Dodaj do ulubionych

Obowiazek segregowania smieci w Chelmnie

12.12.19, 21:26
Od przyszlego roku wzrosna bardzo oplaty za smieci (20 zl od osoby) i bedzie trzeba je segregowac. Osoby ktore nie beda tego robic moga zostac ukarane mandatem kilkaset zlotych.Oj zaczyna sie w tym Chelmnie dziac.
Obserwuj wątek
    • Gość: ja Re: Obowiazek segregowania smieci w Chelmnie IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.12.19, 01:11
      Nie dość, że drożej niż w innych miastach, to w dodatku nie będzie pojemników do tej segregacji, tylko jakieś foliowe worki, mało tego, worki trzeba będzie wystawiać w wyznaczonym terminie przed posesję na ulicę, bo nikt nie pofatyguje się, by zabrać je jak wcześniej. Jak władze miasta mogły się zgodzić na takie warunki? Jeszcze trochę i każą nam dostarczać śmieci osobiście na wysypisko...
    • Gość: onstąd Re: Obowiazek segregowania smieci w Chelmnie IP: *.play-internet.pl 15.12.19, 00:39
      TAK. Wszyscy mamy od stycznia płacić za śmieci po równo po 19 zł za miesiąc od osoby lub po 40 zł od osoby gdy będziemy "źle" segregować. JA JESTEM ZA SEGREGACJĄ. Nie wiem jak kwota 19 zł. jest wyliczona.
      Denerwuje mnie też w tej całej segregacji u nas nie równe traktowanie Mieszkanek i Mieszkańców budynków wielorodzinnych w Chełmnie.
      Otóż czytam w Uchwale Nr X/72/2019 R.M. Chełmna, że śmieci posegregowane będą odbierane :
      2. W zabudowie wielorodzinnej osiedlowej ( bloki) - ,,, w przeznaczonych do tego celu pojemnikach .
      a
      3.W pozostałej zabudowie wielorodzinnej ( kamienice)... z
      pojemników typu " dzwon" lub z terenu nieruchomości zebrane w wyznaczonych do tego workach .

Za śmieci odpowiada właściciel nieruchomości, którym jest też wg ustawy o utrzymaniu czystości władający nieruchomością czyli też ja - najemca.
      Na nieszczęście ja mieszkam na starówce w dużej wielorodzinnej kamienicy, gdzie są sami najemcy.
      Wszyscy co już wiedzą ( bo wielu jest niedoinformowanych ) to się burzą że mają płacić więcej za segregację niż płacili za nie posegregowane śmieci i jeszcze mieć śmieciowy koszmar i syf, zasypane workami podwórka ( bo gdzie niby mamy je trzymać) czy strychy , piwnice czy inne pomieszczenia. Niektórzy nawet nie wierzą, że to może być prawda.
      W blokach będą mieli na wszystko pojemniki , więc ok ( jak ich rzeczywiście wystarczy i nie będzie śmieciowa wyspa)

Problemów, żalu, złości, pytań głownie dla tych w kamienicach niepotrzebnie stworzyło się mnóstwo:
      1. Dlaczego mieszkając w dużym budynku wielorodzinnym mam gorzej, bo mam śmieci pakować w worki i przechowywać je gdzieś przez dwa tygodnie, czy w kuchni, czy na klatce, czy w piwnicy , czy na strychu, czy na podwórku?. Nie da się niestety " urodzić " jakieś "śmieciowni".
      2. Jak w starym drewnianym domu, gdzie pełno zakamarków, będziemy walczyć potem z robakami, myszami i szczurami, które szybko zwęszą śmieci w workach?
      3.Kto ma wystawić moje worki rano skoro pracuję często w delegacji, czy może mam prosić szefa by dostosował mój grafik do śmieci ?
      4. Czy Urząd Miasta czynny będzie popołudniu bym mógł zabrać nowe worki po pracy?
      5. Jak koszmarnie będzie wyglądała nasza starówka w dniu wywózki śmieci, zastawiona workami, gdy jeszcze może jakiś worek niechcący pęknie, czy to ma być dodatkowa atrakcja turystyczna ??
      6. Dlaczego nie było z nami spotkań, konsultacji, zapytania jak to Mieszkanki i Mieszkanki widzą, by było to realne do realizacji i technicznie możliwe i jak najmniej uciążliwe a najbardziej skuteczne?
      7. Ile i gdzie są te puste " dzwony " do których też możemy też niby wynosić śmieci ?
      8.Dlaczego nie dano nam wyboru i nie możemy segregować odpadów jak " ludzie" do koszy ( jak to jest też w innych miastach i nawet na wsiach, czy chełmińskich blokach ) które przecież od lat mamy na podwórku , tylko je np. jakoś oznaczyć kolorami jak to i teraz bywa tylko mamy latać gdzieś i męczyć się z workami?
      9. Czy segregacja ma być wygodna i najprostsza dla Mieszkanek i Mieszkańców , czy dla firmy wywożącej śmieci?
      10. Dlaczego nie oszczędzamy pieniędzy i środowiska kupując jednorazowe worki do segregacji zamiast wygodnych pojemników?

Jak wynika z założeń ustawy o utrzymaniu czystości segregacja w workach jest dużo DROŻSZA. Dlaczego więc ją wybraliśmy ???Ktoś ma jakąś racjonalną odpowiedż???
      Słyszałem, że do posegregowania śmieci zużyjemy w Chełmnie ok. 80 000 worów 120 litrowych. Rety. To nieprawdopodobna ilość!!!!
      Ludzie toż to dodatkowe śmieci, te zakupione nowe worki to będą jak pieniądze wyrzucone w błoto , pieniądze za które moglibyśmy chociażby kupić piękne kosze lub " dzwony" itp. .

LUDZIE O CO TO CHODZI, WSTYD, SYF,MASAKRA JAKAŚ BĘDZIE!

• Gość: tenstąd Re: Obowiazek segregowania smieci w Chelmnie IP: *.play-internet.pl 17.12.19, 23:56
      Okoliczne gminy wiejskie mają postawione pojemniki. O to zadbały władze gmin, bo słuchają swoich Mieszkanek i Mieszkańców.
      Słyszałem , że w Chełmnie zgodnie zmową ..Wykonawca zobowiązany będzie do odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych na terenie Gminy miasto Chełmno , jak również do wyposażenia tych nieruchomości w pojemniki i worki do zbierania odpadów komunalnych....i nie było w warunkach przetargowych, że w kamienicach mają być worki.
      KTO WIĘĆ WYMYŚLIŁ ŻĘ W KAMIENICACH MAJĄ BYĆ WORKI?? Na spotkaniu z Urzędnikami kamienicznicy walczący o normalne pojemniki na śmieci dla swoich najemców , by zostały te które dziś są na ich podwórkach. Dowiedzieli się, że wybrano worki bo są tańsze.
      Dlaczego na osiedlach gdzie jest zbieranie do pojemników ( rzekomo droższe ) także będą płacić 19 zł.?
      Czyli dokładnie tyle samo co biedacy od segregacji workowej w kamienicach????
      Dlaczego w Ustawie o trzymani czystości w gminach w Art. 6 K 2a jest napisane, że
      max cena za worek może wynosić 2 % przeciętnego miesięcznego dochodu a
      max cena za pojemnik jedynie 0,7 % tego przeciętnego dochodu....
      Worek jest wyceniony przez ustawodawcę ... prawie trzykrotnie drożej !!! A nie taniej !!!!
      • Gość: gerwazt Re: Obowiazek segregowania smieci w Chelmnie IP: *.dynamic.mm.pl 18.12.19, 12:10
        inne gminy w powiecie nie mają pojemników, za wyjatkiem gminy lisewo. gminy są zrzeszone w zwiazek gospodarki komunalnej, który wybrał sobie w przetargu firmę która ma odbierać odpoady. firma która wygrała, zaoferowała worki, nie pojemniki, i zwiazek nie protestował, i nie protestuje. wyjatek stanowi gmina lisewo, bo im się nie podobały worki, tylko chcieli pojemniki, i odłączyli się od związku, i ogłosili swój przetarg na firmę z pojemnikami.
        w mieście nikt nie ma pojemników na segregacje. wszysycy mają worki. chcecie pojemników to atakować UM. tylko nie wyobrażam sobie, aby np. tak jak na moim podwórku w kamienicy stoi 6 pojemników, i jest ciasno, aby dostawić jeszcze 6 pojemników na plasik, 6 na papier i 6 na szkło.
        • Gość: tenstąd Re: Obowiazek segregowania smieci w Chelmnie IP: *.play-internet.pl 18.12.19, 15:52
          Jakoś w regulaminie dla miasta Chełmna jest zapisane inaczej i informują w urzędzie , że tylko bloki na osiedlach będą miały pojemniki a inna zabudowa wielorodzinna worki. Przepisy są t cytowane wyżej, jak gości nie wiesz to nie pisz nieprawdy. O to cały tu raban. Sprawdź w kwestii worków proszę sobie gminę Świecie , gminę Wabrzeźno , Grudziądz a nie tylko związek gmin. Widać jak wieś chce tak ma. Po za tym na wsi jak i w budynkach nie są worki tak uciążliwe, można je gdzieś wepchnąć, dla kilk osób zawiesić na wieszaczkach . W Lisewie widać wójt i urzędnicy, radni posłuchali woli mieszkańców i też mają pojemniki i chwała takiemu, który słyszy swoje Mieszkanki i Mieszkańców i działa po partnersku. Widać można . Jak się chce to się da zrobić segregację jak najmniej uciążliwą.
    • jokoklas Re: Obowiazek segregowania smieci w Chelmnie 19.12.19, 00:18
      Jak mozna bylo przyjac tak niekorzystna dla mieszkancow ustawe.Czy wladze miasta powinny dzialac w imieniu obywateli czy "ZUM".Wybralismy was zebyscie podejmowali madre decyzje, dobre dla miasta i jego mieszkancow .Ta ustawa udeza w wielodzietne rodziny i napedza kase prywatnym przedsiebiorcom ZUM.
    • Gość: tenstąd Re: Obowiazek segregowania smieci w Chelmnie IP: *.play-internet.pl 19.12.19, 17:56
      Zacytuję piękne słowa które mnie ujęły, są na BIP Chełmno :
      "Witam Serdecznie na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.
      Pragnę podkreślić, że najważniejszym kapitałem miasta są jego Mieszkanki i Mieszkańcy. Postaram się, by misja, której się podjąłem miała charakter służby publicznej, otwartej na sprawy Mieszkanek i Mieszkańców Chełmna i regionu.
      Urząd Miasta Chełmna ma za zadanie podmiotowo traktować Państwa potrzeby oraz merytorycznie i profesjonalnie działać w Państwa sprawach. Chcemy być przyjaznym Urzędem, a strona BIP ma ułatwić dotarcie do potrzebnych informacji.
      Liczę na to, że nasze kontakty będą miały charakter partnerski. Ze swojej strony deklaruję, że zrobię wszystko, by działania urzędników były sprawne i skuteczne"
      Wierzę więc , że jeszcze czas na cud, naprawienie tego co złe, co wskazują Mieszkanki i Mieszkańcy a nie czas na nieprawdę, którą mówią urzędnicy, że niby śmieci w workach są tańsze i je wybraliśmy, nie chcemy słyszeć, że może kiedyś, przy kolejnym przetargu bo to za dwa lata. Dwa lata niepotrzebnej męczarni ludzi, bałagan w naszym pięknym mieście, szczurów, smrodu i przeładowanych nielicznych dzwonów.
      PROSZE USŁYSZEĆ - TEGO BAŁAGANU NIE CHEMY 1 GO STYCZNIA 2020.
      Dzisiaj jest 5 dni roboczych do 1 stycznia a ludzie na starówce nawet ulotek nie mają, jak mieliby segregować, co dopiero pojemników na BIO !!! Może dostaną na WIGILLII na Rynku ?? Więc chyba msza tam wszyscy przyjść.
    • Gość: yokoono Re: Obowiazek segregowania smieci w Chelmnie IP: 185.135.2.* 29.12.19, 19:15
      Będzie w mieście jeden wielki syf,bo ludzie zaczną wyrzucać do pojemników na ulicach albo gdzie popadnie.Ciekawe co w sytuacji,gdy wór na odpady bio stojący/leżący bardziej bo przecież do domu go sobie nie zabiorę aby przez 2 tygodnie gromadzić w nim odpady - zostanie rozszarpany przez szczury? Warunki będą idealnie im sprzyjające.Oj zaczyna się dziać,że hej !!!!!!!!!!!
    • Gość: tenstąd Re: Obowiazek segregowania smieci w Chelmnie IP: *.play-internet.pl 30.12.19, 15:35
      Ha ha ha kolejka dziś w urzędzie : po zasiłki - nie, może po noworoczne paczki - nie.
      Po puste worki na śmieci!!!!!!!!!!!!!!! Gratuluję wytrwałym. Oj słabo widzę segregacje po chełmińsku. Kiedy został jeden dzień a w kolejce odstałem dwie godzinki i się poddałem. Ktoś żartował - komuna wróciła??? Ludzie narzekali za bardzo wysokie stawki za śmieci dla dla sklepów. Tam w ogóle niejasna, nieznana czy jest jakakolwiek kalkulacja. Skąd taka wysoka kwota ? Żartowali , że to może kalkulacja samego prezesa???
      Czy ktoś może wyjaśnić dlaczego w Chełmnie nie zastosowano koszy do wrzucania śmieci a worki, które zwiększają ilość śmieci. Zastanawiam się czy za tą dodatkową ilość śmieci też my płacimy, czy ZUM ? Myślę, czy może dlatego ceny za śmieci w Chełmnie wzrosły do 19 zl za osobę, bo przecież każde mieszkanie zużyje w miesiącu najmniej 6-7 worków. Cena za jeden worek to pewno ok 1 zł = stara opłata była 12,50zł + 6,50zł dodatkowo za zużyte worki i co jest ??? = 19 zł... Czy z czego innego to wynika, bo przecież śmieci w większości już nie trzeba segregować to ZUM ma mniej pracy ?
        • jokoklas Re: Obowiazek segregowania smieci w Chelmnie 30.12.19, 22:05
          Do Gryzaka! Ty Gryzak ,a moze Ty jestes wspolwlasciciel ZUM, a moze i Sam v-ce Burmistrz ,argumentujesz jakbys mial do czynienia z idiotami.Wiadomo ze w gre wchodzo duze pieniadze jakies +- 5000000 (piec milionow).Wczesniej przed 60% podwyzka bylo brutto powiedzmy 3400000 od nowego roku o 1600000(milion szescset tysiecy) wiecej.Gryzak ! Gdzie jest kalkulacja, obywatele chca wiedziec dlaczego mamy miec w Chelmnie Warszawskie ceny.Czy to prawda ze miasto ma w ZUM udzialy? Jesli tak , to jest to chore ,podnoszac Nam ceny napycha sobie i firmie prywatnej kabze. Wolalbym zeby wzrost budzetu miasta wynikal z madrego gospodarowania a nie zerowania na mieszkancach.
      • jokoklas Re: Obowiazek segregowania smieci w Chelmnie 31.12.19, 19:59
        Do "Adi", z ciebie taki "tapicer" Jak ze mnie Minister. Jestes napewno powiazany z ZUM i UM ,tak zaciekle bronisz ich ininteresow. Ja sie domagam w imieniu "maluczkich" tego miasta najzwyklejszej kalkulacji .Chce wiedziec za co man placic Tyle co w Warszawskie.
            • Gość: tenstąd Re: Obowiazek segregowania smieci w Chelmnie IP: *.play-internet.pl 01.01.20, 21:30
              Dla mnie: Jeżeli coś jest niejasne, ukrywane, brak jest wyjaśnienia to może i niepotrzebnie ale rodzi się podejrzenie, że coś jest nie tak. Więc uważam, że na pewno wszystko wkrótce zostanie Mieszkankom i Mieszkańcom wyjaśnione. Skąd ceny za śmieci w domach, sklepach, biurach, na działkach, na cmentarzu, koszach ulicznych ( ciekawe czy wszyscy zapłacimy, że w nich nie m segregacji ??) ..... Jeżeli jest jakieś uzasadnienie, jak piszecie to wystarczy napisać. Można nawet filmik zrobić. Wieli zagląda na e chelmno. Czytamy w ulotce na radnego , obecnego pana vice : Miasto nie składa się z budynków i ulic , ale z ludzi i z ich marzeń.
              Chcę wierzyć ze tak jest w Chełmnie.

A odnoście jednak segregacji widzę wielkie zamieszanie. Wszystko jakby na ostatnią chwilę chociaż ustawa była zmieniona już dawno temu. Znajoma z centrum opowiedziała mi w Nowy Rok, że ciągle czekają na kampanię informacyjną z miasta czy ZUM odnośnie segregacji. Miały być ulotki, co gdzie wkładać . Nie dostali !!!! Mówiła że to dotyczy też jej sąsiadów. Jest to smutne. Ktoś nawalił ??? Zwróćmy bowiem uwagę, że nie wszyscy starsi są w internecie biegli. Codziennie więc oni zaglądają z nadzieją do skrzynek, bo słyszeli , że każdy dostanie ulotki . Była sama w urzędzie a tam wszędzie kolejki, jest starsza, stać długo nie może. Pytała mnie co i jak czy jest ta segregacja, czy przesunięta, bo koszy czarnych i brązowych na podwórku nie mają.
              Babcia żony mieszka w domku ( dostała ulotkę, hurra ) . Jest wieczór 1 stycznia 2020r. Ale ona nie wie co ma zrobić ze śmieciami z BIO i zmieszanymi, bo nie ma do nich koszy ( wg lotki brąz i czerń) . Ma za to kosz niebieski - kiedyś na śmieci zmieszane, teraz niebieski to kosz na papier i ma też zielony - kiedyś na "bio" teraz zielony to kosz na szkło. No i się denerwuje. Jak ma to wszystko robić bo zastraszona jest karną opłatą. Niezły bałagan. Pyta dlaczego tego nie można było wprowadzić trochę wcześniej, z tydzień, dwa. Dlaczego ona traci na to nerwy. Ciekawe KTO to weźmie na klatę ?
              Czy karani będą tylko Mieszkanki i Mieszkańcy za złą segregację??? Jestem naprawdę wielce rozczarowany.
    • Gość: światło Re: Obowiazek segregowania smieci w Chelmnie IP: *.eaw.com.pl 02.01.20, 00:57
      A teraz NAJLEPSZE, oto co dowiedziałam się od znajomej :). Część z odpadów jakie produkujemy w domu nie ma możliwości wyrzucenia ich do ŻADNEGO ze śmietników a tylko do specjalnego ODPADY NIEBEZPIECZNE. Więc kiedy ktoś wyrzuci choćby opakowanie po lakierze do włosów ba, po lakierze do paznokci.....KARA :). Czyli zaczynamy polowanie na śmietniki kosmetyczek i fryzjerów bo ci takowe posiadają hahahaha.
      • Gość: tenstąd Re: Obowiazek segregowania smieci w Chelmnie IP: *.play-internet.pl 04.01.20, 12:59
        No tak. To dopiero początek syfu jakiego się spodziewamy w Chełmnie. Taki ktoś nam wymyślił genialny regulamin segregacji. Gdyby ludzie mogli normalnie segregować, wkładać śmieci do koszy na podwórku byłoby normalnie. I tak za dużo większą opłatę. Może na początek trzeba by ich trochę uczyć, szkolić i napisać co gdzie , bo jest wiele wątpliwości. Można to było zacząć już w połowie biegłego roku, by był czas na rozruch. Byłaby to tzw. segregacja bezbolesna jaka mają inne miasta , czy nawet gminy wiejskie , które pomyślały o tym by to obywatelki i obywatele miały jak najbardziej wygodnie a nie najbardziej dogodna była selektywna zbiórka dla przedsiębiorcy wywożącego śmieci.
        Pojemniki na baterie były ... kiedyś... była takie kuszące wiszące, że starczyło, że pierwszy narwaniec je kopnął, i zniknęły na zawsze. Ludzie zgłaszali ale to grochem o ścianę. Na Toruńskiej haki na pojemnik są puste już ładne kilka lat. Czy mieszka tam jakiś radny, przejeżdża urzędnik i nie widzi, że firma która ma za to płacone a się nie wywiązuje. ?? Kto miał obowiązek o nie dbać? Mnie oburza, że jest styczeń a na ulicach Chełmna nadal wiszą kosze do śmieci ulicznych tylko zmieszanych. No to będą wrzucać, zmieszane i inne. Gdzie macie kosze dla segregacji miejskiej. Jak stałem w koleje po worki i byłem na fajeczce to się przeraziłem. Zobaczyłem jaki syf jest na miejskim podwórku. Walające się nieposkładane kartony dookoła pojemnika, obstawiony śmieciami kosz. Tam nie ma segregacji ?? Przekład idzie z góry?? Ludzie nie wiedzą co i jak, mają wystawać worki a już kuny u nas zwęszyły śmierdzący plastik i je gryzą. Mają je zaklejać??
        Zastanawiam się czy by mogło być na Starówce jeszcze gorzej? Dlaczego przed wyborami się obiecuje a potem nie słucha ludzi? Większość chce segregacji. Ale chyba nie niepotrzebnej głupoty.
    • Gość: ewanowa Re: Obowiazek segregowania smieci w Chelmnie IP: *.dynamic.mm.pl 04.01.20, 17:29
      a tu proszę czas na podwyżkę diet dla radnych - harowali się przez rok strasznie ;) :

XVI sesję Rady Miasta Chełmna,
      która odbędzie się
      dnia 15 stycznia 2019 roku (środa) o godz. 16.00
      w sali Nr 102 Urzędu Miasta Chełmna, ul. Dworcowa 1

z następującym proponowanym porządkiem obrad:

1. Otwarcie

2. Przyjęcie porządku obrad XVI sesji RM.

3. Sprawa zmiany uchwały dotyczącej ustalenia wysokości diet dla radnych
      oraz stawek za przejazd w podróży służbowej pojazdem samochodowym
      niebędącym własnością miasta.

4. Sprawa uchwalenia budżetu miasta na rok 2020.
    • Gość: tenstąd Re: Obowiazek segregowania smieci w Chelmnie IP: *.play-internet.pl 06.01.20, 21:36
      U nas dwa dni -temat worki. Już zakłady chyba będą kogo na podwórku w całości worek dotrwa do wystawki. Ludzie wkurzeni na maxa. Czy nie mogło być normalniej?? Oj będzie widok. Lepszy niż lampiony...Jakby Festiwal kolorowych śmieci.. No i może turyści przyjadą , wpiszą nas na listę ... Coś się dzieje. Tylko czy to o to w ochronie środowiska i segregacji chodziło by naprodukować worków do śmieci??
    • thefect Re: Obowiazek segregowania smieci w Chelmnie 02.02.20, 16:59
      WSZYSCY jak jeden narzekacie....ale nasza obecna władza ma tyle sukcesów np. 9 hills festival, tyle planów na przyszłość np. 9 hills festival, o tylu rzeczach może mówić, że się udały np. 9 hills festival, tyle do pokazania światu np. 9 hills festival, nasi radni zaangażowani są w JEDYNIE SŁUSZNE sprawy miasta np. 9 hills festival, nie ma śmietników ale mamy 9 hills festival, kradną dookoła na potęgę a co na to Policja?? mamy 9 hills festival, ogólnie jestem dumny z Chełmna bo ma 9 hills festival, co tam Świecie gdzie śmieci są tańsze, co rusz nowe imprezy, miasto pewnie kilka razy bogatsze ale nie mają......9 hills festival !!!!!.
          • Gość: jarro Re: Obowiazek segregowania smieci w Chelmnie IP: *.man.bydgoszcz.pl 12.02.20, 08:54
            Ja już nie mogę patrzeć jak to miasto zawalone worami, a szczególnie starówka wizytówka, przecież to jest obrzydliwe jak całe wory przy tej pogodzie latają po ulicy , kto to będzie potem sprzątał. 19 zł za osobę i nie udostępniają pojemników ? w Świeciu 13,5 zł !!! ... jak to możliwe .... przecież oni mogliby od nas śmieci odbierać i tak w rodzinie 4 osobowej to jest zaoszczędzone 22 zł miesięcznie czyli 264 zł to są jakieś jaja !!!
            Ta reforma naszych włodarzy przerosła niestety, a za to płacą wszyscy !!! Nie można było wcześniej się przygotować ? jak imprezy organizują to spotkania już od kilku miesięcy przed a jak śmieci to w grudniu im się przypomniało ? Niektórzy ludzie nie wiedzą do tej pory o co chodzi z tymi śmieciami ale widzą wszystko o Walentynkach czy 9 Hils .... ktoś dał ciała na całego ..... grube pieniądze idą śmieci a włodarze mają gdzieś swoich obywateli !!!
            Miasto było kojarzone z zabytkami a teraz będzie kojarzone z wystawkami i latającymi worami ze śmieciami !!!

Wstyd mi za mój głos :( przepraszam , miało być lepiej, a wyszło jak zawsze :(

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka