suplementować. I zdrowo się odżywiać. Już wiosna, a potem lato, więc większość witamin będzie obecna w zdrowej diecie smile To moja trzecia ciąża, w dwóch poprzednich również żadnych preparatów profilaktycznie nie zażywałam (jedynie kwas foliowy, a potem żelazo na podstawie wyników badań, i oczywiście d3). Dzieci zdrowe.
      • meggan83 Re: Suplementacja witaminy D w ciąży 21.04.16, 06:54
        Dziewczyny trochę się dowiedziałam od fachowca smile Otóż faktem jest to,że nasze społeczeństwo ma duży niedobór wit. D (lekarz z którym rozmawiałam powiedział, że żaden pacjent, który robił zleconego przez niego badanie nie osiągnął normy). Owszem może dojść do przedawkowania, ale nie przy takiej ilości o której my tu piszemy. To są ilości rzędu ponad co naj mniej 50 000 jm. Wit. syntetyzuje się w 90% przez skórę, w mies. V-IX w g. 10-15. Przy obecnym trybie życie pobór ze słońca jest praktycznie niemożliwy. A z jedzenia... musielibyśmy wypić kilka litrów mleka lub zjeść kilkanaście sztuk jajek. Owszem badanie warto zrobić, ale dawka zawarta w wym. przeze mnie wit. może być stosowana profilaktycznie bez badania.
        • anik_anik1 Re: Suplementacja witaminy D w ciąży 21.04.16, 14:03
          Nie do końca jest to dawka profilaktyczna, jak sama się przekonałam. W pierwszym badaniu miałam poziom wit d3 w normie, więc dostawałam 1000 jm. Jak zaszłam w ciążę, mój endokrynolog podniósł mi dawkę do 2000 jm i zlecił ponownie badanie poziomu po 3 miesiącach. I wtedy znalazłam się na granicy górnej normy, więc ponownie zmniejszył dawkę do 1000 jm. Robiłam też badania moim dzieciom i żadne nie ma niedoboru. Rozmawiałam właśnie sporo o tym z endokrynologiem. Wiele osób rzeczywiście ma niedobór, ale nie wszyscy. Dawka profilaktyczna to 1000 jm i to jest dawka bezpieczna. Zwiększając dawkę, powinno się zrobić badanie, jak widać nawet w ciąży. Nadmiar wit d3 jest szkodliwy, ale oczywiście zrobisz tak, jak uznasz za stosowne. Może jednak warto zainwestować w nawet droższe badanie i sobie nie szkodzić smile
          • gertruda09 Re: Suplementacja witaminy D w ciąży 23.06.16, 21:13
            A teraz pojadę cytatem z ak witalności - "W podręczniku diagnostyki i terapii (tzw. ?Merck Manual?) z którego lekarze akademiccy na co dzień zobowiązani są korzystać napisano co następuje: ?Witamina D w dawce dobowej 40.000 j.m powoduje u dzieci zatrucie w czasie 1-4 miesięcy. U osób dorosłych zażywanie 50.000 j.m. na dobę przez wiele miesięcy, może spowodować zatrucie? (zwróćmy uwagę na słowo ?może? spowodować przy dawce pięćdziesięciu tysięcy j.m. na dobę, bo ono jest tutaj kluczem do zrozumienia istoty rzeczy: może spowodować, ale nie musi, bowiem zależy to od aktualnego stanu zdrowia pacjenta)."
    • lidek0 Re: Suplementacja witaminy D w ciąży 09.05.16, 17:24
      Te wszystkie preparaty witaminowe dla kobiet w ciąży to zwykłe naciąganie. Zapytajcie jakikolwiek koncern je produkujący ile z tego się wchłania. Cały rok mamy pod dostatkiem warzyw i owoców. Nawet jeżeli nie do końca znamy ich pochodzenie to i tak są zdrowsze niż chemia z tabletki. A witaminę D suplementujesz jak masz niedobory /np. przebywając na słońcu 15 minut w południe bez kremu z filtrem/

--
      Lidek mama Maćka /ur.08.06.2001/
      Aniołek VIII 1996 Aniołek XI 1997 Aniołek IX 2005
      zapraszam na forum Dla starających się
    • ekspert_vitrum Re: Suplementacja witaminy D w ciąży 15.05.16, 21:39
      Meggan83 , jeśli chodzi o suplementację witaminy D3 u kobiet planujacych ciążę, ciężarnych i karmiących- aktualnie zaleca się dawkę 1500-2000j/dobę, wszystkim ciężarnym, w trakcie całej ciąży -wytyczne nie uzależniają dawki od pory roku. Najwyższa dopuszczalna dawka, której nie zaleca się przekraczać nawet w leczeniu silnych niedoborów to 10000j, a poziom witaminy D3 we krwi który nie był toksyczny to 150 mg/ml. Biorąc pod uwagę, że duża część populacji (ponad połowa kobiet) ma niedobory witaminy D3, to , ze jej poziom będzie zbyt wysoki, jest mało prawdopodobne. Co prawda nie zaleca się rutynowo badania poziomu witaminy D3 w surowicy, to biorąc pod uwagę, że jest to łatwo dostępne badanie, możesz je wykonać przy okazji rutynowego pobierania krwi , żeby przekonać się jaki jest poziom konkretnie u Ciebie-będziesz spokojniejsza i unikniesz obaw o przedawkowanie. Warto też pamiętać, że kobieta ciężarna należy do grupy szczególnie narażonej na niedobór witaminy D3, stąd zalecenie suplementacji u każdej ciężarnej. Bardzo dobrze, ze zwracasz uwagę na skład preparatów wielowitaminowych-niestety nie wszystkie zawierają odpowiednie dawki witamin i mikroelementów!
      • iziula1 Re: Suplementacja witaminy D w ciąży 15.05.16, 22:28
        ekspert_vitrum napisała:
        Warto też pamiętać, że kobieta ciężarna należy do grupy szczególnie narażon
        > ej na niedobór witaminy D3, stąd zalecenie suplementacji u każdej ciężarnej. Ba
        > rdzo dobrze, ze zwracasz uwagę na skład preparatów wielowitaminowych-niestety n
        > ie wszystkie zawierają odpowiednie dawki witamin i mikroelementów!

Jak jest wiarygodność tej wypowiedzi przez eksperta_vitrum którego reklamy zalewają portal?
        Proszę o rozwagę.
        --
        I była zgroza nagłych cisz! I była próżnia w całym niebie!
        A ty z tej próżni czemu drwisz, kiedy ta próżnia nie drwi z ciebie? B.L.
        • ekspert_vitrum Re: Suplementacja witaminy D w ciąży 16.05.16, 11:05
          Iziula1, rzeczywiście to dość niefortunna sytuacja. Mamy nadzieję, ze wszystkie użytkowniczki forum są tak czujne jak Ty! Chcę zaznaczyć, że przede wszystkim jesteśmy lekarzami, a dopiero później ekspertami forum agory. Postaramy się , w miarę możliwości, odpowiadać na nurtujące Was różnorodne pytania, nie tylko dotyczące suplementacji w ciąży. Nasze wypowiedzi opieramy na aktualnej wiedzy, którą na bieżąco poszerzamy, opierając się na publikacjach naukowych, a nie na informacjach z reklam, które raczej możemy pomóc Wam zweryfikować.
          Jeśli chodzi o suplementację w ciąży dostępne są Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego opublikowane w V.2014 w czasopismie 'Ginekologia Polska' ("Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących", dostępne tutaj:journals.viamedica.pl/ginekologia_polska/issue/view/3609 ), gdzie pierwszy raz zalecono wyższe dawki jodu i witaminy D3,oraz rutynowe stosowanie kwasów DHA u ciężarnych, co stanowiło dość istotną zmianę w tej kwestii.
    • kamel_olka Re: Suplementacja witaminy D w ciąży 23.06.16, 16:04
      Ja akurat miałam badany poziom witaminy d3 bo lekarz zlecił mi tego typu test przy zwykłym badaniu krwi. Wyszedł niedobór, ale to chyba akurat norma w naszym kraju. W rezultacie brałam 4000 j.m. witaminy d dziennie, poziom badałam regularnie do końca ciąży i wcale nie przedawkowałam
      • patrycya90 Re: Suplementacja witaminy D w ciąży 29.06.16, 12:30
        no bo tak jak napisane jest wyżej przy takich normalnych suplementach chyba cieżko przedawkować.Tylko w jakiej formie tą witaminę d przyjmowałaś? Bo te syntetyczne chyba rzeczywiście się nie sprawdzają w takim ogólnym dbaniu o zdrowie. Po tranie z kolei robi mi się niedobrze od tego rybnego smaku
        • kamel_olka Re: Suplementacja witaminy D w ciąży 29.06.16, 15:51
          Brałam dwie kapsułki vitrum d3 forte i to akurat mi odpowiadało bo rybnego smaku tam nie masz. Te kapsułki są akurat na bazie jakiegoś oleju roślinnego, z krokosza czy czegoś takiego. Są też małe więc nie miałam odruchu wymiotnego kiedy je łykałam. No i według zaleceń gina brałam je do końca karmienia
    • gggg_gg Re: Suplementacja witaminy D w ciąży 23.07.16, 12:38
      Ja jeszcze przed ciążą brałam wit. D 2000 j.m. - u mnie taka suplementacja pozwala utrzymać się w normie. Po pierwszym poronieniu badałam m.in. poziom wit. D i miałam bardzo duży niedobór (niestety wcześniej żaden lekarz nie uświadomił mnie, że trzeba to sprawdzać i suplementować, a straciłam ciążę na tyle wcześnie, że nie doszłam do złożonych suplementów). Obecnie ginekolog już na to uważa i popiera dawkę 2000, podobnie jak suplementację jodu (nawet u chorych na Hashimoto, gdzie normalnie unikamy jodu, to w ciąży robimy wyjątek dla dobra dziecka - potwierdzone u dwóch endokrynologów). Zarówno prenatal classic, jak i pregna plus są ok, szczególnie, że zawierają też metylowaną formę kwasu foliowego (istotne przy mutacjach MTHR, które ma wiele z nas i nic o tym nie wie), prenatal classic ma przewagę w metylowanej B12 i B6 (też ważne w ciąży, a suplementowanie istotne np. dla wegetarian bo wbrew obiegowej opinii nie tylko anemia tu grozi). Niemniej zawsze i każdemu polecam sprawdzić w ciąży (lub przed) poziom wit. D, magnezu, B12 (wege) i kwasu foliowego (+ew. homocysteina) - nie zaszkodzi, a może pomóc.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka