Dodaj do ulubionych

Śląskiej godce trzeba pieniędzy

IP: *.syrion.pl 12.01.11, 17:10
Według mnie najbardziej reprezentatywną jest gwara okolic Rybnika - tam najwięcej ludzi nią mówi, mówią nią na co dzień, a nawet od święta (słynne kazania po śląsku w rybnickiej Bazylice), ponadto jest to taki region na pograniczu wpływów cieszyńskich, wielkomiejskiego Śląska i Opola.
Natomiast warto zwrócić uwagę na język niemiecki - ma on tyle odmiennych dialektów, że podobno język mieszkańca Dolnej Saksonii jest tak obcy Szwabowi jak serbsko-chorwacki Polakowi, a jakoś dało się go skodyfikować, co więcej jest językiem nauczanym nawet w naszych szkołach.
Obserwuj wątek
  • jacgg Śląskiej godce trzeba pieniędzy 12.01.11, 17:58
   To jest jakaś kpina? Nie ma słowników gwary śląskiej?! Jak długo jeszcze cwaniaczki spod znaku np. RAŚ (plus grupka kryptosympatyków np. w PO - dodatkowo w sposób nieodpowiedzialny grającej o głosy jak się da i gdzie się da, w GW czy DZ - czemu z sympatią przyglądają się np. rozmaite ziomkostwa zza Oder, DZ jest własnością bawarskiej firemki...) będą wyciągać ręce po pieniądze publiczne na finansowanie ich separatystycznych ciągotek, bzdurnych pomysłów budowania odrębnego narodu i wciskania ludziom kitów, że zespół gwar śląskich (np. górnośląskich, bo były także dolnośląskie) jest odrębnym językiem, zgoła niepolskim?

   Tutaj można sobie wygooglać pełno słowników gwary śląskiej (ok. 248 milionów wyników):

   www.google.pl/#hl=pl&source=hp&biw=1024&bih=608&q=s%C5%82ownik+gwary+%C5%9Bl%C4%85skiej&aq=1&aqi=g10&aql=&oq=s%C5%82ownik+g&gs_rfai=&fp=43801894de1a4228
   Jeżeli jacyś separatyści mają ochotę bawić się w kodyfikacje schloonzskij schprehy - niech to robią za swoje, prywatne pieniądze!!!!!! Skoro jest taki ucisk polonizacyjny na GŚ - z pewnością miliony uciskanych przez okupanta Górnoślązaków sfinansują to oraz inne przedsięwzięcia. Byłoby rzeczą wręcz ośmieszającą nasze państwo, gdyby zaczęło finansować takich ludzi!

   Liczba głosów, jakie uzyskał Adamus w niedawnych wyborach samorządowych do sejmiku województwa śląskiego: 2299 głosów (1,35%), a GW dawaj apiat', dalej będzie swoje lansować! Plura dostał się do Sejmu tylko dlatego, że podczepił się pod PO - dostał raptem 10,5 tys. głosów w wyborach parlamentarnych (już pięć lat wcześniej próbował, bez PO - to dostał 2707 głosów!). Kim jest Adamus, kim jest Plura - ja się pytam?! Kogo oni reprezentują?!

   Nie ma zakazu uczyć własnych dzieci najsampierw gwary (bo standardu nauczą się na pewno - w szkole, z mediów, książek, itd.). Jeżeli sami Górnoślązacy nie zawsze to robią - to jest ICH wola, widać nie jest to sprawa priorytetowa dla nas samych. Aczkolwiek wypadałoby jednak przekazywać dzieciom przynajmniej elementarną znajomość najbardziej "nieuczesanej", żywiołowej wersji naszej POLSZCZYZNY - ale zmusić nikogo przecież się nie da. Straszna rzecz się stanie, jeżeli rzeczywiście zespół gwar górnośląskich za np. sto lat rzeczywiście niemal roztopi się w standardowej polszczyźnie!...

   Mamy stosunkowo skromne fundusze na edukację w tym kraju i jeszcze mielibyśmy wydawać je na takie wątpliwe, doktrynerskie pomysły - twardogłowych, ksenofobicznych separatystów, że powtórzę to raz jeszcze. Scalenie Górnego Śląska niepotrzebnie rozbitego na dwa województwa plus aglomeracji katowickiej niepotrzebnie rozbitej na miasta i miasteczka w sposób miejscami totalnie sztuczny - TAK. Usiłowania robienia separatystycznego, ksenofobicznego grajdoła z wciąż kluczowego dla całej Polski regionu, centralnie położonego w całej Grupie Wyszehradzkiej -NIE!
   • Gość: wiekszosciowo za Scalenie G.Slaska i aglom.katowickiej ............ IP: *.hsi2.kabelbw.de 12.01.11, 19:13
    Cyt.: ... " Scalenie Gornego Slaska niepotrzebnie rozbitego na dwa wojewodztwa
    plus aglomeracji katowickiej niepotrzebnie rozbitej na miasta i miasteczka w sposob
    miejscami totalnie sztuczny - TAK.
    Usilowanie robienia separatystycznego, ksenofobicznego grajdola z wciaz kluczowego
    dla calej Polski regionu ....... - NIE ! " ...

    Jestem takze za scaleniem G.Slaska w jedno wojewodztwo na zasadzie:
    cale woj.slaskie + cale wojewodztwo opolskie,
    czyli wraz z Czestochowa, Zaglebiem, Zywieckim, Nysa, Brzegiem i Namyslowem.
    Co do aglomeracji katowickiej, to utrzymywanie nienaturalnego rozbicia na kilkanascie miast GZM i okolicy - zakrawa juz na zmowe lokalnych kacykow z cichym poparciem niesamowicie przerosnietej administracji samorzadowej.
    Podsycanie lokalnych antagonizmow pomiedzy czscia slaska i zaglebiowska zakrawa na zdalne sterowanie, poprzez lobby 14 stolkow GZM.
    Po obu stronach Brynicy bezwzgledna wiekszosc stanowia przeciez rdzenni Polacy.
    Slazacy sa juz w mniejszosci, ale prawa narodowe im sie naleza.
    Choc generalnie jestem zwolennikiem RAS, to nie popieram rasiowego podejscia do zgody na utrzymywanie podzialu aglomeracji.
    Tu RAS i prezydenci miast GZM jada na jednym wozku - " przeciwnikow postepu"
    Program RAS co do autonomii - wszystkich wojewodztw jest OK.
    To nie tylko przypomina sytuacje niemieckich landow, ale takze amerykanskich stanow - USA jest przeciez panstwem federalnym o zroznicowanym prawie stanowym, a jest najpotezniejszym ( jedynym supermocarstwem ) panstwem swiata.
    Straszenie autonomia z programu RAS - jest wiec gruba przesada.
    • rico-chorzow Re: Śląskiej godce trzeba pieniędzy 13.01.11, 10:01
     bartoszcze napisał:

     > jacgg napisał:
     >
     > > To jest jakaś kpina? Nie ma słowników gwary śląskiej?!
     >
     > Ciekawe po co się opracowuje nowe słowniki języka polskiego, jest ich tak dużo.


     Każdy język - żyje -,jest społeczność,która nim operuje,łacinę zwą - językiem martwym -,brakło społeczności,abstrakcji lingwistycznej,ludzi.

     A jak richtich fajnie konsek we łacinie przecytać....i.....ja spokopić:)
   • pieronski_hanys Re: Śląskiej godce trzeba pieniędzy 13.01.11, 11:45
    Śląsk leży w większości w Polsce, dlatego w interesie Polski jest, by kultywować tożsamość mniejszości śląskiej, w tym język.

    Ślązacy płacą podatki, woj. śląskie jest drugim po mazowieckim najbogatszym polskim województwem, drugim po mazowieckim płatnikiem netto, dlatego pieniądze, które polski rząd zainwestuje w profesjonalny słownik mowy śląskiej są też nasze.

    Czy Polska pobiera granty z UE? Dlaczego więc sugerujesz, by Ślązacy - obywatele Polski byli pozbawieni grantów z funduszów unijnych i krajowych? To jakaś nowa forma dyskryminacji Ślązaków?

    Mowa kaszubska też składała się z kilkudziesięciu odmian, dlatego musiała powstać jedna wersja - zestandaryzowana. Dziś, po latach zakłamania historii Śląska w PRLu i powtarzaniu tych bzdur w wolnej Polsce, Ślązacy upominają się o swoje.

    Kultywowanie kultury, w tym języka mniejszości etnicznych to standard w Europie Regionów. Czyżby Polska miała inne standardy?

    > Scalenie Górnego Śląska niepotrz
    > ebnie rozbitego na dwa województwa plus aglomeracji katowickiej niepotrzebnie r
    > ozbitej na miasta i miasteczka w sposób miejscami totalnie sztuczny - TAK.

    Cieszę się, że chociaż to popierasz. Czy wiesz, że z inicjatywą utworzenia województwa górnośląskiego wyszły osoby związane z tymi "separatystami" z RAŚ?

    sprawdź: gornoslaskie.pl/ - polecane strony również
    • pieronski_hanys o woj. górnośląskim 13.01.11, 11:47
     Przemysław Jedlecki, Gazeta Wyborcza
     2008-08-25, ostatnia aktualizacja 2008-08-26 12:17

     Michał Buchta, politolog z Żor i działacz RAŚ, założył stronę gornoslaskie.pl, na której przekonuje, że województwo śląskie powinno połączyć się z opolskim w jedno - górnośląskie. Politycy są sceptycznie nastawieni do pomysłu. - Jeśli zaczniemy dyskusję o województwie górnośląskim, otworzymy puszkę Pandory - mówi Marek Wójcik, poseł PO.

     - Skoro jest województwo dolnośląskie, to logika nakazuje, żeby było też górnośląskie. W końcu Opole to stolica Górnego Śląska - mówi Buchta i dodaje, że województwo opolskie nie sprawdziło się, ponieważ województwa śląskie i dolnośląskie radzą sobie o wiele lepiej w niemal wszystkich dziedzinach. W dodatku opolskie straciło ostatnio szansę na fabrykę Mercedesa

     czytaj więcej
    • jacgg Re: Śląskiej godce trzeba pieniędzy 13.01.11, 18:19
     Nie kłam RAŚ-isto (na pewno nieraz już czytałeś tą informację, pisałem o tym wiele razy już, ale wy macie to do siebie - a ty w szczególności, że kłamiecie jak najęci i kłamać będziecie - jako goebellsowskie bękarty macie wprasowane pod swoje ciasne czaszki, że kłamstwo wielekroć powtórzone staje się prawdą, jesteście modelową sektą, która bez ustanku powtarza te same bzdety, w koło Macieju - odporną, impregnowaną na jakąkolwiek merytoryczną dyskusję), że wyście se wymyślili województwo górnośląskie.

     Premier Jerzy Buzek (którego nieraz już zdążyliście razem z waszym Kucem/Kutzem obsmarować) w 1999 roku planował jedno, duże województwo górnośląskie, co zawetował ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski zbierający głosy dla SLD wszędzie i wszelkimi możliwymi sposobami (na tzw. Opolszczyźnie ryja darła w tej sprawie niejaka Aleksandra Jakubowska, urodzona w Pruszkowie pod Warszawą i tamże do dziś zamieszkała, z tejże "Opolszczyzny" kilka razy wybierana przez ciemny lud do Sejmu, aż wybuchła afera korupcyjna z jej udziałem w Elektrowni Opole, a niewiele później ta paniusia po pijaku rozjechała samochodem rowerzystę na deser), chociażby rozwalając reformę administracyjną.

     Wasz guru - "doktór" Gorzelik - w ZLNŚ się wtedy udzielał, bełkotał o opolskim piciu herbaty (które i owszem - SLD urządziło!...:))), o małpach i zegarkach, Strasburgiem straszył, o "języku śląskim" perorował - własne dzieci nauczywszy wyłącznie standardowej polszczyzny, jak się niedawno okazało. Nie zaprzątał sobie głowy takimi bzdetami...

     Przestać pieprzyć, że reprezentujecie NAS, Górnoślązaków, RAŚ-istowski oszołomie. Prawie nikt na was tutaj nie głosuje, jesteście politycznym marginesem, wbij to sobie do swojej kwadratowej głowy!
     • pieronski_hanys Re: Śląskiej godce trzeba pieniędzy 13.01.11, 19:18
      Chyba mnie z kimś mylisz. Moje związki z RAŚ są takie, że popieram część ich działań.

      Premier Buzek zaproponował województwo śląskie z Opolem, Katowicami i Częstochową - racja, tyle że w wyniku debaty w sejmie ostateczną propozycją rządu były osobne województwa: opolskie i śląskie (bez Opola). I to też prezydent Kwaśniewski zawetował, jednak ostateczną ofertą rządu Buzka były odrębne województwa: śląskie bez Opola i opolskie, siłą rzeczy, z Opolem.

      Pisząc, że Michał Buchta z RAŚ "wymyślił" woj. górnośląskie, miałem na myśli to, że w ostatnich kilku latach wrócił do tej koncepcji i zaproponował zgodną z krainę geograficzną nazwę: górnośląskie.


      Napis się herbaty, idź na spacer, łyżwy, narty, bo to forum ci szkodzi. Więcej luzu i otwartości na inne poglądy.

      Ostatnie pytanie: które z moich stwierdzeń napisanych wyżej jest kłamstwem?
  • Gość: co najmniej 13 Niektorzy ludzie chca pieniedzy................... IP: *.hsi2.kabelbw.de 12.01.11, 18:24
   To nie slaskiej godce potrzeba pieniedzy, tylko niektorym ludzia marza sie pieniadze, instytuty naukowe i nowe naukowe cieple podadki.
   Sa tacy "naukowcy i politycy", ktorzy zajma sie wszystkim, wszystkim co przynosi pieniadze -
   niezaleznie czym.
   Jest tak wiele odmian jezyka slaskiego, ze mozna mowic tylko o slaskiej grupie jezykowej.
   ... " - To nierealne ! W regionie mamy co najmniej 13 odmian godki.
   Slazak z Cieszyna nie dogada sie z Opolaninem.
   Tworzenie jednego ujednoliconego slaskiego bedzie sztucznym tworem -
   uwaza senator Maria Panczyk " ...
   ......................................................................................................................................
   Jestem zwolennikiem Ruchu Autonomii Slaska, oraz zwolennikiem wpisywania narodowosci slaskiej podczas spisu powszechnego,
   ale nie jestem zwolennikiem majstrowania przy slaskiej grupie jezykowej przez ludzi do tego nie upowaznionych.
   Najwazniejsze jest ustawowe uznanie narodu slaskiego,
   a dopiero reprezentanci wybrani przez narod slaski moga powolac
   Narodowa Komisje Kodyfikacyjna Jezyka Slaskiego.
   Potem musi byc przeprowadzone referendum ktore uzna odp. wersje j.sl opracowana przez w/w
   Komisje.
   Dzis kodyfikacja zajmuja sie "wszyscy" - TYLKO NIE SLAZACY !!!
   PS:
   Uznanie narodu slaskiego przez Sejm RP moze nie nastapic szybko.
   Przed nami jeszcze spis powszechny.
   Potem moze nastapic jeszcze okres (...), ktory moze potrwac nawet kilka miesiecy, czy kilka lat.
   Tymczasem niech sie Ci dobrzy profesorowie przekwalifikuja w kierunku nauk scislych/technicznych - na takie opracowania jest zapotrzebowanie spoleczne.
   Slaskie jezyki prosze na tym etapie zostawic w spokoju.
   Bez kodyfikacji j.sl. tez sie jest Slazakiem
   i jaka frajda KAZDY MOZE MOWIC JAK CHCE !
   Czy to nie piekne ?
   • Gość: trzy rzeczy Re: Autonomia IP: *.hsi2.kabelbw.de 12.01.11, 20:37
    Sa trzy rzeczy istotne na G.Slasku (oprocz gospodarki slaskiej i spraw ogolnopolskich):
    1. autonomia,
    2. uznanie narodu slaskiego.
    i 3. podejscie do j.sl. (jezykow/jezyka).
    ad 1. autonomia dla wszystkich mieszkancow woj.slaskiego - tak jak w okresie II RP.
    Prosze wziasc pod uwage, ze Ruch Autonomii Slaska to parta lokalna na ktora glosuja nie
    nie tylko Slazacy, ale przedstawiciele roznych opcji narodowych.
    ad 2. uznanie narodu slaskiego przez Sejm RP - nie musi poprzedzac kodyfikacja j.sl.,
    wystarczy zostawic sprawe
    jezykowa tak jak jest. Kazdy mowi tak jak chce, a jest Slazakiem ( podobnie jak w rozwiazaniach narodowo-jezykowych Norwegii, czy Irlandii )
    ad 3. sprawe jezyka/jezykow slaskich zostawic przedstwaicielom narodu slaskiego - po uznaniu przez Sejm - pochodzacym z wyborow powszechnych przeprowadzonych wsrod mniejszosci slaskiej.
    = liczba glosow w wyborach do sejmiku slaskiego, jakie uzyskal Adamus (PLS - slabikorz)
    mowi sama za siebie 2299 (1,35%) - czyli majstrowanie przy j.sl nie uzyskalo spolecznego
    poparcia (...).
  • Gość: kunstler Do jacgg IP: *.dynamic.chello.pl 12.01.11, 21:10
   Czytając pana wpisy odnoszę wrażenie, że nie jest pan człowiekiem pozbawionym inteligencji.
   Tylko skąd u pana tyle jadu i zaciekłej nienawiści do Ślązaków? Jest sprawą oczywistą, że na swojej rodzinnej ziemi Ślązacy stanowią obecnie mniejszość etniczną i aby przetrwać, zachowując swoją tożsamość, walczą o prawa przynależne im w demokratycznym państwie- w tym prawo do uznania własnego języka.
   Jeśli nie jest pan Ślązakiem, to tym bardziej nie wypada zabierać głosu w kwestiach, które pana nie dotyczą.
   • jacgg Re: Do jacgg 12.01.11, 21:49
    Dlaczego pańskim zdaniem Ślązacy to jest to samo, co zwolennicy i członkowie RAŚ, ZLNŚ, MN, czy Landsmannschaft Schlesien – Nieder- und Oberschlesien e. V. bądź Bund der Vertriebenen?!...:)

    Na Górnym Śląsku wciąż żyje KILKA MILIONÓW Górnoślązaków (tzw. pnioków, poza ludnością napływową, której niektórzy potomkowie zasilili w niemałym procencie grono tych kilkuset aktywistów RAŚ - na tyle szacuje się ich szeregi..., latających z żółtymi papierami po okolicy i czyniących wiele hałasu, niczym ta przysłowiowa krowa, co im głośniej ryczy - tym mniej mleka daje; casus dziadunia Gorzelika ze strony mamy - nacjonalisty spod Przemyśla, po którym zapewne odziedziczył swój temperament i zapalczywość, choć może także po swoim dziadku ze strony ojca, powstańcu śląskim, zapewne obaj się w grobach przewracają, podobnie jak matka Kuca alias Kutza - jest już powszechnie znany; z kolei np. sekretarz RAŚ nawet nie zna gwary śląskiej, a jego rodzice pochodzą z Małopolski).

    Jestem jednym z nich. Moja rodzina - zarówno ze strony ojca jak i matki - od stuleci żyje na Górnym Śląsku. Proszę sobie sprawdzić, ilu członków ma i jakim poparciem cieszy się RAŚ w naszym regionie. Szczególnie jego zachodniej części. Mimo bardzo hałaśliwej propagandy i wielkiego wsparcia przez całe lata ze strony np. tzw. euroentuzjastów z katowickiego oddziału GW (zwolenników Europy Stu Flag...). To panu raczej nie wypada w taki a nie inny sposób wtrącać się w nasze sprawy - mieszkając poza Polską, klikając z Niemiec. Ja od urodzenia mieszkam tutaj. W samym środku regionu.

    Kultywuj pan tam swoją tożsamość i język. Jesteś pan członkiem lub sympatykiem jakiejś organizacji/stowarzyszenia pielęgnującego górnośląską kulturę regionalną i gwarę górnośląską w Niemczech, starającego się hamować proces całkowitej germanizacji emigrantów np. z Górnego Śląska, których potomkowie na ogół już w pierwszym pokoleniu znają praktycznie wyłącznie STANDARDOWĄ niemczyznę?
    • Gość: olo Re: Do jacgg IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.01.11, 22:09
     "Jestem jednym z nich. Moja rodzina - zarówno ze strony ojca jak i matki - od stuleci żyje na Górnym Śląsku". Poprostu umarlem ze smiechu:):):):) Czlowieku ogarnij sie!!! Nie pisz bzdur! Nie potrafisz napisac jednego zdania poprawnie w gwarze slaskiej!!!! Jestes klamca !!!!
     • jacgg Re: Do jacgg 12.01.11, 22:20
      A co ty tak latasz za mną i się podklejasz?...:)

      Przecież mnie nikt nie czyta! Ignoruj, zamiast pierdzieć swoje coraz bardziej rozpaczliwe głupotki! Chyba, że chcesz być elementem rozrywkowym, jak Makula czy ...Polok!...:)))
      • Gość: olo Re: Do jacgg IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.01.11, 22:40
       A co ty tak latasz za mną i się podklejasz?...:)

       """"Przecież mnie nikt nie czyta! Ignoruj, zamiast pierdzieć swoje coraz bardziej rozpaczliwe głupotki! Chyba, że chcesz być elementem rozrywkowym, jak Makula czy ...Polok!...:))) """" Ja tam nie wiem ale co do jak to powiadasz "glupotek" nie masz rywali na tym forum:):) w tej dyscyplinie jestes miszczem:):) ja sie swietnie bawie....a ty???:):):):)
      • Gość: Volx Re: Do jacgg IP: *.cable.smsnet.pl 12.01.11, 22:43
       RAsiowcy mają paranoję określania się jako jedyny głos WSZYSTKICH ŚLĄZAKÓW, normalnie jakaś mania. Moi przodkowie też na Śląsku żyją od setek lat (przynajmniej 200 - do tylu się dokopałem). Moi sąsiedzi i znajomi Ślązacy w większości nie popierają RAŚ! Więc skąd ta obłuda? Wytłumaczenie jest proste - podstawowa cecha szlezjerskiego charakteru - kłamstwo i obłuda.

       PS. Proszę olo nie pisać o polskich cecha bo mnie to nie itrasi. Jestem ze Śląska interesuje mnie Śląsk.
       • Gość: olo Re: Do jacgg IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.01.11, 23:17
        RAsiowcy mają paranoję określania się jako jedyny głos WSZYSTKICH ŚLĄZAKÓW, normalnie jakaś mania. Moi przodkowie też na Śląsku żyją od setek lat (przynajmniej 200 - do tylu się dokopałem). Moi sąsiedzi i znajomi Ślązacy w większości nie popierają RAŚ! Więc skąd ta obłuda? Wytłumaczenie jest proste - podstawowa cecha szlezjerskiego charakteru - kłamstwo i obłuda.

        PS. Proszę olo nie pisać o polskich cecha bo mnie to nie itrasi. Jestem ze Śląska interesuje mnie Śląsk. Wiedzialem ze jestem twoim ulubionym nickiem Adasiu:):) etap twoich cech mamy juz za soba:):) do tego nie bedziemy wracac !!! SLAZAKU:):):):)
    • jacgg Re: Do jacgg 12.01.11, 22:13
     (nie wiem, czy pan się orientuje, że bodaj główny pomysłodawca - a w każdym razie najbardziej aktywny bojownik na tym polu w ciągu ostatnich kilkunastu lat - odgrzewania XIX-wiecznych nacjonalizmów w zgoła już groteskowym wydaniu pod szyldem: schloonzsko nacyjo i schloonzsko schpreha, czyli pan "doktór" Gorzelik własnych dzieci nie nauczył ni w ząb schloonzskij schprehy, znają one wyłącznie standardową polszczyznę...

     jeszcze kilka lat temu główny ideolog ZLNŚ, latający ze skargami na Polskę do Strasburga w jego imieniu - wyślizgał się z tej organizacji, gdy nawet w Strasburgu został odprawiony z kwitkiem a jego koledzy skompromitowali całą tą hucpę swoimi pociesznymi wypowiedziami na temat polityki międzynarodowej na ...Kaukazie czy polskich obozów koncentracyjnych - i nie tylko;

     ponieważ dostał promile głosów w wyborach do Europarlamentu - to obecnie zamienił się w "nowoczesnego samorządowca", reanimującego dawne kluby piłkarskie niemieckich szowinistów i do niedawna zakłócającego sesje sejmiku machaniem żółtymi papierami, obecnie dzięki wielkiej akcji GW i Starego K. sam w nim siedzi i o kolory krzesełek na Stadionie Śląskich dzielnie walczy za pieniądze podatników, które przez całe jego życie są podstawą egzystencji pana Gorzelika - pracownika POLSKIEJ, PAŃSTWOWEJ uczelni, na tychże uczelniach zdobył całe wykształcenie, jakim się legitymuje - choć go nie używa już zbyt aktywnie, chyba bardziej go polityka interesuje, niż zabytki...)
    • Gość: olo Re: Do jacgg IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.01.11, 22:15
     Na Górnym Śląsku wciąż żyje KILKA MILIONÓW Górnoślązaków (tzw. pnioków, poza ludnością napływową, której niektórzy potomkowie zasilili w niemałym procencie grono tych kilkuset aktywistów RAŚ - na tyle szacuje się ich szeregi..., latających z żółtymi papierami po okolicy i czyniących wiele hałasu, niczym ta przysłowiowa krowa, co im głośniej ryczy - tym mniej mleka daje; casus dziadunia Gorzelika ze strony mamy - nacjonalisty spod Przemyśla, po którym zapewne odziedziczył swój temperament i zapalczywość, choć może także po swoim dziadku ze strony ojca, powstańcu śląskim, zapewne obaj się w grobach przewracają, podobnie jak matka Kuca alias Kutza - jest już powszechnie znany; z kolei np. sekretarz RAŚ nawet nie zna gwary śląskiej, a jego rodzice pochodzą z Małopolsk I dobrze ze sekretarz Ras nie zna gwary slaskiej....i bardzo dobrze!!!! Dla Slazaka kryteria oceny czlowieka sa dwa MADRY albo GLUPI DOBRY albo ZLY. To twoi rodzice sie przewracaja w grobie ,choc mysle ze nienawisc do innych wyssales z mlekiem matki.Wiec moze NIE!!!!!!
    • Gość: kunstler Re: Do jacgg IP: *.dynamic.chello.pl 12.01.11, 22:45
     "Chachnyli żeście sie festelnie" panie jacgg. Wysnuł pan zbyt pochopne wnioski odnośnie mojej osoby. Chyba zmylił pana mój nick. Gdybym nie był Ślonzokiym z krwi i kości zamieszkałym na Górnym Śląsku, nie ośmieliłbym się zabierać głosu.
     Z tym "pniokiym" za jakiego pan się podaje to blef i mistyfikacja. Nikt nie uwierzy w to żeby "richtik Ślonzok" tak ostro negował próby podtrzymania śląskiej tożsamości, kultury i języka jakie podejmują jego pobratymcy.
     • jacgg Re: Do jacgg 12.01.11, 23:08
      A, rzeczywiście spojrzałem na rozszerzenie adresu postu niżej - zaledwie z wyrazami poparcia pańskiego postu...

      "Festelnie"?!...:))) A kaj się tak godo?...:))) W schloozskij wikipedyji (1860 "artiklůw" po ilu to już latach?)?...:))) "Richtik"?...:))) Róbcie ta ściepa na waszo kolejno "kodyfikacyjo" (za swoje, prywatne pieniądze) - będzie więcej uciechy, a myni ostudy!...:)))

      Co byście to jeszcze padali, panie kunstler - pośmioł bych się jeszcze? Te wasze próby to jest kupa śmiechu, a to jest wasza "kultura" (krytyków tej malowniczej instalacji "doktór" Gorzelik bodajże do sądu chciał podawać - rozprawiając o nowoczesnej Europie, czyż nie?...):

      wyborcza.pl/55,76842,6991099,,,,7032704.html
      Niechże wreszcie który z was napisze wreszcie wielkie dzieło - schlooznskóm schprehóm, które nami wstrząśnie i nas porazi, oczęta ślepe otworzy na naszą narodowość, swoistość i zgoła niegorolską czystość, niewinność, wielkość i piękno pierwotnie, bielą jaśniejące wśród okupacyjnej nocy, niczym Chrystus zmartwychwstały - zwycięzca śmierci, piekła i Szatana!
    • Gość: Zachod G.Slaska RAS - / - MN IP: *.hsi2.kabelbw.de 12.01.11, 22:59
     W zachodniej czesci G.Slaska RAS nie ma nic do powiedzenia, poniewaz tam wsrod Slazakow glosy zbiera Mniejszosc Niemiecka (MN). Mniejszosc Niemiecka to jedyna organizacja Slazakow gdze nie naleza do niej Slascy Polacy - tak jak to jest mozliwe w RAS.
     W polskich wyborach samorzadowych wielu potencjalnych wyborcow Mniejszosci Niemieckiej nie bierze udzialu, poniewaz pracuja w tym czasie w Niemczech.
     ........................................................................................................................................
     Ta sytuacja zmieni sie po podpisaniu przez przeydenta Ustawy Kodeks Wyborczy -
     w Sejmie i Senacie ustawa przeszla i brakuje tylko podpisu prezydenta.
     Od tego czasu osoby przebywajace za granica beda mogly GLOSOWAC KORESPONDENCYJNIE,
     TAKZE W WYBORACH SAMORZADOWYCH !
     Zwiekszy sie wtedy ilosc glosow oddawanych nie tylko na MN, ale i na RAS.
     Jest to wazne rozwiazanie, poniewaz po 1.maja szykuja sie masowe wyjazdy do Niemiec,
     takze ze strony Wschodniego Gornego Slaska.
     Nowi przybysze zaktywizuja tez politycznie zasiedzialych w Niemczej Gornoslazakow, ktorzy nie czynili dotychczas uzytku z podwojnego obywatelstwa, poniewaz niemozliwe bylo dotychczas glosowanie korespondencyjne.
     Tylko z samego woj. opolskiego w Niemczech pracuje ok. 120.000 osob majacych nie tylko podwojne obywatelstwo, ale i podwojne zameldowanie (w Polsce i w Niemczech):
     XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
     Niepowazne - juz wkrotce bedzie powiedzenie :
     JAK SIEDZISZ W NIEMCZECH, TO NIE WTRACAJ SIE DO SPRAW TU NA G.SLASKU
  • Gość: Rysio Śląskiej godce trzeba pieniędzy IP: *.joynet.3s.pl 12.01.11, 22:00
   Niektórzy na tym forum myślą, że zatrzymają bieg rzeki. Nic z tego, dorasta nowe pokolenie Ślązaków, które potrafi zadbać o swoją kulturę, tożsamość i język. Bercik, to historia dla niedouczonych goroli. Nie widzę problemu, żeby nie mógł powstać słownik j.śląskiego. W każdym języku na określenie jakieś rzeczy używa się kilku wyrazów. 200 tyś. pln to nie jest jakaś zabójcza kasa i wystarczy zrobić ściepę u nas i u ziomali za granicą.
  • veneciano Wielki szacunek dla pana Marka Plury 12.01.11, 22:30
   Podziwiam jego wytrwałość i niezłomność. Właśnie takich ludzi potrzeba dzisiejszemu Śląskowi: dumnych ze swojej Ojczyzny i nieugiętych!
   "Dupowatym" i potulnym tzw. autorytetom wyrosłym z PeeReLowskiej gleby na warszawochwalczym biciu pokłonów centrali już podziękujemy. A pani Pańczyk-Pozdziej? No coż, może powinna wrócić do "Soboty w Bytkowie"? W roli Żymłowej była bardzo pocieszna.
  • Gość: obiektywny róbta co chceta ale za własne! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.01.11, 23:04
   słownik chcecie to sobie go sfinansujcie sami nieroby z kormelowa! W innych regionach lokalne społecznosci same we własnym zakresie dbają o kultywowanie i pielęgnowanie tradycji i historii.I nie potrzebują na to żadnych uchwał,ustaw czy subwencji.

   Nauczyliście się za PRL-u być na piedestale i o to aby zabiegać o wasze wzgledy ale te czasy już przeszły do lamusa!
   • pieronski_hanys Re: róbta co chceta ale za własne! 13.01.11, 12:17
    Śląsk leży w większości w Polsce, dlatego w interesie Polski jest, by kultywować tożsamość mniejszości śląskiej, w tym język.

    Ślązacy płacą podatki, woj. śląskie jest drugim po mazowieckim najbogatszym polskim województwem, drugim po mazowieckim płatnikiem netto, dlatego pieniądze, które polski rząd zainwestuje w profesjonalny słownik mowy śląskiej są też nasze.

    Czy Polska pobiera granty z UE? Dlaczego więc sugerujesz, by Ślązacy - obywatele Polski byli pozbawieni grantów z funduszów unijnych i krajowych? To jakaś nowa forma dyskryminacji Ślązaków?

    Mowa kaszubska też składała się z kilkudziesięciu odmian, dlatego musiała powstać jedna wersja - zestandaryzowana. Dziś, po latach zakłamania historii Śląska w PRLu i powtarzaniu tych bzdur w wolnej Polsce, Ślązacy upominają się o swoje.

    Kultywowanie kultury, w tym języka mniejszości etnicznych to standard w Europie Regionów. Czyżby Polska miała inne standardy?
  • firiduri Śląskiej godce trzeba pieniędzy 13.01.11, 02:07
   Oczywiście, słownik jest niezbędny jeżeli Ślązacy aspirują do własnego języka i chcą utrzymać przy życiu własną tożsamość. Trudno bez tego sobie wyobrazić jakąkolwiek systematyczną edukację. Nia pewno się jej nie zbuduje w oparciu o rachityczne opracowania w Wykipediach. Nie brakuje na Śląsku ludzi kompetentnych, mających dorobek i przygotowanie. Niestety, ich działania już nie wzbudzają takiego entuzjazmu jakie wywołuje program RAŚ. Czyżby przyszły śląski naród jednak unikali ciężkiej, mrówczej i mało widowiskowej pracy, na korzyść pozornie efektownych programów RAŚ?
   Od czasu kiedy w Polsce można korzystać z dobrodziejstw demokracji nikt nie zabrania Ślązakom pielęgnowania własnej tożsamości, ubiegania się o uznanie języka i narodowości, co pewnie nastąpi jeżeli Ślązacy sami o to zadbają. Jest tylko jedna uwaga: Śląsk leży w granicach Polski. Zamiast pokrętnie starać się o zbudowanie równoległej administracji, zamiast się mamić przedwojenną autonomią i niegdysiejszym skarbem, które to mają od razu uzdrowić Śląsk, zamiast powoływać się na obce wzory demokracji przemilczając ile one w krwi kosztowały – zadbajcie o własny język. Bez własnego języka jak bez dachu nad głową. Tym czasem jest gdzieś poważne miejsce na Śląsku, gdzie można przyjechać i uczyć się tego języka? Czy te 200 tyś to jakaś suma nie do zdobycia? Wystarczyłoby gdyby kibice zrezygnowali w ogóle z krzeseł na stadionie w Chorzowie. Jeden sezon na stojąco i już macie słownik – prawdziwy, nie z internetu.
  • aborygen11 Re: Śląskiej godce trzeba pieniędzy 13.01.11, 11:19
   Dziwne. Tyle lat się słyszało że ślonsko godka to właściwie język polski, ot kilka germanizmów, parę słówek czeskich i staropolskich. Aż tu nagle p. Pańczyk twierdzi:
   "Ślązak z Cieszyna nie dogada się z Opolaninem."
   No to jak to w końcu jest pani senator?
   • rico-chorzow Re: Śląskiej godce trzeba pieniędzy 13.01.11, 11:55
    aborygen11 napisał:

    > Dziwne. Tyle lat się słyszało że ślonsko godka to właściwie język polski, ot ki
    > lka germanizmów, parę słówek czeskich i staropolskich. Aż tu nagle p. Pańczyk t
    > wierdzi:
    > "Ślązak z Cieszyna nie dogada się z Opolaninem."
    > No to jak to w końcu jest pani senator?

    Zapytaj pani profesor,senator Pańczyk czy wie gdzie jest - lewo czy prawo -,zgadnie prędzej słoma albo siano,to militarne wychowanie żołnierzy rosyjskich,żeby widzieli po której stronie mają karabin.
    • Gość: Przemyskie Re: Śląskiej godce trzeba pieniędzy IP: *.hsi2.kabelbw.de 13.01.11, 21:17
     jezyk ukrainski jest podobny do rosyjskiego.
     Dziadek waszego przywodcy pochodzi z okolic Przemysla krok do Ukrainy.
     Zly temat poruszyles moga cie wyrzucic z RAS - iu.
     No ale na powaznie:
     Wszyscy juz w wojewodztwie wiedza liu Slazakow, a ilu slaskich Polakow i Polako-Slazakow (Gorzelik) jest w RAS - iu.
     I wszystko jest OK dopuki RAS walczy o interesy G.Slaska, bo dotychczas nikt tym sie nie zajmowal.
     RAS jest ta partia ktora sprzeciwila sie kolonialnej polityce wobec G.Slaska i chwala za to
     ..................................................................................................................................
     A zkad Panie "rico" Pan pochodzisz skoro nie slyszales o zroznicowaniu slaskiej grupy jezykowej.
     Pojaw sie Pan, prosze, na jakims spodkaniu z Pania senator Panczyk,
     moze byc ciekawie.
  • fyrlok Śląskiej godce trzeba pieniędzy 13.01.11, 15:36
   Aa i jesze cojsik:

   Czamu durs ino polonisci ???? (czesciowo ci sami, co niewdawno przekrecali historie, kulture, odmawiali Slazakom jezyka i odrebnej i !) Czamu niy miyszane grupy prawdziwych fachowców ? np. bohemisci, germanisci, "ingwisci porównawczy", historycy, socjologia itd.

  • amoremio Śląskiej godce trzeba pieniędzy 13.01.11, 21:55
   "Chamy czapki z głów jego zesłał bóg
   Chamy czapki z głów on ma złoty róg


   Hanys Hanys Hanys Hanys


   Godoł mi fater jymu zaś ołpa
   Że Ślonsk powstanie chociaż już upad
   W Chorzowie Starym urodzioł się bajtel
   Ze prostyj dziołchy w starym chlywiku
   Ojciec niy znany zaś Józek gołymbiorz
   Boł za frajera bo się zlitowoł
   Dali mu Hanys bo jak mu dać mieli
   Toż on wybrany to zbawca tyj ziymi


   Szło trzech chacharów płacz usłyszeli
   łoroz stanyli i zrozumieli
   Dary trza przyniyść do tego bajtla,
   Co go matula kołysze w mantlu
   Karlik mu przyniós staro giskana
   Znod na hasioku kajś na Tru...a
   Pyjter we flaszce trocha jabola
   Na tyla mu jego status pozwoloł
   Ziga mioł z trakcji trzy kilo drutu
   Co móg go sprzedać na punkcie skupu
   Ale niy sprzedoł pad na kolana
   I tak najebany zasnoł do rana
   Synek boł zdolny zostoł stolorzem
   Rzeźbioł się świątki w kościele krzyże
   Słowo godało że bydzie powstanie
   Na jego czele tyn Hanys stanie


   Wierzymy wierzymy! W Hanysa moc
   Jadymy jadymy! Z nami pódź
   Wierzymy wierzymy! W Hanysa moc
   Jadymy jadymy! Wstaje Ślonsk


   Roześlesz wici przed świtem
   Niech jadą we cztery strony
   Bądź gotów nim wstanie słońce
   Z ryngrafem bogarodzicy


   Lot mioł dwanoście jak uciyk rodzicom
   Nikt go niy szukoł no bo i po co
   W szynku tłumaczoł coby powstali
   I coroz wiyncyj Jego suchali
   Zebroł ich tuzin i gonioł po Śląsku
   Wszyskim tumaczoł co Śląsk co Polska
   Poszoł na hołda z nim luda chmara
   Mioł ino żymła i jedna ćwiara
   Wierzyć niy trzeba ale tak było
   Cztyry tysiące się nadupcyło
   Potym zaś inne cuda wyczynioł
   Jabcoka w syfonie przemienioł w wino
   Po Rawie chodzioł galot niy zmoczoł
   Roz go jedyn karlus zoboczył
   Jak puszczo pierda a tyn się zmiynio
   W ch... wiy co ale to nie mo znaczynio


   Wielki duch wytężać słuch
   Zorze zorze to on boże
   W pokłon głowy prawda żywa
   Widmo duch mara prawdziwa


   Pachołki Warszawy dostali zadanie
   udupić Hanysa nim Ślonsk powstanie
   Wydoł go Ziga co pioł z nim wczesnij
   Podstympym najebanego we śnie
   Wrazioł go w auto na przednie siedzynie
   Odpoloł silnik i doł doniysienie
   Pały pytają � zabrać kerego?
   Tego! i Ziga charknoł na niego
   Na izba go wziyli na placu Jana
   Wyboczoł oprawcom oporu nie stawioł
   Rano przed sądem go postawiyli
   Gorolski syndzia skozoł po chwili
   Trzy lata w pierdlu przepadek malucha
   Hanys do nieba dźwig rynce i suchoł
   Od razu zamknyli bo kaucji nie wpłacioł
   Tam przecwelyli i cało moc stracioł"
   • Gość: ordzik Re: Śląskiej godce trzeba pieniędzy IP: *.lh.pl 24.01.11, 02:27
    czy RAS nie kojarzy Wam sie, kochani, troche z PiSem? Tez tani populizm, nawolywanie do dżihadu, nazywanie zaprzancami Miodkow czy Buzkow, jezyk nienawisci, pogardy i nieustannej konfrontacji, wreszcie uzurpowanie sobie prawa do wypowiadania sie w imieniu PRAWDZIWYCH Slazakow.
    Zreszta tutejsi forumowicze, zwolennicy RAS, np obsesyjny i prostacki Olo, to wypisz wymaluj taki umyslowy moher.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka