Dodaj do ulubionych

Rowerzysta na gazie traktowany łagodniej

10.05.10, 20:10
Usłyszałem dzisiaj o bardzo dobrym pomyśle zmniejszenia kar dla rowerzystów, którzy wypili jedno lub dwa piwa. Informację podały "Fakty" TVN, a wcześniej dziennik "Rzeczpospolita". To pomysł pana Marcina Chłodnickiego prezesa Stowarzyszenia MTB Kielce, który popierają panowie posłowie Artur Gierada z PO (Kielce) i Paweł Poncyliusz z PiS. Więcej informacji tutaj:

www.arturgierada.eu/a-161,Cyklista_na_gazie_traktowany_lagodniej.html
Myślę, że to bardzo dobry pomysł, ponieważ pokazuje pewien nowy sposób myślenia. Jeśli ktoś wypił jedno, czy dwa piwa i jedzie rowerem powinien być traktowany inaczej, niż choćby kierowca samochodu "na podwójnym gazie". Dlaczego? Rowerem nie można stworzyć tak dużego zagrożenia dla innych, niż autem. Dlatego też, kary za jazdą po piwie powinny być uruchamiane, jak jest sugerowane, po 0,8 promila, a nie jak jest obecnie po 0,2 promila.

Nowy sposób myślenia odchodzi od stalinowsko-peerelowskiego systemu karania za cokolwiek i daje możliwość naprawienia szkody. Raz złapany rowerzysta i ukarany jedynie pouczeniem powinien przemyśleć swoje postępowanie i następnym razem dwa razy zastanowi się nad swoim postępowaniem. Nareszcie ktoś doszedł do wniosku, aby domniemywać rozsądek ludzi, nie jego brak.

W przestrzeni publicznej powinniśmy coraz częściej wskazywać na rozwiązania tworzące partnerskie stosunki na linii władza-obywatel. Dla przykładu przypomnę wypowiedź policjanta z materiału "Faktów". Krytykując pomysł, powiedział, mniej więcej, że "Dziś rowerzysta wypije dwa piwa i wsiądzie na rower, a jutro do samochodu". Jak nic, ten pan pamięta Barejowskiego milicjanta, który mówił: "[Milicjant czyta poradnik] Szczupak: A gdyby tu było przedszkole w przyszłości ... i wasz synek mały przechodził ... w przyszłości. A gdyby tu było NAGLE przedszkole w przyszłości i wasz synek mały tędy przechodził W PRZYSZŁOŚCI, którego jeszcze nie macie."*

Dołączam się do wspierania tego pomysłu i będę go propagował, gdzie tylko można.

* - www.scenariusze.stopklatka.pl/html/mis.htm
Obserwuj wątek
  • Gość: Adorn Re: Rowerzysta i zrgk na gazie ! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.05.10, 20:43
   Uchwalamy prawo o ruchu drogowym i go nie przestrzegamy o dziwo sami
   posłowie tak sugerują !Woła to o pomste do nieba !Po co nam prawo po co
   nam posłowie gdy można stosowac prawo wg uznania !
   Zlikwidujmy kodeksy a "mądrzy" ustawodawcy niech wyjeżdzją jak
   najdalej!
   Dziwię się iż taki facet jak zrgk propaguje takie brednie na swoim
   blogu i ma czelność dawać jeszcze tu !
   Pewnikiem pomyliłeś zadania kolego ?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka