Dodaj do ulubionych

37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne

04.05.15, 00:31
czy w wieku prawie 37 lat odwazylybyscie sie na ciaze?? majac juz jedno dziecko....5 letnie??? o co ja glupia pytam...na podobne przemyslenia czas minal jakies 3 lata temu hahaha
Obserwuj wątek
    • jola-kotka Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 00:53
      Znam wiele kobiet co rodzą po 40. To chyba zależy indywidualnie od kobiety .
    • makahopsa Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 00:57
      pierwsze urodziłam mając 35, drugie mając 37 - planowane. zdrowe. co z tego dla Ciebie wynika?
      • jola-kotka Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 01:05
        Potwierdza sobie,że można.
    • princesswhitewolf Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 01:03
      urodzilam synka majac lat 40. Moja kolezanka majac 42 lata coreczke.

A juz co ma do tego pierwsze dziecko to naprawde nie wiem... co by mialo to przeszkadzac?
      • kamila4414 Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 01:09
        roznica wieku miedzy dziecmi bylaby 6 letnia a to naprawde sporo...Szczerze zaluje,ze nie mialam odwagi " podejsc do tematu" wczesniej..
        • jola-kotka Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 01:14
          Mam przyjaciółkę gdzie różnica wieku między jej synami jest 14 lat i dramatu nie widzę,
        • e-kasia27 Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 01:30
          Różnica pomiędzy moją córką, a młodszym synem jest dokładnie sześć lat -to bardzo dobra różnica, bo w dużej mierze niweluje etap zazdrości o młodsze rodzeństwo. No i ułatwia zajmowanie się dziećmi - nie trzeba zajmować się dwoma maluchami jednocześnie.
          • black_halo Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 08:12
            Chyba zartujesz. Dobra roznica to 1-3 lata max. Moja siostra jest o 7 lat mlodsza, jak sie urodzila to nienawidzilam jej calym sercem i przez wiele lat nie moglysmy sie dogadac. Z perspektywy starszego dziecka taki maluch to gowniarz, ktory na dodatek musi wszystko dostac w swoje lapy, ma niszczycielskie zapedy, podglada i podsluchuje. Tobie sie wydaje, ze to idealna roznica ale ... za pare lat masz na stanie 16latka i 10latka (dwa rozne swiaty), troche pozniej studenta i ucznia gimnazjum. Lepszy kontakt z siostra zlapalam jak sie wyprowadzilam z domu - ja mialam 23 lata, ona 16 i to tez po paru latach jak ona troche dorosla.
            • zuleyka.z.talgaru Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 09:26
              To też chyba kwestia rodziców, którzy pozwalają na za wiele młodszemu.
              • black_halo Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 10:06
                Fakt, moi pozwalali siostrze na wiele ale to nie o to chodzi. 6 lat w tym wieku to przepasc. Siemiolatek chodzi juz do szkoly, roczniak ledwo zaczyna chodzic, dziesieciolatek ma inne zajecia niz 3-4latek a najbardziej roznice widac jak starsze osiaga wiek natoletni a mlodsze dopiero idzie do szkoly. Jak ja zaczynam studia to siostra wlasnie szla do gimnazjum ... no sorry, jakie mialybysmy miec wspolne tematy? Nawet teraz, ja pracuje juz od ladnych paru lat, siostra ledwo co skonczyla studia, ja odkladam na mieszkanie, ona ma pstro w glowie i wydaje na ciuchy i kosmetyki swoje pierwsze zarobione pieniadze. Przeciez jej nie zabraniam, to prawo pierwszej pracy - isc i wreszcie wydac na siebie dowolna kase nawet jesli oznacza to jedzenie samych kartofli do nastepnej wyplaty. Ale denerwuje mnie np. jej gadanie "kup se kiecke za 200 euro". Oczywiscie moge tylko no priorytety sie zmienily czego ona jeszcze nie rpruzmie bo jej priorytetem jest isc na impreze w weekend i zalozyc nowa kiecka.
                • zuleyka.z.talgaru Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 10:11
                  Z rodzeństwem rok-dwa młodszym też można nie mieć relacji itp. itd. to naprawdę sporo zależy od rodziców. A to, że sie przejmujesz za bardzo życiem siostry to jest Twój problem a nie różnicy wieku. Równie dobrze mogłaby Cię wnerwiać siostra rok, dwa młodsza, która prowadzi inny styl życia niż Ty.
                  • black_halo Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 10:44
                    Oczywiscie, ze mozna miec problem z rodzenstwem tylko odrobine mlodszym czy starszym ale wspolny jezyk jest latwiej zlapac kiedy duzej roznicy nie ma, ot i tyle. Pare lat temu prowadzilam podobny styl zycia jak ona wiec doskonale rozumiem. Tyle, ze mnie priorytety zmienily sie juz a jej dopiero za pare lat sie zmienia. Oczywiscie dzisiaj i tak sie dogadujemy duzo duzo lepiej niz 10 lat temu ale jest przepasc. To jest juz inne pokolenie troche.
                    • anusia_magda Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 12:09
                      black_halo napisała:

> Oczywiscie, ze mozna miec problem z rodzenstwem tylko odrobine mlodszym czy sta
                      > rszym ale wspolny jezyk jest latwiej zlapac kiedy duzej roznicy nie ma, ot i ty
                      > le. Pare lat temu prowadzilam podobny styl zycia jak ona wiec doskonale rozumie
                      > m. Tyle, ze mnie priorytety zmienily sie juz a jej dopiero za pare lat sie zmie
                      > nia. Oczywiscie dzisiaj i tak sie dogadujemy duzo duzo lepiej niz 10 lat temu a
                      > le jest przepasc. To jest juz inne pokolenie troche.
                      >
                      NO ale czy to jest powód, aby rodzice nie mieli kolejnego dziecka bo róznica będzie wieksza niż 2-3 lata? Życie nie jest idealne, kazdy do tego patrzy inaczej , ja bym nie chciała mieć małej róznicy wieku między dziećmi, bo chciałabym kazdemu dac jak najwięcej czasu a przy dwójce maluchów się nie da. Moja siosta jest duzo starsza ode mnie i dopiero w drosłości sie dogadujemy, ale wolę tak niz wogóle nie mieć rodzeństwa.
                      • black_halo Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 13:04
                        Nie no wiadomo, ze roznie w zyciu bywa. Moja szwagierka ma roznice 5 lat, z pierwszym zaszla szybko, w pierwszym cyklu. Z drugim zeszlo jej 4 lata, w tym bylo leczenie miesniakow, hormonalne, podejrzenie raka jajnikow, potem w koncu cztery proby in-vitro. Roznie bywa ale uwazam, ze lepsza jest mala roznica wieku.
                • lauren6 Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 10:21
                  To kwestia charakteru a nie różnicy wieku.
                  • black_halo Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 10:42
                    Twierdze, ze to kwestia roznicy wieku.
                    • zuleyka.z.talgaru Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 11:55
                      Nie, to nie jest kwestia różnicy wieku. Mam 12 lat młodszego brata i mam z nim fajne relacje, mimo, że on dopiero wchodzi w dorosłe życie smile
                      • black_halo Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 13:06
                        Moj kolega ma siostre o 22 lata mlodsza. Cos jak zabaweczka dla calej rodziny. Rodzicom po 40stce przydarzyla sie wpadka. Tez maja chyba dobry kontakt ale kolega i jego brat juz dawno sa na swoim i maja swoje dzieci, niewiele mlodsze od swojej siostry.
                        • sanrio Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 14:20
                          Tez maja chyba dobry kontakt ale kol
                          > ega i jego brat juz dawno sa na swoim i maja swoje dzieci, niewiele mlodsze od
                          > swojej siostry.

no i co z tego?
                    • e-kasia27 Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 12:31
                      Bzdury gadasz.
                      Moje dzieciaki od początku się kochały, uwielbiały i dogadywały super i tak jest do dziś.
                      To nie kwestia różnicy wieku.
                      • black_halo Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 13:08
                        No ja widze tez w rodzinie, szwagierka urodzila trzecie dziecko, roznica miedzy najstarszym a najmlodszym wlasnie 6 lat. szesciolatka traktuje siostre na zasadzie nowej zabawki. Czterolatka tez. Jak bedzie pozniej trudno zgadnac. Z kilkumiesieczna siostra trudno sie bawic a do tego trzeba byc cicho bo wlasnie po czterech godzinach noszenia udalo sie uspic wyjacy tobelek, ktory mial kolke jelitowa.
                    • skat_0 Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 14:38
                      jestem środkowym dzieckiem z różnicą 5 lat miedzy starszą siostrzyczka i młodszym bratem i tez twierdze ze to charakter i w bardzo dużym stopniu podejście rodziców decyduje o stosunkach między rodzeństwem. moja siostra miała i zresztą ciągle ma, pomimo mojej 30 z górka na liczniku, podejście do mnie takie, jak ty piszesz o swojej.podczas gdy ja z bratem dogadujemy się od zawsze i w dzieciństwie i wspólnych zabawach i teraz jako dorośli i dojrzali ludzie mający swoje życie i problemy.
                  • anka_z_lasu Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 05.05.15, 08:45
                    Mam siostrę 7 lat młodszą i potwierdzam, że to kwestia różnicy charakterów a nie różnicy wieku.
            • zebra12 Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 05.05.15, 07:15
              Black to zależy od dziecka i jego charakteru. Ciebie drażniła siostra, a inna osoba była szczęśliwa, że może pomagać przy bawieniu malucha. Między moimi dziećmi jest róznica: 3 lata między pierwsza a drugą i odpowiednio 7 i 10 między nimi a najmłodszą. Najgorsze walki, kłótnie i nienawiści są miedzy starszymi. Masakra. Dziś jedna jest już pełnoletnia i nadal się nie znoszą. Za to mała żyje swoim życiem i starsze ją lubią, bawią się z nią, wychodzą na spacery.
              Jakbym wiedziała, że będą takie wojny między starszymi to bym się nie decydowała na rodzeństwo w tak małym odstępie czasu.
            • linka1446 Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 05.05.15, 12:01
              Dobra roznica? Kto tak powiedzial?
              Moja siostra jest 10 lat mlodsza. Jest i zawsze byla najblizsza mi osoba...
        • dziennik-niecodziennik Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 09:21
          hahahaha
          na patologii ciązy lezała ze mna kobieta ktora miała juz starsze dziecko - 19letnie big_grin
          wiec wiesz, te szesc lat to...
        • princesswhitewolf Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 10:27
          Mam siostre 6 lat starsza. Nasze uklady byly przyzwoite. Jak kazde siostry czasami sie klocilysmy, ale tez siostra byla opiekuncza wobec mnie. Nie pochodzimy jednak z patologicznej rodziny.
        • male_a_cieszy Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 05.05.15, 10:04
          Pomiędzy mną, a moim bratem jest 14 lat różnicy. Zawsze mieliśmy bardzo dobry kontakt. Pomiędzy moją córką a synem jest 7 lat różnicy. Nie wiem jak to będzie w przyszłości ale na razie córka bardzo się cieszy z brata.
    • tatrofanka Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 06:39
      Syna urodzilam w wieku 28 lat, corke w wieku 35 lat.

Nie jest dka mnie problemem różnica wieku miedzy dziecm i bo znam świetne rodzenstwa gdzie jest ona wieksza jedzcze.

Moje przyjaciółki- rowiesniczki - pierwsze dzieci rodzily później niz ja. O drugim zaczynaja myslec.
      A ze w tym roku mamy 35 lat, to najwcześniej w wieku 36 im sie uda

Trzecia w tym roki rodzi pierwsze -ttez ms 35 lat
    • 18lipcowa3 Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 06:42
      kamila4414 napisał(a):

> czy w wieku prawie 37 lat odwazylybyscie sie na ciaze?? majac juz jedno dziecko
      > ....5 letnie??? o co ja glupia pytam...na podobne przemyslenia czas minal jakie
      > s 3 lata temu hahaha

Nie. nie zdecydowałabym się. To późno.
    • 77kunda Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 06:58
      urodzę w wieku 38 lat i różnica między dziećmi wyniesie 10i 8 lat. U koleżanki też urodziła w wieku 37 różnica 12 lat
    • ruda_henryka Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 07:10
      Ja urodzę w wieku prawie 39 - między dziećmi też 6 lat różnicy i ja się cieszę bo z młodszymi bym nie wytrzymała... Myślę, że wiek nie jest jedynym kryterium przy rozważaniu ciąży
    • mayaalex Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 07:21
      urodzilam gdy mialam 36 i 38 lat. dzieci zdrowe, przy tak malej roznicy czasem mysle, ze oszaleje (teraz maja 3 lata i 11 miesiecy, licze, ze za jakis czas bedzie teoche latwiej wink ale ciesze sie, ze sie zdecydowalam od razu. Teoretycznie chcialabym trzecie ale juz sie chyba nie zdecyduje - gdybym zaszla w ciaze natychmiast to bym sie wykonczyla z trojka takich maluchow (u mnie nie wchodzi w gre rodzicielski dluzszy niz rok a potem zaczynaja sie problemy z opieka) a za te 2-3-4 lata to juz chyba sie na ciaze nie odwaze.
      Jak masz parcie i warunki to bierz sie do roboty smile
    • eve-lynn Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 07:59
      Mam 37 lat, trzylatkę i termin na 5 czerwca. Jakos nie uważam sie za specjalnie odważną...
    • basik32 Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 08:06
      Ja pierwsze dziecko urodziłam mając 32l, w wieku 38l urodziłam śliczną córeczkę. Różnica między nimi to 6 lat, brat bardzo opiekuje się siostrą i bardzo mi pomaga. Jestem bardzo szczęśliwa, choć uważam że mogłam zacząć wcześniejsmile)
    • pomidorpomidorowy Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 08:07
      gdybys napisala 47...big_grin to moze ale 37 ? masa kobiet rodzi w tm wieku zdrowe dzieci czesto sa to pierwsze dzieci. Ryzyko chorob genet jest takie samo jak w przyp. 20latki a mit dot. duzego ryzyka wynika z bledu statystycznego...poprostu %wiecej kobiet rodzi w przedziale 20-30 niz np 30 i w góre i ten procet sie nieco "rozciencza"....
      • 0ldjoanna Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 08:15
        > gdybys napisala 47...big_grin to moze ale 37 ?
        W wieku 47 lat to już raczej tylko z komórką jajową dawczyni.

Ryzyko chorob genet jest takie samo jak w pr
        > zyp. 20latki
        Niestety to nie jest prawda.
        • rikol Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 18.06.15, 21:59
          Chyba żartujesz, znam przypadek pięćdziesięciolatki , która naturalnie miała dziecko - i to nie z in vitro ani hormonów, bo wtedy takie terapie nie istniały. Sredni wiek menopauzy w Polsce to jest 55 lat. W Anglii jest normalne, że kobiety po 40 rodzą swoje pierwsze dziecko.
      • rasowa_sowa Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 10:36
        Procent się rozcieńcza? smile

To że z wiekiem rosną szanse na wady to nie jest żaden rozcieńczony procent, tylko fakt. Oczywiście to nie oznacza, że w wieku 40 lat nie można urodzić zdrowego dziecka (przygniatająca większość obywa się bez problemów) ani że w wieku 20 lat szanse na wady wynoszą 0,0.
        • kalina_lin Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 05.05.15, 09:36
          >Procent się rozcieńcza? smile

Chyba w drinkach wink
        • mama_marudy Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 19.06.15, 11:39
          "Procent się rozcieńcza? smile" - zwał jak zwał, ale tak jest. Bo to nie procent jest stałą, ale liczba chorych (oczywiście średnio), więc jeśli grupa się zwiększa, ale liczba chorych pozostaje taka sama to % się zmniejsza. Jeśli jakaś choroba występuje raz na 100 urodzeń, to jeśli w danej grupie wiekowej rodzi się 1000 dzieci rocznie to chorych średnio będzie 10%, a w grupie wiekowej, w której przychodzi na świat 100 000 dzieci liczba chorych wyniesie 0,1%.
          • barbara_25 Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 19.06.15, 12:50
            Mam nadzieję, że mama_marudy nie pomaga dzieciom z matematyki. Jeśli choroba występuje raz na 100 urodzeń, to niezależnie od liczności grupy jej występowanie wynosi 1% i koniec. Spośród 1000 dzieci chorych będzie 10, a spośród 100 000 dzieci chorych będzie 1000.
    • jolie Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 08:55
      Świadomie w mojej sytuacji życiowej - NIGDY. Bałabym się zwiększonego ryzyka aberracji chromosomalnych. Ale ja jestem z opcji, że jeśli tylko pozwala na to wspomniana sytuacja życiowa, to świadomego rozrodu po 35 r.ż. nie planuję. Znam kobiety, które w tym wieku urodziły zdrowe pierwsze dziecko.
      • sanrio Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 15:06
        Ale ja jestem z opcji, że jeśli tylko pozwala na to ws
        > pomniana sytuacja życiowa, to świadomego rozrodu po 35 r.ż. nie planuję.

jestem z tej samej opcji, nie zajdę w ciążę po 35 r.ż - jak nie uda się w tym roku to córka pozostanie jedynaczką.
        • nutella_fan Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 16:14
          Sanrio co z twoja biopsja, wszystko ok?
    • zuleyka.z.talgaru Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 09:26
      Ja bym się nie odważyła. Ale to ja. Dla mnie prokreacja kończy się wraz z 30-stymi urodzinami.
      • bufo.bufo Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 09:40
        A dla mnie dopiero z 30 sie zaczyna wink
        • kalina_lin Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 09:52
          Dla mnie też. Przed 30 dla mnie było zdecydowanie za wcześnie na dziecko, miałam ciekawsze rzeczy do roboty w swoim mniemaniu wink
        • zuleyka.z.talgaru Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 09:56
          No i super smile każdemu wg potrzeb smile
      • fielmon Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 18.06.15, 22:51
        RACJA. Śmieszne te poodmładzane małymi dziećmi mamusie, które na upartego mogłyby byc babciami.
    • mag1982 Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 09:39
      Ja może za te cztery lata zdecyduję się na trzecie. Znam kilka kobiet, które urodziły między 37 a 40 r. z., nie widzę problemu.
      • berber_rock Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 09:42
        Syn ma 14, corka 3, ja 40 smile

Pasi?
    • bufo.bufo Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 09:43
      Jedna z kobiet które poznałam ostatnio na porodowce miala 40 (pesel zaczynający sie od 75) i rodziła drugie dziecko. Pierwsze miało 4 lata smile
      • niutaki Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 09:51
        urodzilam corke 31 grudnia 2014smile mam 38 lat, roznica miedzy corami wynosi 12 lat. Jest oksmile
    • zuleyka.z.talgaru Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 10:16
      Mówisz, że im starsza kobieta tym rodzi brzydsze dziecko? smile
    • awesome810 37 lat to bliżej do babci??? 04.05.15, 10:17
      weź czasem przemyśl te swoje prowokacje
    • princesswhitewolf Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 10:28
      niektorzy szybko maja mentalnosc starych dziadkow
      • zuleyka.z.talgaru Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 10:35
        Ale trochę on ma rację Moja mama miała 45 lat jak została babcią. A rodziłam syna w normalnym wieku do rodzenia - 23 lata mając i mama mnie też urodziła w normalnym wieku.
        • pomidorpomidorowy Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 11:35
          normalnie- przynajmniej w moim otoczeniu- to konczy sie studia, zaczyna samodzielne zycie etc i decyduje na dziecko ,
          • zuleyka.z.talgaru Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 15:39
            A Twój sposób na życie jest jedynym właściwym? Ja tam sobie cenię fakt, że mam 30 dychy na karku, szkolne dziecko i ugruntowaną pozycję na rynku pracy. Co prawda władowałam się rzutem na taśmę jeszcze raz w pieluchy, ale tak się potoczyło życie. Jakbym obecnego chłopa poznała później to albo by zaakceptował brak swojego potomka albo byśmy się rozstali.
        • princesswhitewolf Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 23:20
          Moja mama miała 45 lat jak została babcią. A rodziłam sy
          > na w normalnym wieku do rodzenia - 23 lata mając i mama mnie też urodziła w nor
          > malnym wieku.

no widzisz, a tu gdzie mieszkam tylko ludzie z marginesu spolecznego zostaja tak wczesnie rodzicami i babciami-=i potwierdzi ci to masa osob mieszkajacych w UK
          • undoo Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 05.05.15, 06:22
            O dziwo, musze sie z Toba zgodzic, chyba po raz pierwszy. Macierzynstwo w tak mlodym wieku zalatuje marginesem spolecznym. Strasznie szybk.

big_grin
            • gazeta_mi_placi Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 05.05.15, 08:54
              23 lata to szybko? To niemal krańcowy wiek najlepszego według lekarzy okresu na pierwsze dziecko, do 24 lat. Teraz starsze Panie rodzą więc 23 latki nazywają patologią.
            • zuleyka.z.talgaru Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 05.05.15, 09:06
              O ja głupia. Ale już nadrabiam zaległości. Biegnę do OPSu po zasiłki i zapisuję się na bezrobocie. A co, jak patolstwo to zacznę żyć na Wasz koszt big_grin
          • zuleyka.z.talgaru Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 05.05.15, 09:06
            big_grin Spoko. Pewnie w Polsce w PRL były takie same możliwośći jak w UK big_grin
    • lady-z-gaga Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 10:47
      Możesz wykorzystać swoj wiek i wiek starszego dziecka, jesli szukasz argumentów przeciwsmile ale jesli masz naprawdę ochotę (wspolnie z mężem) i możliwości, to te argumenty są bez sensu smile
      • azja001 Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 12:14
        Każda kobieta ma inna sytuację osobisto-finansowo-zdrowotną więc każda co innego powie. ja np. nie chciałabym mieć w tym wieku niemowlaka ale juz moja koleżanka z liceum urodziła 2 w wieku 38 lat mając na stanie też 5latkę i jest super.
      • kamila4414 Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 05.05.15, 15:35
        Dokladnie. A co jesli mysle o drugim dziecku tylko dlatego aby to pierwsze nie bylo samo?? czyste wyrzuty sumienia,jesli chodzi o jedynaka mam....Nie mam parcia na nastepne...
    • mag1982 Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 11:00
      Bez przesady. Większość kobiet które znam decydowała się na dziecko koło 30. Owszem, było kilka wcześniejszych ciąż ale mamy nie ukrywały, ze to wpadki. Teraz kobiety raczej chcą skończyć szkołę, popracować trochę i mieć trochę ustabilizowaną sytuację (choćby umowę na dłuższy czas, żeby nie mieć problemów z macierzyńskim i mieć gdzie wracać). Te kilka, które szybko rodziły najpierw odchowały tą dwóję dzieci a później poszły do pracy. Czyli moje rówieśniczki mają np. 3 lata przepracowane gdy ja mam 9 a też w międzyczasie urodziłam dwójkę, z tym, że moje młodsze i jednak musieliśmy się trochę więcej nakombinować niż gdyby jedno z nas było na cały etat w domu.
      • zuleyka.z.talgaru Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 11:32
        No wiec ja mam 30 lat w tym roku, 7 letniego syna i 9 lat kariery zawodowej - udokumentowanej, do tego studiowałam dziennie. Więc błagam, nie wrzucaj wszystkich do jednego worka.
        • mag1982 Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 11:37
          Zauważ, że piszę o osobach, które znam. Do grupy tych rodzących niewiele po 20 zalicza się tylko kilka kobiet. Ciebie nie znam więc ciężko, żebym i Ciebie w moich rozważaniach uwzględniła.
          • zuleyka.z.talgaru Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 11:52
            Na moich studiach było dużo dziewczyn, które studiowały dziennie, pracowały, wychodziły za mąż i rodziły dzieci. Fakt - kierunek stricte babski.
            • kalina_lin Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 16:53
              To za dużo do roboty na tych studiach nie miały, skoro potrafiły pogodzić dzienne studia z pracą i niańczeniem niemowlaka.
              • zuleyka.z.talgaru Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 17:07
                Miały nie miały. Uważam, że mając lat 30, odchowane, szkolne dziecko i stabilną sytuację z praca jest się naprawdę w komfortowej sytuacji.
                • triss_merigold6 Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 17:11
                  Owszem, ale przedłużenie sobie młodości też ma swoje zalety. Dziecko dość mocno ogranicza spontaniczność i no limits w zabawie.
                  • zuleyka.z.talgaru Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 17:15
                    No a jaki problem mieć spontaniczność w okolicach 30stki? wink baaardzo sobię to cenię.
                    Niestety rzekło się a to i rzekło się b, więc znów na parę lat będę mocno udupiona.
                    • triss_merigold6 Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 17:22
                      Miałam do 30-tki, dzieci były później. IMO pewne rzeczy znaczniej lepiej smakują i wygladają jak człowiek jest naprawę młody, a nie tylko mu się wydaje.
                      • gazeta_mi_placi Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 05.05.15, 08:52
                        To prawda. Na przykład seks, potem człowiekowi się już nic nie chce.
                      • zuleyka.z.talgaru Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 05.05.15, 09:07
                        JA tam nie mam ochoty się babrać z dziećmi do 50tki. smile Na starość chcę mieć wolność.
                        • triss_merigold6 Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 05.05.15, 09:22
                          Na starość to mi wszystko jedno, wolność i swoboda były mi potrzebne w młodości.
                          • moofka Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 05.05.15, 09:28
                            no otoz
                            a zakladajac ze rodzisz w wieku lat 37 w wieku 50 masz 13 latka
                            zadnego babrania z nim nie ma, wrecz przeciwnie fajne odmladzajace towarzystwo
                            mozna z nimi smigac po sieciowkach, basenach, na rowerach i na koncerty smile
                            • zuleyka.z.talgaru Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 05.05.15, 09:35
                              Śmigać po sieciówkach? Nei wiem co to znaczy, to jakiś sport?

No ale ja to wszystko mogę robić ze swoimi znajomymi. Po co mam to robić z dzieckiem. 13 lat to nadal szkoła i pierdylion problemów. Zaś 20-latek - to dorosły człowiek, który żyje swoim życiem a ja już nie muszę się martwić niczym. Proste.
                              • zuleyka.z.talgaru Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 05.05.15, 09:38
                                Aha, no i nie rozumiem, skoro dla Was późne macierzyństwo jest Ok, to dlaczego nie potraficie zaakceptować, że dla kogoś nie i inaczej przeżywa swoje życie? Naprawdę takie to dla Was kluczowe jak żyją inni? I że inaczej niż Wasz jedyny słuszny pogląd? Śmieszne. A niby takie dojrzałe już jesteście.
                                • triss_merigold6 Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 05.05.15, 09:45
                                  IIiii po co się ciskać.. Akceptacja nie ma nic do rzeczy, po co Ci cudza akceptacja.

Wyrażam inne zdanie i tyle, dla mnie wizja ciąży w 23. wiośnie życia była gorsza od wizji raka, co nie zmienia faktu, że ładnych parę lat później miałam już inne zdanie na ten temat.
                                • moofka Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 05.05.15, 09:50
                                  no coz, ja mam porownanie
                                  urodzilam jako 25 latka, 30 latka i teraz
                                  z pierwszym dzieckiem bylam juz po studiach, mialam prace i meza
                                  a mimo to uwazam, ze nic by sie nie stalo, gdyby sie moj pierworodny urodzil kilka lat pozniej, kiedy bylam bardziej gotowa, pod wieloma wzgledami
                                  moje przyjaciolki dopiero teraz niedawno zaczely rodzic swoje dzieci - fakt, rodza jedno po drugim, bo nie maja juz czasu na taka roznice wieku jaka ja mam
                                  ale sa szczesliwe, spelnione i juz je glowa nie boli o mieszkanie i finanse
                                  w czasie kiedy ja nianczylam malego one pracowaly, podrozowaly i szukaly odpowiedniego ojca
                                  nic ich nie ominelo
                                  zdecydowanie w roli matki odnajduje sie lepiej z pozniejszymi dziecmi - nie wiem, czy kwestia wieku, czy doswiadczenia
                                  ty nie masz tej perspektywy
                                  jestes mloda i masz jedno dziecko
                                  nie wiesz, co bedziesz mowic za lat 10, skad wiesz, moze dziwnym trafem nie bedziesz sie czula jak prochno, z zalem bedziesz patrzec na pryszczata nastolatke i zatesknisz za spacerami z wozeczkiem smile
                          • zuleyka.z.talgaru Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 05.05.15, 09:37
                            No jak Ciebie dziecko uwiązało to pewnie tak. Mnie nie uwiązało. Nadal miałam czas na to co robiłam przed dzieckiem. Tyle, że nagle się okazało, że potrafię się lepiej zorganizować big_grin
                            • triss_merigold6 Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 05.05.15, 09:51
                              Oczywiście, że uwiązało. A konkretnie: zmienił się cały lifestyle i zakres odpowiedzialności.

Żegnajcie całonocne balangi i spontaniczne wyjazdy, zarwane kacem weekendy i niezdrowy tryb życia towarzyskiego, do płodozmianu w wyborze chwilowych amantów też nie było powrotu. Wyjście spontaniczne i spontaniczny powrót na autopilocie, a wyjście zaplanowane organizacyjnie, to dwa różne wyjścia.
                              • zuleyka.z.talgaru Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 05.05.15, 09:52
                                No tak, wszystko zależy co kto robił.
                                • moofka Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 05.05.15, 09:55
                                  no otoz
                                  jak ktos lat szalonych nie mial za mlodu to i dziecko mu nie problem
                                  ja roznice widze smile
                                  • zuleyka.z.talgaru Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 05.05.15, 09:57
                                    No ja też widze, ale nie jest to zmiana drastyczna. Jedynie trzeba ogarnąć logistykę.
                                • triss_merigold6 Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 05.05.15, 10:01
                                  Otóż to. Pierwsze dziecko zmieniło mi model życia całkowicie, drugie po latach nie było jakąś wielką rewolucją.
                              • moofka Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 05.05.15, 09:54
                                krotsze i dluzsze wyjazdy, nauka, staze i praca za granica, wakacyjne wedrowki po bezdrozach pod namiotami itd itp wszystko to juz szlag trafia po dziecku
                                • zuleyka.z.talgaru Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 05.05.15, 09:56
                                  Naprawdę? Bo młody miał 6 miesięcy jak pierwszy raz spał pod namiotem w Łupkowie. big_grin
                                  • moofka Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 05.05.15, 10:02
                                    tylko ze namiot z ekipa to frajda i przygoda, wino spiewy, seks pod gwiazdami i ognisko na plazy (wiem ze nie wolno tongue_out)
                                    namiot z niemowlakiem to glownie upierdliwosc
                                    bedziesz szla w zaparte, ze nic sie nie zmienia
                                    zmienia sie wszystko - pierwsze dziecko zmienia wszystko (chyba nawet ksiazka taka byla)
                                    cale zycie, logistyke, priorytety i system wartosci, zwiazke tez
                                    my tez jestesmy rodzina aktywna, z dziecmi uwiazanymi do piersi zwiedzilismy pol europy
                                    ale to nie jest to samo, tryb zycia rodziny - i wypoczynek i struktura wydatkow itd jest dostosowany do nich i juz
                                    • zuleyka.z.talgaru Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 05.05.15, 10:06
                                      Nie wiem, dla mnie nie za wiele zmieniło. Może własnie dlatego, że urodziłam kiedy urodziłam i nie traktowałam macierzyństwa jak niewiadomo czego, tylko jak naturalna kolej rzeczy. Upierdliwy i uziemiający to był mój ex - dlatego jest exem.

Nie dojdziemy do porozumienia więc EOT.
        • undoo Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 05.05.15, 06:24
          Tak, na forum kazda ma big_grin
    • anusia_magda Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 12:24
      gazeta_mi_placi napisała:

> Biorąc pod uwagę obecną sytuację i niski przyrost - tak. Ale normalnie to późno
      > , w tym wieku bliżej do babci niż matki.
      >
      jeśli jestes reprezentantem patologii to faktycznie
    • bufo.bufo Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 12:32
      50 lat temu i wśród marginesu - zgodzę się smile
    • natalia.nat Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 14:02
      Ja bym się nie zdecydowała. Pomijając kwestie zdrowotne i większe prawdopodobieństwo wad chromosomalnych dziecka, nie chciałoby mi się już zwyczajnie bawić w pieluchy.
    • moofka Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 17:28
      czemu odwazylybyscie?
      coz to za odwaga
      jezeli juz tymi kategoriami, to najwiecej odwagi wymagala pierwsza ciaza, u mnie wieku 25 lat np
      w wieku 37 to nie byla kwestia odwagi tylko chcenia, czy sie chce, jeszcze raz pakowac w ciaze i pieluchy
      mnie sie chcialo
      i teraz mam 12 latka, 7 latka i malenstwo, ktore dzis skonczylo 4 miesiace
      ciaza wzorcowa, smigalam jak kozica, porod jeszcze lepszy
      dzieciatko najslodsze na swiecie, pogodne i nieupierdliwe
      moze faktycznie, gdybym miala jakies wczesniej przygody, albo choroby genetyczne w rodzinie
      to bym sie bala i rozwazala, ale nie bylo
      w zwazku z tym mojego wieku zaden lekarz nie traktowal jako czynnika ryzyka, wrecz przeciwnie, 2 zdrowe ciaze w wywiadzie wg nich potwierdzaly, ze ryzyko jest mniejsze niz u mlodszej nierodki np
      choc profilaktycznie prenatalne robilam, bo sie jakby z urzedu nalezalo smile
      ani nie mam mniej sil niz przy pierwszym i drugim, ani cierpliwosci
      wrecz przeciwnie, teraz chyba najbardziej sie tym czasem ciesze smile
      • sara_lund Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 04.05.15, 23:41
        u mnie na stanie 7 latka, lada chwila rodzę drugie dziecko. Mam 37 lat. Nie czuje sie jakąś specjalną bohaterką.
        Znajoma pierwsze dziecko urodziła mając 39 lat. Teraz ma 46 i stara się o drugie - i tutaj uważam, że jest się nad czym zastanowić.
        • fielmon Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 18.06.15, 22:56
          Ważne ujaić chłopa, żeby za bardzo nie odżył. Moja synowa zażyczyła sobie w wieku 38 lat drugie i teraz z niemowlakiem jeżdżą na wesela i zamiast tańczyć wozi po sali weselnej niemowlę.
        • karusia1975 Re: 37 lat i ciaza ? ,pytanie teoretyczne 19.06.15, 09:53
          Pierwsze dziecko urodziłam w wieku 34, kolejne dwa lata później. Po cichutku marZę o trzecimsmile.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka