Dodaj do ulubionych

Posłowie biorą się za metropolię. Projekt już w...

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.01.10, 16:17
I tak oto z tą wiekopomną chwilą Polska wyznacza nowe standardy.
W Wikipedii utworzymy hasło:
Metropolia polska - pierwszy w kraju, utworzony w regionie śląskim
megapowiat złożony z gmin współpracujących z mocy ustawy i
realizujących zadania oraz cele, które gminy mogłyby podejmować na
zasadzie dobrowolnych porozumień jednakże nie ma na to woli
politycznej i możliwości osiągnięcia porozumienia w sferze
określenia warunków, narzędzi i zasad współdziałania. Powołany m.in.
w celu utworzenia w regionie spalarni śmieci, wspólnego biletu,
przebudowy stolicy metropolii, w tym w szczególności zburzenia
Supersamu w Katowicach. Realizacja w/w zadań jest uwarunkowana
pozyskaniem na nie funduszy unijnych.
Obserwuj wątek
    • Gość: Obserwator "Zima wasza , wiosna nasza" IP: *.internetdsl.tpnet.pl 22.01.10, 16:41

Nie wymyślać rzeczy,które inni już dawno
      wymyślili. Mamy skąd czerpać przykłady, nie trzeba tracić pieniądze i czas na
      tworzenie czegoś, co u innych się sprawdziło ifunkcjonuje. Dobrze są
      zorganizowani w Zagłębiu Ruhry i na nich trzeba się wzorować tym bardziej,że
      tam wielu naszych ludzi,chętnych pomóc, którzy doskonale się tam spisują i
      sprawdzają.
      To naprawdę doskonale funkcjonuje. Wiele można zrobić w ramach aktualnego
      stanu prawnego, i od tego trzeba zacząć i to robić.
      Nie potrzebna żadna Metropolia, tym bardziej w tych granicach
      administracyjnych.To są dalsze gry polityczne (igrzyska).Platforma
      Obywatelska-zaznaczam w nazwie OBYWATELSKA!!!-gdzie jej przedwyborcze hasła i
      program, że będzie OBYWATELSKA. Partyjniactwo zorganizowane na wzór PZPR,a Ci
      z PIS jeszcze gorzej, bo im bliżej do tych zza ODRY z 1933roku(Jeden
      Wódz,Jedna PARTIA, Jeden NARÓD).Nam potrzeba"chleba",nie kolejnych igrzysk. Trzeba
      wrócić do,RZECZYPOSPOLITEJ,tj.społeczeństwa obywatelskiego z pełną
      samorządnością władz lokalnych. To jest klucz do sukcesu. Siła tkwi w
      społeczeństwie a nie gabinetach w Warszawie i w partiach
      politycznych.Kompromitujecie się i tak już wystarczająco(i to dotyczy
      wszystkich partii),w tej walce o władzę i synekury. Ponadto ta sprawa winna
      być rozstrzygnięta przez społeczność lokalną!!! Sądzę,że społeczeństwo jeszcze
      przed wyborami tego dokaże!!!
    • Gość: OBSERWATOR "razem ale osobno"... IP: *.internetdsl.tpnet.pl 22.01.10, 16:56
      Nowa ustawa ma utworzyć megapowiat z miast Górnego Śląska i Zagłębia.
      Zagłębie-
      dla Ślązaków to był i będzie zawsze odrębny region, z którym współpraca i
      współżycie układałoby się na normalnych,
      zdrowych i przyjaznych zasadach, gdyby te regiony znajdowałyby się w granicach
      administracyjnych,zgodnymi z etnicznymi i historycznymi granicami.Gro
      problemów znika momentalnie!!! Kiedy zrozumieją to Polacy?Biorąc pod uwagę
      zakorzenioną narodowo-nacjonalistyczną mentalność i inne uwarunkowania,które
      już po roku 1920 zaczęły się mocno uzewnętrzniać,śmiem twierdzić,że tego nie
      zrozumieją, bo zrozumieć nie chcą i nie umieją.Ale wszystko przed nimi.
      Przeżyliśmy komunizm, przeżyjemy i to. Będziemy razem ale osobno(parafrazując
      Pana L. Wałęsę),i na pewno wszystkim będzie dobrze!!! »
    • Gość: OBSERWATOR Posłowie biorą się za metropolię. Projekt już w... IP: *.internetdsl.tpnet.pl 22.01.10, 17:05
      Obserwując to co się dzieje w upartyjnianiu władzy w Państwie, w tym w
      regionach(włączajac gospodarkę), powoli zbliżamy się do punktu,iż
      społeczeństwo,przynajmniej w niektórych regionach, powie partiom NIE. W
      szczególności mogą się tego spodziewać w regionie Śląska, w którym jest
      "otwartch" wiele spraw "PRYNCYPIALNCH",o których partie nie chcą słyszeć, bo
      maja "słupki" w oczach! Myślę,że część mieszkańców regionu Śląska(nie mylić z
      województwem),pamięta o pominięciu jej w "Ustawie z 6 stycznia 2005-o
      mniejszościach narodowych i etnicznych" ,za którą głosowali posłowie zarówno
      PO i PIS!!!.Są również inne pryncypialne sprawy ,które nie są podejmowane!
      Ustawa Metropolitarna?, to kolejna przedwyborcza akcja PO.Bez tej ustawy,w
      ramach już istniejących,przepisów prawnych,można było zrealizować wiele
      problemów nękających mieszkańców-przecież macie władzę marszałkowską
      ,wojewodów(mam na myśli Katowice i Opole),większość w sejmikach-i co?
      Zapomnieliście o tym! Myślę,że zapomnieliście i o tym , że w nazwie macie
      P.OBYWATELSKA!!!, co było Waszym hasłem nośnym ,przy jej tworzeniu, i
      kolejnych każdych WYBORACH. Dalej oszukiwać się nie da-SPOŁECZEŃSTWO powie
      -DOSYĆ PARTYJNIACTWA W SAMORZĄDACH!!! Chcemy Społeczeństwa Obywatelskiego!!!
    • jacgg Posłowie biorą się za metropolię. Projekt już w... 22.01.10, 17:34
      Mam nadzieję, że pan poseł Kutz przestanie w tym momencie pisać o pasztetach,
      bo jest teraz sam członkiem zespołu tworzącego ustawę moim zdaniem kluczową
      dla przyszłości całego regionu (łącznie z Zagłębiem, Podbeskidziem - to są
      wszystko kłótnie w rodzinie, a rodzina powinna trzymać się razem - mam
      nadzieję, że ziemia opolska jak najprędzej znajdzie się w tej drużynie - z
      pożytkiem dla wszystkich zainteresowanych, a także całego kraju, bo silny
      region górnośląski (sensu largo) może jedynie wzmocnić całą Polskę - o ile
      tylko nasze regionalne oszołomstwo chcące się odcinać od wszystkich naokoło
      oraz wikłać w stare, zapleśniałe i dosyć żenujące animozje pozostanie
      marginesem - a raczej takim malejącym marginesem pozostanie, jeżeli zamiast
      stagnacji będzie jakiś progres, do kaduka).

Mam nadzieję, że ten zespół (w odróżnieniu od wielu innych zespołów
      poselskich) zechce dać posłuch przede wszystkim prawnikom (oby jak najlepszym)
      bez lansowania na siłę własnego ego (oraz swoich idee fixe...) - ponieważ
      ustawa jest AKTEM PRAWNYM. Racjonalna technika legislacyjna, zwięzłość (tylko
      kwestie rudymentarne!!!) oraz spójność z istniejącym systemem prawnym - oby
      traktowano to jako priorytety. Przydałaby się przy okazji konsultacja np. z
      jakimś polonistą - bo polscy prawnicy piszą czasem koszmarnym językiem, co nie
      pozostaje bez wpływu na poziom legislacji (jeszcze kilkadziesiąt lat temu
      pisano znacznie lepiej - vide zwięzły, oszczędny i precyzyjny język np.
      kodeksu cywilnego, w znacznych częściach opracowanego jeszcze przed wojną, im
      późniejsze nowelizacje - tym gorzej napisane).

Pan Kutz był niezadowolony z tego, że dotychczasowy projekt koncentruje się na
      kwestiach administracyjnych - tymczasem moim zdaniem, jako osoby po studiach
      prawniczych - ta ustawa przede wszystkim powinna ustalić właśnie:

1. reguły sprawnego zarządu aglomeracją;

2. tenże zarząd statuować (osobiście uważam, że większą rękojmię sukcesu da
      instytucja super-prezydenta zamiast jakiegoś ciała kolegialnego, z silnym
      mandatem: wybieranego bezpośrednio przez mieszkańców - takie stanowisko będzie
      kusić szersze, konkurujące między sobą grono ludzi z dużymi ambicjami, a
      jednocześnie przynajmniej kilku z nich powinno w tej sytuacji mieć
      wystarczające predyspozycje intelektualne oraz kompetencje, by zwycięzca
      rywalizacji o takie stanowisko swoim ambicjom i oczekiwaniom wyborców zdołał
      sprostać - przecież idioci tu nie mieszkają; ciało kolegialne takiej rękojmi
      nie da - dlatego zresztą np. w skali państw wybieramy premierów, prezydentów,
      kanclerzy, itd. - nie zaś ciała kolegialne, jeżeli chodzi o władzę wykonawczą;
      tenże prezydent metropolii będzie osobiście, politycznie i prawnie odpowiadać
      za efekty pracy zespołu, który sobie dobierze - to będzie czytelne dla
      wyborców, obywateli metropolii);

3. określić zadania (bez nadmiernego uszczegóławiania i kazuistyki) oraz
      źródła finansowania wykonania tych zadań (wystarczające do tego, by to był
      rzeczywisty prezydent metropolii, a nie jakiś figurant bez prawdziwego budżetu
      i rzeczywistej władzy).

Inne kwestie (jakieś centralne wydawnictwa, instytuty) proponowane przez pana
      Kutza trącą mi PRL-em, to są tylko pomysły, jak wydać więcej pieniędzy
      podatników. Nie szarżujcie z nadmiarem pomysłów na rozwiązania tworzące całą
      plejadę nowych instytucji, zatrudniających nowe rzesze urzędników, czy tzw.
      pracowników sektora publicznego.

Efektem ustawy metropolitarnej powinien być przede wszystkim sprawny i
      kreatywny zarząd, ma ona zapewnić efektywną administrację właśnie - by wydać
      mniej pieniędzy publicznych, a przynajmniej wydać je lepiej - uzyskać bardziej
      wymierny efekt! Niech kandydaci na prezydenta metropolii (wraz ze swoim
      zapleczem) główkują w kolejnych wyborach, co proponować, co jest potrzebne i
      jak to zrealizować - bez narzucania im kolejnych, ustawowych wydatków
      sztywnych!!! Rzeczywistość ma charakter dynamiczny! I niech szukają tychże
      pieniędzy w większym stopniu wśród inwestorów prywatnych (lepszy PR i
      przebicie metropolii jako całości ściągającej inwestycje; szersze,
      odważniejsze zastosowanie partnerstwa publiczno-prawnego), a nie w kieszeniach
      podatników!

Na koniec chciałbym przypomnieć raz jeszcze, że chodzi o budowę mega-miasta z
      kilkunastu miast-części składowych (które może z czasem będzie w stanie grać w
      jednej ekstraklasie z Warszawą - i nikim więcej w tym kraju, bo np. piękny
      Wrocław i szacowny Kraków są już po prostu mniejsze - to I liga, ale już nie -
      ekstraklasa, to są duże i znaczące ośrodki o niezłej dynamice i jeszcze
      lepszym PR w ostatnich dekadach, ale na metropolie to za mało), a nie
      realizację autonomistycznych idee-fixe.

Liczę, że pan poseł Kutz w ramach tych prac nie ograniczy się do okrzyków o
      nowych kajdanach, groteskowych w ich kontekście dygresji na temat Prawa
      Geologicznego, kłótni o ustawowe zagwarantowanie żółto-niebieskiego koloru
      krzesełek na Stadionie Śląskim oraz wpisanie ogólnonarodowych wartości
      śląskich do Wielkiej Preambuły tejże ustawy! To jest ustawa o charakterze
      czysto administracyjnym, ma być krótka i na temat!

Jeżeli uda się stworzyć naprawdę dobrą, krótką i węzłowatą ustawę - skupiającą
      się na meritum, na kwestiach administracyjnych - to będzie najlepsza promocja
      prawdziwych wartości śląskich, czy górnośląskich. Podobno jesteśmy
      pragmatyczni i twardo stąpamy po ziemi, jesteśmy oszczędni i gospodarni
      (przynajmniej w domowej legendzie) - to nas statuuje, nie machanie takimi czy
      innymi flagami tudzież wieczne rozprawianie o symbolach!

• Gość: Gość Ci ludzie mają napisać ustawę ! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 22.01.10, 20:08
      Warto przeczytać KIM są i czego w swym czasami długim życiu dokonali.
      Tomasz Tomczykiewicz
      (…) W 1990 roku zostałem także po raz pierwszy wybrany do Rady Miejskiej i
      Zarządu Miasta Pszczyna. Funkcję radnego oraz członka zarządu pełniłem przez
      trzy kolejne kadencje.
      W roku 1997, kandydując do Sejmu RP z listy Akcji Wyborczej Solidarność
      otrzymałem ponad 5300 głosów. Rok później, w październikowych wyborach
      samorządowych moją kandydaturę poparło ponad 8730 wyborców - zostałem radnym
      Sejmiku Województwa Śląskiego.
      W listopadzie 1998 roku powierzono mi stanowisko burmistrza Pszczyny.
      19 września 2001 roku w wyborach do Sejmu RP, zostałem wybrany z listy
      Platformy Obywatelskiej RP, na posła IV kadencji. (…) Wybory w październiku
      2007 roku głosami ponad 41 tyś. elektoratu PORP przyniosły
      kontynuację mojej pracy poselskiej.

Jacek Brzezinka
      (…) od 1989 r. aktwnie uczestniczę w życiu publicznym Bytomia. Po raz pierwszy
      zostałem wybrany radnym Rady Miejskie w Bytomiu w 1994 r. Od listopada 2006 r.
      do listopada 2007r. - pełniłem funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej
      Bytomia. Przewodniczyłem Klubowi Radnych Platformy Obywatelskiej oraz byłem
      członkiem: Komisji Finansów, Rozwoju i Promocji Miasta, Komisji Prawa i
      Porządku Publicznego oraz Komisji Regulaminowej. Jestem członkiem założycielem
      Bytomskiego Klubu Samorządowego. (…)

Kazimierz Kutz
      Urodził się w Szopienicach w rodzinie robotniczej. Ojciec Franciszek -
      kolejarz, uczestnik powstań śląskich, matka Anastazja - członkini chóru i
      towarzystw kulturalnych w Szopienicach. Wychowanek mysłowickiego gimnazjum.
      (…) Jako samodzielny reżyser filmowy zadebiutował w 1959r. filmem "Krzyż
      Walecznych", a do tej pory wyreżyserował ponad 20 filmów fabularnych, w tym 6
      autorskich o Górnym Śląsku. Ma również na swoim koncie ponad 20 spektakli
      teatru żywego planu. (…) Charakteryzuje go niezależność sądów, głębokie
      przywiązanie do Śląska, troska o los i wyższą świadomość obywatelską Ślązaków.
      Realizuje się również jako pisarz, scenarzysta filmowy i teatralny, publicysta
      i felietonista. (…) W Parlamencie poprzedniej kadencji pełnił funkcję
      Wicemarszałka Senatu. Był Senatorem Niezależnym. Nigdy nie należał do żadnej
      partii.

Marek Wójcik
      okręg wyborczy: 31 Katowice
      liczba głosów: 8870
      Data i miejsce urodzenia: 24-03-1980, Katowice
      Stan cywilny: wolny
      Wykształcenie: średnie ogólne
      Ukończona szkoła: Liceum Ogólnokształcące
      Zawód: student

Wojciech Saługa
      W 1994 roku ukończyłem studia magisterskie na Akademii Ekonomicznej w Krakowie
      na wydziale ekonomiki i organizacji produkcji.
      Swoją karierę zawodową, od 1994 roku do 2002, związałem z Bankiem Śląskim.
      Pracę w tej instytucji rozpoczynałem od inspektora w oddziale w Jaworznie, a
      zakończyłem jako kierownik zespołu w Centrali w Katowicach. (…) W wyborach w
      1998 roku, zdobyłem mandat radnego z listy AWS, osiągając wysokie poparcie
      społeczne. Poparcie to zostało potwierdzone w następnych wyborach do Rady
      Miasta w 2002 roku, gdy ponownie uzyskałem mandat radnego. Tym razem z listy
      wyborczej Jaworzno Moje Miasto.
      Wybrany w pierwszych samorządowych wyborach bezpośrednich prezydent Jaworzna
      Paweł Silbert, powołał mnie 1 grudnia 2002 r. na swojego zastępcę, powierzając
      mi wydziały: obsługi inwestora, planowania i inwestycji, urbanistyki i
      architektury oraz geodezji i gospodarki nieruchomościami.
      12 września 2004 r. wygrałem wybory uzupełniające do Senatu RP w okręgu
      wyborczym nr 31. Mandat senatora sprawowałem przez rok.
      W wyborach parlamentarnych w 2005 r. znalazłem się na liście kandydatów do
      Sejmu. Zdobyłem mandat Posła na Sejm V kadencji. W kolejnych wyborach w 2007
      r. ponownie uzyskałem wysokie poparcie i zostałem wybrany do pracy w polskim
      parlamencie.
      W strukturach partyjnych obecnie pełnię funkcję wiceprzewodniczącego zarządu
      regionu PO województwa śląskiego.

Grzegorz Dolniak
      Urodziłem się w 1960r. Od zawsze jestem związany z Będzinem. (…) Po szkole
      średniej zacząłem studia na Akademii Ekonomicznej w Katowicach (…)
      W 1984 r. jako świeżo upieczony magister (specjalista ds. Systemów
      Zarządzania) rozpocząłem pracę zawodową w Dąbrowskiej Fabryce Obrabiarek
      „Ponar – Defum”. (…)
      Od 1991 r. zaczęła się moja przygoda z prowadzeniem własnej firmy. (…)
      Zzałożyłem Przedsiębiorstwo Usługowo – Handlowe POINT w Będzinie. Firma
      zajmowała się usługami motoryzacyjnymi w systemie Assistance w ruchu krajowym
      i międzynarodowym oraz usługami w zakresie ochrony mienia. (…)
      W roku 2001 rozpoczęła się moja wielka przygoda z polityką, wtedy to uzyskałem
      mandat poselski z ramienia Platformy Obywatelskiej, a 4 lata później po raz
      kolejny zdobyłem mandat zaufania społecznego. (…) Obecnie pełnię funkcje
      Wiceprzewodniczącego Klubu Parlamentarnego PO, jestem Przewodniczącym Komisji
      Administracji i Spraw Wewnętrznych, członkiem Komisji Łączności z Polakami za
      Granicą, Wiceprzewodniczącym Zarządu Rady Regionu w Katowicach.
      (…) W pracy zdarza mi się być autokratą, co pewnie wynika z towarzyszącej mi
      od zawsze skłonności do dbania o każdy szczegół.

Andrzej Gałażewski
      Jestem Ślązakiem nie z urodzenia, lecz z wyboru. Dokładniej mówiąc Ślązakiem z
      zasiedzenia. Na Śląsk przyjechali moi rodzice tuż po wojnie prosto z Krakowa,
      gdzie się urodziłem. Od tego czasu nieprzerwanie mieszkam w Gliwicach. Tutaj
      zdałem maturę w Liceum Ogólnokształcącym nr 5 i uzyskałem tytuł magistra
      inżyniera, na wydziale Mechaniczno - Energetycznym Politechniki Śląskiej, a na
      wydziale architektury tej samej uczelni skończyłem studia podyplomowe z
      zakresu koordynowania inwestycji przemysłowych.
      Znaczną część mojego życia zawodowego spędziłem w biurach konstrukcyjnych i
      projektowych. Przed dwunastu laty, po odzyskaniu przez Polskę suwerenności,
      przeszedłem do pracy w samorządzie lokalnym i administracji rządowej. Byłem
      prezydentem Gliwic, wicewojewodą katowickim i Śląskim. Przez pięć lat w
      Górnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zarządzałem regionalnymi programami
      Unii Europejskiej. Obecnie jestem posłem na Sejm. (…)

Andrzej Misiołek
      Senator Rzeczpospolitej Polskiej (pisownia oryginalna !)
      Urodzony 30 listopada 1961 w Namysłowie. Polski polityk, nauczyciel
      akademicki, senator VII kadencji.
      W 1985 ukończył studia na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu
      Śląskiego. W latach 1982 do 1987 pracował na tym samym wydziale tej samej
      uczelni jako asystent. W 1987 został zwolniony za przekonania polityczne.
      W latach 1987-1992 pracował jako starszy asystent w Centrum Chemii Polimerów
      PAN w Zabrzu, gdzie jednocześnie wykonywał pracę doktorską pod kierunkiem
      prof. Zbigniewa Jedlińskiego. W 1992 obronił pracę doktorską. W 1992 wrócił na
      swoją macierzystą uczelnię, gdzie pracował na stanowisku adiunkta do 1999. W
      1998 związał się z Górnośląską Wyższą Szkołą Pedagogiczną im. Kardynała
      Augusta Hlonda w Mysłowicach, gdzie kolejno był: p.o. rektora, prorektorem ds.
      ogólnych (1999-2001) i rektorem (2001-2005). Równolegle, od 1988 pracował w
      Wyższej Szkole Ekonomii i Administracji w Bytomiu, gdzie sprawował funkcję
      kierownika Zakładu Ochrony Środowiska i dyrektora ds. organizacji i rozwoju.
      (…) Od 2005 pracuje w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej im. Wojciecha
      Korfantego w Katowicach, gdzie jest prodziekanem na Wydziale Turystyki i
      Promocji Zdrowia i kierownikiem Katedry Pedagogiki, oraz w Wyższej Szkole
      Zarządzania Ochroną Pracy w tym samym mieście jako wykładowca. W 2007 uzyskał
      stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych.
      W latach 1991-2005 należał do Unii Polityki Realnej. Z list UPR kandydował do
      Sejmu w latach 1991, 1993 i 1997 oraz do Parlamentu Europejskiego w 2004. W
      tym samym roku był kandydatem na senatora w wyborach uzupełniających do Senatu
      w okręgu katowickim.
      • jacgg Re: Ci ludzie mają napisać ustawę ! 22.01.10, 22:37
        No i tu mnie, "gościu" po prostu załamałeś... :(((

Żaden z tych panów - sądząc z wykształcenia i przebiegu kariery zawodowej (kilku
        naukowców o wykształceniu technicznym, paru "zawodowych" biurokratów i
        politykierów plus głośny reżyser zafiksowany na jednym oraz wieczny student bez
        zawodu - co on tutaj robi?!?!) - nie ma raczej bladozielonego pojęcia o pisaniu
        i stanowieniu prawa!!! Zwłaszcza dobrego prawa!!!

Panie Kutz - z kim pan chcesz te swoje własne pasztety przyrządzać?!?!?!
        Skierujcie się czym prędzej do ZAWODOWYCH prawników (podpowiadam pożądaną
        specjalizację: prawo administracyjne) - żeby wam to napisali OD POCZĄTKU DO
        KOŃCA (i błagam, nie ingerujcie panowie w to na własną rękę), bo takiego gniota
        wysmażycie - że mnie chyba szlag za chwilę z góry trafi na miejscu - na samą myśl!

Tu chodzi o akt prawny dotyczący największej aglomeracji w Polsce!!!!!!!!!!
        :((((((((((((((( Jak tutaj może nie być nawet jednego prawnika w zespole?!?!
    • Gość: załamek Re: Posłowie biorą się za metropolię. Projekt już IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.01.10, 22:00
      Tak i nie. Niestety obecny model, struktura miast a zwłaszcza jej reprezentanci bardzo skutecznie doprowadzają do stopniowego updaku każdego z miast z osobna. Liczę, że ta ustawa nie naprawi świata, ale pozwoli na poziomie tego mega-czegoś walczyć o duże inwestycje, gdzie liczy się liczba mieszkańców (Katowice to przecież zaledwie 300tys.).

I uwaga proszę zwrócić uwagę chodzi o inwestycje a więc gospodarkę a nie ujednolicenie i wrzucenie Zagłębia i miast GOP w części górnośląskiej do jednego wora.

Jak w kasie będzie więcej kasy (kasa=moc) to i na pracę u podstaw:
      - kasę na edukcację regionalną,
      - odkłamanie historii,
      - język śląski,

Naprawdę postarajcie się popatrzeć na to tak: będziemy silni w grupie to będziemy po jakimś czasie i silniejsi na niższych szczeblach.

Ja jako zadeklarowany anty-warszawiak w rozumieniu gospodarczym liczę, że to nam wyjdzie na dobre. Pamiętajcie liczą się z tymi, którzy są silni a nie z tymi, którzy są mali, skłuceni i nie potrafią gadać jednym głosem.

• Gość: OBSERWATOR S O S IP: *.internetdsl.tpnet.pl 23.01.10, 10:23

Miasta,Śląskie utraciły swą "Duszę".Aktualnym staje się posłanie polskiego
      Papieża-"Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi, tej Ziemi"- w tym
      przypadku śląskiej Ziemi.

PS:Santo Autonomia= S O S(Samorządne Obywatelskie Społeczeństwo) Tylko to
      uchroni od dalszej degradacji ten REGION.

• shroeder1970 I po co ustawa? 23.01.10, 16:33
      Jak władze miast będą chciały się dogadać, to i ustawa nie będzie im potrzebna. Ale jak do demokracji nie dorosły (a raczej nie dorosły, co widać np. po autorytarnym, a nie demokratycznym sposobie sprawowania władzy przez Uszuka) to i ustawa będzie martwa. Bo żaden nie będzie się chciał zrzec ani grama uprawnień na rzecz metropolii.
      A niestety... nie da się inaczej stworzyć czegoś nadrzędnego nad miastami, jeśli się nie da uprawnień.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka