Dodaj do ulubionych

Brali udział w inwazji na Czechosłowację. Komba...

21.09.13, 08:40
Panie pośle, żołnierze powołani do wojska dostali rozkaz. A niewykonanie go, w ramach służby wojskowej niosło wówczas znacznie większe konsekwencje, niż dzisiaj. Za dezercję wyrok sądu wojskowego - wiadomo jaki. Znałem osobiście jednego oficera, który uczestniczył w tej inwazji i opowiadał kiedyś, w jakiej atmosferze musiał wykonywać wszystkie rozkazy dowództwa. Został zaraz po tym zwolniony ze służby, ze względu na jego stan psychiczny.
A co Pan na kombatanctwo, odnośnie tzw. "żołnierzy", którzy mordowali chłopów przyjmujących ziemię z podziału majątków w ramach reformy rolnej po wojnie? Oni, szczególnie głośno, obnoszą się dziś swoim bohaterstwem w glorii i chwale kombatanctwa "żołnierzy wyklętych".
Ciekawe, czy Pan cyt.: "Zamojski poseł PiS, Sławomir Zawiślak miał wtedy pięć lat. Od 2008 roku jest prezesem zamojskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej." tez zalicza się do tych kombatantów? Z moich wyliczeń, w latach 1939-1944, czy nawet 1944-1953 nie był Pan nawet w stadium zygoty, czy spermatocytu. A okazuje się, że jest Pan Prezesem w Związku Żołnierzy AK.
Większość członków mojej rodziny podczas II wojny działała i walczyła w szeregach Armii Krajowej, niektórzy z nich spędzili bardzo długie "wakacje" w łagrach NKWD, ale żaden z nich nie domyśliłby się nawet, że do ich poświęcenia i walki o wolną ojczyznę będą się w przyszłości podczepiali tacy "AK-owcy".

Cały tekst: lublin.gazeta.pl/lublin/1,48724,14642535,Brali_udzial_w_inwazji_na_Czechoslowacje__Kombatanci_.html#ixzz2fVKlZC3t
Obserwuj wątek
  • Gość: Zen Dobrze gada IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 21.09.13, 09:58
   Sławomir Zawiślak powinien dostać medal za wojnę polsko-bolszewicką, gdyż gdyby wtedy żył to na pewno by biegł u boku ks. Skorupki.
  • jozek46 Brali udział w inwazji na Czechosłowację. Komba... 21.09.13, 10:01
   A czy żołnierze biorący udział w agresjii Iraku i Afganistanu to też kombatanci???Ciekawe co na to poseł Zawiślak.
   • Gość: kkk Re: Brali udział w inwazji na Czechosłowację. Kom IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.09.13, 11:50
    oni podobno bronią tam polską demokrację czy coś podobnego.
  • kichchi co to za inwazja gdy nawet nie odzyskano 21.09.13, 10:06
   dawnych polskich tetrenów typu śląsk cieszyński
   • Gość: morus Re: co to za inwazja gdy nawet nie odzyskano IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.09.13, 23:05
    No coz???/nie przemysleli sprawy!!!bo tak nalezalo zrobic!!!!przynajmniej chocuiaz TYLE BYSMY ODZYSKALI!!!czyli SWOJE!!!
  • romikus Jedynym wielkim Kombatantem jest Jarosław Kaczyńs. 21.09.13, 10:08
   Jedynym wielkim Kombatantem jest Jarosław Kaczyński!!!!!!!!!!!!!!!!

   Jarek!!! Jarek!!! Polskę zbaw!!!
   • Gość: taka prawda Re: Jedynym wielkim Kombatantem jest Jarosław Kac IP: *.dynamic.dsl.as9105.com 22.09.13, 07:24
    romikus napisał:

    > Jedynym wielkim Kombatantem jest Jarosław Kaczyński!!!!!!!!!!!!!!!!
    >
    > Jarek!!! Jarek!!! Polskę zbaw!!!

    ...dzisiaj kombatantami są -bohatery- od rzucania ulotkami kiedy ówczesna władza nie patrzyła.
    No i lansują się w każdej pielgrzymce i na każdej mszy.
   • Gość: Gosc Z Re: Jedynym wielkim Kombatantem jest Jarosław Kac IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.09.13, 07:25
    > Jedynym wielkim Kombatantem jest Jarosław Kaczyński!!!!!!!!!!!!!!!!
    >
    > Jarek!!! Jarek!!! Polskę zbaw!!!

    POMIDOR
  • 1europejczyk "Tym bardziej że próbując dochodzić swoich ... 21.09.13, 10:44
   "Tym bardziej że próbując dochodzić swoich roszczeń podnosili iż funkcjonariusze komunistycznego państwa polskiego często ci sami ludzie, którzy wysłali żołnierzy do Czechosłowacji żyją dziś w dostatku i są otoczeni opieką. A przecież w czasie inwazji czy też stanu wojennego to oni wydawali im rozkazy i zmuszali ich do niechcianych czynów - zaznacza."

   Na tym właśnie polegała "gruba kreska" Mazowieckiego, którą można by jeszcze zrozumieć jako tymczasowe taktyczne posuniecie wynikające z potrzeby umocnienia nowej władzy ale w żadnym wypadku nie jako końcową strategie.

   Za tą bezgraniczną głupotę i niepojętą nieodpowiedzialność nie tylko zresztą Mazowieckiego ale tych wszystkich, którzy przez lata wytrwale jej bronili (a w niemałej części to było dobrze jeśli tylko warcholskie i kolaboracyjne a nie złodziejskie i zdradzieckie pokolenie hołoty okrągłostołowych zasrańców która zadłużyła ,nasz kraj na tysiąc miliardów złotych, wygnała z naszego kraju blisko trzy miliony najczęściej młodych, zhańbiła uczestnictwem w Bush-owskim bandytyzmie w Iraku, ośmieszyła gazrurką pod Bałtykiem ) będziemy płacić jeszcze przez dziesięciolecia nie tylko podobnymi właśnie do tych prezentowanych tutaj i w gruncie rzeczy tylko obnażających prymitywne prostactwo roszczeniami, ale przede wszystkim tymi obowiązujących dzisiaj w kraju gó...anymi, na miarę tych co o nich zdecydowali, wzorcami "dyktatury proletariatu", których rezultatem jest oficjalne, w trybie debaty sejmowej, przekazywanie kompromitujących nasz kraj dzisiaj żebraczych "kombatanckich" roszczeń

   To już nie jest przepaść cywilizacyjna: To jest to zwykle bydlęce chamstwo, które za sprawą wytrwale bronionej "grubej kreski " Mazowieckiego i później "nocnej zmiany" na której Tusk dumnie zliczał glosy szerzy się dzisiaj w naszym kraju


   Brali udział w inwazji na Czechosłowację. Komba...
   • mccudden Re: "Tym bardziej że próbując dochodzić swoich .. 21.09.13, 12:45
    "Gruba kreska" Mazowieckiego. Przeczytaj głąbie, co Mazowiecki mówił o grubej kresce.
    • 1europejczyk Przeczytaj głąbie, co Mazowiecki mówił o grubej kr 21.09.13, 18:25
     "Przeczytaj głąbie, co Mazowiecki mówił o grubej kresce. "

     Tym co mówił o "grubej kresce" to tak jak wtedy można było, tak dzisiaj nadal można dupę sobie podcierać bo to jest najmniej ważne.

     Latami była medialnym symbolem skupiającym wokół niej wszystkich wrogów zdecydowanej lustracji, skutecznej pacyfikacji klasowego "wymiaru sprawiedliwości" ...

     Była symbolem rozmodlonego gó... wartego w polityce miłosierdzia, które zostało potraktowane przez nomenklaturowe PRL-owskie gó... jako objaw słabości.

     Ważne były, są i na długie lata pozostaną polityczne skutki tego katastrofalnego dla naszego kraju uporu broniącego idei (niekoniecznie być może tej, która była Jego zamysłem) "grubej kreski"

     Nigdy się z niej publicznie nie wycofał: kontynuował negowanie niezbędnego dla kraju czasowego odsunięcia od stanowisk państwowych dobrze jeśli tylko nomenklaturowego karierowiczowskiego i kolaboracyjnego a nie złodziejskiego i zdradzieckiego PZPR-owskiego przez lata w wiernej służbie sowieckiego namiestnictwa szamba ...


     Re: "Tym bardziej że próbując dochodzić swoich ..
  • 1europejczyk Za sprawa Mazowieckiego dzisiaj w kraju jesli nie 21.09.13, 10:56
   rządzi, to decydująca rolę z racji na potencjał ekonomiczny odgrywa bezideowa, przez dziesięciolecia sprzedajna sowietom i jak się okazało złodziejska, wyrosła na równi z PZPR-owskiej nomenklatury jak i z gó...anego "awansu społecznego dyktatury proletariatu" dobrze jeśli tylko kolaboracyjna a nie zdradziecka PRL-owska hołota.

   Stad biorą się w debacie sejmowej takie jak te tutaj cytowane "kombatanckie roszczenia".

   Brali udział w inwazji na Czechosłowację. Komba...
  • 1europejczyk "komunistycznego państwa polskiego" 21.09.13, 11:11
   <<komunistycznego państwa "polskiego">>

   Bo tak to powinno byc napisane.

   Ono, to państwo, było takie polskie jak ci co wtedy, ( za sprawa narzuconych krajowi i Jałtą i później krwawym stalinowskim terrorem, komunistycznych władz) rządzili naszym krajem byli Polakami.

   Nie wszyscy i nie wszędzie mówili naszym rodzimym języku.
   Niemałą cześć z nich sowieci przywieźli do naszego kraju z ZSRR.

   Latami marszałkiem "komunistycznego państwa polskiego" był sowiecki generał nie wspominając już o tych wszystkich co pilnowali w ubecji "komunistycznego państwa polskiego".

   Z polskim państwem to ono miało tyle wspólnego co rządząca dzisiaj hołota z polska elitą   Brali udział w inwazji na Czechosłowację. Komba...
   • Gość: bosman co ta... IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 21.09.13, 19:53
    menda "europejczyk" bredzi? Pewnie gnojku w tych latach nie byłeś nawet plemnikiem. Gó... wiesz, w dupie byłeś więc zamknij dziób.
    • Gość: Gosc Z Re: co ta... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.09.13, 07:36
     > menda "europejczyk" bredzi? Pewnie gnojku w tych latach nie byłeś nawet plemnik
     > iem. Gó... wiesz, w dupie byłeś więc zamknij dziób.
     Twoj zyciorys zaczyna sie po '89, poprzednie kartki sa wyrwane. Zostaly ci tylko wulgaryzmy, nocniku...
    • Gość: elo Re: co ta... IP: *.adsl.inetia.pl 22.09.13, 14:47
     prawde mowi. NIe ma w tym nic z bredni. Moze tobie sie wydawalo ze PRL to bylo panstwo dla Polakow - ale niestety najlepszych Polakow wyrznelo w pien a wypromowalo na elity najprymitywniejsze gnidy...
     • Gość: bosman dlatego ty... IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 23.09.13, 09:15
      ocalałeś :-)
  • Gość: kkk Re: Brali udział w inwazji na Czechosłowację. Kom IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.09.13, 11:56
   szkoda twojego czasu na komentowanie. Pan poseł wie lepiej jak było bo miał 5 lat. Dlatego też nie masz szans w mierzeniu się z wielkością jego intelektu. Tu mnie ma znaczenia żadne poczucie sprawiedliwości czy jakieś tam podobne. Liczy się tylko polityka i ten temat poruszony został aby jakoś zaistnieć w mediach. Widocznie nie było innego pomysłu. Ciekawi mnie czy w tym kombatanckim towarzystwie jest chociaż jeden kombatant który miał chociaż 5 lat jak wybuchła wojna.
  • Gość: gosciu "...armię liczącą 24 tysiące żołnierzy..." IP: *.dynamic.chello.pl 21.09.13, 12:13
   24 tysiące było armią ale w czasach Władysława Jagiełły. Dziś to korpus.
  • hrabiaski Brali udział w inwazji na Czechosłowację. Komba... 21.09.13, 12:27
   ja też mam zamiar wystąpić o dodatek kombatancki,(odszkodowanie daruje,ze względu na trudną sytuację finansową kraju,wszak jestem patriotą) za ,,komuny"byłem represjonowany
   (7 razy w izbie wytrzeźwień) i internowany(2 razy na dołku w oczekiwaniu na kolegium,dzisiaj,to sąd grodzki),jeżeli inni biorą,to mnie też się należy!(w Czechosłowacji,byłem służyłem wtedy w czerwonych beretach,ale jak można brać kasę,za coś,co sami określamy jako pomoc?!mało,bratnia pomoc!moja psychika tego nie trawi!) pierwszy przypadek to co innego! i tu mi się należy!
  • graphen Też chcę do AK 21.09.13, 13:05
   Panu posłowi PiS, Sławomirowi Zawiślakowi doradziłbym, żeby nie ośmieszał siebie i prawdziwych żołnierzy AK i szybko zrezygnował z bycia prezesem zamojskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Kim są inni członkowie tego związku, że wybierają na prezesa człowieka, który urodził się 20 lat po II Wojnie Światowej? Gdyby jednak regulamin Związku na to pozwalał, to też chcę zostać żołnierzem Armii Krajowej.
  • ko_menta_tors Brali udział w inwazji na Czechosłowację. Komba... 21.09.13, 13:32
   Byłem uczestnikiem wyptrawy na czechosłowację. Ja się tego nie wstydzę.

   Pan, panie pośle, jeśli chce już się za coś wstydzić, to niech się wstydzi za siebie, jako "polityka". pożal się Panie Boże.

   Należy, w sposób demokratyczny, przewietrzyć to środowisko i wywalić tych, dla których najważniejszym problemem jest ocena wkroczenia do Czechosłowacji, natomiast nie interesuje ich "tu i teraz"!!

   Żołnierze, którzy wkroczyli do czechosłowacji są jak najbardziej kombatantami iwszystkie przywileje kombatanckie im się należą.
   • pokon Re: Brali udział w inwazji na Czechosłowację. Kom 21.09.13, 21:08
    Słuszna racja!
  • aghrra Brali udział w inwazji na Czechosłowację. Komba... 21.09.13, 14:55
   Mało moskiewskim sługusom komunistycznym ścierwojadom michy i koryta ? Jeszcze ścierwa chcą kombatanctwa i zniżek w autobusach Ale co się dziwić NKWDziści UBecy KBWdziści i inne czerwone Qrwy to też kombatanci i to jeszcze jacy
   • joannabarska Re: Brali udział w inwazji na Czechosłowację. Kom 21.09.13, 15:22
    aghrra napisał:

    > Mało moskiewskim sługusom komunistycznym ścierwojadom michy i koryta ? Jeszcze
    > ścierwa chcą kombatanctwa i zniżek w autobusach Ale co się dziwić NKWDziści UBe
    > cy KBWdziści i inne czerwone Qrwy to też kombatanci i to jeszcze jacy

    ----
   • Gość: bosman teraz jakaś... IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 21.09.13, 19:55
    aghrra bredzi. Skąd sie biorą takie cioty?
    • pokon Re: teraz jakaś... 21.09.13, 21:09
     Z PiSu...
  • amaz47 Brali udział w inwazji na Czechosłowację. Komba... 21.09.13, 18:58
   Z tego wynika,że żołnierze walczący w Iraku i Afganistanie to nie sa kombatanci, a faceci ktorzy w czasie II-giej WŚ mieli po 5 lat sa kombatantami.
   To jakies jaja .
   Ilość kombatantów u nas rosnie w zastraszajacym tempie. AK wystawiła w Powstaniu około 16-18 tys żołnierzy .w wieku min 18 lat. Oczywiscie,że część zginęła , wiekszośc już wymarła ale w kazdej uroczystości widzimy spore grono kombatantów w wieku poniżej 75 lat czyli 5-10 latkow w czasie Powstania.
   Chyba tych zamozwańczych kombatantow trzeba w końcu zweryfikować.
   W grudniu 1981 roku internowano ok 7 tys osob , a dzisiaj mówi sie że mamy około 300 tyś kombatantów walki z komuną, śmiechu warte.
   Po roku 1945 walczyły z komuna drobne oddziały, a dzisiaj ten ruch urasta prawie do powstania narodowego.
   Taka "historia" to wynik działalonosci IPN i PiSu.
   • Gość: bosman weź pod uwagę... IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 21.09.13, 19:58
    że większość z nich była plemnikami w worach tatusia i podczas akcji partyzanckich obijali sie o uda tatusia. Na główkę im padło od tego wytrząsania i tak im zostało.
   • hrabiaski Re: Brali udział w inwazji na Czechosłowację. Kom 21.09.13, 22:52
    przypominam,żołnierzy polscy w Afganistanie,to są wyłącznie ochotnicy!i pomyłką jest urządzanie poległym tam żołnierzom pogrzebów na koszt podatnika,wypłacenia rent inwalidzkich,a o świadczeniach kombatanckich nie może być mowy!I tak misje zagraniczne kosztuja polskiego podatnika krocie! I w czyim to interesie?! bo na pewno nie w polskim?!
    i proszę nie mylić żołnierza ochotnika który broni ojczyzny,od płatnego zabójcy,który jedzie na misję,,pokojową" w interesie obcego mocarstwa!Na koszt polskiego podatnika!
    • Gość: bosman z tymi... IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 23.09.13, 09:18
     "ochotnikami" to nie do końca tak. Bardziej na zasadzie: ochotnicy wystąp bo jak się nie znajdą to ja wyznaczę.
  • Gość: bosman czy Zawiślak, "europejczyk" (sic!)... IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 21.09.13, 20:00
   i jakaś tam aghrra to ten sam typek? Na to wygląda.
   --------------------------------------------------------------------------
   Pies gdy nie ma co robić to jaja liże.
  • dziki_truten Jawna niesprawiedliwość. 21.09.13, 20:22
   Mój dziadek też był w A.K. (Afrika Korps) i nie został kombatantem.
  • marne Brali udział w inwazji na Czechosłowację. Komba... 21.09.13, 20:42
   CZERWONE szmaty ,powinni być dawno sadzeni,w takich samych kategoriach,jak ZOMO,,i sb,za zbrodnie w kopalni wujek, zbrodniarze wojenni i bandyci,niczym w bylej Jugosławii,zamiast zniżki na bilet, szubieniczny sznur,lub pod mur i z ckmu
   • Gość: bosman syniu... IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 21.09.13, 21:14
    kiedy cię z Tworek wypuścili?
  • pokon Brali udział w inwazji na Czechosłowację. Komba... 21.09.13, 21:04
   Dla żołnierza , to taka sama czarna karta jak w Iraku czy Afganistanie.Tyle tylko, że w tych dwu przypadkach ochotnicy jechali dla kasy i poklasku dla dowództwa a tam z przymusu.
  • costa3500 Brali udział w inwazji na Czechosłowację. Komba... 21.09.13, 22:35


   Podobno ta Duda też dostała prała polaków,mimo wszystko chłopcy ryzykowali,a związkowcy z kopalń nic,mają wysokie emerytur za nic,a kopalnie podnoszą nam biedaką ceny węgla,Polska to naprawdę dziwna kraj.
  • matitalolo Brali udział w inwazji na Czechosłowację. Komba... 22.09.13, 07:54
   Tak. To są kombatanci komuny i postkomuny w tym postpeerelowskim kraju.
   • tajnos.agentos Re: Brali udział w inwazji na Czechosłowację. Kom 22.09.13, 08:00
    Jasne. Ty na ich miejscu oczywiście byś zdezerterował, prawda?
    • dociek Re: Brali udział w inwazji na Czechosłowację. Kom 22.09.13, 11:13
     Tak to już od lat bywa w naszym nieszczęsnym kraju, że najgłośniej krzyczą i najwięcej mają do powiedzenia ci, których zżera choroba ambicji, pragnący się zareklamować na wszelki możliwy sposób, którzy absolutnie nic, poza tym darciem własnego ryja, przypisywaniem sobie wszelkich sukcesów, osiągnięć, bohaterskich postaw, społecznych i narodowych poświęceń oraz deprecjonowaniem prawdziwych sprawców sukcesów, czy uczestników tragicznych czasów, zupełnie NIC KOMPLETNIE SOBĄ NIE REPREZENTUJĄ.

     Takim sposobem mamy wiecznie młodych AK-owców, których rodzice w czasie wojny nie wiedzieli jeszcze jak się robi dzieci, setki kombatantów "OGÓLNONARODOWEGO POWSTANIA PRZECIWKO BOLSZEWII" z lat 1944-1953", o idących już w tysiące "OPOZYCJONISTACH WALCZĄCYCH Z WŁADZĄ KOMUNY" od końca wojny do 1989 roku, nie zapominając.
     A to wszystko, te kłamstwa i brednie są bezkrytycznie przyjmowane przez kolejne, odmóżdżane w takim klimacie, coraz bardziej zdurniałe pokolenia Polaków.

     Bo teraz ten, kto głośniej krzyczy, "ma rację" i co gorsza, głosi "jedynie słuszną prawdę".
     • tajnos.agentos Re: Brali udział w inwazji na Czechosłowację. Kom 22.09.13, 13:28
      dociek napisał:

      > Bo teraz ten, kto głośniej krzyczy, "ma rację" i co gorsza, głosi "jedynie słus
      > zną prawdę".

      Zawsze tak było, niestety...
  • adriani75 Brali udział w inwazji na Czechosłowację. Komba... 22.09.13, 11:19
   W ogóle żaden wojskowy nie powinien mieć emerytury. Dobrze wiedzieli że będą dla Ruskich pracować a pacyfikować to ewentualnie Polaków
   Wyobraźcie sobie że jest wojna i nikt na nią nie idzie
   • dociek Re: Brali udział w inwazji na Czechosłowację. Kom 22.09.13, 11:23
    To co napisałeś, dokładnie potwierdza moją opinię.
    Wymóżdżone i coraz bardziej zdurniałe pokolenia Polaków.
    Biedny ten nasz kraj przy takich jego obywatelach!
    • Gość: Ił-2 Re: Brali udział w inwazji na Czechosłowację. Kom IP: *.opera-mini.net 22.09.13, 12:19
     Jak dla mnie to bardziej godni wsparcia państwa są ci z Czechosłowacji(to była armia z poboru,nie było opcji'nie wykonuję rozkazu'),niź ci z Iraku czy Afganistanu którzy są ochotnikami za niezłą kasę.Sami powinni płacić za swoje leczenie w przypadku ran,a już jakieś renty dla nich to patologia.
     • joannabarska Re: Brali udział w inwazji na Czechosłowację. Kom 22.09.13, 13:31
      Polacy są w duzej mierze nieukami. Posluchajmy chocby Familiady czy Gry o milion,mlodzi po studiach malo wiedza,ich nauczyciele chyba takze,a ciagle zmiany programow szkolnych zaowocowaly tak,jak to widac chociazby tutaj.Nie mowie o docku,bosmanie czy tajnos agento. A opinie w strasznie cenzurowanej Niezaleznej pl wolaja o pomste Niebios! Sorry,ze nie ma polskich znakow, ale coraz trudniej mi klikac majac te 80+...
      • tajnos.agentos Re: Brali udział w inwazji na Czechosłowację. Kom 22.09.13, 13:39
       joannabarska napisała:

       > Polacy są w duzej mierze nieukami. Posluchajmy chocby Familiady czy Gry o mili
       > on,

       Takie bzdety można obejrzeć na całym świecie, we wszystkich telewizjach. Tu nie chodzi o wiedzę, tylko o kasiorę jak to w społeczeństwie konsumerystycznym. :)
       • joannabarska Re: Brali udział w inwazji na Czechosłowację. Kom 22.09.13, 16:03
        tajnos.agentos napisał:

        > joannabarska napisała:
        >
        > > Polacy są w duzej mierze nieukami. Posluchajmy chocby Familiady czy Gry
        > o mili
        > > on,
        >
        > Takie bzdety można obejrzeć na całym świecie, we wszystkich telewizjach. Tu nie
        > chodzi o wiedzę, tylko o kasiorę jak to w społeczeństwie konsumerystycznym. :)
        -
        ---Nie rozumiemy sie

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka