Dodaj do ulubionych

Ostatnia prosta, czas podsumowań

01.11.18, 21:04
Wypisz wymaluj, powtórka sprzed czterech lat.

Debata w „Wanilii”, pamięta ktoś jeszcze? Przypomnę tylko współczynnik „G”, którym szafował obecny burmistrz. Co wyszło z współczynnika „G”, chyba tylko nieprzyjemny zapaszek. Dalej jesteśmy na dole tabeli najbiedniejszych miast. Ten magiczny współczynnik nie poprawił naszej doli. Dzisiaj jest podobnie, zamiast jednego „G” mamy cały alfabet… frazesów i obietnic. Dałbym wiarę gdyby był to rok 2002, ale był 2014, a jest 2018.

Wrócę do roku 2014, przypomnę plotki rozsiewane o Małgorzacie Giżyńskiej. To było zaledwie cztery lata temu, przypomnijmy sobie i zastanówmy się ile z nich okazało się prawdą. Znajdzie się chociaż jedna?
Dzisiaj straszy się zwolnieniami i zatrudnianiem swoich, dzisiaj zarzuty padają ze strony „rodziny”, czegoś to nie przypomina? Cztery lata temu ktoś żalił się na "brudną i krecią kampanię".

Z 2014 r. przypomnę jeszcze list do mieszkańców i sprawę w trybie wyborczym. Za targowisko (samowola budowlana) miasto zapłaciło karę. Miasto, nie burmistrz, czyli my wszyscy. Co na sławetnej sesji RM (ta dotycząca targowiska) usłyszeliśmy, czy nie brzmiało to jakoś - „biorę to na klatę”. Wypowiadający tę deklarację zapewne w domyśle miał nie swoją klatę, bo kary nie zapłacił z prywatnego portfela, jak domniemam.
Czy budowa targowiska nie była złamaniem prawa, czy nie trzeba było „burzyć” i zaczynać od nowa? Szkoda, że obecny burmistrz nie poinformował nas mieszkańców o finale sprawy.
Szczęśliwie się złożyło, że machina sądownicza działa powoli. Wybory się skończyły przez ostatecznym rozstrzygnięciem. Jakie było to rozstrzygnięcie? Gdyby pozytywne, miejscowe gazety trąbiłyby o tym długo. Czas mija, a ulotna pamięć nie pomaga zapamiętać pewnych faktów. Czy ostateczny wyrok w sprawie targowiska nie wskazał złamania prawa? "Ona okłamywała ludzi"?

Oceniam ludzi po ich stosunku do bliźnich. Proszę obejrzeć, jeśli ktoś tego nie zrobił, ostatnią debatę. Siedzący jak basza obecny burmistrz przepytuje z nonszalancją swojego kontrkandydata, niczym sztubaka w podstawówce. Pan Mikiewicz doskonale sobie poradził, nie przyjął roli zahukanego uczniaka.
Ile spotkań z mieszkańcami Chełmna zorganizował obecny burmistrz przez 16 lat? Do policzenia palców jednej dłoni wystarczy aż nadto. Obraz burmistrza z ostatniej debaty, oddaje stosunek do mieszkańców Chełmna. Burmistrz przypomniał sobie o nas po drugiej turze. Robi wszystko dla zachowania status quo, nagle pojawił się nowy progam, nagle dostajemy zaproszenie na spotkanie. Biada nam jeśli damy się zwieść. Miejmy przed oczyma obraz z ostatniej debaty, tak będziemy traktowani w dalszym ciągu. Buta i arogancja? Ja dziękuję.

A tak przy okazji. Zadaje się komuś pytania: skąd?, jak?, czym? itd, w kwestiach, których nie potrafi się samemu rozwiązać… i to od 16-tu lat. Prawda, że urocze.

Skąd brać pieniądze? To proste, nie żyć ponad stan, nie szastać tymi, które się ma. Jeśli ktoś szasta swoimi, to nie mój interes, jeśli trwoni nasze wspólne to już nasz interes. Życie na kredyt zamyka możliwości rozwoju. Spłata uszczupla to co się ma. Dotyczy to zarówno osób prywatnych jak i zbiorowości. To niby takie proste i oczywiste.

Artur Mikiewicz, przyszły burmistrz, pokaże, że można dużo, dużo lepiej.

Jeżeli byłoby inaczej, będę pierwszym, który przypomni za pięć lat obecną kampanię i składane obietnice.
Obserwuj wątek
  • nostress.ka21 Re: Ostatnia prosta, czas podsumowań 01.11.18, 23:24
   Dokładnie!

   Debata z 28 listopada 2014 to taki sam pokaz arogancji i chamstwa jak i ta z poniedziałku.
   4 lata minęły i nic się nie zmieniło.
   Pani Giżyńska też miała zwolnić pół urzędu, biblioteki i kadry szkół podległych miastu. Schemat działania ten sam, wspólny mianownik jeden - Kędzierski.

   Szkoda ogromna szkoda.

   Ludzie zagłosują jak zagłosują, najwyżej będzie powtórka z rozrywki. Kolejne lata marazmu.
   Obawiam się tylko jednego - że to już będzie naprawdę koniec chęci zmian. Koło wzajemnej adoracji jest nadal takie samo, a Ci co chcą zmian mają dość walki z wiatrakami i słuchania/czytania na swój temat steku bzdur. Ja na ich miejscu chyba bym zrezygnowała, lepiej inwestować swoją energię w miejscu, gdzie są jakieś perspektywy, gdzie docenia się drugiego człowieka, to co robi, co sobą reprezentuje, jak traktuje drugiego człowieka.

   Nie mieszkam w Chełmnie, ale jestem w nim zameldowana i to tutaj płacę podatki i przyjadę i zagłosuję i bez względu na wynik uszanuję demokrację.
   • Gość: Wyborca Re: Ostatnia prosta, czas podsumowań IP: *.play-internet.pl 02.11.18, 09:25
    Tak w debacie też mnie raził styl obecnego burmistrza,... takie jakieś ... nazwisko proszę, nazwa.... co to miasto do rzeczy ??? Co to miało do tego że dla miasta przez 16 lat tego NIE zrobiono ...
    Dobrze, ze P. Mikiewicz spokojnie i rzeczowo potrafił odpowiedzieć czy odpowiedzieć o problemach miasta. Chyba pozycje w ogonach rankingów są neutralną ocena tego co mamy po 16 latach rządzenia i nie mam co się więcej zastanawiać czy tak ma być dalej.... Jeszcze tylko ze strachem czekałem czy nie padną zapamiętane ze szkoły przerażające słowa nauczyciela jak się chciało coś wyjaśnić... " wyjmij ręce z kieszeni"..
    To nie było w moim stylu....
    Jeżeli np. jak dobrze zrozumiałam m. in. brak kibla jest przeszkodą by rozbudować Kałdus.... To czego ja mogę oczekiwać ??

    Naprawdę chcę swoim głosem temu miastu pomóc, może wreszcie się coś zadzieje.....
  • Gość: Zniesmaczony Re: Ostatnia prosta, czas podsumowań IP: *.play-internet.pl 02.11.18, 09:34
   Nauczyciele CCH - poczytajcie te Facebooki. Zofia P z SP4 pisze o wydumanych manipulacjach a publikuje post pt.
   „Tak, to jest ważne! Wokół afery, prokuratorzy, komisje, podejrzane sprawy z kamienicami, parcelami... U nas spokojnie i leniwie. Może zbyt spokojnie dla niektórych?”

   Wstyd. Co Pani sugeruje?
   Posadka i bezstresowa praca zagrożone?
   Raj się skończy? Czy o co chodzi?
  • Gość: komentator Re: Ostatnia prosta, czas podsumowań IP: 171.25.230.* 02.11.18, 11:44
   Kampania się kończy. Sporo ciekawych rzeczy się w niej wydarzyło. Artur Mikiewicz przedstawił kryteria, które powinien spełniać odpowiedni kandydat na Burmistrza.
   Ciekawym jest odniesienie ich do niego samego:

   Powinna to być osoba:
   • szanująca ludzi i wrażliwa społecznie
   • mająca wysoką kulturę osobistą
   Czy za taką osobę można uznać kandydata, który deklaruje kampanię pozytywną, ale akceptuje prowadzoną tutaj na forum kampanię negatywną (czyż nie Radziu:). Czy kiedykolwiek ją zanegował? Zresztą także sam koncentruje się na krypto-negatywnej kampanii – bo czym innym jest sugerowanie, iż to jego kontrkandydat rozgłasza negatywne plotki na jego temat, a on je dementuje. Czy osoba, która stosuje manipulacyjne techniki wyborcze spełnia powyższe kryteria? Czy osoba, która lajkuje post córki do ciotki, iż „Jak ktoś przez całe życie nie wystawiał nosa poza Chełmno, to nie ma się czym chwalić 🙂 Człowiek powinien mieć perspektywy i szanse oglądu rzeczywistości w innych miejscach” spełnia te kryteria – gdzie tu ta wrażliwość społeczna i szanowanie ludzi? Szanuje, ale nie tych, co mnie krytykują?

   • posiadająca prawdziwe kompetencje przywódcze, a nie tylko administracyjne
   Artur Mikiewicz wielokrotnie reklamuje się jako przywódca, człowiek sukcesu.
   Tylko czy w życiu stworzył samodzielnie coś czym kierował. Kierował Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych, ale je zlikwidowano. Twierdzi, że z sukcesem, bo dostawał nagrody. Tylko czy były to sztampowe nagrody dla dyrektorów szkół z okazji Dnia Edukacji Narodowej czy indywidualne dla niego za jakieś szczególne osiągnięcia. Niczym więcej nie kierował, bo za takie stanowisko trudno uznać prodziekana ds. studenckich – gdzie nie podlegają pod niego żadni pracownicy. Czyli co z tym przywództwem. Pomijam własną firmę, bo tam jest przywódcą samego siebie. Jakieś stowarzyszenie, fundacja, klub sportowy?
   Jakieś inne sukcesy? Na stronie sites.google.com/sidw.pl/chelmno-miasto-mieszkancow/zesp%C3%B3%C5%82/nasz-burmistrz reklamuje się, że połączył pracę naukową z sukcesami w biznesie. Tylko jaką pracę naukową? Na swojej stronie UMK-owskiej w wykazie jego publikacji znajduje się jedynie 6 artykułów. To jak na ponad 10 letnią pracę na uczelni cieniutko – właściwie lenistwo naukowe. Szans na habilitację żadnych. A więc sukcesu naukowego żadnego.

   • mająca doświadczenie nie tylko lokalne, lecz regionalne oraz liczne kontakty międzynarodowe
   • znająca języki obce pozwalające na prawdziwą promocję miasta za granicą
   Możemy kandydata ocenić jedynie z punktu widzenia jego podstawowej w ostatnich latach tzw. działalności naukowej – a tam żadnego artykułu w języku obcym nie widać.

   • posiadająca wysokie umiejętności negocjacyjne i mediacyjne na rzecz efektywnej
   współpracy z Radnymi i Pracownikami urzędu oraz podległych jednostek
   Nie sposób tego ocenić, bo żadnych negocjacji, ani mediacji nie prowadził. Prowadzenie szkoleń z tej materii, nie oznacza, iż samemu posiada się takie umiejętności.

   • mająca prospołeczną motywację do pracy na rzecz miasta, a nie tylko traktowanie funkcji Burmistrza jako źródła własnego utrzymania
   Czyżby? A czy brak działalności naukowej nie wynikał ze skupienia się na działalności biznesowej – szkoleniach, która była podstawowym źródłem własnego utrzymania?

   • przestrzegająca zasady jawności i transparentności związanej z finansami miasta
   W finansach miasta tak. Ale co do siebie jako kandydata to już nie koniecznie. Na żadne trudne pytanie nie odpowiedział w tej kampanii. Do kiedy jest zatrudniony jako adiunkt na UMK, jakie są jego poglądy polityczne, kto finansuje jego kampanię?
   Nota bene jawność finansów miasta wynika z ustawy o dostępie do informacji publicznej i nikogo łaską nie jest jej przestrzegać.
   • Gość: Tak Re: Ostatnia prosta, czas podsumowań IP: *.play-internet.pl 02.11.18, 12:53
    Tak i ja tez byłem zdegustowany wystąpieniem burmistrza podczas debaty. Niestety jak widać i słychać ludzie nie akceptują niby barania na klapę, niby prezentacji swoich możliwości i stawiania pod ściana jak się nie zna nazwiska Chudziaka.....
    Chcą konkretów : POKAŻ CO ZROBIŁEŚ< CO ZROBIŁEŚ NADZWYCZAJNEGO ???DLA TEGO MIASTA

    No i jak słyszę, - atut , że ktoś zna przepisy samorządowe... No 16 pracy z tymi przepisami lat to już chyba przepraszam " bez łaski " powinien i czym się tu chwalić??
    Nie słyszałem , żeby w naszym gronie np. nauczyciel się chwali że nie można go zastąpić bo on zna podstawę programową.... czy coś w tym guście.

    Oglądałem niektóre sesje rady miasta i widziałem jakie były " negocjacje " graniczące wg mnie prawie z "olewaniem" niektórych radnych, którzy coś chcieli zapytać, żądali wyjaśnień. Na pewno ten materiał jest w necie więc można sprawdzić to co mówię. Jak chodziło o targowisko na rynku, ze to niby konserwator jest przeciwny, jak chodziło o to że fontanna staje wbrew zapisom planu miejscowego, czy tak samo było z ogródkami piwnymi, o targowisko przy Biedronce, o spotkanie w Relaksie w sprawie rynku ...

    A jak coś było nie tak... to słyszeliśmy .. to przecież radni zdecydowali....

    No i nazwanie ludzi pewno nieszczęśliwych, pogubionych alkoholików " leżakami "przez burmistrza to naprawdę ... nie do pojęcia. To są LUDZIE , nasi mieszkańcy , których dotknęła choroba alkoholowa, może jakaś tragedia, może nieporadność. ...

    Co zrobiła dla nich nasza miejska pomoc społeczna?. Czy działanie przez wykluczenie, wyzwiska i wywiezienie " na wytrzeżwiałkę" ma załatwić problem, czy tylko zamiata go pod dywan??? Ilu z nich się zapiło, czy nawet ostatnio spaliło... Alkoholizm to choroba.


    Jaki był poziom osiągnięć minionych kadencji wskazują najlepiej niezależne rankingi , które plasują Chełmno prawie na końcu , czyli mi jasno wskazują jak nisko spadliśmy... wskazuje też na to wyludniające się miasto i to że turysta nie ma co tu robić, bo zabytki zamknięte, atrakcji brak, wystawy nudne jak na dzisiejsze czasy, miasto niby oświetlone ale w mroku brudnych lamp...
    Czy
    • Gość: Kultura osobista Re: Ostatnia prosta, czas podsumowań IP: *.play-internet.pl 02.11.18, 13:05
     Chciałem zapytać o państwa zdanie :

     czy używania notoryczne używanie telefonu komórkowego na oficjalnym spotkaniu np. podczas otwarcia wystawy w ratuszu : cały czas SMS odbieranie i wysyłane albo fb....
     to kultura osobista ????

     Czy nazywanie nieszczęśliwych ludzi , pewno dotkniętych choroba alkoholową, depresją itp. LEŻAKAMI to jest kultura osobista??

     czy opowiadanie, że się "bierze cos na klatę " a potem wymiguje z tego to jest kultura osobista ??

     czy przypisywanie sobie osiągnięć innych - np. TUF, postanie prywatnego zakładu po Famie

     to jest kultura osobista ??    • Gość: Cos Re: Ostatnia prosta, czas podsumowań IP: *.dynamic.mm.pl 02.11.18, 13:09
     Cos niewiarygodnego,,wychodze na grudziadzka na nasz kochany deptak a on opanowany przez nauczycieli w towarzystwie swojego kandydata ,,ja osobiscie juz mam dosyc wszedzie I wszedzie jeden kandydat,zaczynam odczuwac za duzy nacisk na obywateli,u mnie to wywoluje wrecz zlosc I umocnienie w przekonaniu na kogo mam glosowac. Ja oddaje na AM
  • Gość: prawy Re: Ostatnia prosta, czas podsumowań IP: *.centertel.pl 02.11.18, 14:53
   CZY LEWAK ZOSTANIE BURMISTRZEM CHEŁMNA?
   Ciekawe było dlaczego Platforma Obywatelska (Koalicja Obywatelska) nie wystawiła kandydata na burmistrza miasta?
   Teraz już wiadomo – jej radni popierają jako kandydata na burmistrza Artura Mikiewicza - najaktywniej radna Małgorzata Giżyńska, ale też i kandydat na radnego Jan Marszałek.
   Zdawali sobie sprawę, że ich kandydat by nie wygrał, więc go zakamuflowali. Znaleźli go w instytucji przez lata podporządkowanej platformianemu Urzędowi Marszałkowskiemu.
   Kandydata popierają także radna SLD Lewica Razem Violetta Gryszan czy kandydaci na radnych Adam Niedźwiedziuk i Kazimierz Wiśniewski.
   Czy my wyborcy prawicy dopuścimy do burmistrzowania kandydata Lewaków?
   Próbuje on przed nami ukrywać swoje poglądy.
   Na pytanie Tadzia Starzyka „czy pan jest członkiem KOD, czy sympatykiem, czy w Polsce jest łamana Konstytucja” odpowiedział wymijająco „nie jestem członkiem KOD, ani nie należę do żadnej partii!”.
   Ale na profilu facebookowym Artura Mikiewicza jest jego post z 22 lipca 2017 roku:
   Artur Mikiewicz
   22 lipca 2017 •
   Drodzy Sąsiedzi, Przyjaciele, Obywatele...
   Podajcie dalej ten tekst, by dotarł do jak największej liczby osób.
   Niektórzy z Was lub Waszych bliskich nie interesują się na co dzień polityką. Być może uważają, że obrona Trybunału, praworządności, czy zrównoważonego budżetu to temat polityków, oderwany od codziennych, ludzkich spraw.
   Przyszedł czas, gdy zaangażowanie każdego z Was (lub jego brak) może zdecydować o losach naszego kraju.
   Zamach na Sąd Najwyższy, którego dokonuje Zbigniew Ziobro, dotknie każdego Polaka.
   Po pierwsze, Sąd Najwyższy stwierdza ważność wyborów parlamentarnych i referendum. Podporządkowani Zbigniewowi Ziobrze sędziowie mogą zapewnić PiS-owi władzę na wiele lat, niezależnie od głosów wrzuconych przez Was do urn wyborczych.
   Po drugie: jakie bezpieczeństwo prawne będzie miał obywatel stający przed dowolnym sądem, jeśli zarówno sędzia, prokurator jak i radca prawny będą całkowicie uzależnieni od humoru Zbigniewa Ziobry?
   Za chwilę możemy żyć w kraju, w którym przed sądem wygrywa nie strona, która ma rację, lecz ta, która ma lepsze poglądy polityczne.
   ❌ Czy zasądzenie alimentów dla samotnej matki ma zależeć od poglądów politycznych sędziego, adwokata lub pozwanego?
   ❌ Jaką sprawiedliwość znajdzie molestowane dziecko, jeśli oprawcą będzie bliski aktywnego zwolennika "dobrej zmiany"?
   ❌ Gdzie będzie szukać ochrony żona bita przez radnego z PiS?
   ❌ Czy dochodząc odszkodowania za bezpodstawne zwolnienie z pracy lub wypadek komunikacyjny chcecie, by zastraszony lub lojalny wobec PiS sędzia wydawał wyrok na podstawie Waszych preferencji politycznych?
   ❌ Jak skutecznie wyegzekwujecie dług od dłużnika, który będzie znajomym polityka PiS?
   ❌ Czy adwokat będzie Was skutecznie bronić w starciu z aparatem państwowym, jeśli na mocy ustawy forsowanej przez PiS organ dyscyplinarny Sądu Najwyższego będzie mógł zniszczyć mu karierę?
   Każdy z nas, sam lub poprzez swoich bliskich, styka się z wymiarem sprawiedliwości. Trudno zaprzeczyć, że dotychczasowy system wymaga głębokiej reformy. Tylko że PIS-owi nie chodzi o reformowanie, a wyłącznie o stołki i kontrolę nad obywatelami.
   Zbigniew Ziobro nazywa zamach stanu i zmianę ustroju prawnego reformą dla dobra obywateli. Tylko że jedynymi, którzy na niej skorzystają, będą Zbigniew Ziobro i jego klika. Staną się kastą stojącą ponad prawem.
   Możemy ich wspólnie powstrzymać.
   Udostępnicie ten tekst znajomym, wydrukujcie go i wrzućcie sąsiadom do skrzynek. Niech każdy Polak i każda Polka zrozumie, że to również jego sprawa.
   ✌✌✌
   #FrontDemokratyczny #SN
  • wyborycch2018 Re: Ostatnia prosta, czas podsumowań 02.11.18, 19:37
   Nie chcę się chwalić i pisać, a nie mówiłem.
   Jednak powtórka z rozrywki z 2014 r. już się zaczęła.

   Tym razem taktyka nieco inna, forpocztę stanowią zapowiedzi, że jest plotka. W drugiej linii idą zapewniania, że plotka to nie plotka wraz z informacjami - wiem, ale nie powiem... na razie. Ma to zapewne wzmóc zainteresowanie. Spodziewam się, że jutro ruszą czołgi ze zmasowanym ogniem.
   Czym będą strzelać? Puszczę na moment wodze fantazji. Pedofil? Malwersant? Plagiator? Pijak i złodziej? Przecież każdy pijak to złodziej. Nie mam wątpliwości, marna ta moja fantazja, czołgi wystrzelą pewnie zupełnie nową amunicją, skrojoną specjalnie na tę okazję.

   Czemu jutro? To proste, ewentualne rozstrzygnięcia sądowe zapadną już po wyborach, podobnie jak sprostowania w prasie.

   Przebiegła taktyka, wolna od złej woli, czysta, rycerska i bez pomocy kretów.

   Cóż dla niektórych cel uświęca środki, inni idą po trupach, a jeszcze inni gotowi zaprzedać duszę diabłu.

   Znam takich, którzy zaprzedawszy duszę diabłu nie mają żadnych świętości, a i trupy im nie straszne.
  • Gość: Balti Re: Ostatnia prosta, czas podsumowań IP: *.play-internet.pl 02.11.18, 19:55
   Klika nauczycielsko-urzędnicza drży o ciepłe posadki - swoje lub pociotek. Kędzierski wszystko „wie”, ma „plan” - a że nic nie robi i miasto popadło w ekonomiczną ruinę? Kij z tym, ważne że ja, i koledzy się nachapiemy. Pensje po 10 tys zł i hajlajf. A ty biedny człowieku pracuj na nierobów.

   upupili to miasto w ciągu 16 lat "rządów". Klice i przyjaciołom krolika wiodło się fantastycznie. Teraz odzyskujemy to miasto dla normalnego obywatela.

   Chcecie normalnością?
   Głosujmy na Artura Mikiewicza.
  • wyborycch2018 Re: Ostatnia prosta, czas podsumowań 02.11.18, 20:31
   Mela, Jest, Ok, Pol, Dzwon, Po, Kio, Lep. Tyle osób i tyle potrzeb naraz.

   Kłopot ze wzrokiem, skóra swędzi, nawet Twój Lekarz nie jest w stanie pomóc. A może to zwykła alergia po wiejskim twarogu? Pewnie zdrowsze ryby, a już na pewno Fit Apetit. Tylko jak dojechać do Świecia? Przydałby się Tani Transport. Z kasą cienko (kredytów się nabrało?), zawsze można wziąć Chwilówkę.

   Jolu, Melu, Królu Złoty, czy Dzwonie, nie „leć w kulki”, nie pukaj się w czoło, Pokemony są OK.

   Napracowałaś/napracowałeś się, a tu perę zdań, jeden klik i… znowu na górze. Prawda, że proste?
    • wyborycch2018 Re: Ostatnia prosta, czas podsumowań 02.11.18, 22:36
     Portalałem się, chociaż nie wiem czy dobrze, bo nie wiem tak do końca, co to znaczy.
     Trzymając się tekstu załączonego do fotki, czyli Traktatu o d..., napiszę tak.
     Nie powiem, dwie całkiem zdrowe młode d..., ale załącznik, jako głos w dyskusji, jest niestety z d...

     A teraz na poważnie.
     Bardzo się cieszę drogi przyjacielu "###", że tu zajrzałeś. To budujące czytać i oglądać to co podesłałeś. Treść i obraz nie mają znaczenia, poza tym znam ten Traktat (to suchar). Znaczenie ma, że właśnie to podesłałeś, gdyż dowodzi, że argumenty rzeczowe się już skończyły.

     Teraz znowu mniej poważnie.
     Chciałeś mi dokuczyć? Mam poczucie humoru i dystans do siebie. Ubawiłem się i utwierdziłem, że prawda denerwuje, a najbardziej blagierów.

     Rzekłem i kropka.
Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka