Dodaj do ulubionych

Grzegorz Schetyna: Niech PO będzie jak Górnik Z...

IP: *.chello.pl 17.10.10, 22:55
Schetyna to niech się od Śląska odwali!!! Szczególnie po tym jak zabrał nam inwestycję IBM na rzecz Wrocławia!
Obserwuj wątek
  • gotrak Grzegorz Schetyna: Niech PO będzie jak Górnik Z... 18.10.10, 01:15
   Jeżeli chcemy stworzyć prężnie rozwijającą się metropolię Silesia, to z pewnością PO będzie skutecznie do tego dążyć, lecz jeżeli zagłosujemy przeciw jej programowi, to tylko dalej będziemy utrzymywać marnych biurokratów na dobrze płatnych prezydenckich posadkach, które niektórzy z nich uznali już za swój zawód. Śląskie miasta potrzebują przełomowych zmian!
   • r1111111 Re: Grzegorz Schetyna: Niech PO będzie jak Górnik 18.10.10, 07:47
    gotrak napisał:
    > Jeżeli chcemy stworzyć prężnie rozwijającą się metropolię Silesia, to z pewnośc
    > ią PO będzie skutecznie do tego dążyć, lecz jeżeli zagłosujemy przeciw jej prog
    > ramowi, to tylko dalej będziemy utrzymywać marnych biurokratów na dobrze płatn
    > ych prezydenckich posadkach, które niektórzy z nich uznali już za swój zawód. Ś
    > ląskie miasta potrzebują przełomowych zmian!

    Kiepsko Waść lobbujesz. To raczej zawoalowana groźba, niż przekonywanie do programu PO.
    Zaprezentowane przez Sz.P. metody czarno na białym pokazują, że PO stanowi zagrożenie dla demokracji.

  • Gość: Ślązak platforma jak Górnik? To wstyd! IP: 94.254.200.* 18.10.10, 08:43
   niech Schetyna się zastanowi co mówi bo dla większości Ślązaków Górnik to symbol zniewolenie Górnego Śląska przez stalinowskich najeżdzców. Kto się interesuje historią piłki njożnej ten napewno zna te fakty:Cyt:
   "Górnik powstał 14 grudnia 1948 roku, dzień później powstała PZPR. Powstała ze „zjednoczenia PPR i PPS czyli w wyniku wcielenia siłą PPS do PPR-u. Zjazd zjednoczeniowy, który utworzył równie legendarną co Górnik PZPR został zapowiedziany już 10 marca 1948. Termin zjazdu unifikacyjnego był zatem znany 9 miesięcy przed stworzeniem w Zabrzu pierwszego Koła Sportowego Zrzeszenia Górnik. Datę zjazdu zjednoczeniowego nowej komunistycznej partii wyznaczono dokładnie na 15 XII tegoż roku, twórcy Górnika doskonale wiedzieli jaki mogą zbić kapitał na utworzeniu klubu w przeddzień tej daty!!! W ten sam dzień utworzyć Górnika nie można było, bo kolidowało by to z tak zacną datą. 15 grudnia wszystkie informacje poświęcone były w ludowej Polsce utworzeniu nowej przewodniej siły narodu – PZPR.
   Powstanie wzorcowego socjalistycznego molocha sportowego o wdzięcznej radzieckiej nazwie Górnik miało być preludium dla tego wielkiego wydarzenia. Podobnie zresztą powstał sam Górnik, do klubu Zjednoczenie wcielono przymusowo wcześniej niezależne kluby: Skrę, Concordię i Pogoń. Wcielenie takie oznaczało po prostu ich brutalną likwidację! Ta data i okoliczności to nie przypadek. Przy zakładaniu Górnika uczestniczył zresztą delegat PPR – towarzysz Łączyński. Dlaczego tak wszystko łączono? To było podstawowe założenie stalinizmu: unifikacja i ujednolicenie społeczeństwa i wszelkich organizacji celem ułatwienia sprawowania nad nim ścisłej kontroli. Zbrodniczy zamysł zbrodniczego systemu. Dlaczego wcielano do Zjednoczenia? Bo była to sportowa komórka wytworu komunizmu – tzw. zjednoczeń węglowych, czyli państwowych kombinatów czuwających nad wydobyciem węgla, powstałych po wywłaszczeniu poszczególnych kopalń od prywatnych właścicieli i skomasowaniu ich w przemysłowe, prawdziwie stalinowskie megakombinaty.
   Tak przedstawiają się „zaszczytne” i jakże romantyczne początki tego tworu! Nie mają w Polsce analogii. Tej szukać trzeba w ZSRR, tam już w latach 30. powstawały przy kombinatach górniczych tzw. Szachtiory (czyli Górniki), będące ich sportowymi komórkami. Pełna unifikacja sportu ze strukturą totalitarnego państwa. Reasumując, akt stworzenia „wielkiego Górnika” nie miał nic wspólnego z niepokalanym poczęciem, przypominał raczej brutalny gwałt. Był owocem przestępstwa – sowietyzacji polskiego sportu. Na koniec cytat z książki pt. O tytuł mistrza Polski, encykl. Fuji, s. 80:
   „Gdy pamiętać, że za fuzją 4 liczących się klubów, które w końcu 1948 dały początek Górnikowi, stały niemałe środki finansowe i sprzyjające propagandowym celom partyjne decyzje polityczne, rozwój zabrzańskiego klubu nie może dziwić”.
   Nie dziwicie się, że pomysłodawcą przeszczepienia tych wzorów do Zabrza był pół-Rosjanin i komunista – Gajdzicki. Później był za to znienawidzony i musiał ukrywać się przed kibicami klubów, które zniszczył. Z tego propagandowego kombinatu uciekali piłkarze wcielonych do niego klubów. Zjawisko było o tyle dotkliwe, że kluby te prezentowały przed wcieleniem ich do Zjednoczenia znacznie wyższy poziom sportowy. Początki klubu nikną więc w oparach absurdu: piłkarze nie chcieli grać w Górniku a kibice nienawidzili twórcę tego tworu. Takie są jego groteskowe początki: kombinat państwowy, nie dość, że bez kibiców to jeszcze traktowany wrogo przez mieszkańców miasta w którym powstał.
   Wrogość wobec pomysłodawcy, nieukrywana awersja piłkarzy i kibiców do nowego tworu jest faktem historycznym. Nie dziwcie się, że w Zabrzu nie wiedzą gdzie i z kim Górnik rozegrał swój pierwszy mecz – to nie było ważne, nikt tego nie notował, nikogo to nie obchodziło. Liczyło się ile Górnik wyrobił % sportowej normy i czy piłkarze pilnie uczestniczyli w wykładach z marskizmu i leninizmu. Wiemy natomiast, że pierwszy mecz międzynarodowy drużyna Górnika rozegrała z Armią Czerwoną, ale domyślaliście się chyba? "

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka