Dodaj do ulubionych

Poprawność polityczna w cukierni. Jak nazwać to...

IP: *.dynamic.chello.pl 11.12.12, 10:32
Przepraszam bardzo, ale o ile mi wiadomo określenie "Murzyn" nie ma w języku polskim zabarwienia pejoratywnego!!!
Obserwuj wątek
    • foka Jakie CIASTO? Pseudo dziennikarzyna! 11.12.12, 10:52
      Jakie do ch.... CIASTO?
      Skąd gazeta wynajduje tych pseudo dziennikarzynów?

Prawdziwy krakowianin tak powie? Zastanówcie się co piszecie!

GIGI
      • Gość: pp Re: Jakie CIASTO? Pseudo dziennikarzyna! IP: *.dynamic.chello.pl 11.12.12, 11:28
        A jak powie Krakus? Rzeczownik "ciasto" jest w Krakowie nieużywany/zakazany?
      • Gość: a10 Foko? Wynajduje ich tam, gdzie i Ciebie IP: *.internetdsl.tpnet.pl 11.12.12, 12:02
        wynaleźli.

"pseudo dziennikarzynów"

Popatrz na to, i odpowiedz sama sobie (skończony niedouku) czy masz jakiś tytuł do poprawiania innych??

Amen
    • Gość: Ciocia Miecia A meksykańskie dupcie też wypiekają?... IP: *.centertel.pl 11.12.12, 11:00
      ....bo krakowskie jaja już tam są.
    • Gość: mik bertolt Re: Poprawność polityczna w cukierni. Jak nazwać IP: *.ncn.gov.pl 11.12.12, 11:58
      O ile mi wiadomo, gdybym był ciemnoskórym mówiącym po polsku (a takich osób jest u nas przecież coraz więcej) albo ciemnoskórą kobietą, to taka nazwa by mnie po prostu dotknęła. A mówisz, że Murzyn nie ma w języku polskim zabarwienia pejoratywnego? A te wszystkie "sto lat za Murzynami", "biały Murzyn" itp.? To co one nam niby mówią? Że to ktoś gorszy, mniej rzeczywisty czy ludzki niż człowiek, którego prototypem jest dla Europejczyków biały. Skoro Murzyn nie ma w sobie nic pejoratywnego czy pobłażliwego, to dlaczego w takim razie to słowo istnieje, a nie ma po prostu "czarny" czy "ciemnoskóry"? A autorce artykułu należy się reprymenda. Co to znaczy "wszechobecna poprawność polityczna"? W Polsce, w której normą na forach internetowych są inwektywy i wulgaryzmy, seksizm, rasizm itd.? Ja bym nie ulegał bezmyślnej modzie krytykowania poprawności politycznej (sensu tego określenia oraz różnych jego odcieni jak na razie nikt w Polsce na poważnie nie przedyskutował), ale zastanowiłbym się - albo zapytał - jak czuje się czarnoskóra osoba, która dowiaduje się, że w Polsce jest Murzynem, no wiesz, kimś takim nie do końca poważnym, kogo należy wyróżnić, no bo biali to, wiadomo, po prostu ludzie, a czarni... Trzeba się zastanowić czy okazujemy szacunek osobom, którym to może ubliżać, a nie oburzać się, że większość jest zmieszana.
    • Gość: a10 "o ile mi wiadomo" IP: *.internetdsl.tpnet.pl 11.12.12, 11:58
      Policzmy:

1. sto lat do tyłu za murzynami
      2. Murzynów do roboty (mieć)
      3. po murzyńsku gadać(tu: niezrozumiale)
      4. bantustan (miejsce, gdzie panują dzikie zwyczaje)
      5. mentalność Kalego
      6. ciemno jak w d... u murzyna

wymieniać dalej, czy wystarczy?
      • Gość: kubaj Re: "o ile mi wiadomo" IP: *.dynamic.chello.pl 11.12.12, 12:15
        Akurat ciekawe jest to, że np. "Wielki słownik poprawnej polszczyzny" słowo "Murzyn" traktuje jako pełnoprawne słowo w języku polskim, natomiast słowo "czarny" w odniesieniu do osoby jest po pierwsze - potoczne, po drugie - może być uznawane za obraźliwe. I nie przesadzajmy, bo jak na Murzynów nie będzie można powiedzieć Murzyni, to Arabów przestaniemy określać jako Arabów, będziemy musieli usunąć ze słownika Indian itd.
        A co do przysłów, powiedzeń i związków frazeologicznych - w języku polskim istnieje cała masa tego rodzaju zwrotów, które w negatywny sposób odnoszą się tak do Murzynów, jak i do np. Niemców, Rosjan, Czechów, Azjatów. Bo słowo "Murzyn" należy do rzędu określeń geograficzno-etnicznych, obok właśnie Arabów, Indian czy Azjatów. Nie należy natomiast do tej samej grupy, co rzeczywiście obraźliwe określenia w rodzaju "arabus" w odniesieniu do Arabów, "ciapak" w odniesieniu do Hindusów i Pakistańczyków czy "żółtek" w odniesieniu do Azjatów. To bardzo zasadnicza różnica.
        a10 - kilka przykładow, które podałeś, to przykłady wyjątkowo nietrafione. Nie ma czegoś takiego jak "sto lat do tyłu za murzynami" - jest "sto lat za Murzynami". "Po murzyńsku gadać" to słowa z piosenki dla dzieci (swoją drogą - mocno stereotypizującej; ale czy obraźliwej?); "bantustan" ma odniesienie nie tylko do afrykańskich plemion bantu, ale i do azjatyckich państw ze "stan" w nazwie; a "ciemno jak w d... u Murzyna" (właśnie Murzyna - nie murzyna) to raczej obserwacja (jak sądzę :) ) niż powiedzenie pogardliwe.

Problemem nie jest samo słowo, ale nastawienie ludzi do osób o ciemnym kolorze skóry. Ja akurat znam kilka takich osób, które w Polsce mieszkają od dawna. WSZYSTKIE twierdzą to samo - nie mają problemu z samym słowem Murzyn, ale z tym, jakie postawy ludzie sobą reprezentują.
        W większości wypadków to naprawdę nie same słowa są problemem, ale to, jak je stosujemy. Jestem w stanie wymyślić na poczekaniu przynajmniej kilka sposób na to, żeby słowo "Polak" stało się obraźliwe. Albo "kaczka". Czy to znaczy, że należy przestać tych słów używać?
        • Gość: ? Re: "o ile mi wiadomo" IP: *.dynamic.chello.pl 11.12.12, 15:55
          Co do tych Azjatów, to chciałbym Cię kubaju
          poinformować, że w Azji mieszka tak z 2 miliardy białych Azjatów,
          od bezcennego Izraela zaczynając na Indiach i Syberii kończąc :-)
      • Gość: zs Re: "o ile mi wiadomo" IP: *.ip.netia.com.pl 11.12.12, 13:34
        nie bardzo wiem co chciałeś wnieść do dyskusji, ale żeby Ci nie było przykro - tak - wymieniaj dalej ;-)
      • misself Re: "o ile mi wiadomo" 11.12.12, 14:03
        Gość portalu: a10 napisał(a):

> 6. ciemno jak w d... u murzyna

Ja to znam w formie "ciemno jak w d...". Niezależnie od koloru zewnętrza człowieka, wnętrze zawsze jest tak samo różowe ;-)
    • zgr-edo ważne aby ciasto było dobre jak cycuszki 11.12.12, 12:01
      gdzie jest ta cukiernia i jak tam dojechać z ulicy Batalionu 'Skała' AK ?
      • Gość: a10 Rowerem IP: *.internetdsl.tpnet.pl 11.12.12, 12:05
    • gieekaa Poprawność polityczna w cukierni. Jak nazwać to... 11.12.12, 12:21
      Nie ma problemu to należy go stworzyć. Myślę że większości czytelników Gazety nawet przez myśl nie przeszło że ciasto "Cycki murzynki" może kogoś obrażać czy wymówienie jego nazwy onieśmielać. Przecież to śmieszne. Odkąd pamiętam ciotka zawsze piekła takie ciasto na swoje imieniny i kiedy wszyscy się zjeżdżali to każdy dzieciak krzyczał że chce "Cycki murzynki". A teraz kiedy na ulicy jest pełno golizny, nie wspominając o internecie czy tv, słowo "cycki" ma kogoś krępować?
      To tak jak z dysleksją. Dawno temu w normalnych czasach szkolnych kiedy zrobiłem błąd ortograficzny to musiałem go przepisać 10 razy poprawnie. Przepisując 100 razy to nawet małpa by się zapamiętała jak należy go pisać. Ale to było zbyt proste, ktoś wymyślił że robienie błędów to choroba i nie da się tego leczyć. Lepiej wystawić papierek. Stworzono nowy problem nad którym co jakiś czas pochylają się "mądrzy" ludzie.
      • Gość: TataMateusza Re: Poprawność polityczna w cukierni. Jak nazwać IP: 94.42.133.* 13.10.22, 17:52
        Tynk spadający na klawiaturę napisałby coś mądrzejszego.
    • Gość: Jan Poprawność polityczna w cukierni. Jak nazwać to... IP: *.opera-mini.net 11.12.12, 13:55
      Haha! Redaktorka nie śmiała kupić cycuszków murzynki bo myślał że to politycznie niepoprawne! A wie pani gdzie my Krakowianie mamy tę polityczną poprawność? Tam gdzie jest ciemno jak skóra murzyna! Po co w ogóle ta "afera" z ciastem?
      • Gość: ? Re: Poprawność polityczna w cukierni. Jak nazwać IP: *.dynamic.chello.pl 11.12.12, 15:56
        Hunweibini z GW zaczynają ćwiczenia z walki z mową nienawiści ?
    • Gość: tvn72 Poprawność polityczna w cukierni. Jak nazwać to... IP: *.dynamic.chello.pl 11.12.12, 21:33
      zmienić na: gruczoły mlekowe kobiety negroidalnej - i będzie polcorectness
      • Gość: Leming Re: Poprawność polityczna w cukierni. Jak nazwać IP: *.dynamic.chello.pl 11.12.12, 21:58
        Jakie "negro" ty faszysto !!!

kobiety afroidalnej :-)

I nie wspominaj tutaj ty naziolu że w Afryce mieszka miliard białych Afrykanów
        bo załomoce ci Ministerstwo Miłości do drzwi o 6 rano....
    • pendrek_wyrzutek Romowie 06.04.13, 22:47
      Dobry Cygan to Rom, zły Cygan to Rumun
      a samych Cyganów nie ma.
    • Gość: dfg A jakby tak ptysia określić IP: 149.156.124.* 07.04.13, 12:08
      nazwą "fujara białego" to co? Też byłoby niepoprawnie?
      • jeriomina Re: A jakby tak ptysia określić 07.04.13, 13:02
        To nie ptyś, to rurka z kremem :P

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka