Dodaj do ulubionych

Tutaj radzi Aqua696 ( mops....)

06.12.05, 11:40
Bardzo proszę w tym watku zadawać pytania do Aqua696.
Obserwuj wątek
    • mamcianatalki Re: Tutaj radzi Aqua696 ( mops....) 06.12.05, 11:53
      dziś ide do MOPS... prosz podpoiedz mi o jaki zasiłek mam wystąpić, o jaką
      pomoc???.. Sytacja mojej rodziny wygląda następująco... (w dużym skrócie) Ja i
      mąż bezrobotni bez prawa do zasiłku( mąż pracuje dorywczo... gdzie tylko coś
      chwyci) 3 dzieci(Adrian 7 lat, Kamil 5 lat, Natalka 4 miesiące)
    • aqua696 Re: Tutaj radzi Aqua696 ( mops....) 06.12.05, 11:58
      justynko zmienil sie plan byla impreza mikolajkowa mamly juzw domu a o 14 mam
      badanie postawy
      wiec dzis niedam rdy
      w w tym tygodniu moze byc kiepskawo
      no chyba ze jakies popoludnie w centrum
      do ciebie t jednak kawal od gdanska wolalaym centrum gdanska, a moze Aga
      cosik wymysli??
      • tynaba Re: Tutaj radzi Aqua696 ( mops....) 06.12.05, 12:08
        Elu poszłam do MOPS-u bo u nas tylko we wtorki do 10 czynne . Wiesz co mi
        powiedzieli ,że czynnik ubóstwa owszem jest , ale brakuje dodatkowego czynnika
        np przewlekłej choroby w postacie niepełnosprawności , alkoholizmu ,
        narkomanii o co tu chodzi do jasnej ........ ? Przecież własnie od tego
        uciekłam a własciwie to uciekło ode mnie . Mały ma alergie pokarmową i mam
        zaśwaiadzcenie ze przyjmuje preparat hypoalergiczny i dieta eliminacyjna czy to
        wystarczy ,czy musze iść do swojego lekarza i sie przyznac jak to mi się zycie
        głupio potoczyło ? BO wiem Elcia ja mam wciąz te stany zapalne po cieciu no i
        bóle głowy itd po złamaniu kregosłupa 6 lat temu tylko czy ja głupio mi
        przed tą lekarz ale co tam pójdę musze walczyć o synka i siebie .
        ELCIU to jak chcesz moze byc centrum ja podjadę , wymyśl cos i daj znac
        pozdrawiam Cię smile
        • aqua696 Re: Tutaj radzi Aqua696 ( mops....) 06.12.05, 12:21
          z ta niepelnosprawnosci tez nie tak slodka faktycznie najlepeij byc alkonem lub
          narkomanem
          ja niedostalam dofinasowania akcji alto bo niepije a pod oknem w wakacje
          spedzila 2 dzieci na glowe na akcje dostali ponad 500zl pod koniec miesiaca
          rodzicom zabraklo na flaszki ale tam jest alkoholizm a u mnie nie
          najlepiej patologi
          maja moje zaswaidczenie o moim stanie zdrowia-i juz sie smieje ze chyba doktor
          ma drukowanymi napisac jakiej grupy sa moje srodki przeciwboloweJustynko
          nienalezalo sie pytac tylko skladac
          dziewczyny niepytajcie zkladajdzie kopia do domu dla was
          moze masz jakies dokumenty z malzenstwa o patoligii??
          z sadu??
          policji obdukcje
          daj tez swoje zaswaidczenia
          zobacze ak mi pasuje moze dasz rade np. w czwartek podjechac
          mlody by pojechal na szkolke biblijna-sprawdze jeszcze jak mam zastrzyki

• atka_1980 Re: Tutaj radzi Aqua696 ( mops....) 06.12.05, 13:02
      Witam,
      Agua mam pytanko, moja sytuacja materialna jest dosc ciezka, chociaz widze ze sa
      osoby ktore maja jeszcze ciezejsad. Opisze ja w skrucie: Jestem obecnie w 7
      miesiacu ciazy - termin porodu mam na koniec stycznia poczatek lutego, ja jestem
      osoba bezrobotna bez prawda do zasilku i pozniej tez -niestety- bez prawa do
      maciezynskiego i wychowawczego. Maz jeszcze do niedawna pracowal,ale niestety
      umowa o prace nie zostala mu przedluzona i jest obecnie rozniwz na bezrobociu, z
      ta roznica ze przysluguje mu prawo do zasilku.To jest nasz caly dochod. O jaka
      pomoc moglabym sie starac, skoro: mieszkamy w wynajmowanym mieszkaniu, w ktorym
      zameldowani sa caly czas wlasiciele z dwojka dzieci i ja, maz natowmiast
      zameldowany jest u rodzicow???. Przy czym maz zamldowanie ma stale(pochodzi z
      miasta w ktorym mieszkamy- Stalowa Wola), a ja tylko tymczasowe - miejscowosc z
      ktorej ja pochodze- tj kolo Debicy- znajduje sie prawie 100 km od tego miasta.
      Czy moje zameldowanie ma jakis wplyw na mozliwosc uzyskania jakiejkolwiek
      pomocy??? Czy ja w tym miescie moge sie starac o jakas pomoc???.
      Z niecierpliwoscia czekam na odpowiedz : atka_1980@gazeta.pl lub atka_1980@wp.pl
      Z gory dziekuje
      • mamaroksany Re: Tutaj radzi Aqua696 ( mops....) 06.12.05, 15:42
        sory Eluś za wtrącenie siesmile)
        byłam dziś w MOPS i jeśli chodzi o samotne mamy to dodatek z tyt. samotnie
        wychowującej dziecko moze sie starać matka która:
        -ojciec dziecka nieznany
        -orzeczony rozwód
        -ojciec dziecka nie płaci alimentów LUB płaci je nie więcej niż w połowie kwoty

dokumenty:
        -ksero aktu urodzenia dziecka - oryginał do wglądu
        -ksero dowodu osobistego - dowód do wglądu
        -ksero orzeczenia rozwodu - oryginał do wglądu
        -oświadczenie o dochodach jeszcze za 2004 rok (od stycznia za 2005 rok) urzędy
        skarbowe nie pobieraja opłat za wydanie takowego natomiast czasem długo się
        czeka na taki kwit
        jeśli chodzi o wzór takiego pisma klikając na odpowiedni wzór można sobie
        wydrukować bo jest to identyczny druk jaki wydaja w MOPSach

www.debica.pl/druki.htm

jeśli chodzi o celówki w Gdańsku trzeba zadzownić do MOPSu a oni zgodnie z
        miejscem zamieszkania kierują do pododdziałów np. dla stogów jest na ul.
        Stryjewskiego
        jak będę wiedziała coś jeszcze to dam znać
        • escribir Re: Tutaj radzi Aqua696 ( mops....) 06.12.05, 16:51
          mamaroksany napisała:

> >
          > > -oświadczenie o dochodach jeszcze za 2004 rok (od stycznia za 2005 rok)

Ale jak od stycznia moga żądać zaświadczenia za rok 2005 skoro nawet PIT-11
          pracodawcy wręczają do konca lutego 2006 r. a rozliczenie jest do końca
          kwietnia 2006r. To sprawdzona informacja???? Aktualny okres zasiłkowy to
          01.09.2005- 31.08.2006. A dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka
          przyznawany jest łącznie z zasiłkiem rodzinnym, więc powinien byc przyznawany
          na tych samych zasadach, jesli chodzi o zaswiadczenie z US.
          A może coś sie zmieniło, a ja się zgubiłam po drodze ;-(??
          Ela, ratuj!
    • aqua696 Wzór 06.12.05, 21:49
      imie nazwisko adres wniskowadwcy...... data miejscowosc

Miejski Osrodek Pomocy Spolecznej
      ul. miejscowosc
      Na p[ostawie art.38 Ustawy o pomocy spolecznej skladam niniejszym
      wniosek o przyznanie pomocy w formieuncertain tu wpisujemy jakiej np. niepienznej
      kwota...?

Wniosek uzasadniam nastepujaco: / i szczegolowo opisujecie sutuajce w domu
      dochod na co ajkie kwoty przewidujecie czego oczekujecie ..../

podpis
        • vaniliaa1 Re: Wzór 07.12.05, 13:52
          Art. 38.
          1. Zasiłek okresowy przysługuje w szczególności ze względu na długotrwałą
          chorobę,
          niepełnosprawność, bezrobocie, możliwość utrzymania lub nabycia
          uprawnień do świadczeń z innych systemów zabezpieczenia społecznego:
          1) osobie samotnie gospodarującej, której dochód jest niższy od kryterium
          dochodowego
          osoby samotnie gospodarującej;
          2) rodzinie, której dochód jest niższy od kryterium dochodowego rodziny.
          2. Zasiłek okresowy ustala się:
          1) w przypadku osoby samotnie gospodarującej - do wysokości różnicy między
          kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej a dochodem tej
          osoby, z tym że kwota zasiłku nie może być wyższa niż 418 zł miesięcznie;
          2) w przypadku rodziny - do wysokości różnicy między kryterium dochodowym
          rodziny a dochodem tej rodziny.
          23
          3. Kwota zasiłku okresowego ustalona zgodnie z ust. 2 nie może być niższa niż
          50% różnicy między:
          1) kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej a dochodem tej
          osoby;
          2) kryterium dochodowym rodziny a dochodem tej rodziny.
          4. Kwota zasiłku okresowego nie może być niższa niż 20 zł miesięcznie.
          5. Okres, na jaki jest przyznawany zasiłek okresowy, ustala ośrodek pomocy
          społecznej
          na podstawie okoliczności sprawy.
          6. Rada gminy, w drodze uchwały, może podwyższyć minimalne kwoty zasiłku
          okresowego, o których mowa w ust. 2 i 3.

www.dps.pl/prawo/krajowe/uops.php
    • mammutka to ja tez zapytam - o zasiłek pielęgnacyjny 07.12.05, 10:44
      Aqua.. mój mąż jest niepełnosprawny - lekarz orzecznik zus orzekł całkowitą
      niezdolność do pracy . z tego tytułu otrzymywał rentę socjalną i dodatek
      pielęgnacyjny. od Września te dodatki miał wypłacać mops. I nie wypłaca!!
      Rentę w wysokości 415 dalej otrzymuje a dodatek pielęgnacyjny - 150 zł) podobno
      mu nie przysługuje, bo nie ma wpisanego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
      Mops ponoć nie honoruje orzeczenia lekarza ZUS i wysyła go na inną komisję
      orzekania o niepełnosprawności.. dziwne.. nawet nie wiedzieliśmy że są dwie
      komisje.. i w/g zusu jest niepełnosprawny a w/g Mopsu nie. Co mamy zrobić. Te
      150 zł bardzo nam są potrzebne co miesiąc i bardzo odczuliśmy ich brak..
      • aqua696 Re: to ja tez zapytam - o zasiłek pielęgnacyjny 07.12.05, 11:31
        Zgadza sie bo MPOs ma u siebie komisje orzekajaca o niepelnopsrawnosic
        niech pobierze drug w miejscu gdzie jest komisja-MOPS powinien was poinformowac
        gdzie-nieraz lekarze maja ale to berdzo zadko
        z tym dokumentem do lekarza ogoengo
        i zlozyc wraz z opisem druk-ktory sam wypelnia
        i to szybko
        a w domu niech zbierze teczke tak jak do ZUS z dokumentami
      • aqua696 Re: Tutaj radzi Aqua696 ( mops....) 08.12.05, 15:45
        juz podaje

Ustawa wskazuje krąg osób uprawnionych do otrzymania dodatku mieszkaniowego.
        Przysługuje on:
        - najemcom oraz podnajemcom lokali mieszkalnych, (dotyczy to zarówno mieszkań
        będących własnością gminy - czyli lokali komunalnych, mieszkań będących
        własnością zakładu pracy - tzw. mieszkań zakładowych, jak i mieszkań w domu
        prywatnym czynszowym, mieszkań wynajmowanych na wolnym rynku),
        - osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im
        spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego (własnościowe lub lokatorskie),
        - osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach
        stanowiących ich własność i właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych,
        - innym osobom mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i
        ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem (na przykład na skutek umowy
        użyczenia),
        - osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, oczekującym na
        przysługujący im lokal zamienny albo socjalny
        >> Pierwszy warunek - średni dochód na miesiąc
        Dochód gospodarstwa domowego oblicza się dodając wszystkie dochody brutto
        osób, które stale zamieszkują razem w tym gospodarstwie. Za dochód uważa się
        wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania (ale nie podatku) oraz
        po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na
        ubezpieczenie chorobowe.

UWAGA: Muszą to być dochody brutto (czyli z podatkiem) z 3 ostatnich miesięcy
        sprzed daty złożenia wniosku. Do dochodów nie wlicza się: dodatków dla sierot
        zupełnych, zasiłków pielęgnacyjnych, zasiłków okresowych z pomocy społecznej
        oraz jednorazowych świadczeń pieniężnych i świadczeń w naturze z pomocy
        społecznej, jak też dodatków mieszkaniowych.

Średni dochód na miesiąc oblicza się dzieląc dochód gospodarstwa domowego
        przez 3 (liczba miesięcy) i przez liczbę osób w gospodarstwie domowym. O
        dodatek można ubiegać się, jeśli po obliczeniu okazuje się, że średni dochód na
        jedną osobę nie przekracza:
        - 175% kwoty najniższej emerytury - dla osoby mieszkającej samotnie
        (gospodarstwo jednoosobowe),
        - 125% kwoty najniższej emerytury - dla rodziny, w której są co najmniej dwie
        osoby (gospodarstwo wieloosobowe).

Wysokość najniższej emerytury od 1 marca 2004 r. wynosi 562,58 zł. W 2005 r.
        nie nastąpiła waloryzacja wysokości najniższej emerytury.

UWAGA: Wysokość najniższej emerytury zmienia się - podlega waloryzacji. Należy
        upewnić się czy podana kwota jest aktualna. Informacje można znaleźć w
        internecie, telegazecie lub uzyskać telefonicznie (adresów szukaj na okładce).
        W 2005 r. nie nastąpiła waloryzacja wysokości najniższej emerytury.

O dodatek można ubiegać się, gdy dochód na jedną osobę w gospodarstwie domowym
        jest większy od wyżej wymienionych, ale kwota tej nadwyżki nie przekracza
        wysokości dodatku. W takiej sytuacji przysługujący dodatek obniża się o tę
        kwotę (o kwotę nadwyżki).

>> Drugi warunek - powierzchnia zajmowanego lokalu
        Przy ustalaniu powierzchni (użytkowej) lokalu bierze się pod uwagę wszystkie
        pomieszczenia takie jak: pokoje, kuchnie, spiżarnie, przedpokoje, alkowy, hole,
        korytarze, łazienki i inne pomieszczenia służące potrzebom mieszkalnym i
        gospodarczym. Nie wlicza się jednak: balkonów, tarasów, loggii, antresoli, szaf
        i schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkowni, strychów, piwnic i komórek
        na opał. Ustalona w ten sposób powierzchnia (użytkowa) nie może być większa niż
        powierzchnia określona ustawowo (powierzchnia normatywna).

Dodatek mieszkaniowy przysługuje także w sytuacji, gdy powierzchnia użytkowa
        lokalu mieszkalnego przekracza normatywną powierzchnię lokalu, ale nie więcej
        niż o:
        1) 30%, albo
        2) 50% pod warunkiem, że udział powierzchni pokoi i kuchni w powierzchni
        użytkowej tego lokalu nie przekracza 60%.

Oznacza to, że odpowiednio do liczby osób w rodzinie (gospodarstwie domowym)
        powierzchnia lokalu nie może być większa od:

powierzchnia normatywna
        ustępstwa dopuszczone w ustawie

dla 1 osoby 35 m2 + 30% = 45,5 m2 + 50% = 52,5 m2
        dla 2 osób 40 m2 + 30% = 52 m2 + 50% = 60 m2
        dla 3 osób 45 m2 + 30% = 58,5 m2 + 50% = 67,5 m2
        dla 4 osób 55 m2 + 30% = 71,5 m2 + 50% = 82,5 m2
        dla 5 osób 65 m2 + 30% = 84,5 m2 + 50% = 97,5 m2
        dla 6 osób 70 m2 + 30% = 91,0 m2 + 50% = 105 m2

Dodatek nie zostanie przyznany, jeśli na osobę przypada więcej m2 powierzchni
        lokalu niż dopuszcza ustawa.

Dodatkowe warunki:
        - Jeśli w lokalu mieszka więcej niż 6 osób, dla każdej następnej osoby zwiększa
        się powierzchnię normatywną o 5 m2.
        - Jeśli w lokalu mieszka osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku, lub
        jeżeli niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w odrębnym pokoju, wielkość
        powierzchni normatywnej zwiększa się o 15 m2. O wymogu zamieszkiwania w
        oddzielnym pokoju orzekają powiatowe zespoły do spraw orzekania o
        niepełnosprawności. W przypadku osób niepełnosprawnych, które legitymują się
        orzeczeniem zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności wydanym przed 23
        listopada 2004 r. (lub orzeczenie o niezdolności do pracy albo grupie
        inwalidzkiej, wydanym przed tą datą), konieczność zamieszkiwania w oddzielnym
        pokoju może być udokumentowana w szczególności zaświadczeniem lekarskim lub
        opinią biegłego.

• asia474 Re: Tutaj radzi Aqua696 ( mops....) 08.12.05, 18:27
        Może ktoś wie gdzie zwrócić się o pomoc dla znajomego studenta. Pochodzi z
        terenów najgorszego bezrobocia, rodzice nie pracują, w domu 5 małego
        rodzeństwa, on i starszy brat studiują w Warszawie. Stypendium nie dostali
        bo.... !!!!!! w warunkach jakie opisali przeżyć się nie da i pewnie próbują
        naciągnąć uczelnię na jakieS pieniądze. Pracowali, ale pracodawca uprzejmie nie
        zapłacił. Za chwilę będzie z nimi krucho. Może ktoś wie gdzie mogłabym ich
        skierować? Pozdrawiam
        • aqua696 Re: Tutaj radzi Aqua696 ( mops....) 08.12.05, 18:40
          stypendium socjalne-niech sie odwola od decyzji, kredyt studencki ale juz chyba
          zapozno na ten rok
          sa jakies programy dla studentow z takich regionow na studiach jakas
          organizacja studencka powinna mu moc zalatwic, i moze program dla studenta za
          wyniki
    • atka_1980 Re: Tutaj radzi Aqua696 ( mops....) 09.12.05, 11:27
      Agua, czy jezeli w mieszkaniu ktore my wynajmujemy zameldowana jestem ja
      -tymczasowo- i wlasciciele, ktorzy nie mieszkaja w tym mieszkaniu- tz razem jest
      osob 4,maz nie jest w nim zameldowany, a powierzchnia jest jakies 40m2, czy my
      mozemy starac sie o dofinansowanie, skoro ja jestem bezrobotna bez prawa do
      zasilku, maz rowniez bezrobotny - z ta roznica ze posiada prawo do zasilku.To
      jest nasz jedyny dochod. Jezeli chodzi o potwierdzenie zameldowania to jest to
      mozliwe, ale umowe o wynajem mamy tylko fikcyjna.
      Dziekuje za odpowiedz
      • mamaroksany Re: zasiłkek wychowawczy 09.12.05, 20:01
        Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego

Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu
        wychowawczego (zastępujący zasiłek wychowawczy) - jest wypłacany wyłącznie przez
        gminy.Np w Gdańsku wypłaca MOPS i tam tez składa się dokumenty
        Dodatek przysługuje uprawnionemu do urlopu wychowawczego.
        Dodatek ten przysługuje nie dłużej niż przez okres:
        • 24 miesięcy kalendarzowych,
        • 36 miesięcy kalendarzowych, jeżeli sprawowana jest opieka nad więcej niż
        jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu,
        • 72 miesięcy kalendarzowych, jeżeli sprawowana jest opieka nad dzieckiem
        legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu
        niepełnosprawności.

Kiedy dodatek nie przysługuje
        Dodatek nie będzie wypłacany osobom:
        • które bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego były
        zatrudnione krócej niż 6 miesięcy,
        • które w okresie korzystania z urlopu wychowawczego podjęły zatrudnienie lub
        inną pracę zarobkową,
        • których dzieci przebywają w placówkach zapewniających całodobową opiekę przez
        co najmniej 5 dni w tygodniu albo w żłobku, przedszkolu lub innej takiej
        instytucji zapewniającej dzienną opiekę albo gdy zaprzestaną osobiście
        sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem,
        • które w okresie urlopu wychowawczego korzystają z zasiłku macierzyńskiego.

Wysokość dodatku
        Świadczenie to jest wypłacane w wysokości 400,00 zł miesięcznie.

Niezbędne dokumenty
        Wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku
        rodzinnego (ZUS ŚR-1), zaświadczenia i dowody, m.in. zaświadczenie pracodawcy o
        udzieleniu urlopu wychowawczego oraz o okresie, na jaki urlop wychowawczy został
        udzielony, zaświadczenie o co najmniej sześciomiesięcznym okresie pozostawania w
        zatrudnieniu bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego,
        orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu
        niepełnosprawności - jeżeli opieka jest sprawowana nad dzieckiem niepełnosprawnym.

czyli musisz pracować wcześniej ponad 6 m-cy w zakłądzie aby uzyskać prawo do
        wychowawczego i spełniać kryterium dochodowe.
          • letica renta vel zasiłek? 10.12.05, 00:23
            Agua,mam pytanie.Opiszę Ci sytuacje po krótce.30 listopada skończyła mi sie
            renta socjalna,miałam II gr i całkowita niezdolnośc do pracy(i tak wszystkie
            przechodza przez ZUS,ale ta była socjalna).Byłam na komisji w MOPS-ie i
            przyznano mi ponownie II grupę.Natomiast komisję w ZUS mam dopiero 21 grudnia.I
            pewnie mi azbioą rente,bo tendencyjnie wszystkim odbierają.Ale podobno jeśli
            mam przyznaną II gr w MOPS-ie to przysługuje mi jakiś zasiłek?Czy jest szansa
            żeby mi go w grudniu wypłacono?Na same święta zostałam bez forsy sad Nie
            pracuję,nie mam żadnych innych dochodów - sprawa alimentacyjna się
            ciągnie...Poradź coś co z tym zasiłkiem.Dzwonie do naszego MOPS ale nie moge
            się dodzwonic,wiecznie zajęte.
            • maewula matka samotnie wychow. dziecko 10.12.05, 14:00
              jeszcze do wczesniej zadawanego pytania
              ojciec dziecka jest ale tak jak by go nie było - mieszka i pracuje zagranicą
              nielegalnie, nie jest Polakiem,
              jak uznać,że ojciec nieznany?

dziękuję za odpowiedż

• aqua696 Re: renta vel zasiłek? 10.12.05, 14:52
              kochana do mopsu z orzeczeniem, na priv napisz mi punkty ktore masz zloz o
              socjalna papaierzyska oki, a na ZUs potem idz moga nie wyplacic przed ZUS ale
              proces rozpoczet i to sie liczy
              II grupa to napisz mi jaki masz wpisy na aqua@O2.pl
            • aqua696 adres email 10.12.05, 14:53
              kochana do mopsu z orzeczeniem, na priv napisz mi punkty ktore masz zloz o
              socjalna papaierzyska oki, a na ZUs potem idz moga nie wyplacic przed ZUS ale
              proces rozpoczet i to sie liczy
              II grupa to napisz mi jaki masz wpisy na aqua696@o2.pl
    • julicica Re: Tutaj radzi Aqua696 ( mops....) 10.12.05, 18:29
      jesteśmy teraz w ciężkiej sytuacji materialnej na wypłacie męża trzyma łape
      komornik dostaje na ręke 849, jeszcze dorabia w sumie jest tego okóło 1500 zł
      zależe jeszcze w którym miesiącu po zapłacenie czynszu i prądu i innych opłat
      zostaje nam na ręće 500- 400 zł na życie na cztery osoby a wkrótce pojawi sie
      piąta prosze o odpowiedz jak mam załatwić tz becikowe, czy nam sie należy i
      wogóle na jaka pomoc możemy liczyć. bardzo dziękuje za odp
    • stokrotka_dorotka Jeszcze raz o zasiłek wychowawczy 11.12.05, 14:34
      Pracowałam tzn. miałam umowę o pracą na czas określonyod 20 grudnia 2004 do 31
      sierpnia 2005 więc więcej niż pół roku na cały etat póżniej do 11 listopada
      byłam na macieżyńskim w ZUS-ie i czy mi w ten sposób przysługuje zas.
      wychowaczy - powiedziano mi że podobno nie bo bym musiała mieć umowę na czas
      nieokreślony?? czy jakoś mogę to ominąć.Czy jeśli np. zatrudnią mnie gdzieś
      teraz na czas nieokreślony ale po 2 miesiącach dostałabym wymówienie to by mi
      się należał czy też nie??
      • niewierzewam Re: Jeszcze raz o zasiłek wychowawczy 11.12.05, 14:56
        dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opiekowania się dzieckiem na urlopie
        wychowawczym polega na tym, że trzeba mieć umowę o pracę i wtedy dostajesz urlop
        od pracodawcy a od OPS zasiłek w czasie trwania tego urlopu. Nie dostaniesz tego
        dodatku nie będąc zatrudnioną. Przepraszam, że się wcinam ale temat ten jest mi
        znany i jestem pewna tego co piszę smile
      • mamaroksany Re: Jeszcze raz o zasiłek wychowawczy 11.12.05, 15:00
        logicznym jest to że gdy idziesz na wychowawczy to jakby masz urlop na
        wychowywanie dziecka czyli musisz pozostawać w stosunku prac,tym tym samym
        musiałabyś mieć umowę na czas nieokreslony, ale jeśli chcesz teraz sie zatrudnić
        to musiałoby być to od początku ciągiem czyli zatrudnienie ponad 6 m-cy przez
        macierzyńskim umowa na czas nieokreślony, ciąża, macierzyński i wychowawczy, nie
        można tego rozbijać muszą być warunki spełnione w jednym czasie i następować po
        sobie, niestety smile)
        przejrzałam kodeks pracy i zapiski zusu i taką mam wiedzę
    • mama4dzieci Re: Tutaj radzi Aqua696 ( mops....)zasilki i pozyc 12.12.05, 15:12
      Mam takie pytanko o pozyczke z MOPS-u i zasilek pielegnacyjny.
      Mam czworo dzieci,ktore bardzo czestop choruja.
      Troje mam niedobor immunologlobulin,dwoje ma kamice nerkowa i sa pod stala
      opieka nefroploga i urologa,wszystkie sa pod opiejka alergologa.
      Jedno dziecko mam z bliznami-15% poparzonego ciala.
      Od lipca jestesmy zadluzeni ze wszystkimi mozliwymi oplatami,za prad,gaz,media.
      Pracuje tylko moj maz,ktory zarabia niecale 1000zl,ja jestem zapiasana w
      URZEDZIE pracy jako bezrobotna do prawa do zasilku,
      Czu jest mozliwa pozyczka z MOPS-u???
      Czy przysluguje na dzieci zasilek pielegnacyjny???
      Bardzo prosze o wszelkie podpowiedzi gdzie moge sie udac i co zrobic???

Szukam pracy,,,ale jak sie przyszly pracodawca dowie,ze mama male dzieci,,,to
      mowi dziekuje Pani.....
    • agamama123 Re: Dofinansowanie zakupu komputera dziecka z ZD 16.12.05, 17:02
      Staramy się z mężem o dofinansowanie zakupu komputera i oprogramowania
      (programy do stymulacji rozwoju mowy) dla naszego synka z Zespołem Downa.
      Jednak MOPS odmawia przyjęcia dokumentów ponieważ dziecko nie chodzi do szkoły -
      a nie chodzi do szkoły bo nie mówi.
      Mamy zaświadczenia od psychologa i logopedy o potrzebie wspomagania rozwoju
      mowy i że są wskazania do posiadania przez dziecko komputera i programów
      specjalistycznych.
      Dodam tylko, ze znamy rodziców, którzy maja dzieci z mniejszymi problemami niz
      mój syn a mimo to dostali dofinansowanie, pomimo ze ich dzieci równiez do
      szkoły nie chodzą.Są rówieśnikami mojego synka.
      Ale onimieszkają w innym województwie, więc czy przepis nt chodzenia przez
      dziecko do szkoły nie obowiązuje w całym kraju?
      Bardzo prosze o odpowiedź. Nasza sytuacja nie pozwala nam na zakupa tak
      drogiego sprzetu a chcielibysmy pomóc naszemu synkowi.
      • aqua696 Re: Dofinansowanie zakupu komputera dziecka z ZD 16.12.05, 19:22
        niestety nie kazde miasto robi swoje
        polecam przypilnowac termin bezposrednio w PFRONIE a teraz zlozyc odwolanie i
        poczekac
        sama wiem bo moj syn ma zd i chodzi do szkole a on jedengo z wielkich
        przyznajacych usyszalam ze tylko dla mpdz i niedowidzacy
        zloz odwolanie, a jesli niechcieli przyjac to zloz przez ksiege albo wyslij
        poleconym pozdrawiam
        musza przyjac dokumenty moze odzycisz komisja przyznajaca
        dziewczyny zawsze zkladajcie nikt niema prawa odmowic przyjecia swistka nawet
        papieru
        trzymam kciuki
      • amelka99 Re: Dofinansowanie zakupu komputera dziecka z ZD 11.01.06, 21:11
        Prawde powiedziawszy to nie bardzo rozumiem zasady korzystania z PEFRONU .Ja mieszkam w jednym z wiekszych miast i nigdy nie miałam problemu z korzystaniem z jakichkolwiek dofinansowan .Mam synka chorego na martwice kosci i w zeszłym roku staralismy sie na dofinansowanie do zakupu komputera (likwidacja barier w komunikowaniu sie )-dostalismy 2.555 zł z Pefronu na ten cel ,oraz o przystosowanie łazienki dla potrzeb niepelnosprawnego dziecka ( likwidacja barier architektonicznych ) -tez dostalismy 3.899 zł Moja przyjaciolka mowi ze ja mieszkam w innym panstwie hi,hi,hi bo u nas jest inne prawo i latwiejszy dostep dp wszystkiego .Ale czytajac to wszystko zaczynam jej wierzyc smile)) Jedyne co moge powiedziec to nie poddawac sie tylko odwolywac sie ,a jak nie da sie to skladac dokumenty w kolejnym okresie rozliczeniowym smile))
        A co do szkoly to moj syn rowniez nie chodzi i moim zdaniem jest to bzdurne tlumaczenie .Pozdrawiam i trzymam kciuki smile)))
    • alafen zasiłek dla samotnej matki 21.12.05, 18:15
      Będę samotnie wychowywac dziecko.Bardzo proszę o odpowiedź jaki zasiłek będzie mi przysługiwał po porodzie?Od czego zależy,czy go dostanę ,jak długo można go pobierać i jaka jest jego kwota?Prawdopodobnie będę na urlopie macierzyńskim,czy w tym czasie można starać się o zasiłek?Jeśli nie to kiedy?
      Pozdrawiam
      Alicja
      • ola9922 Re: zasiłek wychowawczy wolam o pomoc 22.12.05, 15:08
        witam
        mam kilka pytan 3 miesiace temu urodzilam dziecko jestem obecnie na
        macierzynskim, ktory konczy mi sie 10 -1-2006 pozniej zaklad pracy udziela mi
        zaleglego urlopy do 10-02-06c hcialam pojsc na wychowawczy i dostac zasilek
        (sytuacja materialna nie jest różowa gdy skonczy sie macierzynski ojciec
        dziecka prace ma do stycznia)) tylko niewiem mieszkam w warszawie ale niemam
        zameldowania czy musze ubiegac sie o zasilek tam gdzie mam staly meldunek czy
        moge ubiegac sie w warszawie?jakie dokumenty sa wymagane?
        • aqua696 Re: zasiłek wychowawczy wolam o pomoc 22.12.05, 22:44
          Jak to jest z meldunkiem niewiem poniewaz chyba to bedzie inne miasto-dowiedz
          sie w MOPS telefonicznie
          przygotowac musisz
          z US za dochody za 2004 i jesli juz zlozycie popros o pieczatke na rozliczeniu
          za 2005 bo i jak do 15 marca musisz to dostarczc
          Akt urodzienia dziecka skrocony
          Z pracy meza o utracie pracy-bedzie liczone jako zrodlo utracone i od ciebie ze
          udzielaja ci zasilku wychwawczego- na taki i taki okres
          dostaniesz tez rodzinny
          a teraz przyslugiwal ci za porod dziecka??
          i teraz rodzinny masz??
          dwa dochod ponizej 503zl na osobe w rodzinie
          pozdrawiam
      • aqua696 Re: zasiłek dla samotnej matki 22.12.05, 22:39
        rodzinny 43zl
        mam nadzije ze o alimenty wystapilas juz w ciazy-i zwrot wyprawki koszot ciazy
        bo to ulatwi bardzo potem kwiestie rodzinnego
        bez sadownych alimentow ich nieotrzymasz
        po macierzynskim przysluguje ci wychowawczy
        pozdrawiam
    • ewkos74 Re: Tutaj radzi Aqua696 ( mops....) 08.01.06, 18:42
      ja wybieram sie do MOPS ale nie wiem czy mam po co.......PROSZE O RADE.Jestem
      mama adopcyjna 4 letniego dziecka,ktore czesto choruje.jestesmy ubezpieczeni w
      KRUS i dlatego mimo ze meza firma wlasnie splajtowala (zostalismy z dlugami)
      NIE NALEZY MU SIE ZASILEK.Teraz gdy zalatwilismy formalnosci szukamy pracy,ale
      bez znajomosci jest ciezko.Od 3m-cy dostaje 43zl rodzinnego ALE NA CO TO MA NAM
      WYSTARCZYC??? Lekarka wykryla u dziecka epilepsje wiec wzielam wniosek o
      pielegnacyjne ale wizyte mam dopiero w lutym.z tego co slyszalam to po zlozeniu
      wniosku i tak czeka sie 2m-ce na komisje.NA JAKA POMOC MOGE LICZYC???najgorsze
      jest to ze podobno zadaja PIT za zeszly rok wiec maz mial jakies obroty w
      firmie co nie jest rownoznaczne z dochodami.Ja nie mam dochodow.Nie chce by
      panstwo nas utrzymywalo,bo to wstyd,ale do czasu znalezienia pracy przezemnie
      lub meza musze prosic o jalmuzne,bo moje dziecko kiedys juz nie mialo co
      jesc.....NIE PO TO JE WZIELAM BY HISTORIA SIE POWTORZYLA....Mam wszystkie
      dokumenty ze firma zostala wyrejestrowana od 1stycznia,ze zalegamy z
      terminowymi wplatami na ubezpieczenie.CZY TO COS POMOZE??jesli zadaja PIT-a??
      (moge odpowiadac na kazde pytania pod nr.tel.507696920 bo nie mam swego
      internetu i korzystam z niego sporadycznie u brata lub tesciow.ROBIE TO DZIS
      1RAZ W ZYCIU)
      • leda17 Re: Tutaj radzi Aqua696 ( mops....) 08.01.06, 19:25

Witam,

mam takie pytanie: Otrzymuję z urzędu miasta zasiłek 43 zł na miesiąc, urodziłam
        w zeszłym roku dziecko, czy to prawda że takie osoby mogą się starać o becikowe
        które teraz zostało uchwalone -1000 zł, ?

Proszę o odpowiedź, bardzo by to zmieniło moją sytuację chociaż przez pewien
        czas, proszę napisać czy Pani wie coś o tym?
      • aqua696 Re: Tutaj radzi Aqua696 ( mops....) 09.01.06, 02:45
        celowka zlozyc tez fakture na leki wroz jest wyzej
        przperaszam jestem na turnusie rehabilitacyjnym stad ktorka odp
        wniosek wypisuje pediatra szkoda czasu an czekanie z wnioskiem na konmisje i
        to biegiem
        jesli otrzxyma pilnowac wszystkich punktow na tak bo mozwe bedzie
        pielegnacyjne 144 i 420-jesli niepracujesz i niepodejmiesz pracu swiadczenie
        peielnegnacynje
        dwa owszem z US o dochodiz eale bedize jako utracony jesli firma nieistnieje
        pozdrawiam
        jak cos od 17 jestem
        niezadzwonie moge podeslac numer jesli juz i to tez po 10 bede w dobrym
        zasiegu sieci
      • sylwii32 Re: Tutaj radzi Aqua696 ( mops....) 20.02.06, 03:25
        Po pierwsze na sama epilepsje nie ma zasiłku pielegnacyjnego.
        Padaczce musi torzarzyszyc tzw zespół chorób wspołistniejacych
        A po drugie musi miec ja od urodzenia.

Chetnie sie dowiem co powiedzieli Ci na komisji
        pozdrawiam

p.s.
        bez orzeczenia nie dadza ci pielegnacyjnego ni zadnych innych dodatków w tytułu
        niepełnosprawnosci
    • ulala.v Re: Tutaj radzi Aqua696 ( mops....) 11.01.06, 13:25
      Witamsmile
      W maju mam urodzić dzidziusia. W paźdierniku w związku z powikłaniami w ciąży
      straciłam pracę, pracowałam na umowę-zlecenia, więc po prostu zostałam bez
      niczego, bo żadne świadczenia dla kobiet ciężarnych mi nie przysługiwały, nie
      obejmowała mnie też ochrona praw pracownika, ponieważ (jak stwierdził pan w
      inspektoracie pracy) nie byłam pracownikiem tylko zleceniobiorcą.... Jestem z
      ojcem dziecka ale mieszkamy osobno, bo nie mamy gdzie mieszkać razem. Ja
      mieszkam u ojca wraz z jego konkubiną i dwojgiem braci, ojciec pije, mama nie
      żyje. Studiuję zaocznie-kończę w tym roku i pobieram rentę po mamie-316zł, ale
      renta przysługuje do ukończenia 25tego roku życia a ja 25 kończę w marcu (więc
      przed urodzeniem), prawa do zasiłku dla bezrobotnych nie mam. Jestem na
      utrzymaniu partnera, który własnie zamknął działalnośc gospodarczą i pracuje na
      1/2 etatu (ok500zł), czasem dorobi na boku to tu to tam. Co mi przysługuje i
      kiedy mam zacząć to załawtwiać-i w jaki sposób. Jak jest teraz z becikowym,
      czytałam, że załatwia się w ZUSie a nie jak kiedyś w MOPSie, czy w przypadku
      bezrobotnych też? Wiem, że to trochę zawiłe, ale bardzo proszę o pomoc, więcej
      mogę opowiedzieć na gg-nr mailem. Pozdrawiam
      • leda17 Re: Tutaj radzi Aqua696 ( mops....) 11.01.06, 14:21
        czesc, ja tez miałam taką samą umowę i też straciłam pracę (była to umowa
        zlecenia) - jeżeli Twoja umowa wygladała tak, że byłaś w określonych godzinach
        np od 8 do 14 albo innych w jakimś konkretnym miejscu (u pracodawcy) + praca ta
        była świadczona pod kierownictwem (pod kontrolą kogoś a nie samodzielnie np. u
        Ciebie w domu) to możesz wystąpić o ustalenie istnienia stosunku pracy do sądu-
        sprawa jest raczej pewna gdyby tak było, bo pracodawcy nielegalnie omijają umowę
        o pracę, jesli tylko Twoja praca polegała na tym, że w określonych godz byłaś
        fizycznie w zakładzie pracy - wtedy przysługiwałby Ci urlop macierzyński i w
        ogóle musiałby Ci zapłacić odszkodowanie za niezgodne z k.pracy zwolnienie
        (byłaś w ciążY) - tylko że to oznacza konflikt z pracodawcą i trzeba mieć dużo
        nerwów, a w Twoim stanie to nie jest wskazane, ja ich niestety nie miałam i się
        poddałam, pozdrawiam, życzę aby Twoja sytuacja się korzystnie rozwiazała
        • ulala.v Re: Tutaj radzi Aqua696 ( mops....) 13.01.06, 08:16
          Dziękuję Wam za odpowiedzi. Jeśli chodzi o procesowanie się z zpracodawcą... to
          chyba musiałabym wcześniej o tym pomyśleć, bo teraz to jest już kilka miesięcy
          po fakcie.... zresztą z racji, że moja umowa była przedłużana co miesiąc to
          nawet nie musieli mnie sopecjalnie zwalniać, po prostu nie dali następnej. Po
          takim procesie też chyba nie chciałoby mi się u nich pracowaćtongue_out W tym poście
          nie chciałam sobie ponarzekać czy poużalać się nad sobą tylko przedstawiłam
          swoją sytuację i spytałam czy jest nadzieja, że dostanę coś z MOPSu, mam na
          myśli jakiś zasiłek czasowy z racji, że brakuje nam środków do życia (mi,
          partnerowi i dziecku), jakiś zasiłek celowy na kupno wyprawki....bo bbecikowe
          dostaje się dopiero po fakcie...i gdzie to becikowe się dostaje?
          ...co do renty....miło byłoby gdbyby była do końca roku.... ale to i tak mało
          316 zł-za mało, żeby utrzymać się z dzieckiem. Rentę i tak bierze mój ojciec
          ale przynajmniej za to mogę u niego mieszkać i zawsze dostanę coś do jedzenia,
          więc mimo, że nie mam jej fizycznie, zapewni mi ona dach nad głową i jakiś
          posiłek. Dziękuję wszystkim, którzy odpowiadają na moje pytania i pozdrawiamsmile
          • aqua696 Aqua696 wrocilam ale na dobre po 16 13.01.06, 16:01
            witam mozesz zlozyc chyba spokojnie do sadu na pracodawce, jeli jest podstawa,
            nieznam prawa pracy, sorrkiz enieodpisuje dziewczyny ale wrocilam i probuje
            wrocic do rzeczywistosci codziennosci
            pozatym czeka mnie imprezka syna wiec musz esie przylozyc , nadrobienie 2
            tygodni w szkole i swoich spraw
            pozdrawiam
            • ulala.v Re: Aqua696 wrocilam ale na dobre po 16 17.01.06, 12:41
              Jejku....może ja sie niewyraźnie wysławiamsmile Jeszcze raz: moje pytanie brzmi:
              czy należy mi się coś z opieki?/Co i jak sie o to starać i w jaki sposób
              ubiegać sie o becikowe. Sytuację opisałam jako tło, sposób utraty pracy
              opisałam szczegółowo, ponieważ spotkałam się z niedowierzaniami, że mogłam
              stracić pracę będąc w ciąży. Moje pytanie nie tyczy się pracy tylko zasiłków.
              echhhhhh pozdrawiamsmile
            • leda17 Re: Tutaj radzi Aqua696 ( mops....) 20.01.06, 17:59
              Droga Aquo, a mogłabyś wrócić w wolnej chwili do mojego pytania o jakies
              dofinansowanie na leki dla dziecka. bo ja nie za bardzo rozumiem co mogę zrobić.
              MOje dziecko ma alergię (ale to najmniejszy problem) tyle że słyszałam że takim
              dzieciom dają ten zasiłek. Do tego ma wade serca, jest pod opieką kardio, w
              poradni neurologicznej, ortopedycznej (daleko dojeżdzamy prawie 100 km do
              ortopedy) z tym że już rzadziej niż na pocz.Dużo kosztują leki (niedawno była
              miesiąc w szpitalu) ciągle choruje - gdzie mogę sie o to ubiegać ? Proszę
              napisz, co gdzie i jak, bo ja nigdy o nic jescze nie składałam wniosku (oprócz
              tego że mamy rodzinny ale to 4 pare zł) czy moge i gdzie ? dziekuje
              • leda17 cd... 20.01.06, 18:03

i jescze pytanie - bo bardzo dużo pieniędzy idzie na leki, ja zbierałam rachunki
                mam wszystko ale nie wiedziałam - piszesz - że trzeba faktury, czy mam brać leki
                na faktury? dodam że na leki idzie mi na tydzień ok. 50 zł, czasem wiecej,
                zwłascza teraz kiedy jeszcze nie wyzdrowiała po szpitalu, czyli te rachunki to
                na nic, nie zbierać, na wszystko brac faktury?
                • sylwii32 Re: cd...leki i zwroty 20.02.06, 02:55
                  zeby ubiegac sie o zwrot za leki musisz miec faktury i to do tego imienne
                  Musza byc na osobe która sie o taki zwrot ubiega
                  Zadne inne nie sa uznawane
                  Zatem nawet syrop za 3 złote bierzesz na takowa fakture
              • aqua696 Re: Tutaj radzi Aqua696 ( mops....) 20.01.06, 19:33
                bierz faktury na dziecko sprobowac mozesz dolaczyc paragony ale to ciezko
                bedzie no i masz 7 dni na odebranie faktury wiec moze jakis jeszcze uda ci sie
                przepisac
                prosze napisz mi na priv np na adres aqua696@o2.pl dokladnie co jest dxziecku i
                czy msz pielegnacyjny
                pozdrawiam
                a piszesz o celowke wzor wyzej jest
                pozdrawiam
                wpisujesz dokladna kwote z faktur
      • niespodziewanka do Ulala.v 11.01.06, 15:50
        . Studiuję zaocznie-kończę w tym roku i pobieram rentę po mamie-316zł, ale
        > renta przysługuje do ukończenia 25tego roku życia a ja 25 kończę w marcu (więc
        > przed urodzeniem), prawa do zasiłku dla bezrobotnych nie mam.

Z tego co mnie wiadoma, sprawdź jeszcze w zusie, to rente studentą wypłaca się
        do końca roku w którym kończy 25 lat, oczywiście jeśli nadal studjuje.
        • mamaroksany renta studenta 20.01.06, 10:57
          można pisać o przedłużenie renty z zus nawet jeśli skończyło się 25 lat a nadal
          jest się na studiach, z reguły nie odmawiają do czasu zakońćzenia nauki
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka