Dodaj do ulubionych

Zmiany w centrum okiem architekta. Brak spójnoś...

IP: *.dynamic.chello.pl 14.05.13, 13:10
Chociaż jeden sensowny głos w całej sprawie. Szkoda, że więcej osób nie ma tak wyważonego sposobu postrzegania spraw Starego Miasta i okolic.
Obserwuj wątek
  • Gość: Sarka farka Zmiany w centrum okiem architekta. Brak spójnoś... IP: *.dynamic.chello.pl 14.05.13, 13:28
   Jeżeli już, to nie "obwodnica" Straszewskiego, Dunajewskiego, co brzmi strasznie, tylko po prostu "Podwale" - Podwale Straszewskiego, Podwale św. Gertudy, Podwale Basztowe, Podwale Westerplatte.
   • kapitan.kirk Re: Zmiany w centrum okiem architekta. Brak spójn 14.05.13, 16:11
    Gość portalu: Sarka farka napisał(a):

    > Jeżeli już, to nie "obwodnica" Straszewskiego, Dunajewskiego, co brzmi straszni
    > e, tylko po prostu "Podwale" - Podwale Straszewskiego, Podwale św. Gertudy, Pod
    > wale Basztowe, Podwale Westerplatte.

    ...Podwale Podwale... ;-P
    Pzdr
    • Gość: memento niedouczony "architekt" ze szczecina IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.05.13, 23:48
     Jak w soczewce widać problem z polską architekturą w tej nieprzemyślanej wypowiedzi. Pan architekt z firmy ze Szczecina (fajnie, że GW tak promuje architektów krajobrazu jako specjalistów od organizacji życia w mieście, na pl. Szczepańskim widać jak to działa) rzuca luźne przemyślenia które zdradzają jego przeraźliwą ignorancję. Typową dla architektów, którzy dla dowolnego udziwnienia i ekscentryczności nawet nie pochylą się nad elementarzem rzemiosła: użytecznością, funkcjonalnością, ergonomią. Wypisz wymaluj standard 90% polskiej architektury i urbanistyki ostatnich 60 lat.

     Pomysł z pozostawieniem "wewnętrznego pasa" (czyli jak rozumiem - bliżej Plant) "nawet z utrzymaniem kierunku przeciwnego do wskazówek zegara" dyskwalifikuje pana mgr inż architekta. Bo ten tajemniczy, wyśmiany przez red. Mancewicza ruch "przeciwnie do wksazówek zegara" jest po prostu najbardziej płynny, najmniej kolizyjny.

     Chodzi po prostu o to, żeby wjazd (i wyjazd) samochodem odbywał się po prawoskrętach. Każdy w miarę przytomny kierowca zauważy, że w prawo skręca się łatwiej i prościej, niż w lewo kiedy trzeba ustępować tabunowi jadących z naprzeciwka samochodów (i tramwajów), stojąc na skrzyżowaniu i wkurzając się (a na Plantach - dodatkowo blokując torowisko).

     Jeśli każdy skręt z "obwodnicy" jak to proponuje szczeciński architekt krajobrazu od domów drewnianych (google) będzie się wiązał z kolizją z ruchem tramwajowym, to pierwsi którzy go przeklną będą kierowcy, a drudzy - pasażerowie blokowanych tramwajów.

     Żeby pisać sensownie o ruchu samochodowym w obrębie pierwszej obwodnicy (i w ogóle - żeby pisać sensownie) trzeba mieć ogromnie dużo pokory. Architekci, jak wszyscy za przeproszeniem artyści, mają gigantyczne dęte ego i często żenująco niewielką wiedzę. Bardziej nam trzeba rzemieślników, którzy potrafią wykonać robotę poprawnie, niż fajerwerki i "kreatywne" pomysły. Od kreatywności do kretyństwa niedaleko.

     PS. Nie żebym tu bronił "drogowców", bo widzę spore usterki w projekcie organizacji ruchu. Ale co do zasady projekt jest sensowny, wymaga korekt - a przede wszystkim pojawia się w świetnym momencie, na co jakoś nikt ze znawców zabierających głos w dyskusji nie zwrócił uwagi. Torowiska na Plantach mają ok. 15 lat. W najbliższym czasie będą wymagały przebudowy. To, co teraz jest planowane jest świetnym eksperymentem "na sucho", który pozwoli znacznie lepiej przygotować za kilka lat remonty torowisk i ulic. Bo np. okaże się że droga dla rowerów jest jednak potrzebna (albo niepotrzebna, padały głosy rowerzystów że to się okaże i może warto będzie po prostu poszerzyć Planty), że trzeba przemieścić torowisko, że coś się sprawdza a coś nie.
     • Gość: gdyps Re: niedouczony "architekt" ze szczecina IP: *.adsl.inetia.pl 15.05.13, 10:45
      Poza słabo wyartykułowaną próbą polemiki o prawoskrętach, to z twojej wypowiedzi bije żal do architektów, ludności napływowej i w ogóle wszystkich. Biedaku musisz fatalnie czuć się na wycieczkach po większych i bardziej cywilizowanych miastach niż Kraków (o ile na nie jeździsz). Ciekawe czy jesteś takim 100% "Krakowianinem", czy raczej potomkiem "Krakowiaków" - mieszkańców Bronowic albo innej dawnej podkrakowskiej wiochy, co 100 lat temu jeszcze pod strzechą mieszkali. Spoko zawsze możesz wpaść do takiego Szczecina i podleczyć trochę kompleksy. No i jeszcze ten żal, że Bozia nie dała zdolności do studiowania architektury. Kiepska sprawa.
  • Gość: popieram Re: Zmiany w centrum okiem architekta. Brak spójn IP: 132.244.72.* 14.05.13, 14:01
   Zeby ktos z z ZIKiTu jeszcze to czytal i przemyslal..
   • Gość: tomm Może być IP: *.xdsl.centertel.pl 14.05.13, 14:31
    W sumie zgadzam się z większością tego co napisał pan Idziak, jednak ten jego ton, to w jaki sposób się wyraża, to perfumowany rynsztok. Jak u zmanierowanej i wiecznie niezadowolonej diwy. Niestety tymi obelgami włączył się do bezkształtnego grona antyzikitowskich krzykaczy.

    A przecież można inaczej.

    Jego pomysły są dobre, dlatego powinien je zgłosić wcześniej i nie przez atakowanie oraz obrażanie, tylko tłumaczenie i przestawienie własnej koncepcji wpływać na kształtowanie zmian.
   • Gość: nn Re: Zmiany w centrum okiem architekta. Brak spójn IP: 141.129.1.* 14.05.13, 14:55
    Nikt z ZIKITu tego nie przeczyta a tym bardziej nie wezmie sobie tego do serca bo tam kontrole a szefowa zniemogła....wiec juz nikt nawet nie pilnuje tego bałaganu :)
  • Gość: otco Spacerowa obwodnica z tramwajem??? Gdzie to Pan wi IP: *.adsl.inetia.pl 14.05.13, 14:59
   dział?
   Nikt nie będzie siedział, ani znajdował przyjemności spacerowania, przy torach tramwajowych. Kiedy to ludzie wreszcie zrozumiecie. Karmelicka to przecież porażka. Kto tam się wybiera na przechadzkę???? Ile jest tam ogródków? Sklepy, to jakieś nie wiadomo, co jak z biednego przedmieścia. Szkoda wywalać kasę na coś, co nie zafunkcjonuje.
   • Gość: Agga Re: Spacerowa obwodnica z tramwajem??? Gdzie to P IP: *.ghnet.pl 14.05.13, 15:22
    Powiedzmy sobie szczerze - mając do wyboru spacerowanie po parku lub chodnikiem wzdłuż linii tramwajowej, nikt nie wybierze tej drugiej opcji. Turyści idący od okna papieskiego do Wawelu nie zaczną nagle nadkładać drogi tylko po to, żeby uzasadnić istnienie "deptaku".
    Po drugie - dojeżdżam codziennie do pracy na Starym Mieście rowerem. Nie byłam wielką fanką propozycji "autostradowej obwodnicy rowerowej", ale w przedstawionej propozycji zdecydowanie brakuje mi kontrpasa (który spokojnie by się tam zmieścił!). Skoro jeden pas ulicy będzie zlikwidowany, a Planty i szerokie chodniki mają być przeznaczone dla turystów i spacerowiczów, rowerzyści naprawdę nie mają się gdzie podziać. No, chyba, ze wraz z kierowcami powinni przenieść się na Aleje... Mam nadzieję, że to tylko przeoczenie. Bo skoro celem jest promowanie ruchu innego niż samochodowy, odbieranie rowerzystom połowy praw i zwiększanie ruchu rowerowego na Plantach nie wydaje się być sensowne.
   • Gość: Gość Portalu Re: Spacerowa obwodnica z tramwajem??? Gdzie to P IP: *.warszawa.vectranet.pl 15.05.13, 12:00
    [url=http://www.google.pl/imgres?start=251&client=firefox-a&hs=1Yu&rls=org.mozilla:pl:official&biw=1920&bih=911&tbm=isch&tbnid=xY_Zh2xxs-XCnM:&imgrefurl=http://www.visualphotos.com/image/1x6478186/tram_and_people_on_rembrandt_platz_in_amsterdam&docid=fOdb_8UEYUaCWM&imgurl=http://www.visualphotos.com/photo/1x6478186/tram_and_people_on_rembrandt_platz_in_amsterdam_NP00343685.jpg&w=700&h=532&ei=2luTUcOVK8jzsgaU7IHoDA&zoom=1&ved=1t:3588,r:63,s:200,i:193&iact=rc&dur=431&page=8&tbnh=171&tbnw=228&ndsp=38&tx=82&ty=76]Tekst linka[/url]
    • Gość: marek Re: Spacerowa obwodnica z tramwajem??? Gdzie to P IP: *.adsl.inetia.pl 15.05.13, 13:26
     Doskonała ilustracja do tego listu! I nie chodzi o to aby szerokie chodniki były alternatywą dla alejek na Plantach. Ważne żeby swobodny przepływ ludności ożywił pierzeje obwodnicy, na której teraz dominują sklepy monopolowe i punkty z niewybredną rozrywką. Szkoda że, wnioskując po niektórych komentarzach, wydaje się to takie niewyobrażalne w Krakowie.
  • Gość: Stefan rozsądny głos IP: *.dynamic.chello.pl 14.05.13, 15:13
   Miło od czasu do czasu przeczytać rozsądny i wyważony glos.
  • kapitan.kirk Zmiany w centrum okiem architekta. Brak spójnoś... 14.05.13, 16:29
   Bez spójnego myślenia ład i porządek będzie się kończył na granicach wytyczonego przez germańskich kolonistów średniowiecznego miasta w obrębie Plant, a dalej to już tylko nasz polski bałagan.

   Jak na architekta, obszary wiedzy Autora wydają się być trochę specyficzne - może raczej kończył jakieś studia w rodzaju "higieny rasowej"? Był swego czasu taki kierunek na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma (obecnie Humboldta), zlikwidowany co prawda w połowie lat 40. ;-P

   A poważniej: Stare Miasto otoczone jest przede wszystkim przez zachowane układy uliczne innych dawnych miast "wytyczonych przez niemieckich kolonistów" - Kazimierza (założonego 1335), Kleparza (1366; tu nawet nazwa jest być może poniemiecka) i Podgórza (1784, założone już na terenie okupacji austriackiej). Pozostałe wolne obszary między Plantami a Alejami III Wieszczów rozplanowano, wytyczono i zabudowano generalnie w ciągu XIX wieku, a więc w całości pod zaborem austriackim. "Polski bałagan", jak to cudnie Autor był uprzejmy nazwać, obserwować możemy natomiast w dzielnicach powstałych po I wojnie światowej i likwidacji wewnętrznego obwodu Twierdzy Kraków, czyli w latach 20./30. generalnie na terenie starej Krowodrzy, Czarnej Wsi czy Olszy. I moim zdaniem wygląda to dużo mądrzej niż pozostałości poniemieckie; zwłaszcza patrząc na układ uliczny, który dopiero po 1918 przestał polegać na prostym obudowywaniu dawnych wiejskich dróg zwartą zabudową kamienic.

   Pozdrawiam
  • Gość: krak Zmiany w centrum okiem architekta. Brak spójnoś... IP: *.noc.fibertech.net.pl 14.05.13, 17:20
   już widzę te kawiarnie sklepiki ..... do których nie da się dostarczyć towaru.... w Krakowie za dużo jest urzędników którzy muszą zaistnieć.... nic dla ludzi tylko dla siebie
   • tomeyk Re: Zmiany w centrum okiem architekta. Brak spójn 14.05.13, 17:31
    Otóż to! Na całym Starym Mieście nie uświadczysz już żadnego sklepu, punktu usługowego, kawiarni, restauracji czy pubu, wszystko upadło z powodu strefy :(

    Chociaż nie, wydaje mi się, że coś pomyliłem... i ta strefa nie taka straszna jak niektórzy uważają ;)
    • Gość: mima1@gazeta.pl Re: Zmiany w centrum okiem architekta. Brak spójn IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.05.13, 20:46
     ...niekoniecznie. Na Dunajewskiego w dawnej "Warszawiance" otwiera się lada dzień nowy "Carrefour". Będzie można zrobić podstawowe zakupy w ramach polsko-francuskiej wymiany kulturalnej. Kilkanaście metrów dalej jest nowa apteka sieci "ZICO" z szyldem w guście tej sieci, idąc dalej mijamy wystawę z najnowszą kolekcją domu mody "Roban", potykamy się o manekin omotany jakimiś starymi pieluchami i wpadamy wprost przed wejście do "Rossmana" z szybami pozalepianymi reklamą najnowszej promocji. Przy drogerii jest przystanek tramwajowy z dość nawet schludną wiatą, ale ta wiata jest z innej bajki od wiaty położonej jakieś 20 m dalej, po drugiej stronie jezdni, przy Plantach, już na Podwalu. Chyba przyjęto prostą zasadę, że tylko jedna strona jezdni, ta biegnąca tuż przy Plantach ma wiaty stylizowane i pomalowane na zielono a druga już nie. Taki melanż. Po takich ciosach estetyki nie zauważamy nawet przejścia pod arkadami, jednego z najobrzydliwszych w mieście. Tę spójność nieco zakłóciła kwiaciarka, aż dziw bierze, że jeszcze jej stamtąd nie przegnano.

   • Gość: ? Re: Zmiany w centrum okiem architekta. Brak spójn IP: *.dynamic.chello.pl 14.05.13, 17:31
    Aj waj. Przepraszam cenzorze.
    Nie wiedziałem że jest zapis cenzorski na podawanie nazw ulic krakowskich
    z okresu okupacji niemieckiej 1939-1945.
    Wiadomości te są powszechnie dostępne w Archiwach :-)
    tudzież w googlu.
   • Gość: effertz Re: Zmiany w centrum okiem architekta. Brak spójn IP: *.dynamic.chello.pl 20.05.13, 23:53
    W normalnym świecie dostawy do sklepów w centrum realizuje się od 22 do 6, ale nie w Polsce. Największy ruch a gość z dostawą piwa czy coli stanie ci na pasie, włączy awaryjne i myśli, że go nie widać.
  • Gość: kochanka księdza Zemsta świrów IP: *.play-internet.pl 14.05.13, 17:44
   Jeszcze jeden oczadziały utopista (sam słusznie tak o sobie napisał), który chciałby zmusić ludzi, by chidzili nie tam dokąd chcą i dokąd od dawna wiodą szlaki turystyczne, tylko tam gdzie on sobie wydumał "bulwar". Turysta idący z dworca na Wawel ominie zatem bramę i ulicę Floraińską, Mały i Główny Rynek, Grodzką i zamiast tego jakże nieciekawego przecież i zatłoczonego traktu wybierze "bulwar", oczywiście zapłeniony nieistniejącymi butikami Prady i równie realnymi w tym miejscu ogródkami kawiarnianymi, z których zmęczeni turyści będą podziwiać wyścigi rowwerzystów z tramwajami.

   Panie architekcie po maturze giertychowskiej czy jakiejś innej styropianowej reformie szkolnictwa, Kraków to nie Wiedeń. To nawet nie Praga. Na Westerplatte, Gertrudy czy Dunajewskiego nie ma pięknych secesyjnych kamienic z Placu Wacława, tylko straszą rozwalające się, ojszczane (excuse le mot), cuchące moczem i grzybem rudery (niekiedy z tandetnie i tanio odmalowanymi fasadami, często tylko na parterze, gdzie są "byznesy"). W tych ruderach umieściły sie nie Prada czy Louis Vuitton (które zagraniczny turysta ma u siebie), tylko szmateksy, hostelo-burdele, seks shopy i kina porno, regularnie, w odstępach co 100 m, odzdzielone całodobowymi sklepami z wódą (chyba dawno pan nie szedł Westerplatte, bo widać na piechotę ma pan z Radziwiłłowskiej za daleko). Niech pan weźmie coś na otrzeźwienie albo zmieni dostawcę prochów, bo te mają zbyt mocne działanie - kompletnie odrealniają.
   • Gość: formerkrak Re: Zemsta świrów IP: *.as13285.net 14.05.13, 19:52
    wracaj lepiej do ksiezego luzka bo poziom argumentacji tam moze by sie sprawdzil.
    jak jest kazdy widzi, a zeby zobaczyc jak moze byc trzeba troche wyobrazni
   • biedron78 Re: Zemsta świrów 14.05.13, 20:03
    no może nie tak ostro... jakaś tam tkanka zabytkowa jest, zatem jest i potencjał.
    na pewno jest to mniej poroniony pomysł, niż psycho-wizja: "aleja Mogilska".
    • Gość: mima1@gazeta.pl Re: Zemsta świrów IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.05.13, 21:02
     Też tak uważam, znalazłoby się parę naprawdę ładnych kamienic w tym pierwszym kręgu wokół Plant i dalej, dalej jest cała masa ładnych ulic i uliczek z pięknymi budynkami. Niestety to prawda, że ulice Dunajewskiego, Westerplatte, Gertrudy, Podwale są miejscami odrażające a ich oferta handlowo-rozrywkowa woła o pomstę do nieba, trzeba by ten brud długo skrobać . Ale co się dziwić, skoro vis a vis teatru Słowackiego jest "Kefirek", chyba po to, żeby podczas antraktu widzowie mogli się pokrzepić maślanką.
  • Gość: Krzysztof K. Zmiany w centrum okiem architekta. Brak spójnoś... IP: *.fema.krakow.pl 14.05.13, 20:34
   Ten list wyróżnia się racjonalnością. Dobrze, że ktoś wreszcie sensownie pisze na temat Krakowa!
  • Gość: mima1@gazeta.pl Zmiany w centrum okiem architekta. Brak spójnoś... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.05.13, 21:07
   Gdyby była spójność, to Wiślną i Sławkowską już dawno by wyremontowano.
   • Gość: mima1@gazeta.pl Re: Zmiany w centrum okiem architekta. Brak spójn IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.05.13, 21:08
    ..i konsekwencja. Spójność i konsekwencja.
   • Gość: antyspójność Re: Zmiany w centrum okiem architekta. Brak spójn IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 15.05.13, 01:26


    > Gdyby była spójność, to Wiślną i Sławkowską już dawno by wyremontowano.

    i znowu byłaby pseudohistoryczna kiczowata kostka rozsypująca się jak na Rynku, jak na Tomasza i Marka, czy na Szczepańskim, idiotyczne "zabytkowe" krawężniki i hałas od tego neobruku 10x większy niż na asfalcie (a na rowerze to się w ogóle nie da jechać). Ja bym wolał, żeby jednak może niespójnie, ale póki co konserwatorzy, architekci i inni znawcy nie tykali tego miasta bo czego nie tkną, to spieprzą.
  • Gość: Andrzej Zmiany w centrum okiem architekta. Brak spójnoś... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.05.13, 22:05
   Pan Idziak to ten od likwidowania pasa zieleni na Alejach Trzech Wieszczów? krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,12217188,Pomysly_na_Aleje_Trzech_Wieszczow_zrodzone_w_korku.html

   Co do tego listu, co się nie zgadzam z p. Idziakiem - w imię czego miałbym rezygnować ze swojej wolności korzystania z samochodu, mieszkając w centrum, gdy już mieszkaniec Kazimierza czy Rakowic może łatwo podjechać pod swój dom nie jeżdżąc w kółko? To dyskryminacja mieszkańców centrum, tylko dlatego że tu się urodzili i dorobili się samochodu.
  • Gość: Andrzej Zmiany w centrum okiem architekta. Brak spójnoś... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.05.13, 22:10
   Jeśli to jest biografia autora listu: marekidziak.wordpress.com/marek-idziak/biografia-artystyczno-zawodowa-marka/ to ciekaw jestem, jak długo mieszka w Krakowie, skoro urodził się i studiował w Szczecinie. Opinia "słoika", który tu się nie urodził i nie wdychał smogu od małego, mało mnie interesuje.
   • Gość: x Re: Zmiany w centrum okiem architekta. Brak spójn IP: *.dynamic.chello.pl 15.05.13, 08:51
    No tak, pochodzenie jest najważniejsze. Najlepiej siedzieć całe życie w jednym mieście i narzekać na to, że coś jest nie tak. A jak ktoś przyjechał z innego miasta (czyli wykazał się mobilnością i był w jakiś sposób potrzebny w innym miejscu) to niech ucieka i wraca tam, gdzie się urodził.
   • Gość: krakus Re: Zmiany w centrum okiem architekta. Brak spójn IP: *.adsl.inetia.pl 15.05.13, 10:32
    Wyobraź sobie, że ludzie są wolni i mogą się przemieszczać, a dom mają tam gdzie żyją. Może jeszcze powiesz, że Szymborska myła "elementem napływowym" z pod jakiegoś tam Poznania. Jeśli tak traktujesz ludzi, to smutne będzie Twoje życie jeśli kiedyś los rzuci Cię albo twoją rodzinę np. do Warszawy, Londynu, Paryża albo gdzieś indziej.
   • Gość: marek Re: Zmiany w centrum okiem architekta. Brak spójn IP: *.adsl.inetia.pl 20.05.13, 11:46
    Wajda i Szymborska to tez "słoiki"? Przecież nie urodzili się w Krakowie. Popatrz na stare zdjęcia i przypomnij sobie widoki zapyziałego Krakówka z czasów zanim przyjechały tu "słoiki" i zaczęły zakładać firmy, pracować, płacić tu podatki, działać na rzecz kultury.
  • Gość: Jan A może propozycja zmian na II obwodnicy... IP: *.bielskobiala.vectranet.pl 15.05.13, 10:43
   A może ktoś zaproponuje zmiany na II obwodnicy, które upłynniły by ruch tranzytowy w mieście?? Od rana do wieczora aleje stoją w korku, tego nie poprawi ograniczenie ruchu w centrum. Tym bardziej gdy komunikacja miejska już teraz w godzinach szczytu przypomina japońska kolejkę do której dopycha się ludzi. Dla przypomnienia tłok w komunikacji wywołuje agresje i jest dobrym środowiskiem dla kradzieży.
   Komunikacja kuleje, ogranicza się ruch w centrum, tylko gdzieś ten ruch musi się przenieść, tym bardziej jak jest tranzytowy. Np. kierowcy uciekają z Dietla przed korkiem na Grzegórzeckiej w Wielopole i objeżdżają dwa ronda żeby wyjechać na al. 29 Listopada - ten ciąg komunikacyjny zniknie. Tego ruchu nie zmieni nawet wprowadzenie strefy parkowania bo ludzie najzwyczajniej przejeżdżają z domu do pracy, np. z Gorki Narodowej na Zabłocie, Podgórze, itp.
   Dlatego jeśli nie znajdą się alternatywne drogi, wrzesień i kolejne miesiące spędzimy w korkach. Oczywiście dzięki ZIKiTowi.
  • Gość: posesjant Zmiany w centrum okiem architekta. Brak spójnoś... IP: 149.156.55.* 15.05.13, 14:30
   Przeczytałem tylko nagłówek i właśnie o to chodzi.
   Powstaje chaos poprzez brak planu przestrzennego zagospodarowania, ale dzięki temu urzędnicy mogą puszczać taki bajzel, a kasa płynie (pod stołem oczywiście).

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka