Dodaj do ulubionych

[LWW] Cło na odzież z USA

18.04.12, 16:20
Wiecie, jakie jest cło na odzież z USA? Pytam, bo znalazłam sobie fajne, długie ciuchy w Old Navy. Krótkie też są ;) Bardzo dobre ceny, zniżka 30% na zakupy online, wysyłka do Polski - tylko martwi mnie cło, które mi z pewnością przywala na granicy. Macie pojęcie jak to się nalicza?
Obserwuj wątek
  • yaga7 Re: [LWW] Cło na odzież z USA 18.04.12, 16:24
   Swego czasu opłaty celne (z vatem i inszymi) wychodziły mi ok 20-30%. To było parę lat temu, ale chyba nic się nie zmieniło.
   Jak jest wysyłka kurierem, jest o tyle łatwiej, że opłatami się zajmuje firma kurierska.
   • marciasek Re: [LWW] Cło na odzież z USA 18.04.12, 16:31
    Hmmm, no to i tak się opłaca, bo ceny w tym Old Navy są naprawdę niskie. Za porządne dżinsy stówa, za bluzkę/koszulę kilkadziesiąt złotych i to wszystko -30%, zatem jak dojdą opłaty wyjdzie z powrotem na sklepową cenę.
       • anna-pia Re: wydaje mi się, że to będzie 35%... 18.04.12, 19:15
        marciasek napisała:

        > tzn. 23%VAT + 12% cła. Ale, biorąc pod uwagę 30% upust od sklepu, i tak jestem
        > 5,5% do przodu, dobrze liczę?

        Policzmy.
        Załóżmy, że ciuch z przesyłką kosztuje 100 USD, po 30% upustu masz 70 USD. + 23% VAT daje 86,10 USD, z tego liczysz 12% cła (10,33 USD), czyli masz 96,43 USD.
        Czyli żeby cała operacja miała sens (bo założę się, że pozostałe 3,57 USD zeżre bank), musisz zamówisz za dużo większą kwotę.
        Przy 500 USD masz rabat 150, czyli płacisz 350 USD, plus VAT daje 430,50, plus cło - 482,16 USD. Hmm. USD w NBP dzisiaj to niecałe 3,20 PLN, czyli płacisz ok. 57 zł mniej niż w sklepie. I nie opłaca się zwracać.
        • berkano8 Re: wydaje mi się, że to będzie 35%... 18.04.12, 20:37
         za 5 ciuchów (bluzek) z Kiyonna.com dowalili mi przeszło 500PLN i tym sposobem weszłam w posiadanie Najdroższych Bluzek W Moim Życiu. Nie wiem, jak to policzyli. Żeby było śmieszniej, lekko przeszacowałam rozmiar i są ciut za duże, ale nie wymienię,bo się boję kolejnego cła;)
         Rozważam zmniejszenie w suszarce bębnowej;P
        • marciasek ale nie chodzi o to, żeby było tanio 18.04.12, 21:59
         tylko żeby było długie! I żeby mnie cło nie zabiło. Gdzie jest w Polsce sklep z odzieżą Old Navy? Czy mają linię tall? Nie long, tyko tall. W Krakowie nie widziałam. Podobają mi się okrutnie koszule, które tam są, a dziewczyny mojego wzrostu piszą w komentarzach że pasują i na długość, i w biuście nawet. Zastanawiam się po prostu, czy jeśli skorzystam z tej trzydziesoprocentowej zniżki, to rabat pokryje opłaty celne, czy będę miała najdroższe bluzki w zyciu.
        • goomiss23 Re: wydaje mi się, że to będzie 35%... 27.04.12, 11:16
         Troche tu jest źle policzone.
         Powinno byc tak: (wartość towaru + wartosc przesylki z USA do Polski) x Kurs dolara x 12%=cło do zapłaty
         czyli 70USD x 3.2 x 12% = 26.88 PLN tyle powinnas zaplacic cła (nie piszesz jakie sa koszty przesylki dlatego ich nie dodaje)
         a zeby policzyc VAT do zaplaty to do wartosci towaru z przesylka (w PLN) trzeba dodac clo i pomnozyc przez 23%, czyli
         (224+26.88)X 23% = 58PLN

         Ja kupuje ubrania i kosmetyki w USA i przesylam paczkazameryki.pl - robia za mnie odprawe celna i dostarczaja wszystko do domu.
         • kis-moho Re: wydaje mi się, że to będzie 35%... 27.04.12, 11:22
          > a zeby policzyc VAT do zaplaty to do wartosci towaru z przesylka (w PLN) trzeba
          > dodac clo i pomnozyc przez 23%, czyli
          > (224+26.88)X 23% = 58PLN

          VAT się płaci też od cła? Nigdy nie rozumiałam przepisów podatkowych...
          Nadal mnie to wszystko dziwi, bo w Niemczech (czyli w końcu też EU) nie płaciliśmy cła, tylko VAT, a zakup był na pi razy oko 2000 dolarów, czyli grubo ponad podaną granicę.
          • goomiss23 Re: wydaje mi się, że to będzie 35%... 27.04.12, 11:41
           Pewnie jest jak piszesz, moje obliczenia sa dla rzeczy sprowadzanych z USA firma kurierska. Na pewno inaczej bedzie to liczone dla importu z wewnatrz EU.
           Tak jak ktos juz tu pisał można zwolnic przesylke z USA z cla jesli jej wartosc nie przekracza 150Euro, a mozna tez i zwolnic i z cła i z vat - wtedy jej wartosc musialaby byc mniejsza nic 45Euro.
          • ziomeusz Re: wydaje mi się, że to będzie 35%... 04.12.15, 00:09
           Tak, VAT płaci się również od cła. Taka to już patologia naszego państwa. Podatek od podatku.
           Wyliczenia kis-moho są poprawne i suma dla tych liczb z przykładu będzie: 308.88 PLN.

           Jeszcze zabawniej jest gdy sprowadza się towar objęty akcyzą. Wtedy płaci się cło od akcyzy oraz vat od cła i akcyzy. Czyli (((cena towaru + cena przesyłki) * akcyza) * cło) * vat). Np. w przypadku samochodów tak jest...
  • olazdaleka Re: [LWW] Cło na odzież z USA 19.04.12, 02:40
   Ciekawa sytuacja z tymi cłami. Ja mieszkam poza UE, zamawíałam Biubiu, Effuniaki, staniki z brytyjskiego Ebaya i kosmetyki z Koreii i nigdy nie płaciłam cła.
   W marcu wysłałam tacie prezent (portfel) do Polski i on musiał cło zapłacić.
  • kis-moho Re: [LWW] Cło na odzież z USA 19.04.12, 10:33
   A to nie jest tak, że oni Ci sprzedają bez VATu, czyli taniej, a potem ten VAT jest u nas naliczany? Czyli w sumie płacisz tylko różnicę wartości VATu? Czy jeszcze się płaci jakieś dodatkowe opłaty za chęć kupowania za oceanem?
   [Z tym, że ja się nie znam, ze stanów wróciłam z kilkoma parami Levisów, po czym znajoma uświadomiła mnie, że takie rzeczy trzeba było zgłosić na lotnisku, więc może piszę głupoty.]
    • kis-moho Re: [LWW] Cło na odzież z USA 19.04.12, 10:38
     > Vat swoją droga, opłaty celne swoją drogą.
     >
     > Dostaje się taki formularz, na którym te wszystkie procenty i opłaty są wyszcze
     > gólnione i VAT to tylko jedna z rubryk

     OK, to mnie w takim razie jeszcze nie spotkało, liczyli nam tylko VAT (zajmował się tym chyba DHL, w każdym razie kurier).
   • kis-moho Re: [LWW] Cło na odzież z USA 19.04.12, 10:37
    Tak mi się jeszcze przypomniało, że kupowaliśmy kiedyś oprogramowanie w stanach, i faktycznie policzyli nam jak za zboże, ale to właśnie był VAT. A oprogramowanie samo w sobie było tańsze, bo bez ichniego podatku. Dodatkowych opłat sobie nie przypominam.
    Ale oczywiście oprogramowanie to nie ciuchy, a my byliśmy klientem jako uniwersytet, więc nie indywidualnym, więc porównanie może być chybione.
   • izas55 Re: [LWW] Cło na odzież z USA 19.04.12, 11:35
    Dodatkowe opłaty, nigdy się nie spotkałam.
    Amarykański VAT czyli tzw. Sales tax, to w zależności od stanu 8-10% i nigdy nie jest on tam wliczany w podaną cenę, tylko dolicza się go przy płaceniu. Sales tax nie jest naliczany na przedmioty wysyłane do Polski. Jak ostatnio kupowałam Kindla w amerykańskim Amazonie doliczono mi automatycznie 23% VAT związaną z wysyłką do Polski, przesyłka została automatycznie oclona i doręczona bez dodatkowych opłat u kuriera. Ale nie wszędzie sklep dolicza 23% VAT i wtedy trzeba go zapłacić w Polsce. Vat i podatek płaci się również od wysyłki
   • anna-pia Re: [LWW] Cło na odzież z USA 19.04.12, 12:32
    kis-moho napisała:

    > [Z tym, że ja się nie znam, ze stanów wróciłam z kilkoma parami Levisów, po czy
    > m znajoma uświadomiła mnie, że takie rzeczy trzeba było zgłosić na lotnisku, wi
    > ęc może piszę głupoty.]

    Jak miały urwane metki i np. założyłaś każdą parę po razie, no to bez przesady. Nówkę sztukę nieśmiganą możesz teoretycznie odsprzedać po kosztach, a takie noszone już nie. Z tego, co wiem, jak coś, co kupiłaś, nie ma już opakowania fabrycznego i nosi ślady użytkowania, to jest twoje. Ale zastrzegam, że to informacje od ludzi, którzy tam np. dzieciom kupowali zabawki czy ubrania, no i dzieci używały na miejscu, to potem nie zgłaszali na cle.
    • kis-moho Re: [LWW] Cło na odzież z USA 19.04.12, 12:40
     > Jak miały urwane metki i np. założyłaś każdą parę po razie, no to bez przesady.

     Nie, one były dla Lubego, który jest zbyt krótkonożny na nasze sklepy (na siebie wtedy nic nie znalazłam). W związku z tym nie nosiłam, a metkami się też nie przejmowałam, bo po co - po prostu wrzuciłam do walizki.
     Pewnie nie jest to przestępstwo celne wysokiego kalibru, ale po prostu nie miałam w ogóle pojęcia, że takie rzeczy trzeba zgłaszać. Rozpuściła mnie unia.
  • clarisse Re: [LWW] Cło na odzież z USA 19.04.12, 13:34
   Ja się boję zamawiać z USA odkąd 4 lata temu kupiłam coś ciuchowego w sklepie na amerykańskim Ebayu i nigdy do mnie nie doszło. Kiedy się zorientowałam, było już za późno na procedury ebayowe - ale sprzedawca uprzejmie zapytał, czy chcę zwrot kasy, czy ponownie wysłać ciuchy. Nieopatrznie poprosiłam o ponowne wysłanie ciuchów. I też nie doszły.

   Wtedy pamiętam gość sugerował mi, że "zatrzymano je na cle" - tyle że nikt nigdy się do mnie nie zgłosił po zapłatę żadnego cła, a przez pocztę polską nie dało się nic znaleźć, bo poczta mówiła, że może na cle zatrzymali, a cło nic o tym nie wiedziało... Dałam spokój bo to był ciuch ciążowy, a wszystko trwało tak długo, że w międzyczasie przestałam być w ciąży i miałam zupełnie inne problem :D

   Ale jakoś się boję zamawiać z US :/
  • maggianna Re: [LWW] Cło na odzież z USA 19.04.12, 15:42
   VAT nalezy zaplacic, podatki (clo) w zaleznosci od kwoty zakupow, z informacji ktore znalazlam tutaj wynika ze kwota zwolniona od cla to rownowartosc 150 euro (co by zgadzalo sie z tym co mi wyliczal Amazon przy zakupie Kindla w US).

   Co do przywozu rzeczy z US to przedmioty uzytku osobistego (a nie na sprzedaz) nie podlegaja ocleniu - dostaje regularnie ubrania i kosmetyki kupowane w US, wszystko jest z metkami i zapakowane i na cle nikt nie byl tym zainteresowany. Wiem ze sa inne limity i reguly przy alkoholu, papierosach i perfumach.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka