Dodaj do ulubionych

Czy slub mieszany w kosciele...?

01.01.07, 16:07
Witam!
I od razy pytam, czy slub mieszany w kosciele -ja ateistka, on katolik, jest
normalnie uznawany przez panstwo poldkie? Tzn chodzi mi o to, czy ma taki sam
skutek jak konkordatowy? Czy trzeba jeszcze brac cywilny?
Obserwuj wątek
    • lanka_cathar Re: Czy slub mieszany w kosciele...? 01.01.07, 17:03
      Jestem po takim ślubie. Odbył się 14 lipca (w piątek) 2006 roku. Jest normalnie
      uznawany przez państwo polskie. Ślub mieszany może być ślubem konkordatowym (my
      tak mieliśmy). Nie trzeba brać oddzielnie cywilnego i kościelnego. Papiery
      składa się takie, jak przy ślubie konkordatowym dwóch wierzących osób + strona
      niewierząca podpisuje dokument, że nie będzie wyrażała sprzeciwu dla wychowania
      dzieci w wierze katolickiej.
        • bystra_26 nie ma problemu 01.01.07, 18:00
          1. strona wierząca bierze ślub konkordatowy, czyli cywilny i sakrament w jednym
          ze wszystkimi skutkami m.in. na całe życie, czyli że do śmierci współmałzonka
          niewierzącego nie będzie mogła poslubić w Kościele nikogo innego, nawet jak, oby
          tak się nie zdarzyło, dostałaby cywilny rozwód

2. strona niewierząca bierze tylko ślub cywilny, mimo że w Kościele i ma tylko
          skutki przewidziane prawem polskim

3. nauki przedmałżeńskie obowiązują tylko jak się bierze ślub kościelny, bo
          prawo polskie tego nie wymaga, więc musi je mieć zaliczone tylko strona wierząca;
          w wielu parafiach maja one formę wykładów, więc nie trezba chodzić z
          narzeczonym/narzeczoną
        • kingadpl Re: Czy slub mieszany w kosciele...? 01.01.07, 19:22
          u mnie tez bedzie mieszany.. smile nauki mi ksiadz odpuszcza, bo stwierdzilam ze
          nie bede sama na nie chodzic.
          Skutek prawny ma dokladnie ten sam slub konkordatowy co i cywilny. Z tego co
          wiem od 2005 roku strona niekatolicka nie musi skladac oswiadczen, ze pozwoli
          dzieci wychowywac po katolicku. U nas beda chrzczone, tam gdzie sie urodza smile)
          albo w Polsce albo Holandii
            • horpyna4 Re: Czy slub mieszany w kosciele...? 01.01.07, 19:42
              Zgodę wyraża biskup, proboszcz (czy upoważniony przez niego ksiądz) zwraca się o
              nią do biskupa. Jeżeli ksiądz jest w porządku, to nie ma sprawy. W Warszawie nie
              słyszałam o jakichś nadgorliwych księżach, prędzej już "na prowincji". Znam
              przypadek, że wsiowy proboszcz nawrzeszczał na dziewczynę, że "chce wyjść za
              bezbożnika" i nie chciał z nią gadać. W takim przypadku należy zwrócić się
              wprost do miejscowego biskupa. Ale chyba rzadko jest to konieczne.
      • beata2802 Re: Czy slub mieszany w kosciele...? 02.01.07, 09:53
        A czy ślub odbył sie podczas mszy?

Bo ja mam miec taki ślub (ja bezwyznaniowa (w ich rozumieniu ateistka) ).
        Powiedzieli, że takiego slubu udziela sie bez mszy, i narzeczony ubolewa nad
        tym;
        a ja sie tez troche zmartwilam, ze wejdziemy do ksciola, z marszu bedzie
        przysięga, i po 10 minutach juz koniec ceremonii, prosze państwa do wyjścia, bo
        nastepna para czeka...
      • ursus_arctos Re: Czy slub mieszany w kosciele...? 02.01.07, 07:37
        no nie wiem... u nas narzeczony bedzie tylko poinformowany, ze to JA podpisalam
        zobowiazanie, iz uczynie wszystko co w mojej mocy aby dzieci ochrzcic i wychowac
        w wierze katolickiej. i to on jako strona niekatolicka podpisuje- ze przyjal do
        wiadomosci. moze o tym piszesz? zreszta, tak jest tez napisane na roznych
        internetowych stronach "koscielnych".
        • kingadpl Re: Czy slub mieszany w kosciele...? 02.01.07, 10:22
          tak o to mi chodzilo z tym podpisaniem, ale nie musi ze sam bedzie chrzcil
          dzieci w katolickim kosciele. Ja mam to zrobic. nasz ksiezulek jest swietny
          jezeli o to chodzi, i naprawde zyczliwy. najchetniej sam by udzielil
          pozwolenie, ale mu nie wolno smile
    • lanka_cathar Re: Czy slub mieszany w kosciele...? 02.01.07, 13:31
      Co do ślubu z mszą, to oboje chcieliśmy wersję skróconą, czyli bez mszy. Trwało
      to ok. 30 minut. Może też być pełna wersja z mszą. Na nauki poszedł tylko mój
      mąż, podczas ślubu tylko on przyjmował komunię, a ja nie musiałam wstawać.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka