Dodaj do ulubionych

Jaka strategia województwa? Nasi eksperci przy ...

08.11.12, 08:44
Szanowna Pani doktor, nawet jeżeli takie postrzeganie naszego regionu jest stereotypem, to niestety stereotyp nadal funkcjonujący, żywy. Jak nas widzą tak nas piszą i moim zdaniem dobrze stało się, że teraz już wiemy jak, nawet jeżeli to boli. Wedle powiedzenia, że lepiej widzą patrzący z boku, to dobrze, że przy tym raporcie pracowali fachowcy z zewnątrz. Uniknęliśmy, przynajmniej na wstępie, źle pojętego patriotyzmu lokalnego, otrzymując bolesną dla wielu diagnozę naszych aspiracji. Źle się stanie, kiedy za raport wezmą się spece z Urzędu Marszałkowskiego, którzy chcąc udowodnic potrzebe istnienia swojego miejsca na liście płac, znowu przypodobają się Marszałkowi rodzimą wersją fatamorgany. Obawiam się, że mając wreszcie punkt wyjścia do koniecznych zmian regionu, diagnozę choroby, która toczy świętokrzyskie od dekad, zamiast leczenia podamy sobie placebo w postaci NASZEJ WŁASNEJ STRATEGII opracowanej pod potrzeby i oczekiwania ludzi, którym min. taki wizerunek zewnętrzny zawdzięczamy.
Obserwuj wątek
  • dorn Jaka strategia województwa? Nasi eksperci przy ... 08.11.12, 09:42
   A ja myślę że trudno się nie zgodzić z p. doktor. Krakowscy eksperci nie wpiszą niczego do strategii rozwoju naszego województwa co stanowiłoby jakąś konkurencję dla Krakowa i Małopolski. W miejsce konkretnych propozycji reanimują stereotypy - utrwalone obrazki sprzed lat nie mające nic wspólnego z terażniejszością a działające jednak na korzyść województw sąsiednich bo taki pejoratywny stereotyp budzi u innych przynajmniej niechęć a to już wystarczy do tego by mieć problemy np z pozyskaniem inwestorów czy przychylniejszym spojrzeniem na aspiracje i plany. Patrzący na nas z boku wcale nie widzą lepiej, widzą inaczej, gorzej bo znowu przez pryzmat stereotypów. W tym szaleństwie jest metoda jeżeli środowisko naukowe Krakowa nie zadaje sobie trudu by spojrzeć na nas ludzi ziemi Świętokrzyskiej inaczej niż poprzez rok 1946. Czas się nie zatrzymał, jest rok 2012 tutaj teraz żyją inni ludzie. Wszystkie te negatywy nakłada się na kolejne pokolenia ludzi. Ludzi bo przecież nie na Ziemię Świetokrzyską o której wszyscy piszą i mówią że piękna i co z tego?!
  • xx38 Jaka strategia województwa? Nasi eksperci przy ... 08.11.12, 11:47
   zgadzam się z autorem :dorn
   Nie wiem skąd w ogóle powstał pomyśl aby powoływać ekspertów z zewnątrz..ludzi nie znających kompletnie realiów naszego województwa. To jakieś chore jest....sami niech sobie jeżdżą CMK do Warszawy na lotnisko..a Balice zaorać....to tak samo dobry pomysł jak dla nas budować , jak to pięknie i fachowo nazwano "łącznic" do CMK.. samo to określenie budzi zdecydowane wątpliwości co do fachowości sporządzonego , bezużytecznego zresztą pewnie w większości dokumentu.... no ale swoje zrobili. Ludzie dostępność regionu to najważniejsza kwestia decydująca o wszystkim i o to trzeba walczyć...A może faktycznie u nas są ludzie w urzędzie marszałkowskim , którzy tylko umieją brać pieniądze i ewentualnie symulować choroby by sobie posiedzieć na zwolnieniu lekarskim ?
   • Gość: kielce Re: Jaka strategia województwa? Nasi eksperci prz IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.11.12, 12:25
    Cieszy, że PO na szczeblu wojewódzkim reprezentuje ktoś, kto czyta, potrafi reagować i reaguje, chciałoby się postawić pytanie jaka firma pisała strategie polityki społecznej, jakie były koszty zlecenia,czy ktoś wcześniej przeczytał ustawę o pomocy społecznej i inne, czy to jest tak trudne dla administracji? Oby zasoby w stylu Pani doktor Marczewskiej rosły w siłę.
   • Gość: gość Re: Jaka strategia województwa? Nasi eksperci prz IP: *.dynamic.chello.pl 08.11.12, 12:35
    nasi eksperci znają realia regionu od urodzenia i co z tego wynika ? Juz sam fakt funkcjonowania stereotypów dot. regionu coś mówi. Dotychczasowe strategie poza zmianami dat nic nie wnosiły, wręcz przeciwnie powodowały i powodują dalszą degrengoladę. Może więc z pokorą przyjąc tę krakowska opinie jako punkt wyjścia do koniecznych zmian i nie obrazając sie za słowa krytyko wziąc sie do opracowania takiej strategii, która w perspektywie pozwoli na zmiane streotypów o świetokrzyskiem.
    • Gość: anka Re: Jaka strategia województwa? Nasi eksperci prz IP: *.dynamic.chello.pl 08.11.12, 18:08
     Zakładasz, że każdy z profesorów urodził się w Świętokrzyskiem? To chyba błędne założenie. Nie mam nic przeciwko, by wstępną diagnozę zrobili eksperci zewnętrzni, ale później powinno się włączyć ludzi, którzy mają wiedzę i bardzo dobrze znają region, z badań i doświadczenia codziennego.
     Czy wszyscy korzystają z ekspertów zewnętrznych? Chyba nie. Np. w Opolu prace nad strategią prowadzi prof. Heffner z Politechniki Opolskiej. Prof. Szlachta wielokrotnie podkreślał, że Świętokrzyskie jest podobne do Opolskiego (głównie z powodów demograficznych) i że Opole opracowało świetną strategię rozwoju na następne lata. Może ta strategia jest świetna właśnie dlatego, że opracowali ją specjaliści znający doskonale specyfikę regionu?

     www.radio.opole.pl/gosc-poranka/prof-krystian-heffner.html
     Ostatnio remontowałam mieszkanie. Tak się zastanawiam, czy decyzję o poprawkach i kolorach farb powinnam podejmować ja czy mój sąsiad? Rad sąsiada mogę wysłuchać, ale nie wyobrażam sobie, by sąsiad rządził całym moim remontem.
    • Gość: Joanna Re: ludzie z Krakowa mają rację.. IP: *.dynamic.chello.pl 10.11.12, 14:30
     Ale tutaj nie chodzi o to czy oni mają rację, czy też nie. Chodzi o to, czy to postrzeganie nie jest za bardzo stereotypowe i nie uwzględnia naprawdę ważnych stron naszego regionu. A skoro pani mieszka daleko, to może warto zrobic sobie wycieczke na weekend czy spędzic trochę więcej czasu tutaj, żeby się przekonac jak wiele się zmieniło i że potrzebujemy naprawdę rzetelnej strategii. Ludziom z Krakowa jest wygodnie zaszufladkowac nas w biede i zaściankowosc, bo niby dlaczego mamy byc dla nich turystyczną konkurencją.
     • Gość: ddd Re: ludzie z Krakowa mają rację.. IP: *.opera-mini.net 11.11.12, 00:40
      akurat tak się składa że mam dosyć dużo znajomych i bywam w Kielcach raz w miesiącu,i widzę że oprócz nowo wybrukowanych ulic nic się nie zmienia.Nadal pensja rzędu 3000(w sumie t nie jest dużo) netto jest w sferze marzeń,nowych firm które chcą zatrudnić raczej nie ma... no i wydaje mi się że ludzie z Krakowa są bardziej obiektywni w ocenach niż nasi naukowcy (uwikłani w różne układy) z w WSP(UJK)
      • Gość: no way Re: ludzie z Krakowa mają rację.. IP: *.dynamic.chello.pl 11.11.12, 00:58
       Ludzie z Krakowa nie są uwikłani w żadne układy. To rzecz oczywista. Całkowicie.
       Napisałeś, że oprócz nowo wybrukowanych ulic w Kielcach - nic się nie zmienia. Musisz to powiedzieć prezydentowi Kiec. On tego nie wie, uważa, że wszystko jest w porządku.
       Jeśli meblujesz powtórnie (po kilku latach) dom, kogo przede wszystkim słuchasz? Sąsiada? Czy siebie?
  • bartekola Jaka strategia województwa? Nasi eksperci przy ... 08.11.12, 20:09
   Re: Jaka strategia województwa? Nasi eksperci przIP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl
   Gość: kielce 08.11.12, 12:25 Odpowiedz
   Cieszy, że PO na szczeblu wojewódzkim reprezentuje ktoś, kto czyta, potrafi reagować i reaguje, chciałoby się postawić pytanie jaka firma pisała strategie polityki społecznej, jakie były koszty zlecenia,czy ktoś wcześniej przeczytał ustawę o pomocy społecznej i inne, czy to jest tak trudne dla administracji? Oby zasoby w stylu Pani doktor Marczewskiej rosły w siłę.

   Zacytowane z wpisów powyżej.

   Czy domyślacie się kto jest autorem tego wpisu............? ...........a ja jestem samochwała....
   Jakie to przedszkole?
   • Gość: berek Re: Jaka strategia województwa? Nasi eksperci prz IP: *.dynamic.chello.pl 09.11.12, 07:32
    Z Twojego wpisu (pisownia oryginalna):
    "Autor: bartekola 02.09.12, 19:33
    Dodaj do ulubionych Skasujcie
    Odpowiedz
    Ostatnio przez kieleckie media przetaczają się bużliwe dyskusje na forach.
    Wspólna dla wszystkich jest niebywała zawiść, czasem nawet bezinteresowna.
    Z pewnością to wynik frustracji, bądż kompleksów.
    Jeżeli ktoś wychodzi z ciekawą, pożyteczna inicjatywą, zamiast życzliwie przyjmować fakt, że są tacy, którym chce się angażować do kolejnych wyzwań, to przez zaściankową zawiść niszczyć wszystko i wszystkich.
    Trudno dziwić się zdolnej i kreatywnej młodzieży, ze opuszcza ten region w celach edukacyjnych i zarobkowych i nie chce tu wracać.
    Są jedynie słuszne poglądy ukształtowane przez lata w tym regionie i jak widać trudno się od tego odciąć.
    Szanowny krytykancie, napisz jakie inicjatywy podejmowałeś, które udało ci się zrealizować z sukcesem, chętnie o tym poczytam.
    Jak widać nie wyjdziemy z tej Polski C."

    forum.gazeta.pl/forum/w,60,138582431,138610249,Debata_o_noworodkach_bez_lekarzy_A_to_na_dole_.html
    • Gość: też kielce Re: Jaka strategia województwa? Nasi eksperci prz IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.11.12, 11:29

     o większą błazenadę byłoby trudno, zjawiskowy obywatelski towarzysz bartuśola tak bardzo upracuje się nad propagandą o jakości, że poczuł się upoważniony do dysponowania światem wedle urojonych uprawnień, a może by tak lepiej wielki spec przysiadł, pomyślał i przede wszystkim poczytał słownik ortograficzny to zamiast " bużliwe dyskusje..." byłaby i w województwie i w kraju normalność

     forum.gazeta.pl/forumSearch.do?&query=bartekola&author=bartekola&forumId=60&sortMode=SCORE&queryMode=SIMPLEALL&pageNumber=1
     • Gość: bk Re: Jaka strategia województwa? Nasi eksperci prz IP: *.dynamic.chello.pl 11.11.12, 18:36
      "Z pewnością to wynik frustracji, bądż kompleksów."
      A serio, właśnie czytam artykuł:

      maslowinfo.home.pl/portal/index.php?option=com_content&task=view&id=4132&Itemid=1350
      a w nim takie oto słowa:

      "Rozbudowa, czy też modernizacja lotniska, jego publiczna funkcja może być ważnym elementem przyszłej strategii województwa i ważnym elementem w planowaniu wykorzystania funduszy europejskich - czytamy w Echu Dnia.
      - Wraz z Marszałkiem Adamem Jarubasem spotkaliśmy się z niezależnymi fachowcami, ekspertami lotniczymi z Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Związku Regionalnych Portów Lotniczych, którzy wypowiadają się, że lotnisko może spełniać rolę publiczną i że może odbywać się na nim regularny ruch pasażerski – mówi Maćkowiak.
      – Wypowiadał się profesor Janusz Jarosiński, który przedstawił propozycję koncepcji przyszłościowej rozbudowy lotniska. Znowu Ryszard Brodowski z Urzędu Lotnictwa Cywilnego przekonywał o potrzebie zagwarantowania możliwości rozbudowy lotniska w planach zagospodarowania przestrzennego - tłumaczył na łamach Echa członek zarządu województwa. Jego zdaniem konieczne jest uzbrojenie pasa startowego w profesjonalne oświetlenie i urządzenia nawigacyjne, a w przyszłości - jak tłumaczy Jan Maćkowiak - jest konieczność wybudowania terminala. Zwrócił także uwagę na fakt, że Ministerstwo Infrastruktury w oficjalnym dokumencie wpisało Masłów na listę krajowych portów lotniczych uzupełniających w jednej grupie z lotniskami w Bydgoszczy, Lublinie, czy Szczecinie.
      To oznacza, że lotnisko w Masłowie w obliczu oddalających się planów miasta Kielce związanego z lotniskiem w Obicach wyszłoby z roli lotniska klubowo – sportowego."

      Tak więc, możemy spełnić nasze marzenia i mieć lotnisko. Szybko, taniej niż w Obicach. Jest jednak jakieś chciejstwo, żeby tego nie chcieć. Rozumiecie coś z tego?
  • Gość: buraz od diagnozy do prognozy czyli na wesoło o świętokr IP: *.dynamic.chello.pl 08.11.12, 20:12
   Już środowisko warszawskie przygotowało marszałkowym dzieło sztuki zatytułowane ,, Od diagnozy do prognozy- potrzeby gospodarki a jakość kapitału ludzkiego w woj. świętokrzyskim – raport z badania”, które jako dzieło ciężkie i tłuste/ na kredowym papierze/ miało pomóc władzom wojewódzkim wypracować koncepcje rozwoju i zagospodarowania kadr.
   Zdaniem autorów opracowania w ramach realizowanego projektu ,,dokonana została szeroka ocena popytu i podaży pracy w województwie świętokrzyskim, w oparciu o badania obecnych i przyszłych uczestników rynku pracy” Badania przeprowadzone w ramach projektu Od diagnozy do prognozy- potrzeby gospodarki a jakość kapitału ludzkiego w woj. świętokrzyskim miały na celu stworzenie bazy wiedzy o sytuacji na lokalnym rynku pracy dla działań na rzecz inwestycji w kadry przedsiębiorstw województwa.Amen

   PS; jak to oceniono w kieleckich kręgach naukowych, poniżej.Nie podaję nazwiska autora recenzji, ponieważ nie mam na to jego zgody.
   • Gość: buraz II Re: od diagnozy do prognozy czyli na wesoło o świ IP: *.dynamic.chello.pl 08.11.12, 20:17
    Tymczasem autorzy opracowania - których wymieniono ale nie podano kwalifikacji formalnych - przede wszystkim zignorowali dorobek naukowych środowiska kieleckiego, które od kilku lat pracuje we współpracy z Uniwersytetem Śląskim z zakresie rozwoju regionalnych badań naukowych. Kilka wydziałów UJK a mianowicie Wydział Matematyczno- Przyrodniczy( Instytut Geografii z zakładami geografii społecznej i ekonomicznej w zakresie lokalnej polityki społeczno- gospodarczej), Wydział Pedagogiczny, Wydział Zarządzania i Administracji, jak również uczelnie niepubliczne jak Wyższa Szkoła Handlowa a także Wyższa Szkoła Ekonomii i Prawa. Ta ostatnia niepubliczna uczelnia , również w ramach programu realizowanego przez prof. dr hab. Stanisława Rudolfa takie badania prowadziła i efekty tych badań były publikowane z zakresu różnych szczegółowych polityk dotyczących regionu świętokrzyskiego w warunkach Unii Europejskiej.
    Ponadto w ramach Wydziału Zarządzania i Administracji UJK napisane zostały i obronione z wyróżnieniami prace doktorskie dotyczące rynku pracy oraz problemów społeczno- gospodarczych transformacji w odniesieniu do woj. świętokrzyskiego i miasta Ostrowiec Świętokrzyski/M.Gębski, R. Miernik, B. Jarosiński, S. Pastuszka). Nie można również pominąć wielu sesji naukowych, których głównym tematem była problematyka rozwoju regionalnego w warunkach Unii Europejskiej. Również Towarzystwo Kulturalno – Oświatowe pow. pińczowskiego wydaje cykliczne zeszyty naukowe zatytułowane Problemy polityki społecznej i gospodarczej pod redakcją naukową prof. A. Kozery, w którym dominują opracowania nader aktualne z zakresu regionalnej polityki społecznej.
    Podsumowując, że przedstawione opracowanie w niczym nie pomoże władzom lokalnym w podejmowaniu żadnych poważnych decyzji. Jest to kiepskie pod względem merytorycznym opracowanie, w którym w formie kolorowych plansz i wykresów autorzy starają się pominąć tak ważną umiejętność w pracy naukowej jak analiza statystyczna. Opracowanie w tej formie i treści nie powinno być opublikowane, ponieważ niewiele wnosi do wiedzy o woj. świętokrzyskim, która wcześniej została upowszechniona przez naukowców z kieleckiego środowiska.

    PS;rzeczywiście, nie ma kto na Politechnice lub w UJK napisać rzetelnej diagnozy, tylko trzeba sięgać do FarszaFy lub Krakofa, bo tam mieszkają ludzie, których władze samorządowe nie znają
    • Gość: Filip Re: od diagnozy do prognozy czyli na wesoło o świ IP: 69.159.35.* 08.11.12, 20:47
     Pani dr. Marczewska ma racje.
     Bardzo nieladnie napisali.....i opracowanie wyglada ze bylo zamawiane przez zupelnie inne centrum ....maluczkich i zakompleksionych majacych pragnienie wybicia sie kosztem innych.
     ...ale jakas z tego nauczka...ze nie nalezy zamawiac tego rodaju opini u ludzi ktorzy niewielkie maja pojecie na temat zasobow tych ludzkich i tych naturalnych naszego regionu....
     I uwazam ze w tym wypadku nalezy rozliczyc ludzi za tego rodzaju knoty z pogranicza kawiarnianych opowiadan czy pomowien.......jest z tym tylko tego rodzaju problem ze Poznaniacy bardziej chyba znaja Kieleckie niz sami Kielczanie....komunikacja tu dotarla dosc pozno i wciaz jest traktowana niepowaznie.
     ...slowem dziekuje szanownej pani dr. za odwage i powazne traktowanie tematu.
     ...nasz codzienna ludzka slabosc na codzien w znaczacym stopniu utrudnia nam wyjscie z jakze wygodnej lupiny.


     Napisali oni, że Świętokrzyskie to „region silnych negatywnych skojarzeń (region »biedny i zacofany «, miejsce wydarzeń nazwanych »Pogromem kieleckim «), które wciąż są żywe w społecznej świadomości osób mieszkających zarówno w Polsce, jak i za granicą (środowiska polonijne)”.

     Więcej... kielce.gazeta.pl/kielce/1,47262,12814508,Jaka_strategia_wojewodztwa__Nasi_eksperci_przy_niej.html#ixzz2Bf3i6zJw
  • osse Za to strategia województwa 08.11.12, 20:48
   dot. marketingu i promocji jest już od dawna znana i z powodzeniem stosowania w starym stylu.
   Panowie Żołądek i Jarubas są częstymi gośćmi na różnych dyplomatycznych imprezkach w ambasadach RP za granicą, bawią się świetnie, a przy okazji marnują miliony na bzdurne materiały reklamowe, które w niewyobrażalnych ilościach zalegają potem szafy w takich ambasach. Trzymam w łapie jedno z takich "dziełek", przygotowanych za promocyjne miliony świętokrzyskiego - Passport to business and tourism in the Świętokrzyskie Region.
   Wydrukuowanie kilkudziesięciu takich cacek nikomu niepotrzebnych to pewnie z kilkaset złotych. Nic to bo kilogramy takich "paszportów" o iluzorycznej wartości reklamowej i promocyjnej są chyba w każdej ambasadzie w okolicy jako sterta makulatury, z którą nie wiadomo co zrobić.

   Tak więc strategia strategią, gadka szmatka o strategiach trwa już ponad pół dekady i niewiele z niej wynika - ale dopóki realizacjami strategiów będą kierować takie PZLowskie pacany marnujące kasę na gó... warte broszurki i "książeczki" to na gadce szmatce sie będzie kończyło zawsze, a PZLowskie pociotki będom rządzić promoncją regionu do końca świata i jeden dzień dłużej, promując najwyżej kolejnego pociotka na wymyślone stanowisko kolejnego referenta "do spraw" w urzędzie takim czy referatcie srakim.
   • Gość: Filip Re: Za to strategia województwa IP: 69.159.35.* 08.11.12, 21:06
    dot. marketingu i promocji jest już od dawna znana i z powodzeniem stosowania w starym stylu.
    Panowie Żołądek i Jarubas są częstymi gośćmi na różnych dyplomatycznych imprezkach w ambasadach RP za granicą, bawią się świetnie, a przy okazji marnują miliony na bzdurne materiały reklamowe, które w niewyobrażalnych ilościach zalegają potem szafy w takich ambasach...
    ..........................................................................................................................................

    ....watpie...materialy reklamowe woj.Kieleckiego sa tak interesujace ze laduja prosto w kominku takiej ambasadu...ale byc moze te materialy przeglada niejedna sprzataczka rozpalajac ogien ...mowiac do innej ; zobacz Judi jak tam pieknie....tyle zieleni maja , tyle wciaz czystej wody...e tam czystej odpowiada druga ...no pewnie ze czystej widzisz te wodospady....a ten jegomosc z wasem - to nawet przystojny....hihi....ale nie maja lotniska - jak tam doledziez...przeciez to dzungla lezaca gdzies na skraju Europy....ech tam dzungla Lis byla w zeszlym roku nawet dalej na wschod bo az w Turcii.

    ....a marszalek Jarubas jest jak cale PSL...mozna nim glosowac...i to wszysko.


  • drewnoklowicz Taka diagnoza jacy radni!!! 09.11.12, 18:54
   Brawo dla Pani dr "naukowiec" Marczewskiej z UJK. Teraz się zorientowała, że trwają prace nad aktualizacją strategii, której częścią była rzekoma diagnoza? 2 lata służby publicznej Pani Radnej efektem której jest interpelacja ws. błahego stereotypu? Czy sama swymi działaniami go nie popularyzuje? Tym się zajmuje tzw. radna regionu??? Może Pani Marczewska znana przecież i ceniona naukowiec językoznawca-humanista z dorobkiem i setką cytowań zaproponuje swój wariant aktualnej diagnozy społeczno-gospodarczej województwa oraz wniesie konstruktywne uwagi do opracowywanej strategii. Przecież po to tam jest w tym samorządzie? Płacą jej za to mieszkańcy województwa jako radnej Sejmiku. Czy wniosła Pani jakieś uwagi do tej diagnozy? Może trochę pracy i obowiązków Pani Wielmożna Radno a nie szukanie (wzbudzanie) taniej sensacji na forum Organu którego jest Pani członkiem? A wracając do meritum artykułu połączenie w Czarncy jest niezbędne pod względem komunikacji w regionie w kontekście jego rozwoju(relacja wschód-zachód), a sprawa lotniska jest przesypiana przez władze Województwa (Zarząd to dyletanci-historycy,noszowi i ginekolodzy),a także min. przez takich właśnie radnych. Jakby Lubawski miał wsparcie w Województwie ws. lotniska w Obicach to już dawno lotnisko byłoby w trakcie realizacji....
   • marzenamarczewska Re: Taka diagnoza jacy radni!!! 10.11.12, 08:10
    Szanowny Pani/Panie,

    Dziękuję za ocenę mojej działalności publicznej, mam Pani/Pan do niej prawo. Powstrzymam się od oceny mojej „naukowości” (jak Pani/Pan pisze), ocenia ją bowiem inne gremium.

    Ponieważ ja również mam prawo do ceny Pani/Pana komentarza, proszę pozwolić, że to zrobię.

    1. Tak, wiem, od jakiego czasu trwają pracę nad aktualizacją strategii, a nawet - w zakresie, który mi zaproponowano, brałam w nich udział jako członek grupy roboczej „Kapitał Ludzki”. Moje uwagi do wypracowanych przez ekspertów wniosków przedstawiłam kilka miesięcy temu pracownikom Urzędu Marszałkowskiego, przedstawiałam je również na dwóch spotkaniach z ekspertami.
    2. Moim celem nie było „wzbudzanie taniej sensacji na forum Organu, którego jestem członkiem”, interpelacje/zapytania traktuję bowiem jako narzędzie pracy radnej. Składam je, gdy chcę się czegoś więcej dowiedzieć, gdy mnie coś nurtuje, gdy moi wyborcy zwracają się do mnie z jakimś problemem. W tym wypadku interpelacja była konkretnie związana z dziedzictwem kulturowym regionu i potrzebą skonfrontowania uwag ekspertów zewnętrznych z wiedzą miejscowych badaczy regionu świętokrzyskiego. Zgłoszono mi wiele uwag dotyczących tej kwestii, stąd moja interpelacja.
    3. Mandat radnej pełnię od 5.12.2011 roku, czyli od 11 miesięcy, dlatego wiem, że jeszcze muszę się wiele nauczyć. Zapewniam, że to robię. Nie opuściłam żadnej sesji i żadnego posiedzenia komisji, w których pracuję. Mam poczucie odpowiedzialności i wiem, za jaką pracę "płacą mi mieszkańcy województwa".
    4. Od 5 grudnia 2011 r. nie słyszałam, by Pan Prezydent Lubawski lub jego przedstawiciel w Sejmiku, Radny Janusz Koza, mówili cokolwiek o lotnisku w Obicach. Być może po prostu trzeba w tej sprawie porozmawiać? Opinię Pana Prezydenta na temat lotniska w Obicach znam wyłącznie z artykułu prasowego:

    „Prezydent Wojciech Lubawski, który rozmawia za nami tylko za pośrednictwem biura prasowego, pytany o lotnisko, przekazał, że "Kielce nie są zainteresowane wsparciem unijnym", ale są bardzo zainteresowane wsparciem budowy infrastruktury drogowej, głównie drogi łączącej Piotrkowice z Obicami.
    Podziękował radnym sejmiku za troskę. "Pewnie potrzebne jest spotkanie z radnymi wojewódzkimi, byśmy szli tą samą drogą" - czytamy w odpowiedzi przesłanej za pośrednictwem swojego biura prasowego.”
    kielce.gazeta.pl/kielce/1,47262,12561174,Lotnisku_w_Obicach_Unia_znow_mowi__nie_.html
    Do żadnego spotkania jeszcze nie doszło.

    5. Skoro wszyscy zarządzający i radni są dyletantami, a Pani/Pan zna się na wszystkim (aż mnie zazdrość bierze, że są takie zawody) i może mi służyć dobrą radą, zachęcam do kontaktu: marzenamarczewska.pl/kontakt/ . Bardzo chętnie zapoznam się z Pani/Pana opiniami.

    Pozdrawiam, Marzena Marczewska
    • Gość: cepek Re: Taka diagnoza jacy radni!!! IP: *.dynamic.chello.pl 10.11.12, 11:12
     Pani Doktor!
     W takim razie w czyim imieniu występowali radni i przedstawiciele Sejmiku w Brukseli, skoro pojechali tam w naszym imieniu po forsę na Obice. Czy marszałek nie ma rozdwojenia jaźni jak prezydent. Marszałek ma na etatach ludzi w spółce Lotnisko Kielce a ugania się za forsą na Obice.Dlaczego za 6 lat marszałkowania nie ma planu zagospodarowania lotniska w Masłowie, a panowie Orlicz i Jarosiński zgłosili lotnisko do planu zagospodarowania gminy, bo w Spólce nie miał kto z premedytacją tego zrobić.
     • Gość: Filip Re: Taka diagnoza jacy radni!!! IP: 69.159.35.* 11.11.12, 06:35

      ....Mysle ze tak sformuowany temat pozostawia sobie wiele do zyczenia..".strategia wojewodztwa...".. brzmi za ogolnie....zupelnie jak za owego nieszczesnego PRLu..." ...brzmialy "przyczyny obiektywne".....zatem strategia czego...?..gospodarcza, kulturalna, religijna, tradycji i kultury regionu, strategia wspolpracy z UE...?
      ...strategia prawa i sprawiedliwosci spolecznej...strategia pamieci narodowej...?...strategia wykorzystania zasobow ludzkich, czy strategia wykorzystania zasobow mineralnych regionu...?

      ...a jesli juz ;.....tak powaznie ktos chcialby potraktowac "stra
        • Gość: Filip Re: Taka diagnoza jacy radni!!! IP: 69.159.35.* 11.11.12, 19:04
         Jezus Maria..ale piekna sprawa !
         ...coz za piekno tej literatury....i jakze piekna surealistyczna wizja.....nie ! - tam sa geniusze.

         www.e-swietokrzyskie.pl/strategia_wojewodztwa/index.php/119-konsultacje-spoleczne-projektu-strategii-rozwoju-wojewodztwa-swietokrzyskiego-do-roku-2020
         ...genialnosc tej literatury polega n atym ze nie czyni ona nikomu krzywdy....niejako sama sie tworzy dla siebie...i tez sama sie czyta.
          • Gość: Filip Re: Taka diagnoza jacy radni!!! IP: 69.159.35.* 12.11.12, 14:31
           2. Diagnoza sytuacji spoΠeczno-gospodarczoprzestrzennej
           województwa
           2.1. Charakterystyka województwa Êwi´tokrzyskiego
           Województwo Êwi´tokrzyskie poΠo˝one jest w Êrodkowo-poΠudniowej cz´Êci Polski
           na obszarze Wy˝yny Kieleckiej (cz´Êç Êrodkowa i póΠnocno-wschodnia województwa),
           Niecki Nidziaƒskiej (cz´Êç poΠudniowa) i Wy˝yny Przedborskiej (cz´Êç póΠnocno-
           zachodnia).
           Âwi´tokrzyskie otoczone jest szeÊcioma województwami (mazowieckie, lubelskie,
           podkarpackie, maΠopolskie, Êlàskie, Πódzkie) z najwi´kszymi aglomeracjami miejskimi
           w Polsce – warszawskà, krakowskà, katowickà i Πódzkà. OdlegΠoÊç od stolicy województwa
           do centrum tych aglomeracji mieÊci si´ w granicach 120-180 km. Województwo
           jest poΠo˝one pomi´dzy dwoma korytarzami infrastruktury transportowej
           relacji wschód-zachód o znaczeniu kontynentalnym (autostrady A2 i A4) oraz na
           wschód od korytarza relacji póΠnoc-poΠudnie (autostrada A1).
           Powierzchnia Êwi´tokrzyskiego, jednego z najmniejszych w Polsce – 11 708 km2,
           stanowi 3,7% obszaru kraju (15 miejsce przed opolskim). Region zamieszkuje
           1 288,7 tys. osób (3,4% ludnoÊci kraju, 13. miejsce przed Podlaskiem, Opolskiem
           i Lubuskiem). G´stoÊç zaludnienia jest ni˝sza od przeci´tnej w kraju – na 1 km2 przypada
           110 osób (11 miejsce), Êrednio w kraju – 122 osoby, w UE – 112,2 osób na km2.
           Województwo nale˝y do najsΠabiej zurbanizowanych rejonów w kraju. Sieç osadniczà
           stanowi 30 miast oraz 2832 miejscowoÊci wiejskich. Sieç miejska jest stosunkowo
           dobrze rozmieszczona na caΠym obszarze, natomiast charakteryzuje si´ mniejszà
           g´stoÊcià ni˝ w kraju. Przeci´tnie jedno miasto w regionie przypada na 389,7 km2,
           podczas gdy w Polsce na 354,1 km2. Wi´kszà od przeci´tnej g´stoÊcià charakteryzuje
           si´ sieç miejscowoÊci wiejskich – na jednà miejscowoÊç wiejskà przypada 4,1 km2
           (w kraju 5,5 km2). W miastach naszego województwa mieszka tylko 45,5% ludnoÊci
           (15 miejsce), podczas gdy Êredni w kraju wskaênik urbanizacji jest wy˝szy o 15,8
           punktów i wynosi 61,7%. W miastach liczàcych poni˝ej 10 tys. mieszkaƒców mieszka
           6,3% ludnoÊci regionu, od 10-50 tys. – 9,3%, 50-100 tys. – 13,9 %, powy˝ej 200
           tys. (Kielce) – 16,4%.
           Âwi´tokrzyskie ma charakter przemysΠowo-rolniczy, o wysokim stopniu koncentracji
           tradycyjnych dziaΠów przemysΠu, zwiàzanych z produkcjà i obróbkà metali, wydobyciem
           i przetwórstwem surowców mineralnych oraz produkcjà artykuΠów spo-
           ˝ywczych. Charakterystyczny jest bardzo wyraêny podziaΠ na przemysΠowà póΠnoc
           i rolnicze poΠudnie, stanowiàce zaplecze dla produkcji ekologicznej ˝ywnoÊci.
           Wi´kszoÊç oÊrodków miejskich, skupiajàcych znaczàcà w skali województwa liczb
           ´ miejsc pracy w przemyÊle koncentruje si´ na obszarze dawnego Staropolskiego
           Okr´gu PrzemysΠowego. Ma on bogate tradycje zwiàzane z przemysΠem gΠównie wydobywczym
           i przetwórczym surowców mineralnych (rud ˝elaza, miedzi, oΠowiu).
           PoΠudniowo-wschodnia cz´Êç województwa ma generalnie rolniczy charakter
           zwiàzany z wyst´powaniem dobrych gleb r´dzinowych, wyksztaΠconych na w´glanowych
           skaΠach kredowych oraz gleb lessowych Wy˝yny Kielecko-Sandomierskiej. Obszar
           ten, mimo dobrze rozmieszczonej sieci miast, jest znacznie gorzej zurbanizowany
           ze wzgl´du na ni˝szà przeci´tnà liczb´ mieszkaƒców w poszczególnych oÊrodkach,
           6
           mniejszà koncentracj´ przedsi´biorczoÊci, w tym przemysΠu, a zatem mniejszà siΠ´ ich
           oddziaΠywania na otoczenie.
           W województwie wydzielonych jest administracyjnie 13 powiatów ziemskich
           i jedno miasto na prawach powiatu – Kielce, b´dàce powiatem grodzkim, oraz 102
           gminy, w tym: 5 miejskich, 25 miejsko-wiejskie i 72 wiejskie.
           Województwo Êwi´tokrzyskie, zgodnie z unijnà nomenklaturà jednostek terytorialnych
           NUTS, w caΠoÊci odpowiada regionowi na poziomie NUTS III. Poziom
           NUTS III jest podstawowà jednostkà, w odniesieniu do której dystrybuowane b´dà
           Êrodki pochodzàce z funduszy strukturalnych. Pokrywanie si´ granic regionu
           NUTS III z obszarem województwa sprzyja prowadzeniu mobilnej polityki regionalnej
           i efektywnemu wykorzystaniu Êrodków pochodzàcych z funduszy strukturalnych.
           Rol´ administracyjnego, kulturalnego i gospodarczego centrum regionu peΠnià
           Kielce (209,5 tys. mieszkaƒców). W systemie osadniczym kraju Kielce zaliczone sà do
           krajowych oÊrodków równowa˝enia rozwoju. Funkcje regionalnych oÊrodków wzrostu
           peΠnià miasta: Ostrowiec Âwi´tokrzyski (74,5 tys. mieszkaƒców), Starachowice
           (53,7 tys.), Skar˝ysko-Kamienna (49,7 tys.) oraz Sandomierz (25,3 tys.). Dla zrównowa
           ˝onego rozwoju caΠego regionu niezb´dny jest wzrost ekonomiczny i rozwój
           spoΠeczny takich oÊrodków miejskich, jak: Koƒskie, WΠoszczowa, J´drzejów, Piƒczów,
           Busko Zdrój, Kazimierza Wielka, Staszów i Opatów.
           Chocia˝ Kielce w Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju zostaΠy zakwalifikowane
           jedynie jako rozwijajàcy si´ oÊrodek miejski, to wyraênie widaç
           uksztaΠtowane funkcje metropolitalne w mieÊcie. Kielce, w celu utworzenia Kieleckiego
           Obszaru Metropolitalnego, podj´Πy inicjatyw´ polegajàcà na nawiàzaniu
           wspóΠpracy z sàsiadujàcymi gminami. W dniu 26 sierpnia 2005 r. podpisana zostaΠa
           deklaracja wspóΠpracy mi´dzy gminami Kielce, Ch´ciny, Daleszyce, Górno, MasΠów,
           Miedziana Góra, Morawica, Piekoszów, Sitkówka Nowiny, Strawczyn, Zagnaƒsk.
           Sygnatariusze deklaracji dostrzegli wzajemne powiàzania funkcjonalne pomi´dzy
           kierowanymi przez nich jednostkami samorzàdu terytorialnego i ksztaΠtowanie si´
           Kieleckiego Obszaru Metropolitalnego oraz podj´li wol´ wspóΠpracy na rzecz jego
           skoordynowanego rozwoju.
           Do podstawowych bogactw naturalnych województwa nale˝à kopaliny mineralne
           – pokΠady kamienia gipsowego tutaj wyst´pujàce nale˝à do najbogatszych w Europie.
           Pod wzgl´dem wielkoÊci i ró˝norodnoÊci zasobów oraz wielkoÊci ich wydobycia
           województwo nale˝y do przodujàcych w kraju. Âwi´tokrzyskie zajmuje pierwsze
           miejsce pod wzgl´dem produkcji kamienia gipsowego (100% krajowej produkcji)
           oraz spoiw gipsowych (85,7%), wapna (42,2 %) i cementu (34,3%). Ponadto z terenu
           województwa pochodzi 100% siarki rodzimej, 26,7% kruszywa mineralnego Πamanego
           oraz 19,6% nawozów wapniowych i wapniowo-magnezowych.
           Âwi´tokrzyskie nale˝y do grupy regionów mniej zasobnych w wod´. Sieç rzecznà
           tworzà tu lewostronne dopΠywy WisΠy, z których najwi´ksze to: Nida, Kamienna oraz
           Pilica. PozostaΠy obszar regionu obejmujà zlewnie: Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki,
           Opatówki, KanaΠu Strumieƒ, ponad poΠowa zlewni rzeki Nidzicy oraz niewielka
           cz´Êç zlewni rzek IΠ˝anki i Kr´pianki. Zasoby wód powierzchniowych województwa
           wykorzystywane sà gΠównie dla celów rolniczych i leÊnych (stawy rybne,
           nawadnianie), technologicznych (zaopatrzenie przemysΠu), komunalnych i energetycznych.
           Zasoby te wyra˝one odpΠywem rocznym wynoszà ok. 1890 mln m3. Sà one
           7
           Charakterystyka
              • Gość: pyrdoł Obice i tak będą w strategii IP: *.dynamic.chello.pl 14.11.12, 09:00
               Obice i tak będą w strategii województwa, bo marszałkowi zawsze było brak odwagi w tej kwestii. Robił będzie, to co robi dziś; nie rozwija Masłowa- chociaż jest na jego utrzymaniu i nie jest zdolny do podjęcia jakichkolwiek decyzji, rzekomo dla dobra dialogu społecznego wśród udziałowców Spólki. Nie stać go było na 60 tys. zł, aby dopłacić do koncepcji zagospodarowania lotniska i tak zostanie. stać było Aeroklub, który jest na garnuszku marszałka. Będzie spierał Obice nasladując prezydenta. nie wpisze Masłowa do strategii i dalej będzie kluczył. Przypomnę jak gmina Masłów w imieniu spółkowiczów wystąpiła do ULC o podanie warunków rozbudowy- marszałek do którego zwrócił się ULC o opinię- wydał opinie negatywną.I tak zostanie, bo sabotaż jest nadal bezkarny. Pani doktor jako radna i tak nic nie zrobi a ta drogą zapytuję, dlaczego w przedstawionych strategiach nie wykorzystano dorobku kieleckich uczonych jak R. Miernika, J. Szkurłata, B. Jarosińskiego, S. Pastuszki, B. Jarosińskiego,M. Gębskiego, E. Trafiałek, J. Jarosińskiego, I. Fudali, A. Kozery itd.
                • Gość: smurfmadrala socjalizm-najczarniejsza strefa gospodarcza IP: *.internetdsl.tpnet.pl 16.11.12, 09:45
                 Mam rozwiązanie jak uzdrowić województwo Świętokrzyskie.

                 Lekarstwo radykalne: MASOWE BEZROBOCIE !
                 Na bruk, na zbity pysk, masowe bezrobocie dla URZĘDNIKÓW !

                 Ktoś zapyta wg jakiego klucza, jakimi kryteriami,
                 jak natychmiast i stanowczo zaprowadzić terapię
                 zwalniania dyletantów, aferzystów zza biurek.
                 Odpowiadam, wg wzoru nowego szefa PZPN Zb. Bońka:
                 ZWALNIAĆ NALEŻY CAŁYMI RODZINAMI !

                 Na bruk dynastie bubków, od czasu pezetpeerowskich "z zawodu dyrektorów"!
                 Gwiazdy profesjonalizmu wykażą się w prywatnej inicjatywie.
                 Zarobią kupę szmalu, zapłacą uczciwie najwyższe i najliczniejsze POdatki,
                 zmniejsza bezrobocie w neopeerelu sojuszu platformersko-chłopskiego.
                  • Gość: harry Re: socjalizm-najczarniejsza strefa gospodarcza IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 25.11.12, 12:07
                   Po tym co się stało w PSL panuje spore przerażenie. Chłopakom pękło dosłownie na pół. Dla Tuska to sytuacja komfortowa. On i tak ma alternatywę pod nazwą SLD, a w ostateczności Palikota. W świętokrzyskim PSL poziom emocji zbliżony za to do popłochu. Tym bardziej, że na stronach WP w dniu dzisiejszym przeczytać już można, że:
                   - Będę deklarował panu premierowi Tuskowi, że w tym "pakiecie PSL-owskim" nie zmieniamy ani jednego ministra - zapowiedział Janusz Piechociński odnosząc się do planowanego spotkania z premierem Donaldem Tuskiem.
                   Po ostatnich wyborach parlamentarnych Pan Marszałek Jarubas, nie dostawszy wymarzonego stołka ministerialnego obraził się na Waldusia, zrezygnował z mandatu posła i stał się filarem spisku przeciwko niemu. Istnieje realne prawdopodobieństwo, że po tych słowach Piechocińskiego Pan Marszałek Jarubas również poczuje się urażony choć dla publiczności będzie udawał iż nic się nie stało. Jarubas pogniewany z Pawlakiem i urażony wobec Piechocińskiego oznacza oczywistą izolację świętokrzyskiego PSL w całej partii. Nie można bowiem stabilizować pękniętego dokładnie na pół PSL z użyciem Jarubasa i świętokrzyskich struktur tej partii bowiem całe to towarzystwo było najaktywniejsze w rozbijaniu na pół całego PSL. A te pół będące twardo za Pawlakiem tego sobie nie życzy. Dało już zresztą jasny sygnał Piechocińskiemu. I ten wie, że nie utrzyma jedności całego PSL jednocześnie mając Jarubasa i rozbijackie struktury świętokrzyskiego PSL u swojego boku. Tak jak nie łączy się przerąbanego na pół stołu przy pomocy siekiery, którą wcześniej ten stół przerąbano. Zdaje się, że istotę tej sytuacji pojął w rozpaczy nowo wybrany lider Piechociński i dlatego los Pana Marszałka Jarubasa obchodzić będzie go od tej chwili stosunkowo najmniej. Słowem, Pan Jarubas będzie już tylko znacząco marginalizowany, choć by stworzyć pozory iż tak nie jest może zrobią go mało przecież znaczącym wiceprezesem PSL. Tutaj w świętokrzyskim jego struktury też pękły na pół ze wskazaniem, że więcej niż pół to zwolennicy Waldka. Nie mogą Jarubasowi wybaczyć jego znaczącego udziału w ojcobójczym spisku przeciwko Pawlakowi. W konsekwencji Pan Marszałek musi się liczyć, że już za 2 lata nikt z naczelnych władz PSL nie wystawi go nawet w wyborach samorządowych, tak jak za 3 lata nikt nie da mu szansy ponownego ubiegania się o mandat parlamentarny. Marginalizowanie Pana Marszałka służyć będzie miało ponownemu scalaniu pękniętego PSL. O ile w międzyczasie nie dojdzie do przewrotu w świętokrzyskich strukturach PSL i wówczas Pan Marszałek przestanie być marszałkiem województwa szybciej niż życzą mu tego najbardziej zajadli obecnie jego rywale. Zaraz po tym zwycięska opcja "wytnie" wszystkich jego rzekomo najbardziej oddanych mu popleczników bo w PSL - choć partia to niewielka - to apetyt na stołki przeogromny. Pozostali klęczeć będą wiernie przed każdym suwerenem byle tylko ten nie odsunął ich kiedykolwiek od "wspólnie pieczonego bochna" PSL-owskiego chlebka.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka