Dodaj do ulubionych

pomocy! od czego zaczac!!!

23.03.11, 02:52
witam! prawie miesiac temu sie zareczylam i teraz zaczynamy planowac slub.
nie mam zupelnie pojecia od czego zaczac. jak narazie mamy ustalony termin
i zamowiona sale w osrodku turystycznym wraz z zakwaterowaniem dla gosci.
Znamy ceny noclegow i nakrycia przy stole dla gosci, zrobilismy robocza liste gosci,
i to tyle na razie. Wiem tez, ze suknie bede wyporzyczac. Pozatym nic nie wiem, co i jak!
Ile co kosztuje, co i w jakiej ilosci zamawiac, zeby niczego na weselu nie zabraklo.
Jestem w panice. Czy to normalne? Tez tak macie?
Acha. Slub jest planowany na maj 2012. Kiedy najlepiej wyslac zaproszenia? Im szybciej, tym lepiej, czy gdzies z pol roku przed weselem?
Pozdrawiam i zaczynam czytac wszystkie posty. Cos czuje ze to forum bedzie moim ulubionym miejscem w internecie smile
Obserwuj wątek
    • ylfeth Re: pomocy! od czego zaczac!!! 23.03.11, 07:25
      tylko spokojnie smile sala to rzecz pierwsza i najważniejsza. Dalej załatwiałabym fotografa/kamerzystę i ludzi od muzyki - zespół albo DJ. Z doświadczenia wiem, ze jeżeli chcesz mieć swobodny wybór i co do jakości i co do ceny to lepiej zająć się tym jak najwcześniej. Jeżeli macie dużą parafię lub duże miasto to warto zaklepać termin w kościele/USC. Na resztę masz czas. Ja mam zamiar zabrać się za poważne szukanie sukni około pół roku przed ślubem, teraz szukam tzw. inspiracji smile przeglądam sieć, czytam forum i zapisuję pomysły oraz to, co trzeba załatwić i mniej-więcej kiedy. Jeżeli jesteś katoliczką to wiem, że wymagany jest udział w dniach skupienia dla narzeczonych i to można załatwić w wielki czwartek, co roku, więc może w tym roku?
      Zaproszenia mam zamiar rozwieźć/wysłać około 3 miesięcy przed ślubem, pół roku to moim zdaniem za wcześnie, natomiast wcześniej warto poinformować potencjalnych gości o fakcie zaręczyn i planowanym ślubie w zależności od zwyczaju - albo oficjalnie wysyłając tzw. SaveTheDate albo pocztą pantoflową smile
        • brytf-anna Re: pomocy! od czego zacząc!!! 23.03.11, 09:26
          Polecam też wpisać w google "kalendarium ślubne", a znalezioną treść podzielić przez dwa. No i nie stresować się, bo masz jeszcze dużo czasu, my po zaręczynach wyznaczyliśmy sobie datę na "za pół roku" i to generowało już pewne trudności, ale bez przesady. Nie słyszałam o nikim, kto nie zdążył z czymś przed ślubem wink
    • pinacolada86 Re: pomocy! od czego zaczac!!! 23.03.11, 20:19
      Ja zamawiałam najpierw salę i zespół, później księdza. Fotografa i kamerzystę zamówiłam miesiąc temu (3 msc do slubu) i nie było żadnego problemu z terminami. Jeśli chodzi o terminy to był problem z salą i z dobrym zespołem (tanim i dobrym).
      Acha, i dowiedziałam sie ze szukanie sukienki 4 msc przed ślubem to trochę za późnosmile Więc zacznij tak pół roku przed na spokojnie.
      • crazysexicool Re: pomocy! od czego zaczac!!! 24.03.11, 02:13
        dzieki Wam dziewczyny za pomoc! Tez tak wlasnie myslalam a propos kolejnosci, ze wyznaczenie daty i zarezerwowanie sali ikosciola/urzedu najwazniejsze. Zdecydowalismy sie na USC, ale zalatwiac to bedziemy dopiero w sierpniu, gdyz mieszkamy za granica i dopiero na sierpien planujemy przyjazd do PL. Czy uwazacie, ze moze lepiej to zrobic wczesniej. Sale na wesele juz mamy zarezerwowana i martwie sie je jak bedziemy zalatwiac urzad pozniej, to moga nam odmowic i powiedziec ze sa kompletnie zawaleni slubami w ten dzien? I w jakim urzedzie to zalatwiac: tam gdzie jestem zameldowana, czy w miejscowosci gdzie ma sie odbyc wesele?
        dziekuje Wam za rady. Sama bede sie starala pomoc, jak juz nabede troche doswiadczenia zwiazana z organizacja smile
        • paskud_agg Re: pomocy! od czego zaczac!!! 24.03.11, 09:24
          Z terminem w USC jest tak, że ustawowo min. 1 miesiąc i 1 dzień przed ślubem musisz zaklepać datę, ale zwykle nie wcześniej niż 3 m-ce przed. Są wyjątki; my załatwialiśmy na 6m-cy przed ślubem termin w USC. Najlepiej tam zadzwoń, to się dowiesz - to naprawdę najlepsza rada, jakiej można w tej materii udzielić smile
          Ślub możesz brać gdzie chcesz. Jeśli bierzesz go nie w swoim USC, to będziesz musiała zapłacić w miejscu swojego zameldowania 20zł za skrócony odpis aktu urodzenia wydany "celem zawarcia związku małżeńskiego".
    • marina111 Re: pomocy! od czego zaczac!!! 24.03.11, 23:00
      Teraz: fotograf, kamerzysta
      na jesieni: termin w kościele
      5miesięcy wczesniej suknia (jesli wypozyczas to pewnie nei trzeba iśc tak wczesnie ale musisz wiedziec którą i na jakich warunkach, po za tym moze sie rozmyslisz)
      3 miesiące przed urząd stanu cywilnego i rozdawanie zaproszeń
      2miesiące przed obrączki
      2 tyg przed kwiaty

w miedzy czasie: inne drobiazgi aby umilić ten dzień
      Wiele zalezy od regionu w którym bierzesz ślub
      Jesli to jest katedra w warszawie to pewnie termin w kościele musisz juz teraz zaklepac. Te terminy które podałam sa orientacyjne
        • bea-luz Re: pomocy! od czego zaczac!!! 25.03.11, 08:31
          Możesz zaklepać datę w urzędzie jakim chcesz, nie obowiązuje rejonizacja, dokumenty z miejsca Twojego urodzenia zostają przesłane do urzędu zawarcia związku, lub sama będziesz musiała je przywieźć.

Co do sukienki... jestem w takiej samej sytuacji, mieszkamy za granicą a zaręczyliśmy się półtora roku przed ślubem (sierpień 2011), wesele również robimy w ośrodku z noclegami. Dobrze więc, że to już masz zaklepane. Co do sukni, wrzesień to często miesiąc wyprzedaży i może się okazać, że za cenę wypożyczenia możesz mieć nową, którą potem spokojnie oddasz do komisu lub sprzedasz (jeśli nie chcesz zatrzymywać). Zacznij szukać inspiracji, co Ci się podoba, co absolutnie odpada a tam gdzie mieszkacie możesz poprzymierzać w salonach aby zobaczyć na własne oczy co Ci pasuje a co nie. Ja tak robiłam i dzięki temu od początku wiedziałam o jaką suknię mi chodzi smile

Ile czego kupić... Policzcie mniej więcej jak będziecie wiedzieli coś więcej niż "roboczą" listę gości. U nas między roboczą a właściwą była różnica 35 osób... Wtedy będziesz się zastanawiać ile alkoholu, ciast, dekoracji. A żeby nie było potem takiego bólu cenowego możecie zaglądać na strony sklepów i kontrolować czy ceny wódki lub wina nie spadają w promocji i akurat warto by było kupić i przechować.
          • bea-luz Re: pomocy! od czego zaczac!!! 25.03.11, 08:37
            Jesteś na rok przed ślubem, przyjrzyj się swoim włosom, skórze i paznokciom, czy nie trzebaby się nimi odpowiednio zająć bo często nie przywiązujemy wagi a dobra i nieagresywna kuracja potrzebuje czasu smile Tak samo z zębami i zdrowiem ogólnie.
            Kiedy będziecie w Pl koniecznie umówcie się na spotkania z zespołami lub didżejami aby ich posłuchać.
            Jeśli to jakoś dobrze rozplanujecie to spokojnie ten ślub i wesele sami zorganizujecie, żeby tylko wasze wyjazdy do Pl były w miarę produktywne aby załatwić jak najwięcej rzeczy smile
            • crazysexicool Re: pomocy! od czego zaczac!!! 26.03.11, 22:07
              jeszcze raz wielkie dzieki, Wasze porady sa dla mnie bardzo cenne. Ciesze sie, ze mam juz zarezerwowana date wesela. Wszystko idzie pomyslnie jak na razie. Wlasnie dbaniem o siebie juz sie zajmuje. Troche mi sie utylo ostatnimi czasy, takze zamierzam schudnac. Zapisalam sie juz na silownie i basen, o skore, paznokcie i wlosy dbam caly czas, jesli chodzi o zdrowie to wszystko pod kontrola. Caly czas oczywiscie szukam inspiracji.
              Ostatnio jednak zastanawiam sie, czy nie glupim pomyslem byloby uszyc suknie u jakiejs dobrej krawcowej. Napewno byloby taniej niz kupic gotowa. A pare osob mi mowilo, ze nie oplaca sie wypozyczac, co mialam zamiar zrobic. Wiem, ze jeszcze mam duzo czasu, zeby zaczac myslec o sukni, ale tak sobie juz mysle mniej wiecej. Jak myslicie?
              Pozdrawiam wszystkie Panny Mlode!
              • bea-luz Re: pomocy! od czego zaczac!!! 27.03.11, 19:17
                Ja szyję i chwalę sobie to wyjście. Suknia, którą sobie wymarzyam, Rosemary Leigh by Maggie Sottero normalnie kosztuje 5000, mam ją szytą za duuuużo mniej w salonie i na szczęście trafiłam na krawcową, która wie o co chodzi (wiem, bo już mierzyłam). Jeśli poszukasz dobrze opinii w internecie lub po znajomych, może właśnie się nad tą opcją się zastanów. smile
    • pinacolada86 Re: pomocy! od czego zaczac!!! 27.03.11, 21:53
      Jeśli chodzi o urząd, to ja miałam "mały problem". Chcieliśmy zrobić ślub cywilny w styczniu w usc w moim mieście (ładny klasycystyczny pałacyk). Zaczęliśmy się interesować USC na początku listopada.
      Pani nam powiedziała, że "skąd ten pośpiech (chyba chciała usłyszeć, że ciążasmile", "to musi być przemyślana decyzja", "wie Pani ile osób chce brać ślub?!", "najwcześniej to w marcu". Nie docierało do głupiej baby, że ustawowo mamy prawo 1 msc i 1 dzień.
      W końcu zrobiliśmy ślub w innym miejscu, gdzie urzędniczka była bardzo miła i potraktowała nas bardzo personalne.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka