Dodaj do ulubionych

Czytelnicy o rowerach w autobusach: zakaz to zł...

25.06.13, 21:29
Trzeba zapamiętać nazwiska tych radnych i sprawić, żeby po kolejnych wyborach radnymi już nie zostali. Nigdy! Po co komu takie wrzody na dupie?
Obserwuj wątek
     • Gość: novy Re: Albo jedziesz rowerem albo autobusem- groteska IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.06.13, 00:38
      Jestem oburzony zamiarem wprowadzenia zakazu przewożenia rowerów w publicznym transporcie zbiorowym, a takim jest transport miejski w Kielcach. Za organizację transportu odpowiada ZTM, jeśli więc w ZTM pomysł zakazu powstał lub jeśli ZTM taki pomysł popiera, to powiem otwartym tekstem : zasługi, zasługami ale już nastała pora,...... chyba na nowe koncepcje.
      Właścicielem publicznego transportu zbiorowego, samorządu, miasta są obywatele tego miasta. Prezydent, radni są tylko przedstawicielami mieszkańców i nie powinni działać wbrew woli mieszkańców. Tym bardziej wbrew zdrowemu rozsądkowi.
      Dzisiaj w ramach ściany wschodniej mamy wydatkować duże pieniądze na szlaki rowerowe i promować region jako sprzyjający turystyce rowerowej. Wprowadzenie zakazu przewozu rowerów w stolicy regionu turystycznego jest golem samobójczym do własnej bramki. Chyba radni nie chcą sabotować polityki rozwoju własnego regionu. Mam nadzieję, że radni i pomysłodawcy nietrafionego pomysłu, wycofają się ze stanowiska i spojrzą na rowery innym spojrzeniem. Inaczej skompromitują nie tylko samych siebie ale całe Miasto Kielce.
      Wyobraźcie sobie jakby w Zakopanym wprowadzono zakaz przewożenia nart w autobusach. w mojej ocenie tak samo może wyglądać zakaz przewożenia rowerów w autobusach kieleckiego MPK.
      • Gość: novy do radnych Re: krótki wykład o rowerach w komunikacji IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.06.13, 01:53
       POZNAŃ
       W związku z wydanym 5 czerwca br. Zarządzeniem nr 398/2-13/P Prezydenta Miasta Poznania, dokonano zmian w regulaminie przewozów ZTM, wprowadzając nowe regulacje dotyczące przewozu rowerów w środkach komunikacji miejskiej. Rowery można przewozić tak, aby nie wyrządzić krzywdy współpasażerom, jednak w przypadku naruszenia porządku, kierowca lub motorniczy może podjąć działania, w celu usunięcia danej osoby z pojazdu.
       Obowiązujące zasady:
       § 20 Regulaminu:
       „§ 20.1. Zabrane ze sobą rzeczy, w tym również rower, należy przewozić w sposób niezagrażajacy bezpieczeństwu i porządkowi w pojeździe, niestwarzający możliwości wyrządzenia szkody, nieprzeszkadzajacy współpasażerom i nienarażający ich na niewygody.
       JAWORZNO
       Przewóz rowerów
       W okresie letnim wybrane kursy na naszych liniach obsługiwane są pojazdami wyposażonymi w bagażnik zewnętrzny przystosowany do przewozu rowerów. Bagażniki znajdą Państwo w najnowszych 10-metrowych autobusach marki Solbus.
       KRAKÓW
       W Krakowie możesz przwozić rower w tramwajach i autobusach bezpłatnie.
       Niektóre autobusy wyposażone są w bagażniki do przewozu rowerów – masz obowiązek z nich skorzystać!
       Pamiętaj aby rower postawić tak, by nie blokował drzwi
       i nie przeszkadzał innym pasażerom.
       Nie wsiadaj jeśli pojazd jest zatłoczony.
       GDAŃSK
       11. Przewóz roweru jest dozwolony w pojazdach niskopodłogowych, odpowiednio oznakowanych "piktogramem" i wskazanych w rozkładach jazdy literką ?n? pod warunkiem, że nie zagraża on bezpieczeństwu ruchu oraz pasażerów.

       UCHWAŁA NR XXXV/988/09
       RADY MIASTA GDAŃSKA
       z dnia 23 kwietnia 2009 r.
       w sprawie ustalenia zasad taryfowych, cen za przejazdy środkami gminnego transportu zbiorowego oraz wysokości opłat dodatkowych i opłat manipulacyjnych.
       § 6.
       Przewóz bagażu podręcznego, wózka inwalidzkiego, wózka dziecięcego, roweru oraz zwierząt nie podlega opłacie.
       WROCŁAW
       O zezwoleniu na przewóz roweru będzie wciąż decydował motorniczy albo kierowca. Wystarczy zakupić specjalny bilet (1.20zł), ale jest jeden warunek: rower nie może utrudniać jazdy pasażerom (np. blokować miejsc przeznaczonych dla wózków inwalidzkich).

       Rowery nadal będą raczej niechętnie widziane w godzinach szczytu, gdyż nie może dojść do sytuacji, w której do zapchanego autobusu wprowadza się jeszcze kilka bicykli, ale wrocławscy rowerzyści, którym zdarzy się "złapać gumę", powinni odetchnąć z ulgą.
       Autobusy linii 120 (kursującej między Placem Dominikańskim a Opatowicami) zostaną dodatkowo wyposażone w zewnętrzne bagażniki na rowery.
       WARSZAWA
       4. W przypadku przewożenia przez pasażera bagażu (w tym również roweru) lub zwierząt w miejscu określonym w ust. 1 pkt 3 i 4, pasażer taki obowiązany jest do zwolnienia tego miejsca na każde żądanie pasażera poruszającego się na wózku inwalidzkim lub osoby z wózkiem dziecięcym i przestawienia przewożonego bagażu (w tym również roweru lub zwierzęcia) z zachowaniem postanowień § 16.
       16
       1. Pasażer może przewozić w pojazdach bagaż (w tym również rower) i zwierzęta, jeżeli istnieje możliwość umieszczenia bagażu i zwierząt w pojeździe tak, aby nie utrudniały przejścia i nie narażały na szkodę osób i mienia innych pasażerów, nie zasłaniały widoczności obsłudze pojazdu, nie zagrażały bezpieczeństwu ruchu.
       GDYNIA
       Gdynia: rower w autobusie za darmo i bez pytania
       Do pojazdów gdyńskiej komunikacji miejskiej od maja będzie można bez problemu wsiąść z rowerem.
       Do tej pory rowerzysta w Gdyni musiał liczyć na zgodę kierowcy, jeśli chciał przewieźć rower trolejbusem lub autobusem. Od maja nikogo nie będzie musiał pytać, a rower będzie traktowany jak wózek i przewożony za darmo.

  • bikogt Ile takich przypadków jest dziennie? 26.06.13, 12:13
   Oczywiście jestem zagorzałym rowerzystą i oburza mnie wprowadzenie zakazu przewozu rowerów w komunikacji publicznej. Dlaczego w ten sposób dyskryminuje się rowerzystów. W końcu to też mieszkańcy miasta i mają prawo do przejazdu rowerem. Rozumiem obawy o ubrudzenie, itp. Ale są odpowiednie rozwiązania tego problemu.
   Wiadomo, że rower służy do jazdy rowerem, ale co w przypadku, kiedy rower ulegnie uszkodzeniu, co w przypadku kiedy dodatkowo posiadam fotelik z dzieckiem, co w przypadku, kiedy dziecko nie ma siły wrócić do domu. Wobec tego niech te osoby najlepiej "zasuwają" na piechotę, czasami kilka kilometrów. Sam kiedyś miałem właśnie potrzebę dojechania autobusem nr 34 z Barwinka na Świętokrzyskie, bo pękła mi obręcz koła. Teraz będę musiał iść pieszo.
   Jest to kolejny krok wstecz naszego miasta. Na nic nowe drogi, jeśli nie będziemy całościowo patrzeć na polepszenie komunikacji w mieście.
   • Gość: novy wniosek Re: Zmienić wniosek na Radzie Miasta o zmianę IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.06.13, 12:50
    Proszę zwrócić uwagę na prawdziwe sedno problemu - postawa ZTM, nie do zaakceptowania, nie do uwierzenia, w tym przedmiocie sprawy.
    Różni ludzie mogą mieć różne pomysły, takie ich prawo. Ale ZTM jako organizator publicznego transportu zbiorowego w Kielcach i w związku międzygminnym winien mieć wiedzę i wykształcony, wyrobiony pogląd na ten temat w oparciu o wiedzę jak to robi Europa i kraj. Popierając wprowadzenie zakazu przewozu rowerów w autobusach miejskich i międzygminnych, ZTM po prostu się delikatnie mówiąc, skompromitował. Co gorsze, w mojej ocenie, co jest bolesne, jeśli mamy "takich" błądzących zawodowców w ZTM,, którzy jeszcze w "taki" sposób doradzają, akceptują wsteczne pomysły amatorów, to ręce opadają. Rysuje się naprawdę groteskowy obraz przyszłości komunikacji miejskiej. Temu problemowi trzeba jakoś zaradzić Rado Miejska, Prezydencie by nie popaść w czarną rozpacz i kompromitację na skale europejską. Od UE mamy środki na tworzenie nowoczesnego systemu transportu zrównoważonego, przyjaznego mieszkańcom i środowisku. Czy sądzicie, że w przyszłości UE wspomoże finansowo miasto mające zakaz przewożenia rowerów i politykę anty rowerową, co jest w sprzeczności z każdym stanowiskiem UE w temacie zrównoważonego systemu transportu miejskiego, publicznego.
    Radni to powinni postawić odmienny wniosek pod głosowanie, ale w temacie zmian w polityce transportowej samorządu miasta, który winien zapewnić wszystkie potrzeby komunikacyjne jego mieszkańców.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka