Dodaj do ulubionych

337 rocznica bitwy pod pod Wiedniem

12.09.20, 19:25
Dzisiaj 12 września 2020 roku mija 337 rocznica bitwy pod pod Wiedniem

Wiosną 1683 roku wojska tureckie rozpoczęły ofensywę przeciwko Austrii. Cesarz Leopold I zwrócił się o pomoc do państw Rzeszy, a także do króla Polski Jana III Sobieskiego. W kwietniu 1683 roku podpisano umowę o polsko-austriackiej pomocy wojskowej w przypadku osmańskiej agresji. 10 lipca armia turecka rozpoczęła oblężenie Wiednia. Na przełomie lipca i sierpnia 1683 roku nastąpiła koncentracja wojsk polskich pod Krakowem, a następnie rozpoczęło się przegrupowanie Polaków pod Wiedeń. 3 września, na naradzie wojennej na zamku Stettelsdorf nad Dunajem, dowódcy wojsk sprzymierzonych Rzeszy powierzyli naczelne dowództwo kampanii królowi polskiemu, Janowi III Sobieskiemu.
12 września 1683 roku, o godzinie 6 rano, król wydał rozkaz do ataku kawalerii, w której główna rola przypadła husarii. 20 tysięcy kawalerzystów, w tym 13 tysięcy husarzy, runęło na Turków. Ci, przerażeni impetem ataku, uciekli z pola walki. To właśnie huraganowe uderzenie husarii przesądziło o losach bitwy. W rezultacie wojska osmańskie, tracąc 15 tysięcy żołnierzy, wycofały się spod Wiednia. Straty sprzymierzonych wyniosły 3,5 tysiąca zabitych i rannych. Po zwycięstwie król Jan III wkroczył do Wiednia. Podczas mszy św. w kościele augustianów zaintonował uroczyste „Te Deum laudamus” (hymn dziękczynny: „Ciebie Boże chwalimy”). W grudniu 1683 roku król z wojskiem wrócił do Polski z licznymi łupami i zdobytymi sztandarami, a 23 grudnia nastąpił triumfalny wjazd do Krakowa.

Dzisiaj 12 września 2020 roku mija 337 rocznica bitwy pod pod Wiedniem

Czy Sobieski popełnił błąd ratując Austrię? Traktując te wydarzenia z perspektywy czasu był to wielki błąd króla. Po kądzieli Rusin Sobieski, prawnuk hetmana wielkiego koronnegoStanisława Żółkiewskiego, chciałby jakby puścićw zapomnienie porażkę swojego pradziadka w bitwie pod Cecorą.
Austriacy odwdzięczyli się w podły sposób 90 lat później biorąc udział w dwóch rozbiorach, na których najwięcej zyskały Prusy, które wyrosły na mocarstwo zresztą na głupiej polskiej polityce oraz Rosja, która potem łatwo zlikwidowała panowanie tureckie nad północnym wybrzeżem Morza Czarnego i wchłonęła Chanat Krymski.

Zwycięstwo pod Wiedniem było zwycięstwem pyrrusowym.


Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka