Dodaj do ulubionych

Pan v-ce premier - przymiarka do internowania?

26.11.20, 15:49
Pan v-ce premier chce być bohaterem. Na manewrach w Czerwonym Borze.Czyżby przymiarka?Z Czerwonym Borem, ani innymi tego typu obiektami, nie zapoznał się w tamtych czasach
pzdr
Obserwuj wątek
   • empi Re: Pan v-ce premier - przymiarka do internowania 26.11.20, 20:59
    Sygn. akt § 3.2008.Zk
    W dniu 19 maja 2020 roku prokuratura na podstawie art. 17 § 1 pkt. 7,2 i 6 kpk. postanowiła umorzyć śledztwo w sprawie komunistycznej zbrodni stanowiącej zbrodnię przeciw ludzkości, popełnionej w Warszawie i Czerwonym Borze w okresie od 21 października 1982 r do 3 lutego 1983, przez funkcjonariuszy państwa komunistycznego, funkcjonujących w strukturach państwa totalitarnego . ...... i tu generały (kilku z tych generałów w innych procesach zostało skazanych), dyrektory departamentów ministerstwa, potem setki pokrzywdzonych. W sumie 162 strony, łącznie z uzasadnieniem, że to było już dawno, nikogo nie zamordowano,mogło być jeszcze gorzej, niektórzy oskarżeni umarli, ,ze wiele zarzutów się przedawniło, że można wnosić prywatne oskarżenia itd. itp.
    O szkodach moralnych ani słowa, należy dodać, że 90 % tych "żołnierzy" posiadało kategorię zdrowia D a nawet E, z powodu których nigdy w wojsku nie byli. Zima, zakwaterowanie w adaptowanych kolejowych wagonach towarowych, brak należytej opieki medycznej na miejscu. W pierwszych 5-6 tygodniach brak możliwości jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym.

    Tu notka z katalogu IPN:

    Wojskowy Obóz Specjalny nr 6 w Czerwonym Borze przy 2 Batalionie Inżynieryjnym WOW był największym z dziesięciu powołanych w ramach akcji „Jesień 82”, gdzie umieszczeni zostali wytypowani przez SB i WSW działacze NSZZ „Solidarność” (łącznie ok. 1500 osób), uznani za „szczególnie niebezpiecznych” w czasie wprowadzania delegalizującej „Solidarność” ustawy o związkach zawodowych. Obóz działał od 5.11.1982 do 3.02.1983. Znalazło się w nim 450 osób z całej Polski. Oficjalnym powodem były szkolenia dla rezerwistów. Wśród powołanych znaleźli się niezdolni do służby, a nawet niepełnosprawni. Trafiło tu najwięcej takich osób w skali całego kraju.
    Obóz składał się z 20 baraków. Każdy zbudowano z trzech połączonych wagonów kolejowych, obitych z zewnątrz deskami. Do ich ogrzewania służyły małe piecyki, nie gwarantujące odpowiedniej temperatury w warunkach zimowych.
    Przetrzymywani zmuszani byli do prowadzenia szeregu ciężkich prac fizycznych. Nakazano im budowę drogi ze śniegu na poligonie, a także magazynu min. Skoszarowani w Czerwonym Borze odbywali również ćwiczenia z obsługi broni i musztrę, co stanowiło wyjątek wśród innych obozów.
    Umieszczeni w obozie poddawani byli nieustannej inwigilacji. W barakach założono podsłuchy. Umieszczono tam również informatorów WSW. Prowadzono także intensywne przesłuchania. Przez pewien czas obok obozu stacjonował batalion WSW.
    Umieszczeni w obozie próbowali protestów. 10.11.1982 kilku z nich odmówiło przyjmowania posiłków, co zakończyło się skierowaniem sprawy do sądu. Rezerwiści próbowali także kolportować wydawnictwa podziemne. Wszyscy umieszczeni w obozie poddani zostali intensywnej indoktrynacji.

    pzdr
     • s.monte.z.uma Re: Pan v-ce premier - przymiarka do internowania 28.11.20, 10:46
      ..a jedną z przyczyn (...być może - najważniejszą) takiego stanu rzeczy jest zapewner fakt, że śledztwa, wcześniej w Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich, później w Instytucie Pamięci Narodowej - będącym kontynuacją tejże, prowadzili długowieczni i o długiej "karierze" zawodowej prokuratorzy, aktywni w czasach ucisku... zdarzało się więc niejednokrotnie, a moźe zdarza się także obecnie, że ścigają sami siebie... to znaczy - prowadzą dochodzenia w sprawach, w których wcześniej skazywali... nieprawdopodobne?... do sprawdzenia... do łatwego sprawdzenia... ... ...
      • empi Re: Pan v-ce premier - przymiarka do internowania 28.11.20, 11:39
       Dopiero po zmianach w ustawie z dn. 20.03. 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych ogłoszonych w DZ.U. z 2020 r. , poz.319 pobyt w takich obozach uznano za represje na dzialaczach opozycji. IPN w korespondencji ze mną użył nawet określenia którym posłużył się Wojciech Jaruzelski określając te obozy mianem „inteligentnej formy internowania”. Przykre jest to, że w tym piśmie nie napisano, że to określenie Jaruzelskiego. Mogłem to zrozumieć jako wręcz nobilitację takiego prześladowania :)
       pzdr

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka