Dodaj do ulubionych

Jak samemu zrobić nawóz do kwiatów?

IP: *.kosson.com 17 lat temu
Jak zrobić samodzielnie odżywkę do podlewania kwiatów balkonowych, tj.
pelargonii i fuksji. Słyszałam, że jest taka ze skorupek jaj.
Dziękuję.
Obserwuj wątek
    • Gość: Ulka Re: Jak samemu zrobić nawóz do kwiatów? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17 lat temu
      Skorupki od jajek zalewasz wodą,na następny dzień można podlewać.Podlewam też
      wodą odlaną z ugotowanych ziemniaków(nie solę do gotowania,woda musi być
      ostudzona).Najlepszym rozwiazaniem jest podlewanie wodą z akwarium(jak masz
      dostęp)czasami płucze się filtry lub inne częsći z akwarium,wypłukać w pojemniku
      (w czystej wodzie) te częsci i tą wodą podlewać.Zajrzę tu jeszcze ,jak coś to
      pytaj ,bo nie wiem czy to jasne.
    • Gość: Edward Re: IDEALNY NAWÓZ do kwiatów i drzewek IP: 193.0.117.* 17 lat temu
      Idziemy na ulicę, do parku, lub gdziekolwiek tam gdzie sa drzewa i krzaki.
      Najlepiej jesienią i zbieramy do dwóch lub trzech toreb (50litrowych) liście.
      Zgromadzony materiał sortujemy, najlepiej nadają sie już gnijące. (Zasuszone
      możemy zanieść do piwnicy jak zimą nawóz się skończy to będzie jak znalazł.)
      Procedura jest taka: Liście mielimy w maszynce do mięsa, otrzymaną masę
      gotujemy 5 godzin na wolnym ogniu, żeby otrzymać masę o konsystencji marmolady.
      Przy tym intensywnie wietrzymy pomieszczenie aby kompost nie śmierdział zbytnio
      w mieszkaniu. Po czym wszystko wynosimy na balkon, i po ostudzeniu, kładziemy
      pod pelargonie itp. Sam tę metodę stosuję od lat piećdziesiatych i nadaje się
      nie tylko do kwiatów ale i drzewek w ogródku przydomowym.
    • edward5 DOSKONAŁY NAWÓZ do kwiatów 17 lat temu
      Idziemy na ulicę, do parku, lub gdziekolwiek tam gdzie sa drzewa i krzaki.
      Najlepiej jesienią i zbieramy do dwóch lub trzech toreb (50litrowych) liście.
      Zgromadzony materiał sortujemy, najlepiej nadają sie już gnijące. (Zasuszone
      możemy zanieść do piwnicy jak zimą nawóz się skończy to będzie jak znalazł.)
      Procedura jest taka: Liście mielimy w maszynce do mięsa, otrzymaną masę
      gotujemy 5 godzin na wolnym ogniu, żeby otrzymać masę o konsystencji marmolady.
      Przy tym intensywnie wietrzymy pomieszczenie aby kompost nie śmierdział zbytnio
      w mieszkaniu. Po czym wszystko wynosimy na balkon, i po ostudzeniu, kładziemy
      pod pelargonie itp. Sam tę metodę stosuję od lat piećdziesiatych i nadaje się
      nie tylko do kwiatów ale i drzewek w ogródku przydomowym.
    • Gość: Aga Jak samemu zrobić nawóz do kwiatów? IP: *.kosson.com 17 lat temu
      Dziękuje za wszystkie rady. Napewno spróbuję tej odżywki ze skorupej jaj i
      pokrzyw, ale nie wiem czy się zdobędę na tą z mieleniem lisci w maszynce do
      mięsa (mąż chyba by mnie wyrzucił z domu :).
      Ula, czy te skorupki to w jakis proporcjach z wodą? i jak często można tym r-
      rem podlewać roślinki?
      Jeszcze raz serdeczne dzięki - Aga.
    • zkarola Re: Jak samemu zrobić nawóz do kwiatów? 17 lat temu
      Wiem, że pytałas o samorobny ale może spróbujesz gotowego z kwiaciarni "HUMVIT-
      BIO". Jest rewelacyjny; kosztyje grosze, ekologiczny bo z dżdżownic i bez
      chemii, no i nie musisz ich sama zbierać, suszyć i zalewać;) Można nim podlewać
      nawet warzywa.
      Powodzenia
      Karolina
    • Gość: Wesoły Pomidor Re: Jak samemu zrobić nawóz do kwiatów? IP: *.radom.vectranet.pl 7 lat temu
      Świetny prosty i skuteczny sposób. Warto użyć fusów z kawy albo odpadu ekspresu do kawy mam na to dwa sprawdzone sposoby w zależności jakie rośliny chcę nawozić.
      Fusy z kawy są ulubieńcami roślin kwasolubnych. Fusy z kawy mają kwaśny odczyn (PH 6,2). Jednakże w zależności od kawy, sposobu jej uprawy oraz palenia poziom może się nieznacznie różnić
      Rośliny, które lubią glebę kwaśną uwielbiają fusy. Zmieszaj fusy z kawy z glebą (gdzie fusy będą stanowiły 25-35% mieszanki) i możesz podsypywać taką ściółką rośliny kwaśnolubne do głębokości 10-15 cm. Przed dokonaniem takiej mieszanki warto wysuszyć fusy, bo mają skłonności do pleśnienia."

Dobre m.in. dla: jagód, borówki amerykańskiej, marchwi, azalii, róż, rododendronów, hortensji.

"Wystarczy podsypać łyżkę stołową pod dorosłą roślinę (np. krzak pomidora), podlać wodą i podziwiać jak rośnie. Takie dokarmianie można powtarzać raz na miesiąc (w zależności od rośliny - samemu trzeba sprawdzić preferencje).
      Można również podlewać roślinę płynnym, szybko działającym nawozem – odpad po zaparzeniu kawy ponownie przelać wodą i dla pewności by nawóz nie spalił roślin (szczególnie małych) rozcieńczyć trochę wodą (1:1 lub 1 część lury z kawy : 2 części wody). Myślę, że taka kuracja raz na dwa tygodnie lub miesiąc wystarczy."

Taki nawóz powinien być dobry dla wszystkich warzyw i roślin.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka