Dodaj do ulubionych

Wyburzają zabytkową kamienicę przy ul. Piotrkow...

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.01.10, 11:50
Kolejny przykład ratowania zabytków przez (byłego) prezydenta.
Czy ktoś jeszcze ma wątpliwości co do powodów jego odwołania.
Nie dalej jak miesiąc temu czytałem informację że budynek zostanie wyremontowany.
Zwolennicy odwołanego , macie coś do powiedzenia ?.
Obserwuj wątek
      • Gość: woland Re: Widać, co nam dała "własność państwowa" IP: *.devs.futuro.pl 26.01.10, 15:43
        TAK!! Najlepszy przykład - pyszna, modernistyczna kamienica na rogu Kościuszki i
        Mickiewicza!! Prywatny właściciel przejął ją od miasta z lokatorami i czym
        prędzej się ich pozbył, odcinając im prąd, gaz i wodę. Pusty budynek rozpruł,
        jak dorsza i zażądał od miasta odszkodowania za zrujnowanie budynku przez
        komunę. Oczywiście przegrał z kretesem. Teraz piękny budynek zamienia się w
        majestacie "świętego prawa własności" w "zaszczaną ruderę". Kolejny przykład -
        wspaniały, pusty od lat plac po
        "Norbelanie"(Gdańska/Stefanowskiego/Żeromskiego/Mickiewicza). Prywatny
        właściciel zrównał z ziemią cały kwartał zabudowy pofabrycznej świetnie
        nadającej się na biura co najmniej A-klasy, bądź lofty. Został tylko kurz...
        Wymieniać dalej??? Generalizowanie ZAWSZE jest dalekie od obiektywizmu, drogi
        panie and_nowak. Lepiej się go wystrzegać. Pozdrawiam
      • Gość: Indygo Re: Wyburzają zabytkową kamienicę przy ul. Piotrk IP: *.147.144.30.nat.umts.dynamic.eranet.pl 20.01.10, 21:35
        Gość portalu: gość napisał(a):

> do zwolenników ratowania RUDER: tylko później nie narzekajcie jak
        > wam PGE podniesie cenę energii elektrycznej bo ktoś MUSI ZAPŁACIĆ za
        > ten remont, rewitalizację czy jak to tam sobie nazywacie.
        > Myślicie że może PGE zapłaci samo z własnej kieszeni?
        > do szkółki dzieci, odrabiać lekcje......
        >
        > pa,

To jak ich nie stać na remont to po jaką cholerę kupowali tę kamienice??!! To ja
        sobie kupie Meśka zabytkowego i tobie wystawie rachunek za ewentualny serwis.
        Mieszkałem Northampton UK i widziałem jak w centrum elewacje zabytkowego budynku
        skręcono specjalnym rusztowaniem, wnętrza wyburzono po czym dobudowano nowe
        razem ze starym połączono. Zrobiło to miasto po czym gotowy sprzedali z zyskiem.
        Tomaszewski spakowałeś się? to wyp....
      • Gość: korek Re: Wyburzają zabytkową kamienicę przy ul. Piotrk IP: *.aster.pl 20.01.10, 18:40
        O to chodzi, że to już nie będzie XIX wieczna zabytkowa kamienica ale makieta.
        Śmiem też wątpić, że zostanie odbudowana dokładnie w takim kształcie jak
        poprzednio, bo dzisiaj po prostu niektóre detale odtworzyć jest bardzo trudno, a
        jeśli jest to w ogóle możliwe to jest to bardzo drogie, więc inwestor często
        idzie na skróty i stosuje np. plastikowe okna zamiast drewnianych. Potem widać,
        że coś się gryzie :/
        W Paryżu także się wyburza kamienice. Wypruwa się wnętrze, zmienia dach, buduje
        parkingi podziemne ale fasady zostają oryginalne. Dzięki temu to miasto jest
        piękne, ma duszę i da się w nim, dzięki współczesnym wnętrzom, mieszkać i pracować.
        • Gość: Cflx Re: Wyburzają zabytkową kamienicę przy ul. Piotrk IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.01.10, 19:17
          Korek zgadzam się z Tobą.Można dobrze odtworzyć budynek i będzie to wyglądało
          O.K. , ale nie nazywajmy tego odbudową zabytku.Może akurat Piotrkowska 58 nie
          jest najlepszym kandydatem do odbudowy , bo niewiele z fasady zostało.Przy tej
          okazji wypada wspomnieć los innych budynków które w wyniku "opieki" inwestorów
          przestały już istnieć , pozostały po nich puste place.Nie wiem czy ktoś jeszcze
          pomięta jak to niedawno ratuszowi ogłosili że znaleźli jednak sposób na ochronę
          tych "rozpadających się ruder" ?.Jak będzie w tym przypadku to dopiero zobaczymy.
          • jakub_polewski Re: Wyburzają zabytkową kamienicę przy ul. Piotrk 21.01.10, 02:17
            Gość portalu: Cflx napisał(a):

> Nie wiem czy ktoś jeszcze pomięta jak to niedawno ratuszowi
            > ogłosili że znaleźli jednak sposób na ochronę tych "rozpadających > się ruder" ?

O właśnie. Tego się nie da zapomnieć. Tym tematem "jak to było naprawdę ze
            znalezieniem sposobu na..." powinna się GW zainteresować. Gwarantuję, że tekst
            cechował by wysoki poziom napięcia u czytelnika i niebezpieczne balansowanie na
            granicy podpadnięcia wiceprezydentowi Tomaszewskiemu. W końcu "jego oryginalny
            sposób na ochronę zabytków" skompromitowałby go bardziej niż wyskok z F1.
        • Gość: Wahacz Re: Wyburzają zabytkową kamienicę przy ul. Piotrk IP: *.toya.net.pl 20.01.10, 19:43
          W Paryżu także się wyburza kamienice. Wypruwa się wnętrze, zmienia
          dach, buduje
          > parkingi podziemne ale fasady zostają oryginalne. Dzięki temu to
          miasto jest
          > piękne, ma duszę i da się w nim, dzięki współczesnym wnętrzom,
          mieszkać i praco
          > wać.

Powiem szczerze, że nie widzę różnicy. Jeżeli z XIX-wiecznej
          kamienicy wypruje się całe wnętrze i zabuduje współczesnym wnętrzem
          i podziemnymi garażami to nie będzie już zabytkowa kamienica. To tak
          jakby ktoś w murach Malborka wybudował hipermarket z ruchomymi
          schodami i twierdził, że to jest dalej krzyżacki zamek.
          W przypadku kamienicy chodzi raczej o przywrócenie dawnego wyglądu
          ulicy a nie tej konkretnej kamienicy.
      • jakub_polewski Re: Wyburzają zabytkową kamienicę przy ul. Piotrk 21.01.10, 02:08
        Gość portalu: Wahacz napisał(a):

> O co ten szum? Zdewastowana, pozbawiona ozdób rudera na chwilę
        > zniknie, a za trochę stanie nowa, jak oryginalna. Komu to
        > przeszkadza?

A komuś przeszkadza? Ktoś protestował? Czy w artykule ktoś się wypowiada
        przeciwko? Ja nic takiego nie widzę. Ktoś tylko pochopnie założył wątek
        przestraszony kuriozalnym nagłówkiem. Jakoś w Wyborczej do dzisiaj od ponad pół
        roku nie mogę się doszukać opisu faktycznych wyburzeń zabytków. Stąd ja jestem
        absolutnie rozwalony tym artykułem. Np. o Zielonej 23 nikt nie napisał.
        Dziennik tak, ale GW nie widziałem, żeby coś napisała. A tam to jest prawdziwy
        skandal za skandalem. Nie dość, że UMŁ wprowadził inwestora w błąd sprzecznymi
        informacjami, to jeszcze okazało się, że Konserwator Wojewódzki jest w niebo
        wzięty, że kamienicę pod nowy biurowiec ktoś chce rozwalać, zamiast zaadaptować
        ją na biura czy choćby zrekonstruować JAK W TYM PRZYPADKU fasadę. Co się dalej
        okazało; otóż UMŁ nie poinformował również (podobnie WKZ) inwestora, że
        kamienica jest formalnie zabytkowa (wpis do ewidencji) i że można dzięki uchwale
        radnego Krzysztofa Piątkowskiego uzyskać spore wsparcie finansowe jeśli by się
        zabytek wyremontowało. Bo po co o tym informować, prawda? Niech ma mniej
        powodów do zachowania kamienicy. I na deser - okazało się, że cholernie
        zainteresowany wyburzeniem jest oczywiście nasz kochany szkodnik nr 1 (obok
        Wydziału Budynków i Lokali), czyli Zarząd Dróg i Transportu. Genialni urzędnicy
        tej instytucji publicznej chcą (uwaga!) ODSUNIĘCIA nowego biurowca OD LINII
        ZABUDOWY O 8 METRÓW! No jakby nie patrzeć, zachowanie kamienicy,
        zachowanie jej fasad czy choćby ich odbudowa przy takim idiotyźmie (niszczenie
        narożników budujących strukturę XIX-wiecznego miasta) nie jest możliwe.

Napisałbym chętnie co wyniknęło z negocjacji wczorajszych w biurze MKZ z
        inwestorem, ale Pani Konserwator uznała, że skandaliczne jest, że w ogóle
        społecznicy wiedzą o spotkaniu a co dopiero mieli by być choćby obserwatorami.
        Przecież to wszystko TAJNE :)

Pozdrawiam.

P.S. Ciekawe czy GW napisze coś o wyburzaniu Tivoli... w końcu to "tylko" cały
        kompleks rezydencjonalno-robotniczo-przemysłowy K. Scheiblera. A zawsze może się
        okazać, że ktoś źle dobrał kolorki na elewacji i takiego newsa nie można odpuścić ;)
    • jakub_polewski Re: Wyburzają zabytkową kamienicę przy ul. Piotrk 20.01.10, 18:54

> Kolejny przykład ratowania zabytków przez (byłego) prezydenta.

Spokojnie, w tym przypadku nie ma żadnego problemu. Budynek został doprowadzony
      jeszcze przed 1945 do stanu utracenia walorów kulturowych. Zapewne dlatego nie
      widnieje w gminnej ewidencji zabytków. Jeśli właściciel - jak deklarował -
      faktycznie chce odbudować do stanu świetności, a kamienica naprawdę była przed
      wojną wspaniała, to jest to dobre rozwiązanie.
      • Gość: Cflx Re: Wyburzają zabytkową kamienicę przy ul. Piotrk IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.01.10, 19:39
        jakub_polewski napisał:

> Gość portalu: Cflx napisał(a):
        >
        > > Kolejny przykład ratowania zabytków przez (byłego) prezydenta.
        >
        > Spokojnie, w tym przypadku nie ma żadnego problemu. Budynek został doprowadzony
        > jeszcze przed 1945 do stanu utracenia walorów kulturowych. Zapewne dlatego nie
        > widnieje w gminnej ewidencji zabytków. Jeśli właściciel - jak deklarował -
        > faktycznie chce odbudować do stanu świetności, a kamienica naprawdę była przed
        > wojną wspaniała, to jest to dobre rozwiązanie.
        >

Dzisiaj zabytek wpisany do rejestru znika z krajobrazu ul. Piotrkowskiej. -
        -----------
        W artykule pisze że był wpisany do rejestru.
        -----------
        Dzisiaj budynek jest pozbawiony wszystkich detali architektonicznych -
        zostały skute w latach 70-tych.

-----------
        Czyli do tego czasu jakieś detale istniały.Jakie i ile nie pamiętam.Nie posiadam
        zdjęć z tamtego okresu.Na ile informacje GŁ są dokładne trudno mi ocenić ,
        miałem wtedy kilka lat.To co widzę teraz na prezentacji jest O.K.Oby tylko nie
        doszło do kompromisów jak to ktoś wcześniej napisał.
        • jakub_polewski Re: Wyburzają zabytkową kamienicę przy ul. Piotrk 21.01.10, 01:50

> W artykule pisze że był wpisany do rejestru.

A ja Ci piszę, że NIE był ani w rejestrze, ani w ewidencji. Co z tego, że
          coś napisano w gazecie?

> Oby tylko nie doszło do kompromisów jak to ktoś wcześniej napisał.

Nie powinno być żadnych kompromisów. Działka jest w miejscu objętym ochroną
          prawną poprzez wpis obszarowy do rejestru zabytków. Jeśli były jakieś
          kompromisy, tj. np. rekonstrukcja nie będzie miała oryginalnej fasady, to będzie
          ewidentna wina konserwatorów. Ale projekt raczej nie różni się na wizualizacji
          od fasady sfotografowanej przed wojną. A wizki wnętrz są wg mnie rewelacyjne.
          Jeśli znajdziesz różnice to daj znać.

Pozdr.
    • Gość: seba Cflx - naucz sie czytac teksty pisane IP: *.lodz.mm.pl 21.01.10, 01:16
      ale czytaj ze zrozumieniem. Znajdx sobie w tekście akapit (jak wiesz
      co to jest) - dlaczego konserwator zgodził sie na rozbiórkę. Może
      zrozumiesz DLACZEGO. Gdybys miał problem - weź tekst do najbliższego
      przedszkola - tam Ci wytłumaczą o co chodzi w tekście.
      I WŁAŚNIE DLATEGO PONAD 500 000 MIESZKAŃCÓW ŁODZI NIE BYŁO NA
      REFERENDUM.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka