Dodaj do ulubionych

licencja/zezwolenie a protokol

24.04.07, 09:52
powtarzam watek bo juz na temat protokolu bylo ich duzo ale sie
poplatalam.prosze odpowiedzcie jak to zalatwic:
a- ja i narzeczony mieszkamy razem wiec nalezymy do jednej parafi (jestesmy
zameldowani)
b- slub bierzemy w innym kosciele
c- czy przy spisywaniu licencji spisuje sie odrazu protokol? czy do
wystawienia licencji potrzebne sa zaswiadczenia o naukach itp?
d- czy moge spisac protokol tam gdzie bede brac slub czy musze tam gdzie moja
parafia? sad
juz mi sie wszystko pomieszalo jak ktos moglby wytlumaczyc to baaaaardzo
dziekuje
Obserwuj wątek
    • bystra_26 ODPowiedzi 24.04.07, 10:25
      nikola.b napisała:

> a- ja i narzeczony mieszkamy razem wiec nalezymy do jednej parafi (jestesmy
      > zameldowani)

Przynależność do parafii nie wynika z meldunku, tylko z faktu zamieszkiwania na
      terenie parafii przez minimum ostatnie 3 miesiące.

> b- slub bierzemy w innym kosciele
      > c- czy przy spisywaniu licencji spisuje sie odrazu protokol? czy do
      > wystawienia licencji potrzebne sa zaswiadczenia o naukach itp?

Licencję wystawia się w parafii jednego z narzeczonych (u Was to jest ta sama
      parafia) po załatwieniu większości formalności - protokół, doniesienie
      zaświadczenia z USC, okazanie ostatnich świadectw z religii, zaświadczenia z
      kursu przedmałżeńskiego i z poradni rodzinnej, odniesieniu zapowiedzi. Rzadko
      zdarza się, że dostajecie licencję do ręki bez doniesienia zapowiedzi - wtedy
      musicie je przedstawić w parafii ślubu.

Reasumując - nie dostajniecie licencji od ręki, musicie najpierw załatwić
      formalności.

> d- czy moge spisac protokol tam gdzie bede brac slub czy musze tam gdzie moja
      > parafia? sad

MOŻESZ, ale pod warunkiem, że jeden z proboszczów wystawi ci SUBSTYTUCJĘ, czyli
      taki dokument, w którym przenosi się na trzecią parafię nie tylko samo ślub (to
      jest licencja), ale i wszystkie związane z nim formalności.

Substytucja jest w prawie kanonicznycm, więc nie dajcie się zbyć, że to
      niemożliwe. Ktoś pisał na tym forum, że proboszcz robił problemy nawet z
      licencją, więc młodzi przeszli się do kurii biskupiej i dostali od ręki
      substytucję!
      • monitchka1 Re: ODPowiedzi 24.04.07, 10:38
        Ja to rozumiem tak. Mieszkamy razem pol roku w Wawie i tam jest nasza parafia.
        Idziemy tam z aktem urodzenia i spisujemy licencję, czyli pozwolenie na zięcie
        ślubu w innej parafii. Po otrzymaniu licencji, idziemy do parafii, gdzie będzie
        ślub i tam zanosimy: akty urodzenia, bierzmowania, licencję, ukończone nauki i
        poradnię, zaświadczenie z USC i spisujemy protokół. Dostajemy od księdza kartki
        na spowiedź i zapowiedzi i zanosimy zapowiedzi do naszej parafii. Czy dobrze
        kumam??????
        • bystra_26 do monitchka1 24.04.07, 10:53
          Nie zrozumiałaś.

Najpierw załatwiacie sobie aktualne akty chrztu wraz z adnotacjami o innych
          sakramentach w parafiach, gdzie Was chrzczono.

Z nimi idziecie spisywać PROTOKÓŁ w obecnej parafi, dostarczacie inne papiery -
          zaświadczenie z kursu, z poradni. Dostajcie wtedy od księdza kartki z prośba o
          wygłoszenie zapowiedzi w innch parafiach - najczęsciej tam, gdzie mieszkaliście
          z rodzicami.

Jak po 3 niedzielach odniesiecie te kartki i dostarczycie zaświadczenie z USC
          (wazne 3 miesiące, aby je uzyskać trzeba z katami urodzenia zgłosić się a USC -
          tu nie jestem pewna, ale chyba musi być USC meldunku - zadzwońcie do jakiegoś
          USC, to będziecie wiedzieć na pewno; najlepiej by było załatwić ten papier w
          USC mieksca slubu), to ksiądz Wam wystawi licencję, którą przed ślubem trzeba
          dostarczyc do parafi ślubu.

Czyli do parafi ślubu dostarczacie tylko licencję, ewentualnie też zapowiedzi!
          No i macie ze soba kartki od spowiedzi.
      • nikola.b Re: ODPowiedzi 24.04.07, 10:40
        dziekuje bardzo za odpowiedz...troche sie zmartwilam co do tych papierkow. a
        jak na 3 miesiace wczesniej nie odbylo sie tych nauk to nie mozna powiedziec
        poprostu ze sie je gdzies tam odbywa i pozniej doniesc te zaswiadczenia?
      • mapi9 Re: ODPowiedzi 24.04.07, 21:05
        Ja dostałam najpierw licencje bo kościół slubu musiał wiedzieć czy wogóle jest
        sens spisywać protokół a jeśli nie dostaliby licencji to co? po co wtedy
        protokół do smieci
      • nikola.b Re: licencja/zezwolenie a protokol 24.04.07, 10:44
        dziekuje za linka. z niego wynika ze moge wszystko zalatwic w kosciele w ktorym
        biore slub tak jak mapi9 ktora dostala licencje bez zadnych papierkow (o ile
        dobrze zrozumialam) i potem wzystko zalatwiala w miejscu gdzie brala slub. czy
        tak bede mogla zrobic to pewnie sie dowiem od ksiedza w tej mojej parafi
        ciekawe....
        • nikola.b Re: licencja/zezwolenie a protokol 24.04.07, 10:50
          tak naprawde to nadal nic nie rozumiem. sad czy do tego pozwolenia na slub w
          innej parafi potrzebne sa zaswiadczenia o naukach? a czy to pozwolenie nie
          wystarczy do slubu? skoro mozna isc po pozwolenie i wszystko zalatwiac tam
          gdzie sie bierze slub (gdzie z reguly latwiej jakos nam sie dogadac z ksiedzem)
          czy ta licencja jest konieczna??
          bo narazie ja to rozumiem tak:
          biore ze swojej parafia pozwolenie= zalatwiam wszystko w miejscu gdzie biore
          slub
          biore ze swojej parafi licencje= zalatwiam wszystko w swojej parafi i na koniec
          zanosze je do kosciola w ktorym slub
          czy dobrze rozumiem? czy mozna wybrac sobie jedna z tych drog?
          • bystra_26 do nikola.b 24.04.07, 10:57
            Są dwie opcje.

SUBSTYTUCJA - wystarczy, że postara się o nią jedno z narzeczonych. Wtedy
            wszystkie formalności - od dostarczenia aktów chrztu, przez protkokół,
            zaświadcznia z kursu przedmałżeńskiego,..., do zwortu kartek z zapowiedziami,
            oraz sam ślub załatwiacie w parafi ślubu.

LICENCJA - to zezwolenie na udzielenie ślubu w innej parafi. Wystawia się ją po
            załatwieniu wszystkich formalności w porafii jednego z narzeczonych. Do parafii
            ślubu idzie się tylko z licencją i kartkami od spowiedzi.
            • nikola.b Re: do nikola.b 24.04.07, 11:01
              ooo super czyli w takim razie chce substytucje swietnie smile o to mi chodzilo
              dziekuje bardzo za informacje smile mam nadzieje ze to nie bedzie problemem w
              naszym kosciele.
          • nessie1161 Re: licencja/zezwolenie a protokol 24.04.07, 11:08
            Nikola
            Po pierwsze, nie wiem czy możesz wybrać jedną z tych dróg. To zależy od
            parafii , w której bierzesz ślub. W naszym przypadku ta parafia preferuje
            zalatwienie wszystkich formalności u nich, czyli poszliśmy do parafii mojego
            narzeczonego po pozwolenie, a w maju z tym pozwoleniem i wszystkimi innymi
            dokumentami idziemy do parafi slubu spisywac protokól.Musisz się dowiedzieć jak
            to wygląda w parafii, w której Ty bierzesz ślub.
            Pozwolenie ani licencja w żadnym wypadku NIE zastępują zaświadczenia o naukach.
            Metryka chrztu z wpisem o braku adnotacji o zawarciu malżeństwa ważna 6
            miesięcy z adnotacją o bierzmowaniu lub zaświadczenie o bierzmowaniu,
            zaświadczenie o odbyciu nauk przedmażeńskich i spotkań w poradni rodzinnej,
            ostatnie świadectwo katechizacji i dowód osobisty - to są dokumenty potrzebne
            ZAWSZE do spisania protokou przedślubnego. DODAKTKOWO jesli ślub bierze się w
            trzeciej parafii i tam sposuje protokól trzeba przynieść wspomniane wyżej
            zezwolenie, a jesli protokól spisywany jest w parafii któregoś z narzeczonych
            to na koniec zalatwiania formalności dostaje się licencję. W obu przypadkach w
            parafii narzeczonego i narzeczonej wyglaszane są zapowiedzi, jeśli spisujecie
            protokól w parafii ślubu to tam dostaniecie kartki, które musicie zanieść do
            swoich parafii i odnieść po wygloszeniu zapowiedzi. Jeśli protokól spisywany
            jest w którejś z waszych parafii to kartkę to w niej automatycznie zapowiedzi
            są wyglaszane, kartkę zanosicie do parafii drugiego narzeczonego, odnosicie, do
            parafii gdzie protokól byl spisywany i na licencji stwierdzony jest wlaśnie
            fakt pospidania protokolu ORAZ wygloszenia zapowiedzi.
            jesli bierzecie ślub konkordatowy to musicie jeszcze donieść do parafii, w
            której spisujecie protokól zaświadczenie z USC o braku przeciwskazań do
            zawarcia malżeństwa, ale to zazwyczaj jest donoszone po spisaniu protokolu,
            ponieważ ważne jest ono tylko 3 miesiące, a protokól spisywany jest ok 3
            miesiace przed ślubem, wiec najczęściej narzeczeni jeszcze wtedy go nie mają.
            REASUMUJĄĆ - ŻEBY DOSTAĆ POZWOLENIE NIE JEST POTRZEBNE ZAŚWIADCZENIE O ODBYCIU
            NAUK, METRYKA CHRZTU ANI ŚWIADECTWO BIERZMOWANIA, PONIEWAŻ TE DOKUMENTY
            POTRZEBNE SĄ DO SPISYWANIA PROTOKOLU W PARAFI ŚLUBU. JEDYNIE DOWÓD OSOBISTY, A
            I TO NIE ZAWSZE. ŻEBY UZYSKAĆ LICENCJĘ TRZEBA MIEĆ W DANEJ PARAFII ZALATWIONE
            WSZYSTKIE FORMALNOŚCI ZWIĄZANE ZE ŚLUBEM.
              • nessie1161 Re: licencja/zezwolenie a protokol 24.04.07, 11:19
                Jan też tak wolę, ślubu w sowjej parafii nie biorę ponieważ jej nie znoszę.
                nawet po pozowlenie poszlismy do parafii mojego narzeczonego a nie mojej.
                chrzczona i bierzmowana bylam też zupelnie indziej, więc jedyny kontakt z moją
                parafią będę miala kiedy pójdę do nich z prosba o wygloszenie zapowiedzi.I
                dobrze. jest beznadziejna.
                • kunsia Re: licencja/zezwolenie a protokol 24.04.07, 12:19
                  u mnie wyglada to troche inaczej i teraz sie przestraszylam czy na pewno
                  wszystko dobrze zrozumialam
                  W mojej parafi zaltwiamy formalnosci: nauki, zapowiedzi, zgoda biskupa,
                  podpisanie czegos tam jak ksiadz zadal duzo pytan, mamy dostac za kilka tygodni
                  od nich licencje

jednak ksiadz nie prosil mnie o dostarczenie zadnych dokumentow z USC za to
                  ksiadz gdzie mamy slub chce dokumenty z USC oraz licencje...

czy na pewno dokumentow z USC nie potrzeba tez do licencji?
                  • nessie1161 Re: licencja/zezwolenie a protokol 24.04.07, 12:29
                    Być moze faktycznie dokumenty z USC trzeba dostarczyć do parafii ślubu, bo to
                    ona w końcu będzie wysylala do USC zawiadomienie o zawarciu malżeństwa. Myślę,
                    ze wszystko zależy od parafii. Na zdrowy chlopski rozum, jeśli dzialacie na
                    zasadzie licencji to te dokumenty powinny byc dostarczone tam gdzie zalatwiacie
                    wszystkie formalnosci oraz do parafii slubu, ale jeśli wystarczy sama parafia
                    ślubu to nie widzę problemu.
                  • bystra_26 Re: licencja/zezwolenie a protokol 24.04.07, 12:30
                    Dokument z USC jest ogólnie konieczny do udzielenia ślubu konkordatowego.
                    Ponieważ jest ważny tylko 3 miesiące, które nie moga minąć w dniu ślubu, to
                    czasem donosi się go już po załatwieniu formalności protokołowo-inszych. Czyli
                    macie licencję w ręce, a zaświadczenia z USC jeszcze nie - wtedy trzeba je
                    donieść do parafi ślubu, tak by wychodziło. To samo, jak się nie zdążyło z
                    zapowiedziami itd. - pewnie przy licencji są adnotacje, co jeszcze w parafii
                    ślubu mają od was zabrać.
      • karhar Re: licencja/zezwolenie a protokol 24.04.07, 10:51
        U nas wyglądało to tak:
        ja jestem z parafii nr 1, Ł jest z parafii nr 2, ślub bierzemy w parafii nr 3.
        Przyszła teściowa poszła do parafii nr 2 i powiedziała, że ślub będzie w parafii
        nr 3 i bez żadnych dokumentów dostała zgodęsmile Z tym papierkiem, aktami chrztu,
        bierzmowania, urodzenia i dokumentem z USC pójdziemy do parafii nr 3 i tam
        będziemy spisywać protokół. Po spisaniu protokołu odbędą się nauki ( wiem, że
        dziwnie ale taką informację dostaliśmy od księdza z parafii nr 3).Od parafii nr
        3 dostaniemy karteczki na zapowiedzi, z którymi każdy z nas idzie do swojej
        parafii. Po zapowiedziach wracamy z do parafii nr 3. I to chyba tyle. Myślałam,
        że będzie problem ale jak na razie wszystko jest oksmile
    • mapi9 Re: licencja/zezwolenie a protokol 24.04.07, 21:01
      Odpowiadam jak było u nas może u Ciebie bedzie inaczej-należycie do parafii A
      ślub bedzie w parafii B pozwolenie czyli licencję bierzecie od swojego
      proboszcza z parafii A.Protokół spisujecie w parafii ślubu czyli B.Do protokołu
      potrzebne są dowody osobiste,zaswiadczenie o chrzcie i bierzmowaniu,ostatnie
      swiadectwo ze szkoły o nauce religii,nauki przedmałżeńskie,ksiadz da wam
      zapowiedzi które zawisną w waszej parafii A.Zaświadczenie z USC ze nie ma
      przeciwwskazań do zawarcia zwiazku(nie starsze niz 3 miesiące)i jeśli
      mieszkacie razem to raczej będziecie mieli jedną spowiedź dzień przed slubem
      lub jak chcecie w dniu slubu. Mam nadzieję że się do czegoś przydałam pozdrawiam
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka