Dodaj do ulubionych

____Pytanie do miłośnikow kultury niemieckiej___

24.02.06, 23:58
Co macie do powiedzenia rodzinom tych kilkudziesięciu milionow zabitych ludzi
w rozpętanej przez Niemcow zbrodniczej drugiej wojnie światowej? Ze Niemcy są
fajni, tylko chcieli powyrzynać wszystkich dookoła ot tak przez przypadek?
?
Obserwuj wątek
    • milik1954 dziewczyno, daj sobie spokój 25.02.06, 00:23
      zaraz zgłosi sie slezan i wygłosi trzydziestostronicowy referat na temat głupoty i szowinizmu Polaków.ja tez jestem miłośnikiem kultury niemieckiej i zapewniam cię,że Bach Polaków nie mordował (oczywiście Jan Sebastian !)
      • ballest Re: dziewczyno, daj sobie spokój 25.02.06, 00:35
        Kto mordowal Polakow, co Ty za glupoty wypisujesz?
        MORDOWANI BYLI ZYDZI! Polska inteligencja, ktora wlasciwie polska nie byla,
        ale Polakow nikt nie mordowal!
        To przeciez Polacy Hitlera upiekli i mu przyklaskiwali a nie ktos inny !
        • marcin32 Re: dziewczyno, daj sobie spokój 25.02.06, 22:02
          ballest napisał:
          > Kto mordowal Polakow, co Ty za glupoty wypisujesz?
          > MORDOWANI BYLI ZYDZI! Polska inteligencja, ktora wlasciwie polska nie byla,
          > ale Polakow nikt nie mordowal!

A kto strzelal do Polakow na Westerplatte? A kto mordowal Polakow w czasie
          powstania warszawskiego? Myslalem zawsze ze Niemcy. Masz jakas inna teorie?

> To przeciez Polacy Hitlera upiekli i mu przyklaskiwali a nie ktos inny !

A w jaki to sposob?

• oppelner_os [...] 25.02.06, 22:28
            Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
      • slezan Re: dziewczyno, daj sobie spokój 25.02.06, 20:14
        Za mój rozwlekły referat starczą Twoje krótkie, głupie i szowinistyczne
        wpisy:-).
      • black.ok Re: dziewczyno, daj sobie spokój 25.02.06, 22:36
        Niemiecki szowinizm slezana bije wszelkie rekordy,on nie zrozumie że jest
        szowinista niemieckim, bo myśli że jest europejczykiem. g..o prawda.
        Europejskość, która nie uznaje odmienności narodowych, odmienności historii
        państw Europy, jest nie do przyjęcia. Albo Europa będzie czerpała ze skarbicy
        odmienności, albo nie będzie Europą. Polska nie podporządkuje się historii,
        którą Niemcy z Francuzami do spółki chcą narzucić Europie środkowej.
        • oppelner_os [...] 25.02.06, 22:52
        • slezan Re: dziewczyno, daj sobie spokój 26.02.06, 10:27
          Hehehehehe.
    • oppelner_os Pytasz o kulture a piszesz o kulturystyce. 25.02.06, 00:55
      Wszyscy mordowali, bo jak niby zginelo 9 mln Niemcow. A kto Drezno zbombardowal,
      a kto spuscil bomby A na japonskie miasta? A kto mordowal napalmem
      Wietnamczykow? Tez Niemcy?
      • marcin32 Re: Pytasz o kulture a piszesz o kulturystyce. 25.02.06, 22:06
        oppelner_os napisał:
        > Wszyscy mordowali, bo jak niby zginelo 9 mln Niemcow. A kto Drezno
        zbombardowal
        > ,
        > a kto spuscil bomby A na japonskie miasta? A kto mordowal napalmem
        > Wietnamczykow? Tez Niemcy?

Niemcy gineli w tej wojnie wylacznie na wlasne zyczenie. Kto im kazal ja
        zaczynac? Dlaczego nie sprzeciwiali sie Hitlerowi?
        • oppelner_os Niemcy mordowali sie sami? 25.02.06, 22:22
          Na wlasne zyczenie? To typowa polskie gadanie. Zebyscie wy gorole chociaz ta
          woje wygrali, to jeszcze bys mogl glos zabierac. A wy Polacy przeciwstawialiscie
          sie Bierutowi jak jego ubecja AK-owcow mordowala. Glupi jestes marcin32 jak
          typowy gorolek. Taki twoj klon espritt ma tez takie glupie poglady jak ty.
          Wietnamczycy tez byli sobie winni, nie???
          • black.ok [...] 25.02.06, 22:43
            • espritt [...] 27.02.06, 16:22
          • marcin32 Niemcy - zbrodniarze czy ofiary w 2 w. swiat.? 25.02.06, 23:27
            oppelner_os napisał:
            > Na wlasne zyczenie? To typowa polskie gadanie. Zebyscie wy gorole chociaz ta
            > woje wygrali, to jeszcze bys mogl glos zabierac. A wy Polacy
            przeciwstawialisci
            > e
            > sie Bierutowi jak jego ubecja AK-owcow mordowala. Glupi jestes marcin32 jak
            > typowy gorolek. Taki twoj klon espritt ma tez takie glupie poglady jak ty.
            > Wietnamczycy tez byli sobie winni, nie???

To Niemcy wg ciebie w ogole nie sa winni wojny, lecz przeciwnie, sa jej
            ofiarami? Skoro sa ofiarami, to dlaczego wszyscy kanclerze przepraszali? To kto
            jest wlaciwie winnym tej wojny, jesli nie Niemcy? Ktos inny ja zaczal?
            • oppelner_os Re: Niemcy - zbrodniarze czy ofiary w 2 w. swiat. 26.02.06, 23:53
              Kanclerze przepraszaja za siebie i RFN a nie za Niemcy. Ja nie mam za co
              przepraszac. Moje pokolenie zreszta tez nie ma za co. Wiec skoncz z tymi kaczymi
              opowiesciami.
    • marcin32 Odpowiedzialnosc niemiecka za zbrodnie 25.02.06, 22:04
      Cytat z innego miejsca, uwazam, ze bardzo madry:

'
      Winni wysiedlenia Niemców po II wojnie światowej są wyłącznie Niemcy, którzy tę
      wojnę rozpętali. Z całym szcunkiem dla kultury niemieckiej musze tez powiedziec,
      że stwierdzenia w rodzaju "zawsze są dowódcy i dowodzeni" tylko rozmywaja
      niemiecką odpowiedzialnośc za mordy w czasie II wojny, holocaust itd. Niemcy w
      demokratycznych wyborach wybrali Hitlera, opowiedzieli się za faszyzmem i
      nazizmem. I nic tej hańby nie zmieni, żadne zaklęcia, ani mówienie o
      zbombardowaniu Drezna (nie doszłoby do niego, gdyby Niemcy nie rozpętali II
      wojny światowej i w podobny sposób nie bombardowali miast w całej Europie).
      Z całym najwyższym szcunkiem i podziwem dla obecnych demokratycznych Niemiec:
      nie należy zakłamywac historii i uciekać od prawdy.
      '
      • oppelner_os [...] 25.02.06, 22:24
    • Gość: moi Re: ____Pytanie do miłośnikow kultury niemieckiej IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 25.02.06, 22:16
      Francuzi palili swoich na stosie. A ja słucham Edith Piaf. Przepraszam
    • wiksadyba1 Re: ____Pytanie do miłośnikow kultury niemieckiej 25.02.06, 22:47
      Jako "miłośnik kultury niemieckiej" (to oczywiście uproszczenie), mogę tylko
      napisać, że te aspekty kultury niemieckiej, którą cenię, nie mają nic wspólnego
      z zabiciem kilkudziesięciu milionów ludzi:) Co nie znaczy, że nie dostrzegam w
      tej kulturze - i to w epoce być może jej największego rozkwitu (przełom XIX i
      pocz. XX wieku) wątków, które stworzyły w pewnym stopniu podłoże do zaistnienia
      ideologii nazistowskiej i jej przejściowego, tragicznego w skutkach sukcesu.
      Ale to problem Niemców, nie mój, a także problem tych, którzy są bezkrytycznymi
      entuzjastami niemieckości (o ile w ogóle bezkrytyczny entuzjasta jest w stanie
      na cokolwiek patrzeć problemowo:)
      • black.ok Re: ____Pytanie do miłośnikow kultury niemieckiej 25.02.06, 22:58
        wiksadyba1 napisał:

> Jako "miłośnik kultury niemieckiej" (to oczywiście uproszczenie), mogę tylko
        > napisać, że te aspekty kultury niemieckiej, którą cenię, nie mają nic
        wspólnego
        >
        > z zabiciem kilkudziesięciu milionów ludzi:)

Na pewno nie zastanowiło Cię, że ta cała wysoka kultura niemiecka jest
        prekursorem czynów Niemców w czasie II wojny światowej. Przecież to niebywałe
        okrucieńswo musi mieć jakieś uzasadnienie.

Co nie znaczy, że nie dostrzegam w tej kulturze - i to w epoce być może jej
        największego rozkwitu (przełom XIX i pocz. XX wieku) wątków, które stworzyły w
        pewnym stopniu podłoże do zaistnienia ideologii nazistowskiej i jej
        przejściowego, tragicznego w skutkach sukcesu.

Ta wysoka kultura niemicka sworzyła nazizm, pogardę dla innych narodów, dla
        innych kultur.

> Ale to problem Niemców, nie mój, a także problem tych, którzy są
        bezkrytycznymi entuzjastami niemieckości (o ile w ogóle bezkrytyczny entuzjasta
        jest w stanie na cokolwiek patrzeć problemowo:)

Tak, to jest problem Niemców, ale czy ci którzy tu przedstawiaja swoje
        nazistowskie przekonania są Niemcami? Wątpie.
        • Gość: miłkan Re: ____Pytanie do miłośnikow kultury niemieckiej IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 25.02.06, 23:02
          Bach stworzył nazizm? Weź prysznic
        • oppelner_os [...] 25.02.06, 23:08
        • wiksadyba1 Re: ____Pytanie do miłośnikow kultury niemieckiej 25.02.06, 23:15
          > Na pewno nie zastanowiło Cię, że ta cała wysoka kultura niemiecka jest
          > prekursorem czynów Niemców w czasie II wojny światowej.

Z pewnością prekursorami czynów Niemców w czasie II wojny światowej byli Thomas
          Mann, Wittgenstein, Schoenberg, Rilke, Einstein, Planck, Schroedinger i paru
          innych - że specjalnie powołam przykłady osób bedących mnie więcej równolatkami
          nazistowskich ideologów...
          • settembrini Re: ____Pytanie do miłośnikow kultury niemieckiej 25.02.06, 23:18
            moglbys rozwinac mysl o "wspoludziale" tomasza manna?
            • wiksadyba1 Re: ____Pytanie do miłośnikow kultury niemieckiej 26.02.06, 00:16
              settembrini napisał:

> moglbys rozwinac mysl o "wspoludziale" tomasza manna?

A dlaczego Manna, a nie np. Einsteina:)??? Ze względu na Twój nick:) Myślałem,
              że nawet bez opatrywania tekstów buźką, będzie jasne, że to jaja z wypocin
              blacka:)
              • black.ok Re: ____Pytanie do miłośnikow kultury niemieckiej 26.02.06, 00:34
                Inteligent wikisadyba, którego argumenty sprowadzją się do tego, że adwersarz
                pisze wypiciny.

zamilknij lepiej gościu.

wiksadyba1 napisał:

> settembrini napisał:
                >
                > > moglbys rozwinac mysl o "wspoludziale" tomasza manna?
                >
                > A dlaczego Manna, a nie np. Einsteina:)??? Ze względu na Twój nick:)
                Myślałem,
                >
                > że nawet bez opatrywania tekstów buźką, będzie jasne, że to jaja z wypocin
                > blacka:)
                • wiksadyba1 Re: ____Pytanie do miłośnikow kultury niemieckiej 26.02.06, 01:03
                  black.ok napisał:

> Inteligent wikisadyba, którego argumenty sprowadzją się do tego, że adwersarz
                  > pisze wypiciny.
                  >
                  A co innego pisał adwersarz???

> zamilknij lepiej gościu.

Czy masz coś wspólnego z Leonem Degrell/Placidusem, który też lubi
                  zwrot "gościu"? Pytam, bo w zasadzie ten zwrot był raczej na fali na początku
                  lat 90-tych czyli w epoce "wczesnego Owsiaka":))
                  >
                  >
                  • black.ok Re: ____Pytanie do miłośnikow kultury niemieckiej 26.02.06, 01:20
                    piszę różnie, wikisadyba, pisząc gościu nie chciałem nikogo obrazić ani nic z
                    tyc rzeczy. Ale oczywiście możesz to odcztać jak uważać, nie mam na to wpływu.
                    • oppelner_os [...] 26.02.06, 16:18
          • black.ok Re: ____Pytanie do miłośnikow kultury niemieckiej 25.02.06, 23:23
            Bredzisz, wikisadyba. Traktujesz kulturę niemiecka wybiórczo. Spójrz
            całościowo, weź wszystkich ich, skomasuj, oni wszyscy uważali się za wielkich,
            lecz ktoś potrafił wykorzystać wielkość jednostek do propagandy wielkości
            narodu. Skutki są znane. Myśle że ich nie kwestionujesz. A może masz inne
            wytłumaczenie na niemiecki nazizm.
            • wiksadyba1 Re: ____Pytanie do miłośnikow kultury niemieckiej 26.02.06, 00:19
              He he, to może jakieś "nie-wybiórcze" przykłady z Twojej strony??? Czekam na
              szczegółową argumentację (konkretne epoki, prądy intelektualne, nazwiska itd.)
              co do tego, w jaki sposób -"patrząc całościowo"- kultura niemiecka przyczyniła
              się do nazizmu- wiem, co prawda, że w Twoim przypadku to będzie
              raczej "czekanie na Godota" ale może się mile zaskoczę:))
              • black.ok Re: ____Pytanie do miłośnikow kultury niemieckiej 26.02.06, 00:29
                Ale nie odpowiesz na najnormalniejsze pytanie. Dlaczego nazizm powstał właśnie
                w Niemczech. To pytanie jest zbyt trudne dla takiego intelektualisty jak ty.
                bez obrazy, gościu, Tomasz Mann był wielkim człowiekiem, nienawidzącym
                niemieckiego nazizmu, ale był za małym człowiekiem dla Niemców bo nie pojął ich
                WIELKOŚCI. A może masz inne zdanie?
                • settembrini Re: ____Pytanie do miłośnikow kultury niemieckiej 26.02.06, 00:34
                  by cokolwiek ci wytlumaczyc, chyba kazdy jest zbyt malym czlowiekiem.
                  • black.ok Re: ____Pytanie do miłośnikow kultury niemieckiej 26.02.06, 00:35
                    Nie na czerwono adminie.
                • wiksadyba1 Re: ____Pytanie do miłośnikow kultury niemieckiej 26.02.06, 00:52
                  black.ok napisał:

> Ale nie odpowiesz na najnormalniejsze pytanie. Dlaczego nazizm powstał
                  właśnie
                  > w Niemczech. To pytanie jest zbyt trudne dla takiego intelektualisty jak ty.

Czy to tak wypada odbijać piłeczkę, mam jeszcze parę planów na wieczór, więc
                  nie będę ślęczał przy kompie i wyręczał kogoś, kto powinien podzielić sie
                  swoimi teoriami z resztą forumowiczów, skoro ma tak jednoznaczne, kategoryczne
                  i przemyślane zdanie:))))

W skrócie - odrzucam durny pogląd, że nazizm był "genetycznie wpisany w kulturę
                  niemiecką", ale odrzucam też zdanie, że odpowiadała za niego tylko wąska
                  garstka fanatyków, a Niemcom przydarzył się tylko "przypadkiem".

Parę luźnych haseł dla ułatwienia pracy:

- etniczna i romantyczna koncepcja narodowości
                  - heglizm z kultem państwa jako wartości duchowej ("najwyższa obiektywizacja
                  ducha w świecie zewnętrznym"), prymatem tego co ogólne, nad tym co jednostkowe,
                  jak również z przekonaniem o obiektywnych i logicznych prawidłach rozwoju
                  historii (które uzasadnia np. mówiąc w skrajnym uproszczeniu również
                  wprowadzenie opartego na terrorze reżimu czy wojnę, jeżeli tak
                  każe "historyczna
                  konieczność")
                  - przekonanie o niekorzystnej sytuacji geopolitycznej, czy wręcz geograficznej
                  która ogranicza Niemcy w rozwoju i wynikające z tego poparcie bardzo szerokich
                  kół dla I Wojny - dopóki wydawało się, że będzie błyskawiczna, stosunkowo
                  bezkrwawa i korzystna dla Niemiec
                  - specyficzna mieszanina mieszczańskiej świadomości racjonalno-technicznej i
                  ideologii romantycznej.

W.w zjawiska nie były charakterystyczne tylko dla Niemiec, przyjmowały się, w
                  różnym zakresie poza Niemcami, w tym w Polsce, i w żadnym razie nie
                  wyczerpywały pojęcia "kultury niemieckiej", spotykając sie, także w Niemczech z
                  b. silną opozycją. Większości z nich nie można też obarczać w żadnej mierze
                  BEZPOŚREDNIĄ odpowiedzialnością za nazizm. No i mówimy o XIX i wczesnym XX
                  wieku, kultura niemiecka jest trochę starsza:)))
                  >
                  • black.ok Re: ____Pytanie do miłośnikow kultury niemieckiej 26.02.06, 01:15
                    Wydawało mi się dotychczas, ze jesteś inteligentny. Nigdy tego nie
                    powiedziałem, gdyż zdecydowana większość Twoich poglądów jest zbieżna z moimi.
                    Trudno tak głupio mówić, że wikisadyba myśli tak jak ja. teraz mogę z czystym
                    sumieniem powiedzieć. Myśli pana wikisadyby są diametralnie różne od moich. Bo
                    po pierwsze, pan wikisadyba nie umie odczytać dobrze tekstu na który stara się
                    odpowiedzieć. Nie umie odpowiedziec na zwykłe pytanie: dlaczego akurat w
                    Niemczech? Ale z ochotą wypisuje, że podobne poglądy reprezentowali różni w
                    Polsce. Znaczy się, że gdyby Polska była silniejsza militarnie to ho ho. Co za
                    bzdety panie wikisadyba. Co ma nazizm niemiecki do myśli politycznej w Polsce?
                    czy ty w ogóle wiesz o czym mówisz?

Ja nie chcę wiedzieć, kto ponosi odpowiedzialność za niemiecki nazizm. Ja
                    szukam odpowiedzi, dlaczego?
                    • wiksadyba1 Re: ____Pytanie do miłośnikow kultury niemieckiej 26.02.06, 01:27
                      Nie umie odpowiedziec na zwykłe pytanie: dlaczego akurat w
                      > Niemczech?

Wydaje mi się, że od biedy jako tako umiem i że coś zasugerowałem:) Kto tu nie
                      umie czytać tekstów:)))???

Ale z ochotą wypisuje, że podobne poglądy reprezentowali różni w
                      > Polsce.

Bo reprezentowali.

Znaczy się, że gdyby Polska była silniejsza militarnie to ho ho. Co za
                      > bzdety panie wikisadyba.

Kłaniają się klasyczne standardy logicznej interpretacji zdania. Czy
                      stwierdzenie, że A i B mają cechy podobne, znaczy, że jest A i B są
                      tożsame:))??? A konkretnie - czy pewne cechy szeroko rozumianej kultury
                      niemieckiej (nie sprowadzajace się do jej całości) w XIX wieku, które były
                      ideologicznym podłożem dla nazizmu (chociaż nie były z nim jeszcze tożsame)
                      były obecne tylko w Niemczech? Nie. Czy były obecne też w Polsce? Tak (np.
                      etniczna koncepcja narodowości i inspiracja socjaldarwninizmem u Dmoskiego).
                      Czy to znaczy, że "gdyby Polska była silniejsza" (np. przed wojną), byłaby
                      państwem w rodzaju III Rzeczy? Najprawdopodobniej nie.

Co ma nazizm niemiecki do myśli politycznej w Polsce?
                      > czy ty w ogóle wiesz o czym mówisz?

A coś takiego powiedziałem:)?
                      >
                      > Ja nie chcę wiedzieć, kto ponosi odpowiedzialność za niemiecki nazizm. Ja
                      > szukam odpowiedzi, dlaczego?

Ciekawe, że szukasz, bo z Twojego tonu pierwszych postów brzmiało, że doskonale
                      wiesz:)
                      • black.ok Re: ____Pytanie do miłośnikow kultury niemieckiej 26.02.06, 01:47
                        No tak, jeśli poszadkuje sie własciwie, to mozna wiele wykazać. Najlepiej
                        analizowac poszczególne zdania. Wówczas nie ma obrony. Bo jak można powiedzieć,
                        że Dmowski ma coś wspólnego z nazizmem niemieckim, choć reprezentował silną
                        narodową opcję? jak mozna coś w przybliżeniu takiego pomyślec, gdy myśli
                        Dmowskiego odnosiły sie do narodu bez ziemi, a Niemcy były najsilnieszym
                        państwem ówczesnej Europy. Mało, Niemcy uczestniczyli w kulturze każdego kraju
                        Europy środkowej. Lecz co, okazało się, że dla tych Niemców poza granicami,
                        ważniejsze są "Wielkie Niemcy" niż ich małe ojczyzny.

Ciekawe, że znalazłes w mojej wypowiedzi odpowiedź na nurtujące mnie pytania,
                        chociaż to było tylko zapytanie. To pytanie powtórzę, które elementy kultury
                        niemieckiej sprawiły że tam właśnie postał nazism.

Myślę, że za swoje wywody "logiczne " będziesz sie kiedyś wstydził.
                        • wiksadyba1 Re: ____Pytanie do miłośnikow kultury niemieckiej 26.02.06, 02:07
                          black.ok napisał:

> No tak, jeśli poszadkuje sie własciwie, to mozna wiele wykazać. Najlepiej
                          > analizowac poszczególne zdania. Wówczas nie ma obrony. Bo jak można
                          powiedzieć,
                          >
                          > że Dmowski ma coś wspólnego z nazizmem niemieckim, choć reprezentował silną
                          > narodową opcję?

Nie z nazizmem niemieckim, ale z tymi poglądami, które też przez nazistów były
                          wykorzystywane.

jak mozna coś w przybliżeniu takiego pomyślec, gdy myśli
                          > Dmowskiego odnosiły sie do narodu bez ziemi, a Niemcy były najsilnieszym
                          > państwem ówczesnej Europy.

To samo w sobie o niczym nie świadczy.

Mało, Niemcy uczestniczyli w kulturze każdego kraju
                          > Europy środkowej. Lecz co, okazało się, że dla tych Niemców poza granicami,
                          > ważniejsze są "Wielkie Niemcy" niż ich małe ojczyzny.
                          >
                          > Ciekawe, że znalazłes w mojej wypowiedzi odpowiedź na nurtujące mnie pytania,
                          > chociaż to było tylko zapytanie. To pytanie powtórzę, które elementy kultury
                          > niemieckiej sprawiły że tam właśnie postał nazism.

No to też na koniec powtórzę, to co już napisałem. IMO: silny wpływ etnicznych
                          i romantycznych koncepcji narodu (a jednocześnie też i kultury), duży wpływ
                          niektórych doktryn filozoficznych (np. Hegla), specyficzna mieszanka
                          świadomości racjonalno-technicznej i romantycznej (to drugie zwłaszcza w
                          odniesieniu do wizji roli narodu czy państwa), przekonanie o "ograniczeniu"
                          potencjału Niemiec przez niekorzystne uwarunkowania geopolityczne. Dodałbym
                          dość słabe tradycje liberalne i indywidualistyczne, tradycyjną (paradoksalną w
                          okresie rozwoju gospodarczego) krytykę kapitalizmu (z czego się brała pewna
                          niechęć do "kosmpopolityzmu") i mocno zakorzenioną ideologię socjalistyczną- w
                          szerokim rozumieniu (przy jednoczesnej zrozumiałem awersji większości
                          społeczeństwa do komunizmu w wydaniu bolszewickim). Dodać tu należy, że z
                          żadnej z tych cech automatycznie nie wynikał nazizm i niemal każda - do pewnego
                          momentu - miała w samych Niemczech - silną opozycj. Sam sukces nazizmu był
                          raczej wynikiem serii fatalnych zbiegów okoliczności, ale - tu zgadzam sie -
                          gdyby nie pewne "kulturowe i historyczne podłoże", ewentualny ustrój
                          antydemokratyczny najprawdopodobniej przybrałby wyraźnie inny kierunek.
                          >
                          > Myślę, że za swoje wywody "logiczne " będziesz sie kiedyś wstydził.

Groźnie brzmi!:)
                          • black.ok Re: ____Pytanie do miłośnikow kultury niemieckiej 26.02.06, 02:33
                            Do pewnego stopnia masz racje, lecz jak ja uważam, może irracjonalnie, nazizm
                            niemiecki nie ukształtował się jako ideologia państwowa, ale jako ideoligia
                            indywidualistyczna. Niemncy, bądź gdzie by byli, uważali że z racji wielkich
                            jednostek, których wydał naród niemiecki, nalezy im się specjalnie traktowanie
                            i specjalny status. Na nieszczęście mieli równiez potężne państwo. Natężenie
                            tego idywidualistycznego poczucia wielkości, suma tego poczucia, dała tak
                            przerażający efekt. Dlatego nawet ci Niemcy, którzy byli zdecydowanymi
                            przeciwnikami nazizmu, niosą na sobie jego piętno.
                            • oppelner_os [...] 26.02.06, 16:16
                        • oppelner_os Na twoim miejscu juz bym sie wstydzil tych glupot 26.02.06, 16:17
                          • espritt [...] 27.02.06, 16:34
          • somepoint210 Re: ____Pytanie do miłośnikow kultury niemieckiej 25.02.06, 23:27
            wiksadyba1 napisał:

> Z pewnością prekursorami czynów Niemców w czasie II wojny światowej byli
            Thomas
            >
            > Mann, Wittgenstein, Schoenberg, Rilke, Einstein, Planck, Schroedinger i paru
            > innych - że specjalnie powołam przykłady osób bedących mnie więcej
            równolatkami
            >
            > nazistowskich ideologów...

Ech Rilke...czytales jego listy do Lou Salome? Brnalem przez nie jeszcze
            w Reytanie w oryginale:) (to tak off-topic) Kontynuujcie:)
            • wiksadyba1 Re: ____Pytanie do miłośnikow kultury niemieckiej 26.02.06, 00:21
              somepoint210 napisał:

> wiksadyba1 napisał:
              >
              > > Z pewnością prekursorami czynów Niemców w czasie II wojny światowej byli
              > Thomas
              > >
              > > Mann, Wittgenstein, Schoenberg, Rilke, Einstein, Planck, Schroedinger i p
              > aru
              > > innych - że specjalnie powołam przykłady osób bedących mnie więcej
              > równolatkami
              > >
              > > nazistowskich ideologów...
              >
              > Ech Rilke...czytales jego listy do Lou Salome? Brnalem przez nie jeszcze
              > w Reytanie w oryginale:) (to tak off-topic) Kontynuujcie:)

Niestety żadnych w zasadzie listów Rilkego nie czytałem, szkoda...Co do lektury
              w oryginale gratuluję, zwłaszcza że sam zdecydowaniw kiepsko znam niemiecki:),
              na szczęście znalazłyby się języki, z którymi sobie lepiej radzę.
              • settembrini Re: ____Pytanie do miłośnikow kultury niemieckiej 26.02.06, 00:23
                jak widzisz, nie tylko ja dalem sie nabrac na manna, rilkego i pozostalych :)
              • somepoint210 Re: ____Pytanie do miłośnikow kultury niemieckiej 26.02.06, 00:28
                Wtedy moj niemiecki byl zalosny, dlatego napisalem 'brnalem', teraz jest
                zdecydowanie lepiej, choc ciagle niedoskonale:) Niestety, nie naucze sie juz
                wiecej, starosc puka do bram:)

Sett, kpiarski ton postu Wiksadyby byl widoczny golym okiem:)
                • settembrini Re: ____Pytanie do miłośnikow kultury niemieckiej 26.02.06, 00:36
                  tego wieczoru jestem nieco ulomny pod wzgledem dopatrywania sie ironii :)
                  • black.ok Re: ____Pytanie do miłośnikow kultury niemieckiej 26.02.06, 00:41
                    jasne, oppelner sobie tylko żartował gdy pisał nazistowskie teksty. Łaskawie je
                    usunąłeś. Ale one na serwerze zostały. Nie usunąłeś jednak wielu tekstów dobrze
                    świadczących o tym gościu i o forum na którym on pisze.
                    • settembrini Re: ____Pytanie do miłośnikow kultury niemieckiej 26.02.06, 00:43
                      twoich tez kilka zostawilem, szczegolnie tych pod moim adresem. generalnie
                      mialem sporo ubawu, dzieki :)
                      • black.ok Re: ____Pytanie do miłośnikow kultury niemieckiej 26.02.06, 00:46
                        Twój ubaw jest moim ubawem. ja doskonale wszystko kojarzę. ja się swoich postów
                        nie wstydzę, przywróć wszystkie które usunąłeś. Będziemy mieć większy ubaw.
                        • settembrini Re: ____Pytanie do miłośnikow kultury niemieckiej 26.02.06, 00:49
                          usunalem bardzo niewiele i to raczej z delikatnosci niz z faktycznego lamania
                          netykiety. odnosnie stylu mojego cenzurowania jest to juz ostatni post tego
                          wieczoru. co do reszty polecam lekture poczty.
                          • black.ok Re: ____Pytanie do miłośnikow kultury niemieckiej 26.02.06, 00:57
                            bardzo ciekawie, z zamiłowania do usuwania postów wynkałoby, że Ty settembrini
                            na równi traktujesz tych co piszą teksty antysemickie i tych co przeciwko nim
                            protestują.

settembrini napisał:

> usunalem bardzo niewiele i to raczej z delikatnosci niz z faktycznego lamania
                            > netykiety. odnosnie stylu mojego cenzurowania jest to juz ostatni post tego
                            > wieczoru. co do reszty polecam lekture poczty.

Jeśli uważasz, że te posty usunąłeś przez delikatność, w co oczywiście wierzę,
                            to je przywróć. Może warto poświęcić swoją delikatność, a więcej forumowiczów
                            dowie się co reprezentuje sobą oppelner.
                            • oppelner_os Jakis ty praworzadny i szlachetny... 26.02.06, 01:03
                              ...pod osad forumowiczow...itd. Komu wciskasz te ciemnote? Jesli Admin to kupi
                              to jego sprawa. Choc osobiscie nie sadze, bo ciebie placzku
                              "prokuratorze"-amatorze kazdy tu poznal, z wyjatkiem paru powiklan podobnych do
                              twojego przypadku. Dlaczego Polacy, ktorzy tam siedza sa bardziej amerykanscy od
                              Amerykanow? Tam w USA wygral PiS, wiec wszystko jasne.
                        • oppelner_os Niedawno plakales a teraz chcesz miec ubaw??? 26.02.06, 00:57
                          Nie nadazam za tym gosciem. To tez pewnie jakis pseudojankes z "Bushlandu"
                        • oppelner_os A ja bym sie na twoim miejscu zapadl pod ziemie 26.02.06, 16:19
                          • espritt [...] 27.02.06, 16:39
                            • oppelner_os Patrzac w lustro piszesz o sobie, daruj sobie 27.02.06, 17:02
                  • somepoint210 Re: ____Pytanie do miłośnikow kultury niemieckiej 26.02.06, 00:41
                    Nobody is perfect, Sett:)
                    Mazel tov:)
        • settembrini Re: ____Pytanie do miłośnikow kultury niemieckiej 25.02.06, 23:17
          jesli w tzw. 'wysokiej kulturze' doszukujesz sie zrodla zbrodni przeciw
          ludzkosci, to pewnie jestes entuzjasta badziewia dla motlochu? w zyciu nie
          wpadlbym na taki pomysl. to pewnie nalezaloby oskarzyc wagnera za powstanie
          obozow koncentracyjnych?
          • milik1954 Re: ____Pytanie do miłośnikow kultury niemieckiej 25.02.06, 23:22
            niemniej jednak był ulubionym kompozytorem Hitlera, a jego synowa znaną
            wielbicielką nazizmu...(coroczne powitane Winifred Wagner z Hitlerem w Bayreuth
            było jednym z ważnych nazistowskich świąt)
            • settembrini Re: ____Pytanie do miłośnikow kultury niemieckiej 25.02.06, 23:25
              no i co z tego, ze byl ulubionym kompozytorem? a gdyby ulubiona 'piosenkarka'
              pinocheta byla britney spears to tez nalezaloby ja potepic?
              • black.ok Re: ____Pytanie do miłośnikow kultury niemieckiej 25.02.06, 23:28
                Setembrini, zajmij się antysemickimi wpisami jednego gości a nie mędrkuj.
                • oppelner_os Nie skarz skarzypyto. Napisz donos do sekretarza 25.02.06, 23:30
                  • black.ok Re: Nie skarz skarzypyto. Napisz donos do sekreta 25.02.06, 23:32
                    Czy ten kretyn wyraża Twoje zdanie? Settembrini.
                    • settembrini Re: Nie skarz skarzypyto. Napisz donos do sekreta 25.02.06, 23:33
                      tak, wszyscy moga przedstawiac swoje opinie jako moje wlasne. a jesli masz
                      namiary na posty, ktore lamia netykiete, to poslij mi via e-mail
                      • black.ok Re: Nie skarz skarzypyto. Napisz donos do sekreta 25.02.06, 23:35
                        czy ty czytać nie umiesz, tu, pod nosem masz takie posty.
                        • black.ok Re: Nie skarz skarzypyto. Napisz donos do sekreta 25.02.06, 23:38
                          To przechodzi wszelkie pojęcie. Antysemici plenią sie na tym forum, rasiści,
                          nazisści, różna swołocz, a settembrini prosi o namiary. i to jest człowiek
                          nowej Europy, znaczy ojropejczyk.
                          • oppelner_os Tyle pojec? Rozumiesz choc jedno z nich? 26.02.06, 00:40
                            • Gość: Herman28 Re: Tyle pojec? Rozumiesz choc jedno z nich? IP: *.czestochowa.cvx.ppp.tpnet.pl 28.02.06, 19:28
                              Prawda zawsze jest krótkotrwała - szczególnie na tym forum. No cóż przynajmniej
                              wiem, że Admin nie śpi.
                              • oppelner_os Skarzypyta black_ok alias espritt tak beczal, ze.. 28.02.06, 20:56
                                obudzil admina
                                • espritt [...] 28.02.06, 21:03
                                  • oppelner_os iccek??? 28.02.06, 21:23
                    • oppelner_os Czyli napisz uprzejmy donosik na mnie 25.02.06, 23:36
                      ... a ja sie napewno odwolam.
                • oppelner_os ...i nie becz juz 25.02.06, 23:31
                • oppelner_os ... i pomysl kto i kiedy zaczal nasza klotnie 25.02.06, 23:33
                  • espritt [...] 27.02.06, 16:42
              • milik1954 opowiadasz bzdury 25.02.06, 23:30
                cytat z Hitlera: Wagner...w Parsifalu dowodzi ,że jedyna religia, której
                wyznawcami moga byc niemcy,jest religia walki o życie godne bogów...cytat jest
                dosyc długi, na zyczenie mogę rozwinąć
                • settembrini Re: opowiadasz bzdury 25.02.06, 23:32
                  tak, ten pan jest najlepszym krytykiem wszelkich przejawow artystycznej
                  dzialalnosci. cytatem z hitlera chcesz tu kogokolwiek przekonac? litosci.
                  • milik1954 opowiadasz jeszcze gorsze bzdury 25.02.06, 23:34
                    bo wyszedłeś na durnia.a jeśli juz używasz czerwonego koloru, to radzę ci
                    zrobić porządek z antysemityzmem na tym forum, bo to sie źle skończy.
                    • settembrini Re: opowiadasz jeszcze gorsze bzdury 25.02.06, 23:37
                      bardziej mnie ucieszy widok twojej elokwencji i racjonalnych argumentow. a
                      jesli widzisz gdzies przejawy antysemityzmu, to pomoz mi je wyciac.
                      • milik1954 przykro mi,ale w tym momencie muszę zakończyc mój 25.02.06, 23:39
                        udział w tym forum. przekroczyliście granice, których przekraczać nie wolno.
                        • oppelner_os Obrazil sie na amen. 25.02.06, 23:44
                          Jaki wrazliwy jeden z drugim. A obaj zaczeli. Szkoda, ze jeszcze marcin32 i
                          espritt zostali
                          • espritt [...] 27.02.06, 16:44
                        • black.ok Re: przykro mi,ale w tym momencie muszę zakończyc 25.02.06, 23:46
                          twoja demonstracja nic nie da. Nastawienie tego forum jest takie a nie inne.
                          pan settembrimi tylko marzy o tym, abyś Ty opuścił to forum. Aby go opuścili
                          wszyscy ci co mają odmienne zdanie na pozycję Śląska i jego usytuowanie we
                          współczesnej Polsce.
                          • oppelner_os Re: przykro mi,ale w tym momencie muszę zakończyc 25.02.06, 23:50
                            A ty bys chcial kontynuacje najlepiej sanacyjnej polityki wobec Slaska.
                            Kazdy kto przeciwstawia sie waszym pogladom jest automatycznie nazista. Bzdury
                            wasz pleciesz i tyle.
                          • espritt Re: przykro mi,ale w tym momencie muszę zakończyc 27.02.06, 16:53
                            Black ok nie przejmuj sie tymi nazio-schlesierami oni moga jedynie poszczekac
                            na forum,a i tak ich czas dobiegnie konca Pana settembriniego tez.Wszystkie
                            posty,watki sa zachowane ,a jedna Pani prokurator moja ciocia krwi zydowskiej
                            czyta je uwaznie ,takze glowa do gory nie z takimi pseudo-inteligentami mozna
                            sobie poradzic.
                            • oppelner_os Pocieszajcie sie dresy na wzajem he he 27.02.06, 17:06
                              • espritt bauer batem niedlugo cie pocieszy heheh 27.02.06, 17:51
                                • oppelner_os szczekaj dalej kundlu:))))))))))))) 27.02.06, 17:57
                            • oppelner_os ..."moja ciocia prokurator.." buhahahaha 27.02.06, 17:08
                              • espritt z opolskiego jest, Zydzi zadza schlesierami hehehe 27.02.06, 17:53
                                • oppelner_os Rzadzic pisze sie przez "rz" a nie "ż" nieuku 27.02.06, 17:59
                      • black.ok [...] 25.02.06, 23:40
                        • milik1954 tak jest, przebrali miarę 25.02.06, 23:42
                          dziękuje bardzo, ja nie chcę brać udziału w tym , co sie tu dzieje, bo smrodem
                          przesiąknę. cześć, kolego , trzymaj się
                          • oppelner_os Juz sie za wami poplakalem. 25.02.06, 23:58
                            Dziecinada
                    • oppelner_os Re: opowiadasz jeszcze gorsze bzdury 25.02.06, 23:41
                      Z antysemityzmem? Skarza sie, groza teraz. Wszyscy sie "boimy" Skad to znamy?.
                      Jak nie znami to my was zalatwimy. Super nic dodac nic ujac. To nowa polska
                      "elita"???
                      Jezeli macie problem to oddajcie sprawe do sadu. Antysemityzm czy inny zarzut
                      trzeba przede wszystkim udowodnic. To narazie wszystko
                      • milik1954 [...] 25.02.06, 23:44
                        • oppelner_os No to ladnie. Obraza i nic? 25.02.06, 23:45
                      • black.ok Re: opowiadasz jeszcze gorsze bzdury 26.02.06, 00:04
                        Pan settembrini poszedł tobie na rękę, i pousuwał twoje rasistowskie i
                        nazistowskie wpisy. Pan settembrini lubi iść na rękę, gdy ma interes.
                        • oppelner_os Pousuwal jakies niby rasistowskie posty? Gdzie? 26.02.06, 00:39
                          Kiedy byly jakie rasistowskie czy nazistowskie? Idz juz spac bo piszesz od
                          rzeczy blackie
            • oppelner_os Re: ____Pytanie do miłośnikow kultury niemieckiej 25.02.06, 23:29
              Z tymi ludzmi nie da sie normalnie dyskutowac. Nadchodzi zimny front z zachodu
              (mowa o pogodzie). Kto jest winny? Niemcy, bo powinni ten front u siebie zatrzymac.
            • wiksadyba1 Re: ____Pytanie do miłośnikow kultury niemieckiej 26.02.06, 00:32
              O Wagnerze w tym kontekście była dość ciekawa dyskusja tutaj:

www.cultura.boo.pl/viewtopic.php?t=105&postdays=0&postorder=asc&start=0
      • marcin32 Bezkrytyczni entuzjasci 25.02.06, 23:29
        wiksadyba1 napisał:
        > Ale to problem Niemców, nie mój, a także problem tych, którzy są
        bezkrytycznymi
        > entuzjastami niemieckości (o ile w ogóle bezkrytyczny entuzjasta jest w
        stanie
        > na cokolwiek patrzeć problemowo:)

Tylko ze ci bezkrytyczni entuzjasci budza niesmak.
    • black.ok [...] 25.02.06, 23:53
      • settembrini Re: ____Pytanie do miłośnikow kultury niemieckiej 25.02.06, 23:57
        skoro piszesz tak jak powyzej, to czemu sie dziwisz?
        • black.ok Re: ____Pytanie do miłośnikow kultury niemieckiej 26.02.06, 00:01
          Pisałem nie tak jak teraz, a przedtem wyciąłeś moje posty protestujące
          przeciwko nazistowskim wypowiedziom, jak i te nazistowskie posty. Uważasz,
          znaczy się, że nic się nie stało.
          • oppelner_os to nie ja to on... 26.02.06, 00:11
            Ja bylem zawsze ok ale on nie byl i on sa w porzadku a ja jestem be. A mnie
            tylko ponioslo, bo ten oppelner_os nie chcial ustapic i zawzial sie na mnie i
            wciaz odpowiadal na moje zaczepki. To moje mialo byc na wierzchu a nie jego.
            Komedia nie
            • black.ok [...] 26.02.06, 00:12
              • oppelner_os on znowu zaczyna szefie i obraza 26.02.06, 00:13
          • black.ok Re: ____Pytanie do miłośnikow kultury niemieckiej 26.02.06, 00:11
            Pewnie, nic się nie stało, nie na wpisów nazistowskich, nie ma wpisów
            protestujący, a ten z przekonania , nazista dalej będzie mógł swoją twórczość
            propagować. czy Michnik o tym wie?
            • black.ok settembrini 26.02.06, 00:16
              Settembrini, wszystkie nazistowskie wpisy opelnera zostają na serwerze, nawet
              ty, admin nie możesz ich usunąć. Czy nadal uważasz, że pada deszcz?”
              • black.ok Re: settembrini 26.02.06, 00:19
                mowę ci odebrało settembrini, czy chronisz swojego kolesia?
                • oppelner_os Kolesia? Co ty jeszcze wymyslisz? 26.02.06, 00:21
                • oppelner_os dresik sie rozplakal 26.02.06, 16:23
              • settembrini Re: settembrini 26.02.06, 00:19
                nie pozostajesz w tyle, a nawet krok przed szykiem. wiec i twoje posty zostaja
                na serwerze. bron banowania dziala obusiecznie.
                • black.ok Re: settembrini 26.02.06, 00:22
                  Ja się swoich wypowiedzi nie wstydzę settembrini. wróć wypowiedzi tego gościa i
                  moje. Chyba się nie wstydzisz swoje działalności dzisiaj?
                  • oppelner_os Nie Admin decyduje a nie ty 26.02.06, 00:27
                    Wejdz na forum Gleiwutz. Tam przynajmniej nie ma takich typow jak ty i mozna
                    spokojnie o historii i biezacych wydarzeniach pogadac a nie sypac z rekawa
                    antyslaskie i antyniemieckie slogany wyborcze LPR-u
                    • somepoint210 Re: Nie Admin decyduje a nie ty 26.02.06, 00:40
                      oppelner_os napisał:

> Wejdz na forum Gleiwutz. Tam przynajmniej nie ma takich typow jak ty i mozna
                      > spokojnie o historii i biezacych wydarzeniach pogadac a nie sypac z rekawa
                      > antyslaskie i antyniemieckie slogany wyborcze LPR-u

Rozbawiasz mnie dzisiaj szczerze misiu:) Gleiwutz brzmi prawie jak Gleiwulc, to
                      by nawet pasowalo, jesli mowa o forum prowincjonalnym:)

Historia i bierzace wydarzenia na forum biesiadnym? Dobre:) Po dzisiejszym
                      wystepie w tym watku nadajesz sie tam jak znalazl:) Mozesz nawet zabrac paru
                      klientow ze soba:)
                      • oppelner_os OK mialo byc Gleiwitz 26.02.06, 00:48
                        Z toba tez nie bede dyskutowal z uwagi na twoje antyniemieckie i antyslaskie
                        poglady. Siedz tam w tym Bushlandzie i dyskutuj o tym co mowia w Fox TV.

• somepoint210 Re: OK mialo byc Gleiwitz 26.02.06, 01:02
                          oppelner_os napisał:

> Z toba tez nie bede dyskutowal z uwagi na twoje antyniemieckie i antyslaskie
                          > poglady.

Gdybym mial antyslaskie poglady musialyby byc one takze antypolskimi i w jakims
                          sensie antyniemieckimi. Troche logiki by Ci sie przydalo. Gdyby moje poglady
                          byly antyniemieckie zona wykopalaby mnie z domu:)

>Siedz tam w tym Bushlandzie i dyskutuj o tym co mowia w Fox TV.

Nie lubisz konserwatywnego Fox-a, nie zartuj, jestes lewakiem?:)

• oppelner_os Re: OK mialo byc Gleiwitz 26.02.06, 01:08
                            Nie lubie probushowskiej propagandy jaka uprawia ta stacja. Mozna byc Chadekiem
                            i nie popierac Busha czy linii reprezentowanej przez Fox, nie?

Juz widzialem nie raz twoje antyniemieckie wypowiedzi o twoim tesciu.
                            • somepoint210 Re: OK mialo byc Gleiwitz 26.02.06, 01:17
                              oppelner_os napisał:

> Nie lubie probushowskiej propagandy jaka uprawia ta stacja. Mozna byc
                              Chadekiem
                              > i nie popierac Busha czy linii reprezentowanej przez Fox, nie?

Mozna, ale Ty mi to zarzuciles a priori, oczekuje przeprosin:)

> Juz widzialem nie raz twoje antyniemieckie wypowiedzi o twoim tesciu.

Jestes pewien, ze nie dales sie zwiesc uludzie i omamom:)
                              • oppelner_os Uludy omamy-to brzmi tajemniczo 26.02.06, 01:46
                              • oppelner_os Spadam do jutra 26.02.06, 01:47
                          • oppelner_os Jeszcze jedna sprawa 26.02.06, 01:12
                            Spedzam niemal 2 miesiace w roku w Dade City,Fl. i mam swoje zdanie o
                            Amerykanach i polityce Busha. Bardziej odpowiadal mi kierunek Clintona (chyba
                            nie byl lewakiem co?)
                            • somepoint210 Re: Jeszcze jedna sprawa 26.02.06, 01:21
                              O polityce Busha i poprzednikow mozemy porozmawiac na innym watku, ten sie do
                              tego nie nadaje. Na razie zycze dobrej nocy (wieczoru), ide poogladac kanal
                              Fox:)
                              • oppelner_os :))) 26.02.06, 01:44
                    • espritt [...] 27.02.06, 16:57
                  • oppelner_os znowu slowo "gosc". Ty dresem jestes i tyle 26.02.06, 16:21
              • oppelner_os Nazistowskie? Gdzie? 26.02.06, 00:20
      • oppelner_os ...taki szlachetny a jaki wulgarny...ten black... 26.02.06, 00:01
      • oppelner_os Obrazasz Admina prymitywie?? 26.02.06, 01:05
    • oppelner_os Najlepiej skasowac ten durny temat. 26.02.06, 00:16
      Przez tego durnego milika i blacka_ok taki tu sie zrobil balagan, ze nie wiadomo
      kto komu odpowiada a kto obraza.
      • black.ok [...] 26.02.06, 00:17
      • espritt [...] 27.02.06, 17:03
    • marcin32 Po co sie wyzywacie? 26.02.06, 20:54
      Admin kasuje prawie co drugi post na tym watku! :-)

qarolinqa napisała:
      > Co macie do powiedzenia rodzinom tych kilkudziesięciu milionow zabitych ludzi
      > w rozpętanej przez Niemcow zbrodniczej drugiej wojnie światowej? Ze Niemcy są
      > fajni, tylko chcieli powyrzynać wszystkich dookoła ot tak przez przypadek?
      > ?
      • Gość: ks. Jankowski black_ok broni tu polskich interesów i chwała mu IP: *.tm.net.my 26.02.06, 21:06
        Nie się tu nie panoszą te szwabskie Ślązaki. Kara dosięgnie wrogów Polski i
        Polaków. Ślązaków też trzeba spolonizować. Nauczyć ich j. polskiego albo
        wysiedlić. Bez litości
        • espritt wara od Slazakow jankowski kmiocie!! 27.02.06, 17:06
          • oppelner_os pobili sie 2 gorole ciupagami 27.02.06, 19:09
            • espritt bedziesz bity kijem kundlu niedlugo hehehe 28.02.06, 19:09
              • oppelner_os no comments 28.02.06, 19:11
              • Gość: Herman28 Bbbbbbbbbbbbuuuuuuhhhhahha