Dodaj do ulubionych

oczepiny - co to takiego ?

13.01.07, 15:54
Witajcie.
Chciałabym się Was zapytać co to są oczepiny wg WASZYCH opinii i czy je
planujecie na swoich weselach.
Potrzebuję tego do mojej pracy zaliczeniowej smile
Bardzo proszę o odpowiedzi (niewklejane definicji, chodzi mi o wasze
zdanie !!!)
pozdrawiam,
moineau
Obserwuj wątek
    • fleurette Re: oczepiny - co to takiego ? 13.01.07, 16:19
      oczepiny według mnie mają sens na weselach osób które rzeczywiscie przywiazują
      duża wagę do tradycji. zdjęcie wianka/welonu i zamian go na czepiec ma wtedy
      smboliczny sens. niestety nigdy na takim weselu nie byłam i zazwyczaj kończylo
      sie żenująca szopką przy koszmarnych obleśnych przyśpiewkach. u mnie nie było,
      bo i nie było wesela a jedynie obiad.
    • promyczek_k Re: oczepiny - co to takiego ? 13.01.07, 17:41
      Wydaje mi się, że panny przywiązują jednak dużą wagę do oczepin. Przynajmniej
      tam, gdzie ja bywałam. Niby zabobon, ale jednak gdzieś się tli nadzieja, że może
      coś w tym z prawdy jest.
      Moim zdaniem oczepiny zawsze miały znaczenie tylko symboliczne. Kiedyś, że panna
      staje się żoną. Teraz symbolika dotyczy panien i kawalerów, kto pierwszy wejdzie
      w małżeństwo.
      • jola.pedagogspoleczny Re: oczepiny - co to takiego ? 13.01.07, 20:31
        Według staropolskich tradycji oczepiny były symbolem wchodzenia młodych w
        doroslość i stawania się żoną/mężem. Najbardziej znanym obyczajem było
        obcinanie warkocza pannie młodej na znak odcięcia sie od rodziców i wejścia w
        nową rodzinę. Później ten zwyczaj przetrwał jako zrzucanie welonu a następnie
        rzucanie welonu innym młodym jako symbol, że ta będzie nastepną.

Obecnie na oczepinach serwuje się młodym i gościom przeróżne zabawy typu np.
        tradycyjne rzucanie welonem (kwiatami, podwiązką) lub krawatem (muszką,
        musznikiem, krawacierką), przeprowadzanie przez żonę surowego jajka z jednej
        nogawki męża do drugiej, ściąganie podwiązki panny młodej zębami przez pana
        młodego,płacenie młodym (świadkom) za taniec z para młodą, przyśpiewki
        dotyczące ,,życia małżeńskiego'' itd...

Jeśli chodzi o nas, to prawie na każdym weselu wychodziliśmy się przejść przed
        24, żeby nie uczestniczyć w zabawach dla gości, które nas nie bawią (a wręcz
        przeciwnie). Tym bardziej nie zamierzamy organizować oczepin na naszym
        przyjęciu. Specjalnie nie robimy wesela tylko obiad, żeby nikomu nie przyszło
        do głowy wymyślać jakichś przyśpiewek czy konkursów. To nie w naszym stylu.
        Gdyby się jednak tak zdażyło, to po prostu wyjdziemy...
        • napolnoc Re: oczepiny - co to takiego ? 14.01.07, 01:40
          Na slubach na ktorych bylam, oczepiny to moment kiedy PM rzuca bukietem a PM
          krawatem/muszka. Z forum wiem, ze w niektorych regionach towarzysza temu jakies
          zabawy, szczegolow nie znam. Na Slasku druzbowie utrudniaja P.Mlodemu
          odczepienie welonu z glowy P.Mlodej za pomoca drewnianych lyzek, i gdy P.Mloda
          sciaga krawat/muszke P.Mlodego (folklor). Rzucac (bukietem, krawatem) bedziemy,
          z zabaw (obcych nam kulturowo) rezygnujemy bez zalu.
    • maga801 Re: oczepiny - co to takiego ? 14.01.07, 14:52
      Ja nie miałam oczepin, bo one w dzisiejszych czasach nie mają nic wspólnego z
      prawdziwymi oczepinami, a stały się żenującymi zabawami dla weselników.
      Mieliśmy obiad z tańcami przy muzyce puszczanej przez dj. impreza skończyła się
      ok. 1.30. O północy podano tort. zastrzegliśmy w restauracji, że nie będzie
      żadnych zabaw weselnych i obrzędów. Muszę przyzanć, że mi ta wersja odpowiadała
      i chętnie poszłabym do kogoś na takie wesele.
      podobnie jak przedmówczyni, zawsze wychodzę na spacer w okolicach północy, żeby
      uniknąć oczepin.
    • aiczka Re: oczepiny - co to takiego ? 16.01.07, 17:17
      Dla mnie to jest "taki stary wiejski zwyczaj, uroczysta zamiana panieńskiego
      wianka na czepiec - odbywa się w czasie wesela".
      Termin poznałam w szkole. Na pierwszym weselu byłam dopiero dwa i pół roku temu
      i zdziwiłam się, co się teraz określa mianem oczepin. Nie zaakceptowałam tego
      nowego znaczenia. Nie planuję oczepin w żadnej wersji.
    • masiza84 Re: oczepiny - co to takiego ? 28.10.15, 19:42
      Oczepiny to tradycja. Wesele bez oczepin nic nie znaczy. Kiedyś te wszystkie zabawy były mówiąc w skrócie poniżej pewnego poziomu. Dziś raczej chodzi o zabawę i śmiech. Zabawy z bum bum rurkami, w których może uczestniczyć wiele osób wypierają te z jajkami i innymi gadżetami.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka