Dodaj do ulubionych

Od 25 maja strajk generalny w świętokrzyskiej s...

IP: 82.139.11.* 19.05.06, 14:11
Każdy z nas wiedział, ile będzie zarabiać w przyszłej pracy, gdy wybierał
studia. Zawsze jest możliwość dorobienia, zwłaszcza w zawodzie lekarza
(dodatkowe dyżury, nadgodziny, prywatna praktyka, prezenty). Ten strajk
uderza w ludzi, którzy swój obowiązek wobec służby zdrowia (składki)
spełniają. To podłe.
Obserwuj wątek
  • Gość: Popieram strajk Re: Od 25 maja strajk generalny w świętokrzyskiej IP: *.chello.pl 19.05.06, 22:23
   Nic na korzyść nie zmieniło się od ostatnich danych z października 2004, gdy godzinowa stawka brutto pracy lekarza, zatrudnionego w publicznym szpitalu wynosiła średnio 10,47 zł za 1 GODZINĘ ETATOWĄ (1760zł/1etat) i sytuowała się (ROCZNIK STATYSTYCZNY 2005 GUS) pomiędzy pracownikami z wykształceniem podstawowym (9,54zł/ godz.) a pracownikami z wykształceniem gimnazjalnym (11,27zł /godz.). Do zarobków lekarskich 1760 zł/etat „brutto uzusowione” (liczone bez nadgodzin) podobne zarobki mają “robotnicy pomocniczy transportu i tragarze” 1740 zł/etat (też bez nadgodzin)- oni jednak nie są zmuszani do dodatkowej ciągłej pracy w nocy i w święta. Wg danych (dotychczas oficjalnie nie publikowanych) lekarz zatrudniony w szpitalu pracuje oprócz etatu jeszcze ok. 101,36 godzin-głównie w nocy i w dni wolne i to dopiero razem daje sumę wystarczającą lekarzowi na przeżycie. Nadgodziny (które jako tzw. “dyżury” są niezbędne dla szpitali z powodu rzeczywistego braku lekarzy) są przemilczane i opłacane niezgodnie z kodeksem pracy ani z dyrektywą europejską. Lepiej będzie stawki godzinowej lekarza zatrudnionego w publicznym szpitalu nie porównywać do uśrednionego wynagrodzenia ogółu osób z wykszt. wyższym bo stanowi to 2,41 raza stawki lekarskiej (25,24zł/godz versus 10,47zł/godz). Lekarska godzinowa stawka brutto zaniżana jest więc o około 15zł/ każdą przepracowaną godzinę w dzień zwykły. Jeśli do godzin pracy etatowej doliczyć nadgodziny (liczone zgodnie z prawem polskim i europejskim) a następnie przemnożyć wszystko przez średnią stawkę, jaką (w/g GUS) otrzymują inne osoby z wykształceniem wyższym zatrudnione w Polsce ( 168godzin x 25,41 zł/godzinę etatu plus 101,36 nadgodzin głównie świątecznych i nocnych) to otrzymamy sumy na jakie jesteśmy okradani. Po przeliczeniu rodzina lekarza pozbawiana jest należnych dochodów brutto w średniej kwocie co najmniej 4667,11 złotych miesięcznie co daje 56tys zł rocznie . Inaczej jeszcze – od chwili wstąpienia Polski do UE średnio dochody rodziny lekarza zostały uszczuplone o co najmniej 112 tys. złotych, a w ciągu ostatnich 15 lat przemian o co najmniej 840 tysięcy złotych. Jako ciekawostka- w/g danych GUS 2004- prawnicy zatrudniony w SEKTORZE PUBLICZNYM zarabiają 5485,92zł/1 etat co daje stawkę ok. 33zł/godzinę etatowej pracy (3,15 x więcej niż stawka godzinowa lekarza zatrudnionego w szpitalu). Uszczuplenie dochodów rodziny lekarza w tym przypadku należy określić na 7116,5 zł brutto / miesięcznie czyli 85 398 zł rocznie. Jeśli jesteś lekarzem i wyliczenia powyższe przyspieszyły Twoje tętno lub podwyższyły Twoje ciśnienie nie denerwuj się. Możesz w ramach relaksu przeliczyć to samodzielnie korzystając z danych publikowanych przez GUS odnośnie zarobków (ROCZNIK STATYSTYCZNY 2005 -strona 267 i następne lub w Internecie www.stat.gov.pl/dane_spol-gosp/praca_ludnosc/index.htm). Będziesz miał pewność, że naprawdę Twoja rodzina jest nieprzerwanie okradana na kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie.

   Cały list: prawica.net/node/3568
  • Gość: Popieram strajk Re: Od 25 maja strajk generalny w świętokrzyskiej IP: *.chello.pl 19.05.06, 22:26
   Świętokrzyskie przyłącza się do strajku

   wg PAP
   Data utworzenia: 19.05.2006


   Zarząd Regionu Świętokrzyskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zdecydował w czwartek, że 25 maja rozpocznie bezterminowy strajk. Do akcji gotowych jest 17 z 20 działających w regionie szpitali.

   Na prośbę prezesa Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej Marka Jodłowskiego związkowcy zgodzili się na kilka dni zawiesić strajk. Jodłowski chce bowiem przedstawić oddziałowi Narodowego Funduszu Zdrowia i dyrektorom szpitali propozycje renegocjacji kontraktów szpitali. Ubiegły rok świętokrzyski Fundusz zakończył nadwyżką, prawdopodobne jest więc, że i w tym roku dysponuje większą sumą pieniędzy. Środki te można by przeznaczyć na zwiększenie wartości kontraktów dla szpitali, a te mogłyby je wykorzystać na podwyższenie od maja pensji pracowników. Pieniędzy powinno wystarczyć do października, a wówczas, jeśli minister zdrowia i premier spełnią swoją obietnicę, to dodatkowe środki na podwyżki powinna przekazać centrala NFZ.

   Jeśli te negocjacje się nie powiodą, to najpóźniej 28 maja 17 z 20 świętokrzyskich szpitali przystąpi do strajku. Szpitale będą pracowały, jak podczas ostrego dyżuru, a przyszpitalne przychodnie będą zamknięte. W ciągu dnia na oddziałach pracować będą ordynatorzy i kierownicy placówek, w nocy lekarze dyżurni. Odłożone zostaną planowane zabiegi, lekarze przestaną też wypisywać zaświadczenia lekarskie na drukach ZUS.
    • Gość: alfa Re: a potem wyjdą nauczyciele.... IP: *.internetdsl.tpnet.pl 20.05.06, 20:32
     dopóki nie bedzie gospodarki rynkopwej mozna zwalac na wszystkich
     to w przyszłosci
     poki co mamy socjalistyczny skansen z ktorego tak naprawde nie chca wyskoczyc
     ani lekarze - decydenci ani pacjenci
     mimo tego ze juz jest nie do wytrzymania
     ale oczywiscie podstawowa opieka zawsze bedzie zwiazana z poziomem rozwoju i bez
     przyspieszenia gospodarczego nie ma mowy o wzroscie poziomu ochrony zdrowia
     kluczowa spraw tkwi w tzw społeczeństwie solidarnym -czyli innej wersji socjalizmu
     i to sie kruszy bo coraz wieksza grupa ludzi nie chce finansować innych
     mimo całego podłoza solidarnosciowego rosnie grupa ludzi "egoistów" ktorzy nie
     beda wspierac społeczeństwa socjalnego wiedżąc ze to jest droga wprost do
     gnuśnego,etatyzmu i socjalizmu - z korego tak naprawde nie ma odwagi zeby wyjsć
     tak że wszystko przed nami

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka