Dodaj do ulubionych

urlop okolicznosciowy z okazji slubu-kto wie?

23.11.05, 23:22
kto z was wie jak to w koncu jest???
czy z okazji slubu przysluguje specjalny urlop okolicznosciowy???
kiedy trzeba ubiegac sie o niego w pracy?
czy to sa 2 dni ?-tak slyszalam,
i czy wogole jest cos takiego w prawie pracy?
czy to sa dni dodatkowe? czy wyjete z urlopou wypoczynkowego?
prosze jak ktos wie to odpiszcie...
pozdrawiam
Obserwuj wątek
    • dalloway Re: urlop okolicznosciowy z okazji slubu-kto wie? 23.11.05, 23:50
      2 dni - na Twój własny, 1 dzień na bliska rodzinę
      okolicznościowy, nie wlicza sie do wypoczynkowego, wynagrodzenia jak za
      wypoczynkowy
      możesz chcieć razem ososbno, w okolicach ślubu, niekoniecznie dzień przed lub
      po, ale też nie miesiąc później
      przepis par 15 rozporządzenia w spr usprawiedliwiania nieobecności dz u
      kiedy sie ubiegac nie jest sprecyzowane, pracodawca i tak musi ci go udzielic
      1996.60.281
        • hanka2501 Re: urlop okolicznosciowy z okazji slubu-kto wie? 24.11.05, 08:34
          urlop okolicznościowy nie może jednak być wkomponowany w wypoczynkowy bo wtedy
          nie przysługuje. Ja planowałam iść tydzień przed ślubem na urlop i 3 dni miały
          być z wypoczynkowego a kolejne 2 okolicznościowy. Okazało się że
          okolicznościowym można zaczynać albo konczyć urlop wypoczynkowy ale są to dni
          na okoliczność ślubu dlatego muszą być bezpośrednio przybliżone do daty ślubu.
          W poniedziałek i wtorek nie pozwolono mi wybrać tych dni bo ślub w sobotę więc
          nie ma bezpośredniej okoliczności natomiast we wczartek i piątek też nie bo
          wtedy są wkomponowane w urlop i też nie przysługują. Wybrnęłam z tego tak: na
          poniedziałek i wtorek wzięłam wypoczynkowy we środę poszłam do pracy a we
          czwartek i piątek okolicznościowy. Urlop wypoczynkowy nie był ciągły nie był
          ciągły dlatego możliwe było takie wyjście. Dodam jeszcze że urlop wypoczynkowy
          brałam też po ślubie. Gdyby był tylko tydzień przed nie byłoby problemu.
          • kwiatlotosu1 Re: urlop okolicznosciowy z okazji slubu-kto wie? 24.11.05, 08:51
            A gdzie jest napisane, że url. okolicznościowy nie może być wykorzystany razem z
            wypoczynkowym? to bzdura. Urlop okolicznościowy na ślub przysługuje w wymiarze 2
            dni i można go wykorzystać przed lub nawet po ślubie, na załatwienie formalności
            z nim związanych. Stosowny przepis znajduje się w Rozporządzeniu, powinien być
            także zawarty w regulaminie pracy twojego zakładu.
            pomocny link w tej kwestii:
            www.poradaprawna.pl/index_pytania.php?co=pozycja&id=25582&Session=9698f6e34a07239b4b517231cc56c269
          • fuczka Re: urlop okolicznosciowy z okazji slubu-kto wie? 24.11.05, 08:56
            Przepisy rzeczywiście nie określają w jakim terminie można wykorzystać tzw.
            urlop okolicznościowy w związku ze ślubem pracownika, więc pracodawca ma tu
            niestety trochę dowolności. Jednakże twierdzenie, że zwolnienia w związku ze
            ślubem nie można łączyć z normalnym urlopem wypoczynkowym, jest pozbawione
            podstawy prawnej. Jeżeli więc pracownik chce mieć cały tydzień wolny przed
            ślubem, to nie ma przeszkód żeby np. na poniedziałek, wtorek i środę wziął
            zwykły urlop, a w czwartek i piątek skorzystał ze zwolnienia od pracy (i na
            odwrót).
            Niestety pracodawcy często stosują prawo według własnej radosnej interpretacji.
            I jeszcze jedno - 1 dzień zwolnienia przysługuje w razie ślubu dziecka
            pracownika, a nie członka "bliskiej rodziny", tzn. z takiego zwolnienia mogą
            skorzystać wyłącznie rodzice nowożeńców, ale już nie rodzeństwo, czy
            dziadkowie.
            • dalloway Re: urlop okolicznosciowy z okazji slubu-kto wie? 24.11.05, 09:46
              po pierwsze przepraszam za chaos w moim wczesniejszym poscie, ale bylam juz
              niezywa w trakcie pisania apelacji i literki mi skakaly...
              po drugie, nie ma zadnego zakazu laczenia urlopu okolicznosciowego z
              wypoczynkowym i nie ma tez nakazu by bezposrednio porzedzal lub nastepowal po
              slubie. chodzi o zachowanie jakiejs logicznej ciaglosci pomiedzy data
              uroczystosci a data urlopu, ktora uzasadnia, ze jego koniecznosc wynika z tej
              wlasnie przyczyny, a nie z innego widzimisie - np. jak podal ktos wyzej na
              zalatwianie nowych dokumentow (wszak urzedy czynne sa w godzinach pracy i
              ciezko cokolwiek zalatwic). szkoda, ze tego nie wiedzialas, bo zachowanie
              twojego pracodawcy bylo skandaliczne. sa liczne orzeczeni na ten temat.
              nieudzielenie urlopu w poniedzialek po slubie, bo nie graniczy z sobota to
              szczyt szczytow - spokojnie wygralabys o to sprawe (oczywicie nie sadze, ze
              akurat z tego powodu chcialaby sie sadzic z pracodawca...)
              tak czy siak, anlezy twardo egzekwowac nalezny urlop, podpierajac sie
              orzecznictwem SN, ktorego... pracodawca i tak nie zna
            • dalloway Re: urlop okolicznosciowy z okazji slubu-kto wie? 24.11.05, 09:50
              i jeszcze ps co do bliskiej rodziny - to byl moj skrot myslowy, a chodzi o to,
              ze urlop przysluguje rowniez na slub pasierba.pasierbicy, a nie tylko wlasnego
              dziecka, co nie jest jasno wyrazone w przepisach

aha, i jak najbardziej mozna brac dwudniowy slubny osobno, np. piatek i
              poniedzialek
            • junioreczek1 Re: Rzeczpospolita z 23 listopada.. 24.11.05, 17:37
              Rzeczpospolita z 23 listopada, a dokładnie dodatek dobra firma określa dokładnie
              przepisy dotyczące urlopu okolicznościowego. Z okazji ślubu twojego przysługuje
              ci 2 dni wolnego, osoba bliska jeden dzien(np. córka, mama itd.). Urlop
              wypoczynkowy nie musi byc brany w dniu ślubu lub bezposrednio przed nim. Możesz
              wziąc jeden dzień np. miesiąc przed aby pozałatwiać wszystkie foramlnosci, drugi
              dzien potem. Możesz wziąć również 14 dni urlopu wypoczynkowego(7dni przed i 7
              dni po ślubie a do tego jeszcze te dwa dni okolicznościowego. Paracodawca moze
              sie zgodzic, ale nie musi na takie rozwiazanie. Pozdrawiam wszystkie przyszle i
              obecne panny młode ja już 1 lipca 2006 smile

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka