Dodaj do ulubionych

pytanie o sklep z płytami przy ul. floriańskiej

15.03.14, 09:30
Witam,

od lat dręczy mnie pewne pytanie. Pytanie o umiejscowienie pewnego sklepu płytowego w Krakowie, a także o jego wygląd i wspomnienia z nim związane.

W latach 80. jako młody chłopak i fan muzyki jeździłem do Krakowa do pewnego sklepu muzycznego. Znajdował się on przy ul. Floriańskiej, blisko bramy o tej samej nazwie, po prawej stronie, idąc od strony tejże bramy w kierunku rynku.

Przypuszczam, że był to sklep prywatny, był bardzo dobrze zaopatrzony, ale też ceny miał bardzo wysokie. Pamiętam jak w 1982 r. kupiłem w nim, zaraz po wydaniu na Zachodzie, podwójny album koncertowy zespołu GENESIS - "Three Side Live" (1982) w wersji amerykańskiej, czyli z czwartą stroną z nagraniami studyjnymi. Zapłaciłem wtedy za to w tym sklepi 6500 zł, to była cała moja miesięczna wypłata - a głowy nie dam, czy mi jej nie brakło.

W latach 1982-1985 kupiłem w nim jeszcze wiele innych płyt, m.in. cztery pierwsze płyty LED ZEPPELIN i wiele innej klasyki rocka. Wszystkie te płyty były to najczęściej tzw. pieczątki, czyli zafoliowane nowe winyle. Z tego powodu płyty te były bardzo drogie. Jeszcze teraz mam wyrzuty sumie i czuję złość do siebie, że wydałem tam tak wiele tak ciężko zarobionych pieniędzy.

Pewnego razu kupiłem tam również nagraną na zamówienie kasetę firmy AGFA ferrum 60+6 z pierwszą płytą zespołu KING CRIMSON.

Niestety czas zaciera pamięć i za cholerę nie mogę sobie przypomnieć, gdzie dokładnie znajdował się ten sklep - chodzi mi o dokładny numer kamienicy, a jeszcze bardziej o jakąś fotografię z epoki tego sklepu, czy wspomnienia innych osób, które w nim kupowały płyty czy kasety.

Byłbym wdzięczny za odpowiedź w tej sprawie.
Obserwuj wątek
  • matt.cobosco Re: pytanie o sklep z płytami przy ul. floriański 15.03.14, 13:19
   Tego sklepu już nie ma. Najpierw w jego miejscu był obuwniczy a potem knajpa (a kto wie, może teraz już jest coś innego?). Sklep na rogu Floriańskiej i św. Marka, po prawej stronie idąc od bramy Floriańskiej w stronę Rynku. Nie pamiętam numeru, ale łatwo wypatrzyć.
   • fanzbigniew Re: pytanie o sklep z płytami przy ul. floriański 16.03.14, 09:39
    matt.cobosco,

    dzięki za odpowiedź, ale mam jednak pewną wątpliwość co do lokalizacji tego sklepu o której piszesz. Ja pamiętam - może nie całkiem precyzyjnie, ale jednak wydaje mi się to jak najbardziej wyraźne, że ten sklep znajdował się w ciągu kamienic, a nie w kamienicy narożnej, a taką jest sugerowana przez Ciebie lokalizacja.
    Ponadto pamiętam też, inne szczegóły z nim związane: 1) sklep miał wejście i okno w postaci łuku (teraz nie pamiętam, czy łukiem była całość, czy osobne okno a drzwi były zwykłe, czyli prostokątne, 2) na pewno jednak trzeba było wejść do niego przynajmniej przez jeden schodek od poziomu ulicy, 3) sklep był dość głęboki ale wąski, 4) w tym sklepie lady znajdowały się po prawej stronie, za nimi stały regały na płyty winylowe (innych wtedy jeszcze nie było), 5) na tych regałach stały ustawione w pionie z lekkim pochyłem płyty (podobnie i teraz eksponuje się winyle), 6) w głębi znajdował się chyba jakiś sprzęt grający, była to chyba wieża Technics wraz z magnetofonem (głowy za to nie dam czy to był TECHNICS), 7) lady miejscami były przeszkolone i znajdowały się w nich różne akcesoria związane z płytami, np. płyny do czyszczenia płyt winylowych ściereczki do ich wycierania, 8) sprzedawano tam także kasety magnetofonowe, głównie czyste zachodnie, a także nagrane na zamówienie lub nagrane z repertuarem jaki wówczas był popularny (właściciel musiał lubić progresywnego rocka, bo głównie takie tam były gotowe przegrane nagrania), 9) w tym sklepie pracowało kilka osób i prawie zawsze w latach 1982-1985 była tam kolejka.
    • klymenystra Re: pytanie o sklep z płytami przy ul. floriański 16.03.14, 22:02
     Music Corner, jak pisał kolega wyżej. Był w narożnej kamienicy (a raczej szkaradnym budynku), dosyć szerokim, więc może stąd wrażenie ciągu kamienic. Istniał jeszcze pod koniec lat dziewięćdziesiątych, długi, wąski, wszystko, jak opisujesz.
     • mar_ina.pl Re: pytanie o sklep z płytami przy ul. floriański 16.03.14, 23:05
      Nie pamiętam jak ten sklep się nazywał, ale z pewnością był w pierwszej kamienicy po prawej , idąc od Bramy Floriańskiej. Popatrzyłam sobie teraz na zdjęcia satelitarne Floriańskiej i jestem prawie pewna, że sklep mieścił się tuż obok (idąc od Bramy to teraz przed) sklepu jubilerskiego.
      Pamiętam , że drzwi do sklepu były po lewej , a witryna po prawej.
      Czy to był Music Corner , który teraz ma siedzibę na ul.św.Tomasza 4 ?
      Można by napisać do sklepu :)

      P.S. Sama tam kupowałam płyty winylowe , pamiętam wieczne kolejki w sklepie .
      Ech... wspomnienia :)
      • fanzbigniew Re: pytanie o sklep z płytami przy ul. floriański 17.03.14, 19:35
       klymenystra i mar_ina.pl

       dzięki za nowe info w tej sprawie. Ja nie potrafię już nic więcej powiedzieć oprócz tego, że jak na początku lat 90, a dokładniej rzecz biorąc w 1993 r. znowu byłem w Krakowie to udałem się na Floriańską i tego sklepu już tam nie było, albo - był inny sklep, w jego miejscu, taki co miał już nowoczesne barierki i sprzedawał płyty kompaktowe. Z dawnego charakteru tego winylowego sklepu nie pozostało dosłownie nic. Czy to był sklep "Music Corner" - nie wiem, ale jest to wielce prawdopodobne.

       W sumie może faktycznie napiszę do jego właściciela Piotra Praschila - może mi odpowie.

       Bardzo się cieszę, ze poznałem Kogoś, kto także kupował tam płyty w latach 80.:).

       Przy okazji dodam, że nadal jestem fanem muzyki i zbieram płyty, ale tylko kompaktowe. Na winyle Nikt i nic na świecie mnie już nie namówi. wydałem na nie kiedyś majątek i nie zamierzam tego robić powtórnie, a obecnie te płyty znowu są prawie tak drogie jak niegdyś (faktycznie to znacznie tańsze, bo przecież nie kosztują całej wypłaty).

       Temat tego sklepu będę oczywiście nadal drążył, bo mi to nie daje spokoju. Podobnie jak inne rzeczy z przeszłości, np. bazar w samym centrum Katowic, blisko wieżowców szwedzkich i starego dworca PKS, gdzie w latach 1980-1981 sprzedawano deficytowe produkty, w tym płyty winylowe i głównie pirackie kasety magnetofonowe.

       Jakbyście mieli jeszcze jakieś pomysły, co do tego sklepu w Krakowie, a już tym bardziej jakieś jego zdjęcie, to bym był bardzo zadowolony.
       • mar_ina.pl Re: pytanie o sklep z płytami przy ul. floriański 18.03.14, 15:18
        Tak mi się przypomniało... był jeszcze jeden sklep z płytami na Floriańskiej, ale tak bardziej w środku ulicy (po prawej idąc od Bramy Floriańskiej). Witryny były chyba dwie , po środku wejście. To był duży sklep, samoobsługowy, ale już z płytami CD (i chyba kasetami magnetofonowymi) .
        Jeżeli dobrze pamiętam, to wystrój był w kolorze czarnym (po środku sklepu było coś w rodzaju lad , podłużnych boksów (chyba czarne) ,a na nich poukładane płyty CD. Sklep był chyba w duzym prostokącie.
        Ten sklep to już raczej lata 90-te.

        Ale to raczej nie ten , o który Ci chodziło. Ten wąski z ladą po prawej , to "na bank" był bliżej Bramy Floriańskiej. Nie wiem czemu, ale pozostał mi obraz z tego sklepu z płytą ... Modern Talking :D (ale obciach , że coś takiego zapamiętałam :P ).
        • waran_z_komodo_i_wersalko Re: pytanie o sklep z płytami przy ul. floriański 18.03.14, 15:40
         Music Corner pisze na swojej stronie, że działa w Krakowie od 1989, czyli nie mogłeś tam kupować w latach 1982-85.
         • mar_ina.pl Re: pytanie o sklep z płytami przy ul. floriański 18.03.14, 15:48
          Chyba, że pod szyldem MC działają od roku 1989, tam gdzie teraz, a wcześniej na Floriańskiej zaczynali jako mały sklep muzyczny :) Ale to tylko moje domysły.
          • fanzbigniew Re: pytanie o sklep z płytami przy ul. floriański 19.03.14, 18:34
           mar_ina.pl i waran_z_komodo_i_wersalko,

           dzięki za rozmyślania w tej sprawie:). W sumie małe ważne jest już obecnie czy to było Modern Talking czy coś innego, ważne, że sprzedawano tam zachodnie płyty, które wcale tanie nie były. Obecnie napisałem w dwa miejsca w tej sprawie i czekam na odpowiedź, która może nigdy nie nadejść.

           Po przemyśleniu stwierdzam, że sklep "Music Corner" powstał dopiero w 1989 r., więc nie mogłem w nim kupować płyt w altach 1982-1985 - to pewne. Myślę, też, że ten "Music Corner" znajdował się właśnie na rogu ulic św. Marka i Floriańskiej (jak to sugerował matt.cobosco), bo pamiętam, że był dość duży i miał te barierki przy wejściu i inne modne bajery lat 90.

           Po przeanalizowaniu ilustracji z Internetu, a także planu ul. Floriańskiej mogę powiedzieć, że ten sklep znajdował się w jakieś 1/3 drogi do rynku po prawej stronie idąc od Bramy Floriańskiej. Moim zdaniem mogły to być dwie lokalizacje: w bramie kamienicy pod numerem 30, gdzie później zainstalował się sklep jubilerski "Emerald" (to moim zdaniem w 90% najbardziej prawdopodobna lokalizacja) lub w kamienicy pod numerem 36, gdzie później znajdował się sklep obuwniczy. Fotografie mam z Inte5rnetu, więc nie wiem czy w tych lokalizacjach nadal są te firmy czy już może inne. Najgorsze jest, że nie ma foto z epoki, aby to zweryfikować.

           Ale jest też inny sposób weryfikacji, a mianowicie sprawdzenie w aktach, np. w książce telefonicznej z lat 80. jaka firma figuruje na Floriańskiej pod takimi numerami lub w aktach miasta Krakowa znajdujących się w archiwum. No ale jak na razie obie te możliwości są niewykonalne, bo nie jestem z Krakowa.
           • Gość: Kasia Re: pytanie o sklep z płytami przy ul. floriański IP: *.184.13.140.ipv4.supernova.orange.pl 25.08.22, 13:29
            Udało się???pytam, bo to jest niesamowite . Byka tam 17 sierpnia 2022 tzn nie wiem czy tam - ale weszłam aby kupić głupie magnesy i słyszę taka muzykę, że zgielo mi kolana. Pytam - co to za muzyka??? Pan- Genesis😍😍😍 ja mowię, że słyszę, że jeszcze z Peterem Gabrielem, pytam zatem, co to za płyta i cykam fotę płyty the lamb lies on broadway😍😍😍i dzisiaj siedzę w nie szukam tego sklepu żeby spytać co to za kawałek leciał 😃😃😃napisz do mnie na kzamojska@go2.pl 🔥🔥🖤
  • soulshuntr Re: pytanie o sklep z płytami przy ul. floriański 20.03.14, 20:50
   Z tego co pamietam sklep ten miescil sie w kamienicy nr 42 (ale glowy nie dam uciac). Byly jeszcze 2 sklepy w okolicach rynku: 1 na Siennej w budynku pod 12 lub pod 14 oraz 2 na Malym Rynku, tam gdzie dzisiaj jest ksiegarnia hiszpanska. Najlepsze zakupy jednak robilo sie na gieldzie "pod przewiazka". Na Malym Rynku kupowalo sie raczej polskie tloczenia i demoludow. Pod przewiazka kupilem 2 pierwsze swoje powazne plyty. Jedna za 4000 zl, druga za 4500. Obie Mika Oldfielda, Crises i Discovery. Uwierzy ktos, ze byly to moje 4 miesieczne wyplaty? Oba winyle mam do dzisiaj, jak i wiele innych z tamtego okresu.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka