Dodaj do ulubionych

Jak rozpoznać, że zaczyna się anoreksja?

13.08.15, 23:16
Witam. Chciałabym się podzielić swoim problemem. Otóż zaczynam podejrzewać, że jest szansa, że w przyszłości może się rozwinąć u mnie anoreksja, a warto zacząć działać w możliwie najwcześniejszym momencie.
Kiedy byłam młodsza to anoreksja przede wszystkim kojarzyła mi się z niemalże całkowitym niejedzeniem. W tym jest różnica, bo moja dieta nie jest rygorystyczna. Chudnę bardzo regularnie, nawet trzy dziesiąte kilograma dziennie przez to, że jem tylko trzy posiłki dziennie, piję dużo płynów i nie ruszam żadnych niezdrowych przekąsek, a przede wszystkim słodyczy. Po prostu jem tylko wtedy, kiedy rzeczywiście jestem głodna i nigdy się nie przejadam. Początkowo "oszukiwałam" i dodałam do swojej diety kilka akcentów bulimii, czyli po każdorazowym zjedzeniu porcji, po której czułam się za ciężko, brałam silny lek przeczyszczający, ale szybko mi to przeszło. Nauczyłam się panować nad apetytem i można całkowicie wykluczyć u mnie bulimię. To było świadome działanie mające na celu szybsze schudnięcie, nie miało żadnego podłoża psychologicznego.
No i tak przy wzroście 182cm schudłam z prawie 75 do 65kg w niewiele ponad miesiąc (swoją drogą to bardzo skuteczna dieta mi wyszła, polecam...). Tylko do jakiej wagi zmierzam? No właśnie, tego nie mogę przewidzieć.
Najgorsze jest to, że im piękniejsza się staję w porównaniu z "dawną" sobą, tym brzydsza się czuję. Wciąż się sobie nie podobam, i zaczynam się bać, że jeżeli osiągnę 60kg, które przy moim wzroście jest absolutnym minimum według dietetyków, ile to powinnam ważyć, by to nie było niebezpieczne dla mojego zdrowia, to dalej będzie coś w moim ciele, co dalej będzie mi się nie podobać, i prawdopodobnie będą to moje nogi. Bo akurat mam taką budowę ciała, która sprawia, że naprawdę jest mi ciężko doprowadzić do takiego stanu, by moje uda wydawały się szczupłe na tle reszty ciała, dodając, że jeszcze odznacza się na nich sporo luźnej skóry przez to całe odchudzanie. Miałam zamiar ją trochę ujędrnić podczas ćwiczeń samych nóg, ale dopiero wtedy, kiedy zakończę odchudzanie, a to ma nastąpić... no właśnie! nie wiem kiedy!
Akurat siedzę w kręgu, gdzie skrajna szczupłość uchodzi za konieczność w osiągnięciu piękna. Jestem fanką koreańskiego popu, a Koreanki to zazwyczaj bardzo chude dziewczątka (małokaloryczna, koreańska kuchnia, x godzin morderczych treningów tanecznych każdego dnia...). Na ten przykład moja najdroższa Nana z zespołu After School przy 171cm wzrostu waży zaledwie 48kg co daje BMI 16,4, które jest uważane za zbliżające się do skrajnego zagłodzenia, a nie jest to u niej w kraju nic szczególnego. Wręcz przeciwnie, nawet ja uważam, że jej ciało wygląda naprawdę rewelacyjnie i w ogóle nie przypomina tych paskudnych wieszaków, które chodzą po wybiegach...
Niekoniecznie chcę mieć takie niski wskaźnik BMI jak ona, ale i tak mam wręcz chorobliwą potrzebę wyglądania jak ona, więc to może i tak do tego doprowadzić. Potrzeba bycia piękną wykształciła się u mnie z samotności i niemożności zaimponowania komukolwiek niczym innym. Na niską samoocenę składa się również trądzik hormonalny, z którym walczę od lat i żadne, nawet najdroższe kuracje na niego nie działają. Myślę nawet o kuracji hormonalnej, tak mnie już ta sytuacja denerwuje...
I pytanie jest następujące... czy z tego może się wykształcić anoreksja? Powinnam się cieszyć z uciekających kilogramów, a ja tylko coraz bardziej widzę, jak dużo brakuje mi do ideału. Co, jeżeli nie będę mogła się przestać odchudzać? A co, jeżeli to po prostu problem mojej budowy ciała i samo "naprawienie" nóg innymi sposobami mogłoby wszystko załatwić?
Obserwuj wątek
  • taki-sobie-nick Re: Jak rozpoznać, że zaczyna się anoreksja? 14.08.15, 20:34
   Witam,

   nie jestem psychosuperduper ale uważam, że może to iść albo w kierunku anoreksji (ciągłe niezadowolenie z wyglądu to jej element), albo niejakiej dysmorfofobii (czyli chorobliwym przekonaniu o brzydocie swojego ciała lub jakiegoś jego elementu).

   Radzę ci skoczyć do psychologa i tutejsi "eksperci" nie napiszą ci nic innego.
   • taki-sobie-nick Re: Jak rozpoznać, że zaczyna się anoreksja? 14.08.15, 20:52
    Poza tym problem z samooceną, o którym piszesz, również kwalifikuje się do skoczenia do psychologa.
    • 00gabi00 Re: Jak rozpoznać, że zaczyna się anoreksja? 17.08.15, 13:33
     Matka wciąż się upera, że nie jest mi potrzebny, że to jakaś moja fanaberia i sposób zwrócenia na siebie uwagi i w życiu mi na coś takiego nie wyłoży pieniędzy. Każdą ze swoich złotówek odkładam tylko na swoją najważniejszą inwestycję, więc odpada. Darmowa poradnia studencka służy pomocą od października, ale nie uchodzi jednak za dobrą.

     Pragnę tez dodać, że nie mam w matce żadnego oparcia. Ona kiedyś sama specjalnie się odchudzała by ważyć mniej ode mnie i wzbudzić zazdrość, zawsze próbowała mnie powstrzymywać, kiedy chciałam zrobić coś, by lepiej wyglądać, a teraz nieco się jej przytyło przed nachodzącą menopauzę i po prostu tryska na mnie jadem. Co jak co, ale obsesje na punkcie swojego wyglądu i zazdroszczenie go innym chyba mam w genach...
     • taki-sobie-nick Re: Jak rozpoznać, że zaczyna się anoreksja? 18.08.15, 00:08
      00gabi00 napisał(a):

      > Matka wciąż się upera, że nie jest mi potrzebny, że to jakaś moja fanaberia i s
      > posób zwrócenia na siebie uwagi i w życiu mi na coś takiego nie wyłoży pieniędz
      > y. Każdą ze swoich złotówek odkładam tylko na swoją najważniejszą inwestycję, w
      > ięc odpada. Darmowa poradnia studencka służy pomocą od października, ale nie uc
      > hodzi jednak za dobrą.

      Jako ubezpieczona nie musisz chyba korzystać z tej poradni? Możesz iść do dowolnej, byle w ramach NFZ? Zwłaszcza że mamy sierpień, więc studencka niezależnie od opinii jest nieczynna.

      Psychosuperduper napisaliby ci zapewne, że jedną z twoich najważniejszych inwestycji jest zdrowie. (A swoją drogą się nie odezwali).

      Ze swojej strony też ci to mówię.

      Na razie oblatuj poradnie NFZ-owskie.

   • taki-sobie-nick Re: Jak rozpoznać, że zaczyna się anoreksja? 14.08.15, 23:23
    taki-sobie-nick napisała:

    > Witam,
    >
    > nie jestem psychosuperduper ale uważam, że może to iść albo w kierunku anoreksj
    > i (ciągłe niezadowolenie z wyglądu to jej element), albo niejakiej dysmorfofobi
    > i (czyli chorobliwym przekonaniu

    O tfu!

    Chorobliwego przekonania!

  • ekspert_psychomedic Re: Jak rozpoznać, że zaczyna się anoreksja? 18.08.15, 17:40
   Witaj,


   Na wstępie muszę zauważyć, że schudnięcie 10 kilogramów w miesiąc nie jest zdrowe, i absolutnie nie polecałabym tego nikomu. Piszesz o obwisłej skórze, myślę, że to właśnie efekt tak szybkiej utraty masy ciała.

   Każdy człowiek ma jakieś hobby i to wspaniałe, że tak bardzo interesujesz się kulturą koreańską. Pamiętaj jednak, że Ci ludzie mają inne geny. Jak sama zauważyłaś większość Koreanek jest bardzo drobna, nie wyglądając przy tym na zagłodzone. To kwestia przemiany materii, a także innych czynników. Niektórzy ludzie są po prostu chudzi naturalnie i nie wymaga to od nich większego wysiłku.

   Uważam też, że Twój epizod bulimii nie był zupełnie pozbawiony aspektu psychologicznego. Chciałaś schudnąć bardzo szybko, co oznacza, że nie akceptujesz swojego wyglądu. Być może chciałaś mieć kontrolę nad własnym ciałem, co jest jednym z symptomów anoreksji.

   Piszesz, że nie masz wsparcia w swojej matce, która uważa Twój problem za ?fanaberie? i nie chce sfinansować Twojej ewentualnej konsultacji. Wsparcie rodziców jest bardzo ważne i możliwe, że Twój brak akceptacji bierze się z braku zrozumienia ze strony Twojej matki.

   Myślę, że aby dotrzeć do tego jakie są Twoje cele ?odchudzaniowe? i znaleźć przyczynę Twojego braku samoakceptacji, pomocna byłaby wizyta u psychologa. Niestety poprzez sam Twój wpis nie jestem w stanie stwierdzić, czy grozi Ci anoreksja, jednakże jestem pewna, że jeżeli spotkasz się ze specjalistą osobiście, uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

   Życzę Ci powodzenia
   • taki-sobie-nick Re: Jak rozpoznać, że zaczyna się anoreksja? 18.08.15, 22:34
    Pamiętaj jednak, że Ci ludzie mają inne geny. Jak sama zauważyłaś większość Koreanek jest bardzo drobna, nie wyglądając przy tym na zagłodzone. To kwestia przemiany materii, a także innych czynników

    ... i to był jedyny sensowny fragment wpisu, pomijając błąd gramatyczny ("ci ludzie" małą literą, bo tutaj jest to zaimek wskazujący, nie osobowy. Nas takich zasad uczono w podstawówce, dziś zapewne wykłada się je na Wydziałach Filologii Polskiej. :-PPP)

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka